Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai továbbképzések => Felelõs mûszaki vezetõ => A témát indította: Novill Dátum 2011. október 16., 16:44:34 DÉLUTÁN

Cím: Tervezési kötelezettség
Írta: Novill Dátum 2011. október 16., 16:44:34 DÉLUTÁN
Az utóbbi idõkben egyre többen keresnek, hogy az építési hatóság a családi házaknál is épületvillamossági tervet kérnek 7 KW beépített teljesítmény alatt is. Tudtommal ilyen esetben még a jogszabály nem írja elõ a tervezést, csak 7 KW-tól.  Kinek mi a tapasztalata e témában.
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: rabszolga Dátum 2011. október 20., 20:22:02 DÉLUTÁN
Érdekes dolog ez a 7KW. Ki hogyan számol? A túláramvédelmet veszik figyelembe vagy pontosan mit??? A beépített teljesítményt mi alapján határozzák meg?
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. október 20., 21:11:04 DÉLUTÁN
Helló, Urak! Igen, sajnos a hír igaz! Épp ma beszélgettem hosszasan egy vill tervezõ sráccal és õ is megerõsítette ezt a 7-es kreténséget. Kezdem már úgy érezni, hogy átesünk a lovacska túloldalára, vill terv már 1X32A-nél, miközben potenciális tömeggyilkos mért -sõt sok helyen méretlen- hálózatok, elégtelen PE, EPH -vagy "földelés mentes" rendszerek, igénytelenûl kivitelezett mérõhelyek, egyéb "nyalánkságok" garmadával találkozik az ember, nap mint nap. Én elhiszem, hogy a tervezõknek is kenyeret kell adni, fõként mióta ilyen mértékig visszaestek a ker és az ipari beruházások,de sztem súlyosabb következményei lesznek annak, hogy ha a csóri lakossági kunschaft a terveztetés többletköltsége miatt -mivel a villamossági szerelésre a lehetõ legkevesebbet akarják költeni, mondván "jön az az áram a vékony, nota bene Alu MM fal veztéken is, meg nem fontos a minõségi fõelosztó, megteszi az igénytelen Török, Kínai ocsmányság is"- a kivitelezés minõségén akar majd spórolni, mely elképzelésében -és ebben nem lehet vita közöttünk- sok kolléga majd asszisztálni fog...  :'( :'( :'(
Bocsi,ha rosszindulatúnak tünnék,de 20 év gyakorlat után ezt én inkább realistának aposztrofálnám!
Pl. ha anno itt is külön terveztettünk volna -igaz, ez nem újépítés, hanem felújítás volt- nos akkor nem jutott volna 70 rugó erre a szépségre...
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: Novill Dátum 2011. október 22., 14:01:42 DÉLUTÁN
Itt az áramszolgáltatói adattal kell számolni.
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: rabszolga Dátum 2011. október 22., 20:53:20 DÉLUTÁN
Eeeegen. Nos vártam már ezt a választ. Aki beleíratta a szabványba, az sem gondolta át teljesen. Szerintem.
A teljesítménytényezõ mennyi lenne?  :) Nem lenne korrektebb az amperitás alapján meghatározni? Mert ez így egy picit sántít... Mondjuk egyébként is kissé laikusnak tûnik ez a 7kW-os limit, amikor szinte mindenki a névleges áramerõsséggel számol csatlakozási pontok esetében...
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: Novill Dátum 2011. október 23., 09:01:15 DÉLELŐTT
Nem ez az elsõ, ami sántít a rendeletekben, illetve a szabványokban. Ha a cosϕ-t 1- nek vesszük, a 7 KW 1 fázisra 30 A körül jön ki. Ebbõl következik, hogy 1 fázis esetén 1x25 A , 3 fázis esetén 3x10 A igényig nem kell tervezni. Ezen felül igen.  Az Elmû a látszólagos és a hatásos teljesítményt adja meg. Például  3 fázisnál 20 A esetén 12,4KW, illetve 13,8 KVA-t ad meg. Ugyanez 25 A-nál 15,5 KW illetve 17,3 KVA-ral számol. Igen egy szorzóval dolgozik az Elmû. De kérdés hogy hogyan számol a többi áramszolgáltató. De mit is tudunk felmutatni adott esetben, ami hivatalos, az áramszolgáltatói papírokat, valamint a látható méretlen kismegszakító névleges áramerõsségét, ami rá van írva. Ezért a nem egyértelmû jogszabályi megfogalmazások félre értésre adhatnak okot. Így a gyakorlatban bármelyik magyarázat is elõfordulhat, attól függõen ki az erõsebb. De mindentõl függetlenül a gyakorlatban nem attól lesz az elkészült munka szakszerû, hogy van-e tervezõ, felelõs mûszaki vezetõ stb. Hisz, õk sem dolgoznak mindig hibátlanul.  Így viszont sokan felelnek majd létesítmény villanyszereléséért, lehet maszatolni a felelõsséget ide-oda, lehet bírságolni. És nem utolsó sorba az építtetõ fizethet jóval többet, mint régen.
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2013. november 02., 18:40:43 DÉLUTÁN
Az Infoshow-n a Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóság képviselőjének előadásában is szerepelt ez a tervezési kötelezettségre vonatkozó szabály.
"Villamos berendezés kiviteli terve 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről 22. § (7 kW)"
Ezt az előadás anyagából másoltam ki, gondolom ez a vonatkozó rendelet.

Érdekelne, ki hogyan találkozik ezzel mostanában a napi gyakorlatban, mert van egy olyan érzésem, nem véletlenül szántak ennek külön figyelmet!
Vannak e ilyen tervek?
Kell e ilyen terv, ha én például egy meglévő üzemben egy elosztószekrényhez csatlakoztatok egy új berendezést, ami mondjuk magában is meghaladja a 7 kW teljesítményt?
Vagy leválasztanak egy irodahelyiséget egy üzemből, melynek új helyi elosztó készül, több mint 7 kW teljesítménnyel?
(Villamossági termékek, gyártmányok (elosztók MSZ EN 60439-1:2000)megfelelőségi tanúsítványa (79/1997.(XII.31.) IKIM rendelet) (Ahol az elosztóra tanúsítványt, CE jelölést kell kiadni, ami majd egy külön témában megér néhány kérdést.)

Mi a gyakorlat?
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: NagyPS Dátum 2013. november 02., 19:19:10 DÉLUTÁN
Ha építési engedélyes kivitelezés van és nincs nyilatkozat hogy a teljesítmény kisebb mint a tervezési határ érték akkor kell, de sokszor nincs mivel a hatóság építési nem szokta nézni ennek a meglétét.

Bővítéseknél nem kérik.
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: nyaki Dátum 2013. november 03., 17:06:27 DÉLUTÁN
"...60439-1:2000)megfelelőségi tanúsítványa (79/1997.(XII.31.) IKIM rendelet) (Ahol az elosztóra tanúsítványt, CE jelölést kell kiadni, ami majd egy külön témában megér néhány kérdést.)"

Hali!
Ez egy érdekes rendelet.
Mindenesetre ez már a gyártmányszabványok témakörére is vonatkoztat, hiszen ha a villanyász nem rendelkezik ezek ismeretével és a CE jelölés használatának jogszabályi lehetőségeivel, akkor biz másnak kellene kiépíteni, mert ezek szerint erről műbizonylatot köteles kiállítani. A CE jelölést nem ragaszthatja boldog-boldogtalan.
A mellékletben sok olyan dolog van, ami véleményem szerint semmi másról nem szól, csak a büntethetőség kiterjesztéséről és ezzel a felesleges sarcolhatóságról.
...hogy a kapcsolókat, a jelző és működtetőberendezéseket, telefonokat stb. csakis 90-110cm között lehet elhelyezni, ...nonszensz!
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: czapi Dátum 2013. november 03., 20:10:54 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 03., 17:06:27 DÉLUTÁN
...hogy a kapcsolókat, a jelző és működtetőberendezéseket, telefonokat stb. csakis 90-110cm között lehet elhelyezni, ...nonszensz!
Üdv!

Megkerestem, a pontos szöveg:

253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről

BEÉPÍTETT VEZETÉKHÁLÓZATOK, BERENDEZÉSEK
75. § (4)252 A közhasználatú építmény mindenki által használt részeiben a kapcsolókat, a jelző és működtető berendezéseket, valamint a telefonokat a padlószinttől számított 0,90-1,10 m közötti magasságban kell elhelyezni.
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: Novill Dátum 2013. november 03., 20:43:01 DÉLUTÁN
A hivatkozott jogszabály alkotót szívesen látnám kb. egy évig a gyakorlati villanyszerelésben fizikailag is közre működően  :) ;)
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: czapi Dátum 2013. november 03., 20:48:45 DÉLUTÁN
Gondolom a cél az volt, hogy a kerekesszékesek és a gyerekek is használni tudják.
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: Novill Dátum 2016. március 13., 08:16:50 DÉLELŐTT
Vajon az építési engedély változás, hogyan érinti a villanyszerelési tervezési és  kivitelezési munkánkat?  Történnek-e könnyítések az adminisztrációban és a használatbavételi eljárások során, vagy minden marad a továbbiakban is, ahogy eddig volt?
Cím: Re:Tervezési kötelezettség
Írta: nyaki Dátum 2016. március 14., 20:41:25 DÉLUTÁN
Miért? Mi történt az építési engedélyek körül? ::)