Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: exchange Dátum 2015. október 19., 19:11:05 DÉLUTÁN

Cím: Több áramkör egy csőben
Írta: exchange Dátum 2015. október 19., 19:11:05 DÉLUTÁN
Üdv!
Egy olyan kérdésem lenne amit szinte mindenki máskét csinál (legalábbis akikkel beszéltem) Kb olyan kérdés mint a felfűzött konnektor egyik szerelő szerint jó az úgy, a másik szerint nem kéne mert veszélyes is lehet (én az utóbbival értek egyett, tehát hogy nem kéne)
Szóval kérdés kinek mi a véleménye a több áramkör egy csőben dologról.
Tudok olyat aki szerint, minden áramkör külön cső.
Tudok olyat aki szerint, mehet több áramkör is egy csőben, de a kötődobozban csak egy áramköri kötés lehet.
Van aki szerint mehet több áramkör, de csak ha azonos áramerőség és azonos keresztmetszet van (nyilván az azonos keresztmetszet ha egy áramerőség van, akkor értelem szerű)
De láttam már olyat, hogy 2,5 MM2 16A és 1,5 MM2 10A együtt futott, de arra már nem emlékszek, hogy csak síma MCU vagy MT esetleg MBCU kábel volt. Esetleg ezek közül van amelyikell lehet igy?

Kérdés ki melyiket tartja jónak, és szabványosnak?
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 19., 21:29:10 DÉLUTÁN
Erre a kérdésre annak-idején a suliban külön kitértünk, mivel rákérdeztem az oktatóra, (öreg motoros és műveli is a szakmát, nem csak oktat)  Szabványi utalást nem találtam róla, de ez nem azt jelenti, hogy nincs is. Én igyekszem egy csőben egy áramkört elvinni, most sikerült úgy megoldanom hogy a lakásban csak a világítási áramköröknek kellet összesen 3 kötődobozt beépíteni, az aljzatoknak egy sem kell. Aljzatbetonban való szerelésnél is jól megoldható ez. Ha abból indulok ki hogy egy lakásnál 8-10 áramkör van az nem olyan sok mert legfeljebb 8-10 cső indol az elosztottól. De mondjuk kastélyban, ahol van a különböző részlegeken is hatalmas elosztó szekrény, ott már nem biztos, hogy a csövek a legkisebb optimális átmérővel számolva elférnek az aljzat és mondjuk az ablakpárkány közt, itt előfordul, hogy nagyobb átmérőjű csövekbe vannak gyűjtve különböző áramkörök, Pl.: 10 aljzat áramkör egy csőben, de 10 kismegszakítóval biztosítva, másik 10 másik csőben, ugyan így a világítás is. Rákérdeztem, hogy a kötések a dobozban hogyan legyenek? Elvileg egy dobozon, ha átmegy több áramkör akkor is csak 1 lehet kötve (leágaztatva), tehát ha valahol egy fali csatlakozó aljzat és egy kapcsoló van egymás mellett, de a vezetékek még tovább mennek akkor 2 doboz kellene, na ilyet nem csinál senki. A lényeg az, hogy az áramkörök vezetékeit nem szabad összecserélni.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Fecó Dátum 2015. október 20., 17:00:57 DÉLUTÁN
Melyik szabvány írja elő ezzel kapcsolatosan, hogy a hálószobában található 2 dugaszoló aljzat áramkörére nem kötheted rá azt az 1 db 60 W-os mennyezetlámpát? :)
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 20., 21:42:37 DÉLUTÁN
Fecó én nem tudok róla, hogy bármi is tiltaná a vegyes áramkörök alkalmazását, sőt bizonyos helyeken szeretem alkalmazni is (nem lakórészen). A hátránya, ha abban az aljzatban bedugott készülék csinál zárlatot és emiatt az az egyetlen lámpa is elalszik és mondjuk nincs más áramkörön más lámpa.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Fecó Dátum 2015. október 21., 07:33:42 DÉLELŐTT
Mindenhol ezt az érvet hallom, de azért lakások esetében egy zárlat sokszor leveri a főbiztosítót is, tehát teljes lesz a sötétség. Azért az sem életszerű, hogy egy hálóba külön világítási áramkört kapjon a mennyezetlámpa, és mondjuk a falikarok. A vezetékek méretezésére vonatkozó HD szabvány külön szorzótényezőt ad ha több áramkör van egy csőbe húzva. Nem hinném hogy tiltva lenne, de valóban, egy dobozban, csak egy áramkört lehet kötni. Egy családi ház esetében, ha minden áramkőrt külön húzna az ember, néha nem maradna fal fél méter szélességben az elosztó környékén :)
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 21., 21:25:17 DÉLUTÁN
Az igazat megvallva én egy átlagos lakásnál nem tartom szűkségesnek a kettőnél több világítási áramkort (lakóterekre gondolok) egyik körön lennének a mennyezetiek a másikon mag a fali vagy más jellegű lámpák, így minden helységben két áramkör lenne, és egyik lenne csak jó esetben a sótétbeboruló. Jó tudom a Wc-be nem igazán van egynél több lámpa, lehet, hogy az is csak egyetlen világítótesttel van ellátva.
Az tényleg jellemző, hogy az adott áramkör kismegszakítóján kívül az mérőnél is kioldja az zárlat. A zárlati szilárdság adat talán nem véletlen van megadva, hamarosan kiderül, hogy is reagál rá, 6000 Ampereseket rendeltem a végáramkörök védelmére, a mérőnél nagyobb van és 46 méter vezeték hossz a mérő és a lakáselosztó közt.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. október 21., 21:56:30 DÉLUTÁN
Jó estét!

Én láttam a hibát a dugalj,kapcsoló áramkörnek közös csőben.
Mégpedig a Ledes izzónál gyönyürű szép halványan világított az átindukálódott feszültség a kapcsolószálon "Ki" állásban.
A kapcsolóban nem volt jelzőfénynek led átkötés.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Fecó Dátum 2015. október 22., 07:42:06 DÉLELŐTT
Nem rossz gondolat, de lakások esetében ez azt jelentené, hogy minden helyiségbe legalább 3! áramkört (mennyezetvil, falikar, dugalj) kellene behúzni külön nulla-vezetővel. És ha egy zárlat következtében lemegy a mérőnél lévő kismegszakító, teljesen feleslegesen dolgoztunk. Az elektronikus előtéttel szerelt lámpák sajnos valóban érzékenyek (nem minden típus) a statikus feltöltődésből adódó dolgokra, de talán ezt a problémát a gyártóknak kellene kezelni, és nem a villanyszerelőknek. Nem életszerű szerintem hogy megkérdezem a fogyasztót: "Ledlámpa lesz itt a nappaliban? Mert akkor külön cső, külön áramkör, és így több lesz az ár 8 000 Ft-al" A kismegszakítók zárlati szilárdsága elvben nem jelent "szelektivitást" vagy lassabb kioldást. Egy zárlat esetében elvileg a karakterisztikák számítanak (B, C) Az áramszolgáltatók 10 kA kismegszakítókat használnak, de gyakorlatban (több lakásban mérve) sem tud kialakulni 1-2 kA-nál nagyobb zárlati áram. A zárlati szilárdság azt jelenti, hogy a feltüntetett zárlati áramot biztonsággal meg tudja szakítani a készülék. Van még zárlatkorlátozási osztály is rajta, hiszen ezek a készülékek képesek csökkenteni (korlátozni) a mögöttes hálózaton létrejövő zárlati áram nagyságát. De a kioldásnál ennek sincs jelentősége. Sajnos gyakorlati tapasztalat, hogy ha kis távolságon belül található a mérő és elosztó, csak akkor tudunk zárlat esetén szelektív védelmet kialakítani, ha nem 1 lépcsővel, hanem 2-3 lépcsővel kisebb készüléket választunk az elosztóba, de még ez sem garancia. A védelmi készülékek "kaszkádolása" lakások esetében nem könnyű.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. október 22., 20:38:17 DÉLUTÁN
Nekem egy párhuzamos kondi megoldotta a bajt a kapacitására és átütési szilárdságára nem emlékszem pontosan.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: NagyPS Dátum 2015. október 22., 21:54:03 DÉLUTÁN
Én az MSZ HD 60364 sorozatban a 5-51 tartalmazza annak is a 3.3 fejezete de nem említi azt hogy nem lehet egy dobozban vagy egy csőben több áramkör sőt azt sem hogy pld más célú vezetékek sem, de említ kötési távolságot, vagy 1 mm vastag járulékos szigetelés ami lehet védőcső fala is.

Vagyis olyan is elfogadott hogy van egy 100 as csatorna abban pluszban egy 20 as védőcső amiben mennek a tv. lan stb vezetékek a csatornában meg a 220-asok. De az MSZ 1600-1 azért egyértelműen fogalmaz. 7.12 szakasza. de itt is vannak kivételek.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: exchange Dátum 2015. október 24., 13:32:19 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat!
Hát ami a Konnektor és lámpa egy áramkört illeti sokkaknál szerintem takarékos megoldás miatt van úgy, Szobák nálunk is igy vannak, Igaz zárlat esetén kényelmetlen sötétbe kotorászni, de nálunk pl a zárlatok 99% épp egy-egy kiégő izzó miatt van, és nyilván a méretlen oldalt csapja le. Szóval itt hiába is lenne egy külön világítási áramkör akkor is ezt csapná le.
Valahol olvastam hogy a Kapcsolók csak 10A-ra vannak tervezve, nálunk a szobai ág is 10A-ra van biztosítva, igy azzal sincs gond.

Tényleg a bútorvilágító fénycsöves lámpákat hány A-ra tervezik? Többet is néztem boltban a napokban, de egyiken se volt rajta...

De tudok olyat ahol az egész ház egy áramkörre van biztosítva (16A)
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: JUVILL Dátum 2015. október 24., 21:15:21 DÉLUTÁN

Ha megnézed a teljesítményét, és azt hiszem ismered a hálózati feszültséget (fizikát is tanultál) egyszerűen kiszámíthatod a névleges áramfelvételt. ;)
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. szeptember 11., 14:33:19 DÉLUTÁN
Idézetet írta: NagyPS Dátum 2015. október 22., 21:54:03 DÉLUTÁN
Én az MSZ HD 60364 sorozatban a 5-51 tartalmazza annak is a 3.3 fejezete...
Annak nincs 3.3. fejezete, ha a 2010-es kiadást nézem, márpedig az az érvényes.

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2015. október 22., 21:54:03 DÉLUTÁN
...MSZ 1600-1 azért egyértelműen fogalmaz. 7.12 szakasza. de itt is vannak kivételek.
Annak meg nincs 7.12. pontja, 7.8. az utolsó, de annál legalább tudom, hogy a 7.1.2.-re gondoltál.

Idézetet írta: exchange Dátum 2015. október 24., 13:32:19 DÉLUTÁN
...Szóval itt hiába is lenne egy külön világítási áramkör akkor is ezt csapná le.
Bocs, én ellenvéleményen vagyok, mert nem hiába csapná le a külön áramkör kismegszakítóját, hiszen akkor tudnád, hogy melyik a hibás.
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Endre_65 Dátum 2023. október 18., 20:50:34 DÉLUTÁN
Üdvözlet!

Régen (nagyon régen...) én ezt úgy tanultam, hogy akkor mehet több áramkör egy csőben, ha azok különböző fázison vannak. Ebben szerintem van is logika, ettől függetlenül ma lehet, már másképp van. (Az előbbiben biztos vagyok. Az viszont csak rémlik, hogy egymás melletti csövekben lévő drótok átmehetnek egy közös, nagyobb dobozon, de csak megszakítás, kötés, elágazás nélkül.)
Cím: Re:Több áramkör egy csőben
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. október 19., 16:13:49 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Endre_65 Dátum 2023. október 18., 20:50:34 DÉLUTÁN
Régen (nagyon régen...) én ezt úgy tanultam, hogy akkor mehet több áramkör egy csőben, ha azok különböző fázison vannak.
Bocs, kérd vissza a tandíjat. Bár lusta vagyok régebbre visszanézni, mint a 67-es szabvány, de onanntól kezdve a nevezett szabvány visszavonásáig az volt előírva, hogy egy csőben egy áramkör. Meg nem is értem, miért is nem olvasodf el az előző hozzászólásokat, melyekben a szabvány pontja (7.12) is olvasható volt.

Idézetet írta: Endre_65 Dátum 2023. október 18., 20:50:34 DÉLUTÁN
Az viszont csak rémlik, hogy egymás melletti csövekben lévő drótok átmehetnek egy közös, nagyobb dobozon, de csak megszakítás, kötés, elágazás nélkül.)
Bocs, rosszul rémlik, egy áramkörön lehetett toldás.