Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: klemo Dátum 2017. augusztus 28., 22:05:02 DÉLUTÁN

Cím: Új ház kábelezése
Írta: klemo Dátum 2017. augusztus 28., 22:05:02 DÉLUTÁN
Tisztelt fórumozók!

Érdeklődnék,hogy épülő családi ház kábelezése megoldható-e az álmennyezetben csövezve gégecsővel, csillagpontos kivitelezéssel ,helységenként  az elosztó szekrénytől.
Félek hogy ebben az esetben az utólagos vezeték behúzás nem lesz megoldható. Szeretnék tanácsot kérni ez ügyben .
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: 980POWER Dátum 2017. augusztus 28., 22:48:23 DÉLUTÁN
Én ugyan ezt a verziót választom, csak az aljzat szigetelés rétegében, itt vakolás előtt teszem be a csöveket, de csak a falakba, a Te esetedben viszont az egészet be lehet tenni és így akár a vezetékeket is be lehet húzni előre. Ha nem fix a cső -mert ugye csak bizonyos távolságonként van rögzítve- akadhatnak gondok, tehát húzd bele előre! Egy jó tanács az élosztóból vigyél fel 5-6 plusz csövet csak az álmennyezet fölé, ha szerelhető az álmennyezet, ha pedig később már csak rongálással szerelhető akkor a padlástérbe. Későbbi bővítés esetén hálás leszel érte, mert csak az új létesítés levezetésénél kell rongálni, de az se biztos. Az 5-6 ot komolyan gondolom, nem 1-2 re gondolok.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: klemo Dátum 2017. augusztus 29., 08:07:10 DÉLELŐTT
Köszönöm a tanácsot, megfogadom ,én is gondoltam hasonlóra.Még azon gondolkodom,hogy esetleg symalen csőbe kellene fűznöm,azzal nincs gond esetleges későbbi vezeték cserénél.Csak hogy kell e vezetéket cserélni? Ha megfelelően védve van akkor elméletileg nem lesz baja gondolom,
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. augusztus 30., 16:43:22 DÉLUTÁN
hi, én inkább 200-as, sőt 300-as kábeltálcával oldanám meg az erős és a gyengeáramú kábelezést is, egyrészt a tálca elválasztó lemezzel szerelhető, így szabványosan elválaszthatóak az erős és gyengeáramú kábelek, másrészt a tálcáról bármikor le és felpakolható a cserélni, bővíteni kívánt kábelke...
Tálca felerősíthető a monolit vasbeton födémre és/vagy a falak álmenyó feletti részére is, hozzájuk való konzolokkal, de a födémre akár 10-es menetes szárakkal is!!!
Ja és a tálca oldalára -kábeltálca csavarokkal- felerősíthetőek a jóféle OBO, Hensel típusú elágdobozok is!
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: 980POWER Dátum 2017. augusztus 30., 21:48:59 DÉLUTÁN
A kábeltálcás megoldás sem rossz, ellenben családi háznál én mégsem ajánlanám. A revíziós ajtókat nem szeretném mindennap látni, másrészt ezek az ajtók a kialakításkor tűnnek csak úgy, hogy jó helyen vannak, utólag mindig szívok velük, mert még sincs jó helyen. Abban az esetben amikor kazettás az álmennyezet, szinte bárhol fel lehet emelni, vagyis mindenhol van szerelő nyílás, de nem látom, nem esztétikátlan, viszont mindkét esetben kel 20-25 centi hézag a két mennyezet közt, ezzel az a baj hogy "túl nagy lendület" kell egy építkező számára, hogy akár csak 1 sorral is több téglát rakjon a szükségesnél, (többletköltséggel jár, nem éri meg annak a hézagnak akkora költség, kisebben meg nem túl egyszerű szerelni).
Ma valahogy nem divat az állmenyezett feletti részen bármiféle rendezettséget tartani, eszméletlen kavalkádokat látok sajnos, nem lehet kiigazodni melyik kábel milyen és honnét hová megy.
Vezetékeztem már a fent említett mennyezetre szerelt gégecsővel, de az nem csillagpontos volt, ezért rövidebbek voltak a távolságok, nem volt nagy gond, 20 és 25 mm csövekkel.
A gond még az is, hogy csak egy példa: lejjebb rakatták a kapcsolókat 140 cm -ről 120 cm -re és még pár dugaljat pluszba, a többi 40 cm -en volt, így az újak is oda kerültek, festés stb. rakjam feljebb mert pont nem tudnak beledugni semmit vagy a bútort nem tudják falig tolni,
-Konyhán legyen sok dugulj!
-De hová?
-Nem tudom, ti tudjátok hová szoktátok.
( Raktam körbe mindenhová hármasával)
-Innét, meg innét és innét is vegyétek ki, mert itt a tűzhely lesz, itt a mosogató, itt meg a mosogatógépet nem lehet tőle betenni a bútorba!
( addigra elkészült a bútorról a tervrajz, de szerencsére még nem csempéztek fel, csak a szerelvénydobozok voltak bent.)

Tanulság, mindent többször átgondolni és az asszony összes barátnőjéhez átmenni és szemrevételezni őt is ;), esetleg kipróbálni szintén őt is ;), utána azt is, hogy náluk hogy van kialakítva, mert előbb utóbb nálunk is lesz, nem baj, ha nincs rá szűkség, "azt akarom és most kell"!
Bővíthetőséget szem előtt tartani!!!
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: klemo Dátum 2017. szeptember 02., 10:59:27 DÉLELŐTT
A kábeltálca szerintem sem szép a szerelő nyílásokkal,ha meg nincs revíziós ajtó,mert ugye összefüggő gipszkarton álmennyezet van,akkor igy azt elvetném. Itt csak az a gáz hogy az álmennyezetbe gégecsőbe behúzott kábelt nem lehet utólag cserélni , ha valami gáz van.
Arra gondoltam a helységekbe bemenő gerincvezeték 2,5-es lesz azzal nem lehet gond.  Mit gondoltok?

Üzenet összefûzve: 2017. szeptember 02., 11:37:02 DÉLELŐTT

Ja és a helységekbe mélyített szerelvénydobozokat raknék ,ide jönne be a 2,5-es gerickábel egyenesen.Ezáltal nem készítenék fent  kötődobozt, hanem minden kötés elfér lent a kapcsolók mögött.A falban meg már MÜI-es védőcsővel kábelezhető.
Erre gondoltam . Tudnátok tanácsokat adni?  köszi
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. szeptember 02., 14:50:13 DÉLUTÁN
A szerelvénydobozok mögötti kötés elavult technika bár van alkalmas dobozrendszer hozzá beépített kötéshelyekkel (ha még forgalomban van.) Szerelni és fűzni a nagyon mély dobozok miatt kínos munka egymáshoz rendelt végpontok köz még elmegy, de központi vagy gerinc rendszerhez "csillagpontos" szerelést javaslok a végpontok felé beépített 10-20% tartalékkal. Ha nagyon nem végleges a lakáshálózat akkor még a gondos csövezés mellett beáldozott jóval drágább MKH vezetékezés sem ésszerütlen ráfordítás, sorozatszerelvényezésnél kifejezetten praktikus érhüvelyes (duplázású) gerincek kialakításával. A 2,5-es madzsetta nélküli hülznik befogadnak 2x 1,5 flexi huzalvéget és ez a kötésbíztos PE gerinc vezetékezéshez ajánlott. Nagyobb pl.4-es érvéghüvely nem fér bele a kötéshelyek nyílásába néha még a kisebbet is gondosan kel hengergetni vagy lapítani.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. szeptember 02., 15:10:23 DÉLUTÁN
"Épülő családi ház" ez a lényeg akkor talán kéne hozzá egy villanyszerelő szakmai felelős műszaki ellenőr és ők tudni fogják!
Ha most épül akkor a symalen csővel le lehetne csövezni mindent külön és megvan amit szeretnél.
De szerintem ha a közműves munkára szakembert hívtál akkor erre még jobban az kéne sajnálom h ezt más nem írta le!
tisztelettel
xyz
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: feripapa1 Dátum 2017. szeptember 02., 20:51:40 DÉLUTÁN
Klemo

Első leveledben azt írtad, hogy csillagpontos kábelezéssel csinálnád. Most azt írtad, hogy mélyített dobozba gerincet és ott kötnéd.
Az előttem szólók sok jót írtak eddig, és én is a symalen csövet ajánlom.
DE!
El kellene dönteni, mit szeretnél! Ajánlom készíts egy tervet, skiccet, hová mit szeretnél. Hol lesz bútor, a tv, álló lámpa, konyhában a háztartási eszközök .... Ha ez meg van, dönteni kell, milyen szerelési módot választasz. Az elosztóból és elo-ba megy minden vezeték és ott lesznek a kötések. Vagy szerelvénydobozok mögötti kötésekkel dobozból dobozba.

Ha, dobozból dobozba kötsz akkor sem húzhatsz ún. gerincvezetéket. Vezeték keresztmetszet csökkenést eszközölni, csak biztosító beiktatásával lehetséges. Mivel ha egy vezetékszakaszon keresztmetszetet csökkentesz, akkor a vékonyabb vezeték terhelhetőségét kell figyelembe venni. Akkor meg minek! Mivel a legtöbb fogyasztó nem egyszerre működik (pl. a szoba dugaljakat) felfűzzük egy körre de egyforma keresztmetszetű vezetékkel). Viszont, ha több fogyasztó terhelése elég nagy, akkor azoknak külön húzunk vezetéket és külön leágazást kap az elosztóban (pl. mosógép, szárítógép; sütő, mikró ...).

Ha csillagpontos kialakítást választasz az is jó. Az anyag igénye több, a kötéseket mindenképpen feliratozni ajánlott .... Viszont nagy előnye, hogy bármikor (ha van hely) beépíthető épületautomatika a rendszerbe. Ha van ilyen elképzelés, akkor mindenképpen a csillagpontos kialakítást javaslom.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: 980POWER Dátum 2017. szeptember 02., 21:18:46 DÉLUTÁN
Csillagpontos vezetékezés és az épületautomatika. Voltam egy épületben ahol "okos égők" voltak, sajnos betegség miatt kényszerültek rá, nem kényelemből, tulajdon kép minden kapcsoló fel volt kapcsolva és így funkciójukat is vesztették mert az izzok állandó ,vagyis direkt megtáplálás esetén működtethetőek telefonról ( vagy amiről ép akarták) együtt külön-külön vagy akár összehangoltan esetleg előre be állított program alapján. Ha ebből indulunk ki akkor gyakorlatilag minden fogyasztóhoz direkt visszük a villanyt és a vezérlést megoldja az adott fogyasztó saját rendszere. Legutóbb még én is minden helyre kábeleztem és dobozoltam az érintőképernyős kezelőfelületeknek, mára úgy néz ki már elavult ez is. Okos ház esetén a klimatizáció és a világítás az alap feladat, ezek takarékoskodnak, a többi pedig kényelmi funkció, na de ez már egy teljesen másik téma és nem itt a helye.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: klemo Dátum 2017. szeptember 03., 17:01:05 DÉLUTÁN
Úgy gondoltam ,hogy külön  helységekbe megy egy-egy fővezeték és ott kötök a szerelvénydobozba körbe felfűzve pl. a szobákba.
A nagyobb fogyasztókhoz mint sütő ,mosógép, stb. közvetlen menne az elosztóból.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. szeptember 03., 17:22:27 DÉLUTÁN
klemo neked mi a szakmád?
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: klemo Dátum 2017. szeptember 03., 17:55:26 DÉLUTÁN
erősáramú technikus vagyok, csak nem dolgozok a szakmában,, miért?
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. szeptember 03., 18:11:34 DÉLUTÁN
talán akkor szólj annak aki dolgozik benne hosszútávon jobban jár mindenki, igaz engem elszomorít h erősáramú technikus vagy... a képzéssel felvett egy kt kérdést számomra...
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: 980POWER Dátum 2017. szeptember 03., 23:45:37 DÉLUTÁN
Gyanítottam, hogy valamiféle végzettséged van, csak gyakorlatod nincs, nemrég nekem se volt, sőt most se nagy van. "A"- bol "B" be többféle módon is el juthat a vezeték, számodra legcélszerűbbet kell kiválasztani.
Kaiser és Schneider szerelvény doboz van mély változatban.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: fifticenti01 Dátum 2017. október 18., 07:35:56 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Bocsi ha nem ide való ,  de most építem be a pince szintet és most lesz kialakítva a villamos hálózat és örülnék egy kis segítségnek. :) Csatoltam egy képet nagyjából hogy mégis hogyan lenne a kábel el húzva viszont a kábel keresztmetszetben nem vagyok biztos.

A villanyórától a biztosíték dobozig 3x10mm  kábel.
Biztosíték doboz tol a konyháig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a szobákig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a villanytüzhelyig 3x4mm kábel.
A biztosítékot úgy gondoltam 1 db 16A a 2 szobára mivel ott csak a lámpa, tv és telefon töltés lesz. 3x2.5mm gerinc, leosztasok a konnektorba illetve a kapcsolókhoz 1.5mm. 
1db 22A a fürdő és a konyhai eszközökre. Gerincnek 3x2.5mm leosztasok itt is 1.5mm.
1db 22A a villanytüzhelyig 3x4mm kábellel.

Ez így jó vagy valamit kellene változtatni rajta? fürdő és konyhába az alap felszerelés lenne (mikro, mosogatógép, mosógép, vasaló, hajszárító stb. .)

Illetve annyi hogy most jelenleg a villanyórától 1.5mm alu kábel jön ki amire lehet nem kellene az egészet rá kötni... :) viszont ha meg kell bontani a villanyórát akkor ennek mi a menete illetve mennyibe kerül? Az EON -os ember köti be vagy azt nekem kellene..?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Takács Dávid
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: nyaki Dátum 2017. október 18., 21:05:17 DÉLUTÁN
Üdv!
- 2,5mm2 16A-re biztosítható
- 4mm2 20A-re (25A) biztosítható
Ha bármely szakaszon, a kiinduló keresztmetszet csökkenése következik be, akkor már csak a csökkent keresztmetszetre engedélyezett biztosítóval lehet biztosítani a kiinduló vezetéket.  ezért ha 2,5mm2 vezetékre bárhol rákötsz egy 1,5mm2-es vezetéket, akkor már csak 13A lehetne a maximális biztosító érték. Ezt figyelembe véve, a világításnak bőven elegendő az elosztótáblától különvezetett 1,5mm2-es vezeték.
A mérőóra (plombázott berendezések) alatti munkákat, csak regisztrált szerelő végezheti el.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. október 22., 11:48:33 DÉLELŐTT
urak, én nem értem, mi ez a hiszti a revíziós ajtókkal kapcsolatban, amikor ezt pl. itt az NSZK-ban minden gond nélkül alkalmazzák lakóházak esetében is, mivel az általatok eddig felvázolt megoldások közül mégiscsak a legkézenfekvőbb, legegyszerűbb a monolit vasbeton födémre, vagy az EP gerendára,terpesztős dübellel felfogatott, netán az oldalfalakra a födém és a gipszkarton álmenyó közti területen a megfelelő tartókkal felerősített 100-as, 200-as, netán 300-as, lehetőleg gyenge és erős áramú kábelek elválasztására szolgáló határolóval ellátott tálca. Ez kábé ugyanaz a műbalhé, mint amikor aszondjuk, hogy "jajj, de lakása olyan csúnya a neon" , ami ugye 2017-ben már vagy T5-ös ultraslim fénycsövet, vagy LED-el szerelt armatúrát jelent. Mégis mit szeretnénk, jól látni, megőrizni a szemünk épségét, vagy szépen gyorsan megvakulni a sok "vidám&barácscságos", ámde 1 kalap szart nem érő "hangulat"lámpácskával?? Igen, pl. a hálószobába nyilván nem kell T5-ös armatúra, mert ott vagy alszunk, vagy sexelünk, mely tevékenységek egyikéhez sem kell quasi nappali fényt reprodukáló megvilágítás (legábbis a többségnek nem)... 
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: faxelektro Dátum 2017. november 02., 21:26:51 DÉLUTÁN
Új ház szerelésénél használtok-e a kapcsolók dug aljak helyének beállításához lézer szintezőt és milyent ajánlnátok? 
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: S/K Dátum 2017. november 03., 08:14:12 DÉLELŐTT
Ez rajtad múlik és a mennyiségen.
Régen, 90-es években a kőműves "kiszintezte" az épületet, körbe volt rajzolva mindenhol az 1 méter és ahhoz igazodtunk.
Ha most kiviteleznék akkor használnám a körkörös önszintező 360 fokos lézert. (30-35eFt)
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: faxelektro Dátum 2017. november 16., 21:12:42 DÉLUTÁN
Egy fel újított lakáshoz hívtak felszereltem kb 20drb dug aljt,10drb kapcsoló a világító testek helyére egyelőre foglalatokat.A szerelést nem én csináltam a be táp 3x16A a kerítésen van a mérő Fi-relével a háromfázisú egy kis műhelybe megy ott van egy lakáselosztó abból kap a lakás egy fázist az előszobában található lakáselosztóban ahol 8drb ELMARK biztosíték. Minden működik miután felszereltem konyhában kávéfözö.mikro,gözelszivó.hűtő stb. Mikor a képen látható műszerrel fázis-föld között mérek veri le a merőnél lévő 16A-es Fi relét. Mi lehet a gond mert minden normálisan működik és ezzel a műszerrel még más helyeken sokszor volt mérve.   
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Fecó Dátum 2017. november 16., 22:32:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: faxelektro Dátum 2017. november 16., 21:12:42 DÉLUTÁN
Egy fel újított lakáshoz hívtak felszereltem kb 20drb dug aljt,10drb kapcsoló a világító testek helyére egyelőre foglalatokat.A szerelést nem én csináltam a be táp 3x16A a kerítésen van a mérő Fi-relével a háromfázisú egy kis műhelybe megy ott van egy lakáselosztó abból kap a lakás egy fázist az előszobában található lakáselosztóban ahol 8drb ELMARK biztosíték. Minden működik miután felszereltem konyhában kávéfözö.mikro,gözelszivó.hűtő stb. Mikor a képen látható műszerrel fázis-föld között mérek veri le a merőnél lévő 16A-es Fi relét. Mi lehet a gond mert minden normálisan működik és ezzel a műszerrel még más helyeken sokszor volt mérve.
Szerintem a műszerben van egy "terhelőellenállás" párhuzamosan a két tapintócsúccsal, hogy méréskor elkerülhető legyen a kapacitív feltöltődésből eredő téves jelzés. Abban az esetben ha ennek olyan alacsony az értéke, hogy át tud rajta folyni 15-30 mA, már viszi is az ÁVK-t...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: bambi Dátum 2017. november 17., 19:52:55 DÉLUTÁN
Idézetet írta: fifticenti01 Dátum 2017. október 18., 07:35:56 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Bocsi ha nem ide való ,  de most építem be a pince szintet és most lesz kialakítva a villamos hálózat és örülnék egy kis segítségnek. :) Csatoltam egy képet nagyjából hogy mégis hogyan lenne a kábel el húzva viszont a kábel keresztmetszetben nem vagyok biztos.

A villanyórától a biztosíték dobozig 3x10mm  kábel.
Biztosíték doboz tol a konyháig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a szobákig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a villanytüzhelyig 3x4mm kábel.
A biztosítékot úgy gondoltam 1 db 16A a 2 szobára mivel ott csak a lámpa, tv és telefon töltés lesz.
3x2.5mm gerinc, leosztasok a konnektorba illetve a kapcsolókhoz 1.5mm. 
1db 22A a fürdő és a konyhai eszközökre. Gerincnek 3x2.5mm leosztasok itt is 1.5mm.
1db 22A a villanytüzhelyig 3x4mm kábellel.

Ez így jó vagy valamit kellene változtatni rajta? fürdő és konyhába az alap felszerelés lenne (mikro, mosogatógép, mosógép, vasaló, hajszárító stb. .)

Illetve annyi hogy most jelenleg a villanyórától 1.5mm alu kábel jön ki amire lehet nem kellene az egészet rá kötni... :) viszont ha meg kell bontani a villanyórát akkor ennek mi a menete illetve mennyibe kerül? Az EON -os ember köti be vagy azt nekem kellene..?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Takács Dávid

A mérőtől a lakás főelosztóig 6 mm-es réz sodrott. Ez bír 32 A-t/ fázis. Az N vezetőd is ekkora legyen, az érintésvédelem legye 10-es. Építs be egy FI relét, majd síneket. Ezekről alakíts ki áramköröket úgy, hogy az energia az 2.5 mm-es réz, a világítás 1.5 mm-es réz legyen. A konyhába vigyél több külön áramkört. Nem tudom, hogy mekkora és milyen a tűzhelyed, azt annak megfelelően kösd be. Az áramköri kismegszakítókat is ennek megfelelően kéne méretezni.  Üdv
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. november 25., 20:35:32 DÉLUTÁN
Idézetet írta: fifticenti01 Dátum 2017. október 18., 07:35:56 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Bocsi ha nem ide való ,  de most építem be a pince szintet és most lesz kialakítva a villamos hálózat és örülnék egy kis segítségnek. :) Csatoltam egy képet nagyjából hogy mégis hogyan lenne a kábel el húzva viszont a kábel keresztmetszetben nem vagyok biztos.

A villanyórától a biztosíték dobozig 3x10mm  kábel.
Biztosíték doboz tol a konyháig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a szobákig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a villanytüzhelyig 3x4mm kábel.
A biztosítékot úgy gondoltam 1 db 16A a 2 szobára mivel ott csak a lámpa, tv és telefon töltés lesz. 3x2.5mm gerinc, leosztasok a konnektorba illetve a kapcsolókhoz 1.5mm. 
1db 22A a fürdő és a konyhai eszközökre. Gerincnek 3x2.5mm leosztasok itt is 1.5mm.
1db 22A a villanytüzhelyig 3x4mm kábellel.

Ez így jó vagy valamit kellene változtatni rajta? fürdő és konyhába az alap felszerelés lenne (mikro, mosogatógép, mosógép, vasaló, hajszárító stb. .)

Illetve annyi hogy most jelenleg a villanyórától 1.5mm alu kábel jön ki amire lehet nem kellene az egészet rá kötni... :) viszont ha meg kell bontani a villanyórát akkor ennek mi a menete illetve mennyibe kerül? Az EON -os ember köti be vagy azt nekem kellene..?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Takács Dávid

Ha jól értem 1*32A a betáp,az EON nem köti be hanem reg szerelő, 3*4 kábel a tűzhelynek kevés lesz szerintem vigyél 5*2,5 felest ha nem nagy a táv és 2 fázis+2nulla így 2*16A rel tudod lebiztosítani.
ha 3*4 est viszel helyhez kötött készülékhez a szabvány engedi a a 20A-res biztosítást de kell hozzá ÁVK.
szerintem üzembiztosabb ha 5eres vezetékkel állsz le de a nullát is kettőt vigyél egy fázis esetén.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Fecó Dátum 2017. november 26., 12:22:24 DÉLUTÁN
xyz kolléga által javasolt megoldás működőképes, de annyiban sántít, hogy hiába lesz 2 ér a fázis, és 2 ér a nulla, a védővezetőnek is meg kellene egyezzen ezzel a keresztmetszettel, ami így nem fog. Ez amolyan "kényszer-megoldás" szokott lenni meglévő rendszer esetén. De ha jól értelmezem, te ezt most fogod megvalósítani, inkább törekedj rá hogy ne csak működőképes, hanem szabványos is legyen a kiépítés. Az ÁVK ajánlott lehet a tűzhely esetében, de nem kötelező, tekintve hogy nem dugaszoló aljzatról van szó. A terhelhetőség pedig igencsak függ a kábel vagy vezeték elhelyezésétől is.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. november 26., 17:27:11 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 26., 12:22:24 DÉLUTÁN
xyz kolléga által javasolt megoldás működőképes, de annyiban sántít, hogy hiába lesz 2 ér a fázis, és 2 ér a nulla, a védővezetőnek is meg kellene egyezzen ezzel a keresztmetszettel, ami így nem fog. Ez amolyan "kényszer-megoldás" szokott lenni meglévő rendszer esetén. De ha jól értelmezem, te ezt most fogod megvalósítani, inkább törekedj rá hogy ne csak működőképes, hanem szabványos is legyen a kiépítés. Az ÁVK ajánlott lehet a tűzhely esetében, de nem kötelező, tekintve hogy nem dugaszoló aljzatról van szó. A terhelhetőség pedig igencsak függ a kábel vagy vezeték elhelyezésétől is.

5*2,5 akkor a védővezető keresztmetszete is megegyezik ha csak 3*4est visz az nem jó hisz csak egy áramkörön lesz a viltűzhelynek az újaknak gyárilag is a bekötése 2 fázis és 2 nulla.
ÁVK-ra visszatérve ha helyhez kötött berendezés lesz beépítve és 20A re lesz biztosítva akkor kötelező.
Nem az elhelyezéstől függ hanem a hossztól keresztmetszettől és ami lényeg az áramfelvételtől
xyz
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Fecó Dátum 2017. november 26., 20:01:50 DÉLUTÁN
Azt írtad hogy:

"vigyél 5*2,5 felest ha nem nagy a táv és 2 fázis+2nulla így 2*16A rel tudod lebiztosítani."

Ha 2 fázis lesz, az 2×2,5= 5mm2, és 2 nulla szintén, de a védővezető marad a 2,5 mm2. Valóban, a tűzhelyek bizonyos típusánál 2 bekötési pont is van a nullának, de általában ide gyárilag el van helyezve egy áthidalás. Az ÁVK mint kiegészítő érintésvédelmi mód pedig az MSZ HD 60364-4-41:2007 szerint 20 A névleges áramerősségű biztosítóval védett általános célú dugaszoló aljzatokhoz kötelező. Tehát ide "csak" ajánlani lehet a bekötését. Azt, hogy hány Amperrel biztosíthatod/terhelheted a 2,5 mm2 vezetőt, nem ilyen könnyű eldönteni, nem tudom mi alapján határoztad el hogy 20 A?  A vezeték terhelhetősége szempontjából a jelenleg hatályos MSZ HD 60364-5-52:2011 érdekes táblázatokat közöl, nagyon meglepő hogy teljesen más terhelhetősége van egy kábelnek, egy könnyűszerkezetes hőszigetelt falban, és megint más mondjuk falon kívül egy vezetékcsatornában. A terhelhetőségi táblázat a hosszal nem foglalkozik, talán az a feszültségesés szempontjából érdekesebb. A környezeti hőmérséklet, az együtt futó áramkörök száma, 1 vagy 3 fázisú rendszer, vezető szigetelése és még számtalan szempont alapján kellene kiválasztani a terhelhetőségi táblázatból a vezető-keresztmetszetet. Sajnos elég baj, hogy nem 3 oszlopból kell választani, de ez már a múlté...
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. november 27., 07:07:41 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 26., 20:01:50 DÉLUTÁN
Azt írtad hogy:

"vigyél 5*2,5 felest ha nem nagy a táv és 2 fázis+2nulla így 2*16A rel tudod lebiztosítani."

Ha 2 fázis lesz, az 2×2,5= 5mm2, és 2 nulla szintén, de a védővezető marad a 2,5 mm2. Valóban, a tűzhelyek bizonyos típusánál 2 bekötési pont is van a nullának, de általában ide gyárilag el van helyezve egy áthidalás. Az ÁVK mint kiegészítő érintésvédelmi mód pedig az MSZ HD 60364-4-41:2007 szerint 20 A névleges áramerősségű biztosítóval védett általános célú dugaszoló aljzatokhoz kötelező. Tehát ide "csak" ajánlani lehet a bekötését. Azt, hogy hány Amperrel biztosíthatod/terhelheted a 2,5 mm2 vezetőt, nem ilyen könnyű eldönteni, nem tudom mi alapján határoztad el hogy 20 A?  A vezeték terhelhetősége szempontjából a jelenleg hatályos MSZ HD 60364-5-52:2011 érdekes táblázatokat közöl, nagyon meglepő hogy teljesen más terhelhetősége van egy kábelnek, egy könnyűszerkezetes hőszigetelt falban, és megint más mondjuk falon kívül egy vezetékcsatornában. A terhelhetőségi táblázat a hosszal nem foglalkozik, talán az a feszültségesés szempontjából érdekesebb. A környezeti hőmérséklet, az együtt futó áramkörök száma, 1 vagy 3 fázisú rendszer, vezető szigetelése és még számtalan szempont alapján kellene kiválasztani a terhelhetőségi táblázatból a vezető-keresztmetszetet. Sajnos elég baj, hogy nem 3 oszlopból kell választani, de ez már a múlté...

Az új készülékekben nincs áthidalás kivezetik 5*2,5 kábellel.
Nem én határoztam meg a 20A-t hanem olvastam h 20 vagy 25A re biztosítaná gondolom azért h a 6-8KW teljesítményt feltudja venni. ismerem azt a szabványt amit leírtál.
Én ezt arra írtam h a 3*4 es 20A-rel szerintem nem lesz jó szét fog égni a kötés tapasztalat nem egyszer mentem vissza javítani és ha úgy van kivezetve a gari jegyre amikor pecsételem rá is írom h csak 1 áramkör lett odavezetve.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Fecó Dátum 2017. november 27., 07:28:30 DÉLELŐTT
Nem is értem, ha 2 fázisú a készülék, mire gondol a gyártó az 5 eres kábellel? Én továbbra sem tartom megfelelőnek egy fázisú táplálás esetében az 5 eres kábelt. A készülékből szerintem kiköthető a gyári kábel (ráadásul a gyártókat ismerve gondolom fél méteres darab) és közvetlen a készülékbe kötném a betápot. Én eddig minden készülékben megtaláltam az 1 fázisú rendszerhez szükséges áthidalásokat. A 4mm2-es kábel, 1 fázison, 1 áramkör esetében, PVC szigetelést feltételezve és falon kívül csatornázva mondjuk tud 30 C°-on 30 Ampert, szerintem így 25 A-re biztosítható. Abban feltétlen igazad van, ha már kötés, akkor jó minőségű kötőelemek szükségesek, nem hiszem hogy törvényszerűen szétég, azért, mert csak 1 fázis van.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: faxelektro Dátum 2017. november 27., 18:44:22 DÉLUTÁN
Egy hasonló esthez hívtak egy felújítás előtt álló konyhába már megvásárolták(fekete péntek lévén) az elektromos cuccokat csak ép villany hálózatra nem gondoltak.A következő háztartási szerelékek vannak:  főzőlap-7,2Kw
             sütő-ler--nem tudom a teljesítményét de gyári szerelt kábel van rajta
             mosogatogép
             bojler-1,8kw
             gőzelszívó,kenyérpirító,mixer
A lakáselosztó öt méterre van a konyhától mit javasoltok hány áramkört,milyen keresztmetszetű kábeleket használjak.
                                                      Köszönöm
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. november 27., 21:00:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 27., 07:28:30 DÉLELŐTT
Nem is értem, ha 2 fázisú a készülék, mire gondol a gyártó az 5 eres kábellel? Én továbbra sem tartom megfelelőnek egy fázisú táplálás esetében az 5 eres kábelt. A készülékből szerintem kiköthető a gyári kábel (ráadásul a gyártókat ismerve gondolom fél méteres darab) és közvetlen a készülékbe kötném a betápot. Én eddig minden készülékben megtaláltam az 1 fázisú rendszerhez szükséges áthidalásokat. A 4mm2-es kábel, 1 fázison, 1 áramkör esetében, PVC szigetelést feltételezve és falon kívül csatornázva mondjuk tud 30 C°-on 30 Ampert, szerintem így 25 A-re biztosítható. Abban feltétlen igazad van, ha már kötés, akkor jó minőségű kötőelemek szükségesek, nem hiszem hogy törvényszerűen szétég, azért, mert csak 1 fázis van.
Fecó most gondolj bele 25 vagy 30A az nagyon sok érintésvédelem szerint meg lakóházban én nem is javaslom jobb a 2 fázis és 2 nulla 2*16A ha az egyik lemegy ott van a másik és nem lehet túlterhelni mert a fogyasztó az túl akarja terhelni így meg le van védve 16A meg érintésvédelem szerint is megfelelő... szerintem
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Fecó Dátum 2017. november 28., 08:02:12 DÉLELŐTT
Nem értem hogyan tud túlterhelni egy 3×4 mm2 betápot, ha az mondjuk 20 vagy 25 A-rel van védve? B-s karakterisztikájú kismegszakítóval a megengedett hurokérték 1,84, C-s esetében 0,92 Ohm, amit normális mérőhellyel és elosztóval tartani lehet. Elviekben ha 2 áramkört alakítasz ki, abban az esetben viszont a védővezető lehet közös, ez még járható út, de valóban csak úgy, ha két külön kismegszakítóval indítod.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. november 28., 18:04:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 28., 08:02:12 DÉLELŐTT
Nem értem hogyan tud túlterhelni egy 3×4 mm2 betápot, ha az mondjuk 20 vagy 25 A-rel van védve? B-s karakterisztikájú kismegszakítóval a megengedett hurokérték 1,84, C-s esetében 0,92 Ohm, amit normális mérőhellyel és elosztóval tartani lehet. Elviekben ha 2 áramkört alakítasz ki, abban az esetben viszont a védővezető lehet közös, ez még járható út, de valóban csak úgy, ha két külön kismegszakítóval indítod.
Természetesen külön kismegszakító két teljesen független áramkör ahogy írtam 2fázis 2nulla, már írtam gyári vezetékek is így vannak méretezve.
én személy szerint nem szeretem lakáson belül 16a-nél nagyobb kismegszakítót.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: balzsi Dátum 2017. november 28., 19:40:07 DÉLUTÁN
Számomra újabb érdekességgel futottam össze és várom a szabványokban jártasok véleményét.
Adott egy telephely, ahol kettő betáp van. A számomra "furcsa betáp" a melléket képen látható.
A villanyóránál 3xC32A-es védelemmel indul a történet, 4x6mm2 földkábellel. Az első megálló 280m-re van egy fémkonténer formájában, innét megy tovább a következő fémkonténerhez, ami további 60m. Összességében 340m-ert utazik az áram és a végpontnál végeztem egy lakatfogós mérést egy hősugárzó segítségével. Alap feszültség 235V terhelt feszültség 219V, terhelt áramerősség 9A. Az én számításom szerint a hurokimpedancia 1,778 Ω. C 32A kismegszakító esetén ez 0,719Ω lehetne. Javítsatok ki ha tévedek.
A másik zavaró tényező számomra a PE hiánya. Ugyanis jön a 3 fázis és a nulla. A földelés helyileg van megoldva egy-egy levert szondával konténerenként és ennyi.
Várom a véleményeket.

Üzenet összefûzve: 2017. november 28., 19:42:00 DÉLUTÁN

A kép.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Fecó Dátum 2017. november 28., 20:17:12 DÉLUTÁN
Érdekes a dolog, a betáplálásnál PEN sínről vagy N sínről indul a kábel? Mikori a létesítés, és milyen vezetőanyagú a kábel? A hurokértéknél elképzelhető hogy jó a számításod, és a 0,72 is stimmel, de jobb lenne egy rendes, kalibrált ÉV műszerrel megmérve kimondani az ítéletet. Ha viszont van ÁVK, akkor 30 mA-t kell figyelembe venni kioldási áramértéknek. És a konténereknél gyakorlatilag TT rendszerű az érintésvédelem így?
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 28., 22:39:21 DÉLUTÁN
Amennyiben a mért oldalon megengedett 3%-os feszülségesést betartjuk az áram korlátozott értéke kb. 4 (!) amper lehetne. A PEN jelleget a hatos keresztmetszet eleve kizárja még akkor is ha rézerű a kábel, de lehet ilyen TT rendszer amennyiben ezt gazdaságossági vagy üzemviteli szempontoknak megfelel, de a C32 az semmiképp nem méretes. A telephely fogyasztói feltehetően  elektronikus mérleg esetleg teherleemelő szerkezet  ezek csekély fogyasztásuak és a portaszolgálat villamosenergia igénye sem számottevő helyiségvilágítás, szellőzés, klima, átfolyásos vízmelegítő, mikrosütő, számítógép, riasztó, valamilyen zajkeltő, szerény terepi világítás kapunyitó, stb.. ezenkívül max gáz vagy fatüzelés. Viszont aki a kábelt "méretezte" szakmailag helyén volt-e? A nulavezető feszültségesését lehetne csökkenteni egy jól kialakított szalagföldelővel akár tíz voltal is, de ennek árát költségatékonyabban hsználhatták volna fel egy vastagabb kábellel.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: balzsi Dátum 2017. november 29., 18:51:32 DÉLUTÁN
Telep létesítésének időpontja 2005.
A betáplálás az N sínről indul.
Réz a kábel vezetőanyaga.
Amint Endre is utalt a feszültségesésre, maximális terhelésnél (32A). 24% felett lenne.
A hálózat fogyasztói:térvilágítás, helyi vízhálózat üzemeltetése (kisebb szivattyú 6A), két konténer fűtése (9A+8A), nyáron hűtése, számítógépek, mikró, hűtő, 120l bojler, elektromos kapu, kamerarendszer, 60t mérleg, esetleg pár apróság lemaradt. Valamint a kiépített dugaljakról egyéb fogyasztók is üzemeltethetőek lennének (sarokcsiszoló, hegesztő, stb.).
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. november 29., 20:02:54 DÉLUTÁN
Igen igazad van így TT rendszer ami szabálytalan mivel a közcélú hálózat TN így a földelőszondát és a PEN-t össze kell kötni.
Szerintem a kábel keresztmetszete vékony.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 30., 00:31:02 DÉLELŐTT
Ez a kötelező összekötés nem javítana hanem rontana a helyzeten, hacsak nem lenne ez egy nagyon-nagyon szuper földelés, továbbá ezen az érintésvédelmi (!) célu földelésen szinte üzemszerű áram folyna, nem is akármekkora ez meg csak a valódi, (jól méretezett és kivitelezett) PEN-nél megengedett. A szokásos igénytelen helyi (szonda) földelésnél minden fémtestü fogyasztón vagy azokkal kapcsolatos fémrészeken rajt lenne a hálózat feszülségesésének fele vagy akkörüli érték, én ezeket nem fogdosnám elázott cipőben vagy mondjuk a zuhany alatt álva kedves xyz !
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: tothgyula Dátum 2017. november 30., 09:54:36 DÉLELŐTT
Tisztelt XYZ!
Az MSZ EN 61140:2003 szabvány már a létesítés idején(2005) előírta  a 10-es réz vagy 16-os aluvezeték alkalmazását az adott helyen.Tehát a kivitelező hibázott.
Mindenképpen mérni kell kikapcsolási időt és ÁVK kioldó áramot.Dokumentálni kell ez természetes.
TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 30., 11:27:58 DÉLELŐTT
A szabályszegőnek alighanem mindegy, melyik szabályt szegi meg, de egy körzeten belül TT és TN keverést általában tiltják a szolgáltatók (a régi szabványok alapján - is), és manapság már jóval valószínűbb, hogy a körzet TN, minthogy nem az. Ha ez a telep kommunális hálózatról kap ellátást.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: S/K Dátum 2017. november 30., 19:14:07 DÉLUTÁN
Kábelcsere nélkül nincs szabványos megoldás ha szükséges a három fázis. Szerintem. ...és akkor lenne biztonságos.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. december 01., 19:48:52 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. november 30., 00:31:02 DÉLELŐTT
Ez a kötelező összekötés nem javítana hanem rontana a helyzeten, hacsak nem lenne ez egy nagyon-nagyon szuper földelés, továbbá ezen az érintésvédelmi (!) célu földelésen szinte üzemszerű áram folyna, nem is akármekkora ez meg csak a valódi, (jól méretezett és kivitelezett) PEN-nél megengedett. A szokásos igénytelen helyi (szonda) földelésnél minden fémtestü fogyasztón vagy azokkal kapcsolatos fémrészeken rajt lenne a hálózat feszülségesésének fele vagy akkörüli érték, én ezeket nem fogdosnám elázott cipőben vagy mondjuk a zuhany alatt álva kedves xyz !
Csak abban az esetben ha a PEN megszakad. TT rendszer mert ez így az tílos TN rendszerben.
Nem azt írtam h ez tökéletes de ez így nem jó.
tisztelt tothgyula
6-os réznél is megengedett volt anno 1-2 éve kér a szolgáltató 10es réz vezetéket
447 szabvány akkor kell 10 es réz ha PEN megy, igaz azóta az elosztói engedélyesek a magasabb keresztmetszetet kérik így lett 10-es
Abban egyet értek h ez nem jó ahogy van ilyen távolságon és akármit fognak vele kezdeni nem lesz jó, de sajnos a tapasztalatom szerint hagyják így  az egészet és "jó az így eddig is jó volt" .
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. december 03., 13:21:52 DÉLUTÁN
A kisebb keresztmetszettel gyártott termék nem áll meg, mert azt csak feketekereskedelemben vagy az "occso" gyártmányokban lehet forgalmazni és még azt sem tapasztaltam, hogy a "szigeteletlen" vagyis bevezető karmantyu nélkül gyártott érvéghüvely valaha is ráesett volna a megblankolt vezetékvégre. A megemelt minimál keresztmetszet annak következménye, hogy a mostani hálózatok transzformátorai és vezetékei nagyobb zárlati áramokat engednek meg (produkálnak) és ez áttevődik a fogyasztói oldalra is és nem szabad hogy ott az alacsonyabb keresztmetszet olvadóbíztosítékként viselkedjen. Csodálkozom némely háztartási-házkörüli eszközök (pl. hajszárítók, kábeltoldók) hogy mentek át a minősítésen a nagyon soványka csatlakozókábeleikkel.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: tothgyula Dátum 2017. december 03., 17:55:53 DÉLUTÁN
Tisztelt XYZ!
Az S/K Kolléga is leírta,hogy kábelcsere nélkül nincs szabványos és BIZTONSÁGOS megoldás.De nem írtad le, hogy mennyi kioldó áramot és kioldási időt mértél.Azért 3 vagy 6 évente csak kellene egy ÉVÉ jegyzőkönyv!
Tisztelt Sivito! Nem 1-2 éve kötelező az előzőekben leírt keresztmetszet!Ezen a szakmai fórumon ezt csak Te állítod. Nézz utána alaposabban.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. december 03., 18:32:10 DÉLUTÁN
Idézetet írta: tothgyula Dátum 2017. december 03., 17:55:53 DÉLUTÁN
Tisztelt XYZ!
Az S/K Kolléga is leírta,hogy kábelcsere nélkül nincs szabványos és BIZTONSÁGOS megoldás.De nem írtad le, hogy mennyi kioldó áramot és kioldási időt mértél.Azért 3 vagy 6 évente csak kellene egy ÉVÉ jegyzőkönyv!
Tisztelt Sivito! Nem 1-2 éve kötelező az előzőekben leírt keresztmetszet!Ezen a szakmai fórumon ezt csak Te állítod. Nézz utána alaposabban.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.
mint felülvizsgáló nem kéne tudnod a létesítés időpontját?
ha ávk-t és TN rendszerre térne át az jobb lenne mint most igaz én sem engedném át felülvizsgálaton, a feszültség esési probléma nagyobb baj.
aki 90m után rá tett 160m-t na azt kéne lelőni és hiába vitatkozunk h mi a helyes az egész helytelen , szerintem ez soha nem volt lemérve és nem is hiszem h le is lesz mert aki ezt csinálta szerintem van ott más baj is...
xyz
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: balzsi Dátum 2017. december 04., 19:28:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: balzsi Dátum 2017. november 28., 19:40:07 DÉLUTÁN
Számomra újabb érdekességgel futottam össze és várom a szabványokban jártasok véleményét.
Adott egy telephely, ahol kettő betáp van. A számomra "furcsa betáp" a melléket képen látható.
A villanyóránál 3xC32A-es védelemmel indul a történet, 4x6mm2 földkábellel. Az első megálló 280m-re van egy fémkonténer formájában, innét megy tovább a következő fémkonténerhez, ami további 60m. Összességében 340m-ert utazik az áram és a végpontnál végeztem egy lakatfogós mérést egy hősugárzó segítségével. Alap feszültség 235V terhelt feszültség 219V, terhelt áramerősség 9A. Az én számításom szerint a hurokimpedancia 1,778 Ω. C 32A kismegszakító esetén ez 0,719Ω lehetne. Javítsatok ki ha tévedek.
A másik zavaró tényező számomra a PE hiánya. Ugyanis jön a 3 fázis és a nulla. A földelés helyileg van megoldva egy-egy levert szondával konténerenként és ennyi.
Várom a véleményeket.
Idézetet írta: balzsi Dátum 2017. november 29., 18:51:32 DÉLUTÁN
Telep létesítésének időpontja 2005.
A betáplálás az N sínről indul.
Réz a kábel vezetőanyaga.
Amint Endre is utalt a feszültségesésre, maximális terhelésnél (32A). 24% felett lenne.
A hálózat fogyasztói:térvilágítás, helyi vízhálózat üzemeltetése (kisebb szivattyú 6A), két konténer fűtése (9A+8A), nyáron hűtése, számítógépek, mikró, hűtő, 120l bojler, elektromos kapu, kamerarendszer, 60t mérleg, esetleg pár apróság lemaradt. Valamint a kiépített dugaljakról egyéb fogyasztók is üzemeltethetőek lennének (sarokcsiszoló, hegesztő, stb.).

Köszönöm szépen Mindenkinek a szakmai véleményét.
Felvetődött kérdés volt az ÉVÉ jegyzőkönyv, nos ezt sikerült lefényképeznem.
A pirossal bekeretezett adatok a villanyórától 340m-re található mérlegkonténer adatai láthatók.
A kollégák elmondása szerint a telephely ÉVÉ vizsgálatának időtartalma kb. 30 perc volt. :(
Erről viszont sok oldalas jegyzőkönyv készült.
A jegyzőkönyvön látható a TN besorolás, viszont megállapítást nyert, hogy ez egy TT rendszer.   :(
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: Novill Dátum 2017. december 04., 19:33:38 DÉLUTÁN
Vajon ez az ÉV minősítő irat megfelelő-e? !
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: balzsi Dátum 2017. december 04., 19:45:43 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2017. december 04., 19:33:38 DÉLUTÁN
Vajon ez az ÉV minősítő irat megfelelő-e? !

Mivel az elmondottak alapján valós mérések nem állnak mögötte, illetve a rendszer megítélése is hibás, nem gondolom, hogy megfelelő.
Cím: Re:Új ház kábelezése
Írta: xyz Dátum 2017. december 14., 14:01:00 DÉLUTÁN
ez minden csak nem mérési jegyzőkönyv szerintem