Könnyüszerkezetes épület kábelezése

Indította Koros Imre, 2011. március 03., 12:05:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Töltök fel egy építészeti tervet amit Szelei úr kért, ezen rajta vannak azok amiket említett, valamint töltök fel egy általam készített rajzot csak a lámpák helyéről. Ezen a kapcsolók még nincsenek rajta. Egyet szeretnék kérdezni.  A bejáratnál az baj ha nem rögtön az ajtó mellett van a kapcsoló hanem a nappal falán? Azért mert szerintem nem férne el.
Köszönöm szépen!

Novill

Arra lennék kíváncsi, hogy tudod ezt megszerelni,ha építési engedély is van rá? Mert a jogszabályok egyre több gátat építenek be. Természetesen más a helyzet ha nincs építési engedély.

nyaki

Hali!
Én a helyedben végzett szaki nélkül nem kezdenék bele, mert nem fogod tudni dokumentálni és a gázt sem fogják bekötni.
Ha mindenképpen bevállalod, akkor azt javaslom, hogy menj oda a tulajjal, vigyél magaddal egy krétát és jelöltesd be vele, hogy mit hová akar elhelyezni, majd szabványossági, esztétikai, praktikális szinten javítsd ki az elképzelésed szerint és ezt tálald vissza a tulajnak. Ha ezután rábólint, akkor megtervezheted a hogyant.
A lakások legbonyolultabb és legtöbbször utólagosan változtatott helyiségei a konyha, a fürdő és a nappali.

petike199600

Novill: Nem értem ezt. Mi köze van hozzá az építési engedélynek, hogy én csinálom a villanyt? Ezt légyszíves magyarázd el nekem! Köszönöm!
Nyaki: Nem fogják bekötni a gázt? miért?
Ezekbe én nagyon nem vagyok otthon.

nyaki

Bár Novill helyett szólok, de mellette is.
A jelen törvényi szabályozások kitételeként szerepel, hogy lakhatási engedélyt csak felelős műszaki vezető aláírásával lehet kiadni. A műszaki vezető/ellenőr bekéri a kivitelezők/alvállalkozók nyilatkozatát, melyben rögzíteni kell a munka elvégzését és a jogosítványait is, sőt építési naplót is vezetni kellene.
A gáz bekötésénél pedig szerelői nyilatkozatot kell kiadni a jogosítvány engedélyszámával, de vannak szolgáltatási helyek, ahol ÉVF-et követelnek.
Véleményem szerint, ha nincs melletted egy hivatalosan is villszer, akkor csak a felújítások jöhetnek nálad szóba, mert oda nem kell még semmilyen papír.

petike199600

Köszönöm a válaszodat!
Mennyire veszik ezt az egészet komolyan? Tényleg van felelős műszaki vezető meg ellenőr meg stb.? A báttyámnál ahol a meglévő házhoz építettek hozzá kettő szobát meg egy kis folyosót ott is volt terv meg engedély de műszaki vezető nem volt. Aztán az építkezés befejezte után kb fél évvel jöttek ellenőrök átnézték és nem kötöttek bele semmibe többek közt a villanyba sem pedig én csináltam.
Hogy van ez?

Gyurmaúr(fi-relé)

Hogy mennyire? Hát "csak" ennyire: (L. csatolmány)
Egyébként a gázzal eszedbe ne jusson foglalkozni, mert ott olyan szigorság van, hogy akár fel is jelenthetnek, ha jogosultság nélkül állsz neki akár egy cirkó bekötésének is, még akkor is, ha megvan hozzá a kéményseprői bekötési engedély!!! Esetleg a mért főelosztó után szerelgethetsz, de azt akkor is lektoráltatni kell egy regisztrált villanyásszal, aki egyúttal -a saját megnyugtatására is- megcsinálja az ÉV mérést is (feltéve, hogy van neki ÉV jogosultsága is!), melyet szabályszerű, pöcséttel, aláírással, összefűzött jegyzőkönyvvel alá is támaszt!

petike199600

Tehát akkor a regisztrált szerelőnek az a dolga hogy kiépítse a mérőhelyet a mért fővezetéket a lakáselosztóig. A lakáselosztót én felszerelhetem vagy az is a regisztrált szerelő dolga? Ha kivan építve a mért fővezeték a lakáselosztóig onnan én már csinálhatom a ház villanyszerelését nem? Ebbe is beleköthetnek?

Novill

Sajnos a jogszabály szerint a nyaki kolléga által leírtak vannak érvényben.  Folyamatos szigorítások vannak, most rövidesen jön az elektronikus építési napló bevezetése. Ami további gondokat fognak jelenteni nekünk. Hogy mennyire veszik komolyan? Ez a helyi építési hatóság felkészültségétől függ, ha nem felkészültek akkor szerencsénk van. Petike lehet halmozni a villanyszerelő szakmára ráépülő képzéseket, mert nagyon kicsi a mozgástér a szakmunkás bizonyítvánnyal. A szerencséd, hogy fiatal vagy,így időd rengeteg van, még az egyemet is elvégezheted.  Viszont még az után is kell képzésekre járni.
Azért, hogy a témánál maradjunk. Például a hálózat tervezésénél a nagyobb fogyasztókat mindenképpen külön áramkörre kell kialakítani. Ilyen a sütő, tűzhely, mosógép, stb. Ha 16 A -ra biztosítod a vezetéket akkor 2,5-es Cu vezetékkel kell szerelni.

petike199600

Sziasztok!
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Lenne egy másik kérdésem is a hálózatra csatlakozás ügyében.
Jelenleg a telken ideiglenesen úgy van áram, hogy fel van állítva egy oszlop ezen van elhelyezve a fogyasztásmérő szekrény ( Hensel Mi 72252S-0 ) és itt van leverve egy földelő szonda. Lenne egy pár kérdésem ezzel kapcsolatban:
1.: Ugye jelenleg most légkábelesen csatlakozik a méretlen vezeték. Ha átkerül a végleges helyére a szekrény akkor ugye ma már csak földkábelesen lehet csatlakozni, ezért most ki fogják venni az oszlopot és lekötik a légkábelt és bekötik helyette a földkábelt? Mi lesz a mostani földelő szondával? Ott marad?
2.: Ugye ezen a Mi 72252S-0-n jelenleg van egy ilyen elosztóféleség is amiben van kettő dugalj meg egy firelé is ( Megjegyzem elég gyenge minőségű gyurmaúrtól halottam hogy a CHINT nagyon gyenge termék). A tulaj szerint ez a szekrény fog átkerülni majd a végleges helyre. De mi lesz az elosztó részével? Leszerelik vagy ebben kell kialakítani a mért hálózat túláramvédelmi cuccait? De hát ebben el sem férnek ezek.
3.: A földkábelt 30m-ig ingyen adják?
4.:Mikor kell a szolgáltatónak jelezni az igényt hogy most már kellene a végleges mérőhely?
Egyenlőre ennyi jutott eszembe de biztos lesz még kérdésem.
Nagyon szépen köszönöm előre is!
Jó hétvégét mindenkinek!