Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => Villamos terv, kapcsolási rajzok => A témát indította: Novill Dátum 2013. január 25., 20:33:07 DÉLUTÁN

Cím: Fűtésszabályozás
Írta: Novill Dátum 2013. január 25., 20:33:07 DÉLUTÁN
 Balzsi kollégának egy egyszerű hétköznapi feladat. Van egy kazán, aminek az elektronikai részébe nem szabad bele nyúlni. Így csak a kazán termosztát kimenetét lehet felhasználni. A lakás két szintből áll és van padló és radiátoros fűtés is. A két szintnek külön szoba termosztátja van. Mindkét szintnek van fűtési osztója, ahol mágnes szelepek (230 V, 3W) vannak beépítve.  Feladat, ha bármelyik szobai termosztát kéri a fűtést indítani kell a kazánt és adott mágnes szelepet. Szintenként 4-4db mágnes szelep, ebből 2-2 db mágnes szelep tartozik a padlófűtéshez. A padlófűtéshez tartozik még egy keringető szivattyú, melyet fűtési igénykor automatikusan kell indítani. A padlófűtésnél biztonsági szempontból be van építve szintenként 1-1db cső termosztát, mely be van állítva 55 fokra. Ha eléri az 55 fokot, akkor leállítja a keringető szivattyút. Szintenként külön – külön kis glim lámpa jelzi, ha kikapcsolt a cső termosztát.


[error]A moderátor nem rendez, hanem töröl!
Majd Novill megírja a megfelelő témához tartozó választ. Kérlek titeket ne legyetek lusták új témát nyitni a külön beszélgetéseknek, mert ha egy fórumszálba kevertek sok témát akkor egy idő után áttekinthetetlen lesz a fórum.
Megértéseteket köszönöm.
nova [/error]
Cím: Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 25., 20:46:58 DÉLUTÁN
Novill! Köszönöm szépen az "egyszerű hétköznapi feladatot".  :) Most nem akarom elkapkodni, mint múltkor. Először körbejárom a témát (felhasznált anyagokat), majd jönnek a kérdések és csak utána rajzolok.  ;)

Üzenet összefûzve: 2013. január 25., 20:55:06 DÉLUTÁN

Kedves Nova! A hozzászólás elolvasása után (feladat megismerése után) "Fűtés vezérlés" néven nyitottam új témát.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: nova Dátum 2013. január 25., 21:31:10 DÉLUTÁN
Semmi gond összerendeztem a a témákat, csak ha egy hozzászólásban van két téma azzal nem tudok mit kezdeni, hiszen más nevében én nem tudok írni.

Jó feladatmegoldást kívánok, ha lesz még jó pár ilyen jellegű tanuló példa és érdeklődés is rá, akkor készítünk a fórum neki külön szekciót.  ;)
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 25., 22:24:02 DÉLUTÁN
Most megyek pihenni, mert holnap gőzerővel bele kell mélyednem a fűtésszerelésbe.  ;)

Üzenet összefûzve: 2013. január 25., 23:25:36 DÉLUTÁN

Csak nem hagyott nyugodni a dolog, így csináltam egy vázlatot a fűtésről, mielőtt nagyon rossz irányba mennék el. Igazából a fűtési osztó és a mágnesszelepek elhelyezkedésében vagyok bizonytalan. Én sajnos csak a konvektoros gázfűtést ismerem. Hasonló lenne a kialakítás?

Üzenet összefûzve: 2013. január 25., 23:26:25 DÉLUTÁN

Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: petike199600 Dátum 2013. január 26., 08:21:51 DÉLELŐTT
Novill:
Nem találom azt amit tegnap írtál nekem.
Azt amiben felsorolod hogy mit használtál fel.
Lennél szíves leírni?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Novill Dátum 2013. január 26., 08:55:08 DÉLELŐTT
Látom megfegyelmezett az admin, majd igyekszem  >:(.
Balzsi:  Nem kell ennyire túl bonyolítani. Elvileg a kazán automatika nagy részét elvégzi a feladatnak.  Így csak egy plusz szivattyú van beépítve a padló fűtési oldalra mindkét szintet ugyanaz a szivattyú működteti. Ennek a hőfokszabályozását a gépészeti oldalról szabályozzák. Biztonsági szempontból, ha netán elállítják, elállítódik 55 foknál nagyobb hőmérsékletre az előre menő víz hőmérséklete, akkor kell leállítani a szivattyút. Viszont ha a szoba termosztát kéri, akkor indulni kell a szivattyúnak. (Itt is vannak kereszt reteszek is.) Csak 2 szer 4db mágnes szelep van, az a 2 darab a kazán és a 2x4 mágnes szelep között nincs beépítve. Az osztóról csatlakozó részen van a mágnes szelep. Remélem így már talán jobban érthető. A gyakorló villanyszerelő hétköznapi feladatai között ennek a számtalan elképzeléseit kell megoldanunk az épületgépészek igényeinek megfelelően.
Petike: majd megkeresem én is.
Ui.: ki lett törölve ha jól látom. Megkíséreltem újból leírni, a témánál!
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 12:59:18 DÉLUTÁN
Remélem jól sikerült értelmeznem a segítséget, ez szerint változtattam a vázlatomat. Lenne két kérdésem. A keringető szivattyúknál ugye nem szoktak motorvédelmet (hőkioldót) alkalmazni, valamint 230V-os mágnesszelepnek is van PE csatlakozása?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Novill Dátum 2013. január 26., 15:04:22 DÉLUTÁN
igen ez az elvi séma jó!
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 17:54:44 DÉLUTÁN
Most igyekeztem nem elkapkodni a tervezést, mert az első tervemnél (Ablaknyitás önműködő vezérlése), elég sok változtatást kellett eszközölni. Biztos ezen is kell majd változtatni, de remélem nem annyit.  :) Igyekeztem a formaságra is figyelni. Várom az észrevételeket.

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 18:11:46 DÉLUTÁN

Azért csak sikerült elkapkodni, ugyanis így nem fűthető egyszerre a két szint :( Akkor nekifutok még egyszer.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 26., 18:14:21 DÉLUTÁN
Balzsi!
A kazánt biztosan nem így kell indítani (engedélyezni). Annak nem 230V táfesz kell az indításhoz hanem egy külső rövidzár. Itt párhuzamosan kettő.
A R1-R2 közé miért kell keresztretesz, egy időben nem fűthet a két szint?
A szivattyú elé szerintem záró relé érintkezők kellenek.
B3, B4 termosztátok után is talán jobb volna reléket tenni.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Novill Dátum 2013. január 26., 18:39:40 DÉLUTÁN
Martonnak teljesen igaza van, a kazán elektronikájába nem lehet belenyúlni a garancia miatt sem. Ezért amit fel lehet használni a kazánból csak egy zárást kell biztosítani ( ez a kazán szoba termosztát rövid zár pontja, ezek ma már többnyire 24 V-osak), hogy a kazán induljon, illetve bontani, hogy leálljon a kazán.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 19:33:25 DÉLUTÁN
A kazán indítással, valamint az egy szint fűtéssel eléggé mellé nyúltam. Talán másodikra jobb lesz.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 26., 21:39:53 DÉLUTÁN
Balzsi!
Szép a rajz, előbb is jelezhettem volna!, bocs. Tudom,  az öndícséret büdös, de viszontlátom a rajz stílusom, köszönöm.
Rajztechnikailag kifogásom, ha már ott van az érintkező tábla a behúzó tekercs alatt, alkalmazni kellene, tehát kitölteni, hogy melyik érintkező hol is van alkalmazva. Ajánlatos volna keskenyebb verziót használni erre.  Relé v. mágneskapcsoló típust is  jelölni a jobb megértés érdekében. A csomópontok a (*jpg filen) nincsenek szinkronban a vonalakkal,(vezetékkel), használd a vonalak 90fokos beállítását mert ferdék a vonalak.
Továbbra sem értem a keresztretesz "szükségletét". Nem tudom Novill mire is értette, itt párhuzamos müködés nem lehet probléma, vagy mégis? A nehézséget az 55 fokos biztonsági termosztátok alkalmazása okozza, egyenlőre továbbra is plusz két relé alkalmazását vélem korrektnek.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 22:13:50 DÉLUTÁN
Marton!
Köszönöm a dicsérő szavakat. A századik tervem már jobb lesz.  :) Igyekszem javítani a rajztechnikai hibákat. A kereszt retesz valóban feleslegesen tettem be (szerintem is). A plusz két relére nem tudok rájönni, hogy mért kellene.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 26., 22:32:18 DÉLUTÁN
A két plusz relének több "szabad" érintkezője van mint a biztonsági termosztát morse érintkezőjének. Mások a lehetőségek. Itt soros, "és" logikára van szükség. Tehát ha a B3 "és" a B4 termosztát nem meleg, akkor mehet a szivattyú, bármelyik "hibázik", gép állj! azaz szivattyú leáll, szelepek lezárnak.
Kérdés, hogy hány 55fokos termosztát is van?,  és hól? Lehetne egy közös is a padló kör vizbetáplálásánál. Ehhez a gépészeti "hidro" kört jobban kellene ismerni. Mi és hogyan állítja elő a padlófűtési hömérsékletet?
Talán túlkomplikáljuk a két (B3, B4) termosztáttal, elég egy is a forrásnál, így már nem is kell relé, csak egy (B3) termosztát amely felülbírálja a padlókört.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 23:11:25 DÉLUTÁN
Én csak a Novill által leírtakat próbálom teljesíteni. Ahol adott a két cső termosztát, vélhetőleg szükség van mindkettőre biztonsági okok miatt, mivel lehet, hogy nem azonos a hőleadás, de én ebbe nem szeretnék belemenni.  ;)  Abban az esetben, ha mindkét szinten meghaladja az 55 fokot a víz hőmérséklete a padlófűtésben, akkor átmenetileg le kell zárni a padlófűtést és le kell állítani a keringető szivattyút. Amennyiben csak egyik szinten jelentkezik ez a probléma, abban az esetben csak az a szint padlófűtése lesz lezárva és a szivattyú megy tovább az R3 relének köszönhetően. Jelen állás szerint én úgy gondolom, hogy a keresztretesz kivételével a többi talán jó. Vagy mégsem. :)

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 23:18:52 DÉLUTÁN

Kicsit pofozgatva a rajz így néz ki.

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 23:21:32 DÉLUTÁN

Úgy látom, a vonalak még mindég nem lettek tökéletesek.  >:(
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 26., 23:49:08 DÉLUTÁN
Balzsi!
A rajzprogramodnál nem tudom mit használsz "rosszul", talán a raszter kiválasztás nem jó? Én mindig és mindenben törekszem az 1 mm-es raszter használatára. A rajzjel szerkesztésben és a rajzlapon való rajzoláskor is, talán így kicsi az esély a hasonló vonal hibákra is. Egyébként ha egy részlet összevan zárva és egyként kezelve, az is tud torzulásokat produkálni a vonalak kapcsolódásánál. Figyelni érdemes a rajzjelek referencia pontjaira is melyek a rajzjel szerkesztésekor jelennek meg(piros pont), azokat mindig ajánlatos (én esetemben) az 1mm-es raszterre helyezni.
A kapcsolással kapcsolatban: a R3 relé szükségtelen lehet ha a R2-nek van elég szabad érintkezője. Különben itt van az igazi kapcsolástechnikai probléma, ezt kellene bölcsen megoldani. Jelen kapcsolási változatnál ha mindkét kör kéri a fűtést, mindkét relé meghúzva, pl. B4 túlmelegszik, ez miatt helyesen Y7, 8 lezár, a szivattyú is leáll. miközben az Y5, 6 nyitva, fűtene de nincs keringetés. Tehát ekkor nem jó! Ez a szituáció a korábban említett két relével könnyedén megoldható lenne. Tehát a szivattyú müködés nincs megoldva minden variációra.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 00:31:16 DÉLELŐTT
Én mekkora h... vagyok.  ??? Elég sokára esett le, de nagyot koppant, hogy mért kell még plusz relé. Valóban kell.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Novill Dátum 2013. január 27., 09:36:33 DÉLELŐTT
Látom nagyon aktívan dolgoznak a kollégák a feladaton, és jól haladnak. Ebből a feladat megoldásból is látszik mennyi különböző megoldás létezik. A gyakorlatban szintén előfordulnak ilyen esetek megoldjuk a feladatot, ahogy értelmeztük az épületgépész kolléga igényét. És jön  ismét az épületgépész kolléga, hogy változtassunk más megoldásra.
Visszatérve a feladathoz: tehát a kazánt a B1 és B2 ( radiátoros) termosztát indítási ( bármelyik esetén) igénye esetén indul a kazán, illetve nyitja az adott mágnes szelepeket. A B3 és B4 cső termosztátok 55 foknál ( felett) kikapcsolja a padló fűtés szivattyúját. De viszont 55 foknál kisebb hőfokon a padló fűtés szivattyúja indul, és nyitásra kerülnek az adott szint mágnes szelepei is a B1 illetve B2 termosztát figyelembevételével. Mivel ugyan az igény a padló fűtésnél biztonsági szempont a gépészeti szabályozáson felül. Remélem nem keveredtem bele én is a feladatba  :). Ha már minden meg lesz oldva lehet majd bonyolítani egy háromjáratú szeleppel  :). Ami azt jelenti majd, hogy a gépészeti szabályozást villamos oldalról kell megoldani. Erre ugyan vannak már jól kitalált automatikák. A lényege a víz hőmérsékletet például beállítja az automatika 55 fokra. Ami megy a padló fűtés előre menő vezetékén.
Ezeket a rajzokat milyen programmal készülnek, fizetős?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 27., 09:58:27 DÉLELŐTT
Novill!
Kissé életszerűtlennek vélem a feladványt. Hogy tud külön-külön a két lakószint padlófűtés vízköre túlmelegedni. Továbbra is kérdés, milyen  a hidralika kör "kapcsolása"? Szerintem egy helyen elég lehetne  a padlófűtőkör vízhömérsékletét figyelni, a forrásnál.
Jelen kapcsolási helyzetnél a szivattyúnak még járnia kellene ha a másik körnél nincs túlmelegedés. Leválasztást a szelepek oldják meg, Y5...8.
A rajzoló program: én a fizetős (olcsó!) sPlan programot használom sok éve, egyszerű kézreálló. Szerintem Balzsi is ezzel rajzol, de majd megírja.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 10:36:29 DÉLELŐTT
Kezdeném a végével mert ez az egyszerű válasz. :) Én is sPlan programmal gyakorolok. Az utolsó rajzomnál úgy gondolom, hogy megoldottam a motorműködtetés problémáját, vagy mégsem? Amennyiben a B3 termosztát fűtést "indít", az R3 relé meghúz, ezáltal a villanymotor a 13-14-es érintkezőn keresztül kap áramot. Ha viszont a B3 tiltja a fűtést, akkor az R3 relé elenged, de ha B4 termosztát fűtene, akkor a szivattyú még mindig kap áramot az R3 relé 21-22 érintkezőjéről. Így nem jó?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 27., 13:08:23 DÉLUTÁN
Balzsi!
Érdekes a megoldás, mindenesetre az általam kifogásolt hiányosság ezzel megoldva. Viszont Novill leírásának már nem felel meg. Az szerint bármelyik korlátozó csőtermosztát (B3,4) átbillenése esetén a szivattyúnak is meg kellene állni. Miért is?
Rajzi ábrázolási véleményem: sok a vizszintes kereszt vezetékezés a rajzon, így bonyolultnak látszik. R2 relé kerülhetett volna Y3 szelep elé, R3 relé pedig a M1 motor elé. Maga a B3 termosztát és áramkörei pedig mindenestől a Y2 és Y3 közé. Ez a formát elvi áramutas kapcsolási rajznak nevezném. Ha viszont az ábrázolás célja, hogy mi van kint elhelelyezve és mi van a kapcsoló dobozban, akkor így a jobb. Ez utóbbit nevezhetnénk bekötési rajznak, esetleg jelölve is a "külső" elemeket. A mostani rajz így nem is elvi és nem is bekötési rajz, de attól még jó. A kazán kapcsolatot a rajz jobb szélére helyezném mert az már a müködés következménye, időben és funkcióban is.
H1, H2 jelzőlámpáknál a két pontjának a jelölése nem X és Y hanem X1 és X2.
Rajz szépségét még rontja a sokfajta méretű betű, egységes méret javasolt az azonos funkciókra, pl. azonosítók, érték vagy típus felirat, érintkező számok-betűk csoportja. Ez könnyen egységesíthető a Components menüben az inspriction-nál.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 27., 13:15:19 DÉLUTÁN
    A mellékelt kapcsolási rajzban egy egyszerű smart relé, funkcióblokkal  oldottam meg viszonylag rövid idő alatt a feladatot.
A fűtési kőr hidraulika kapcsolása ?
Martonnak igaza van a padlófűtési körök csőtermosztát kérdéseivel kapcsolatban.


A vezérlésben annyi plusz van beépítve, hogy induláskor a kazán indítását késlelteti, azért hogy a thermofejeknek legyen idejük kinyitni, 3-4 min.
Az biztos nagyon sokféle képen lehet megoldani a fűtésvezérlést.
A kazánkörnek van időjárás követő szabályzása?
Ezt a kapcsolást látra diagrammal is meg lehet oldani, hasonló az egyvonalas kapcsolási rajzhoz.
Tanulóknak gyakorolni nagyon jó, mert tesztelni is lehet a kapcsolást, nem kell hozzá készülék.
FR.


Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 27., 13:32:26 DÉLUTÁN
Robi!
Jó az ötlet és a megoldás. Még nem igazán áll rá a kezünk a programozható eszközök mindennapi használatára, pedig általában sokal több kihozható belőlük mint ha csak relével építkezünk. Itt pl. az időfunkció "olcsó" megoldású, szemben azzal ha venni kellene jelenesetben még két időrelét is.
Hiányosság a megoldásodnak a kiírtak figyelembevételével, hogy nincs "túlmeleg" jelzés.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 14:22:10 DÉLUTÁN
Róbert!
Biztos tökéletes megoldás az általad kitalált vezérlés, csak számomra egy baj van vele, akár nézhetnék egy kínai írást is, mert körülbelül ugyanannyit jelent számomra. ;)
IdézTanulóknak gyakorolni nagyon jó, mert tesztelni is lehet a kapcsolást, nem kell hozzá készülék.
Ezt nem értem. :(

Marton!
A "túl meleg jelzés" alatt arra gondoltál, hogy amikor a szobatermosztát működésbe lép, akkor valami lámpa kigyulladna, vagy a maximális vízhőmérsékletre gondoltál?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 27., 15:06:36 DÉLUTÁN
    Igazad van, a túlfűtéssel kapcsolatban, de azt a jelzést nem ezzel a módszerrel gondoltam megoldani, ha nem egy egyszerűbb megoldással, de most betettem két kimenetet ide, amivel közvetlen lehet a glimlámpákat  működtetni.
FR.


Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2013. január 27., 15:32:11 DÉLUTÁN
Üdvözlöm az egyesült fűtőműveket !
A kazánautomatikákkal kapcsolatban nekem is volt gondom,  az elektronikus blokk garancia címkéje miatt. Ez a BEMENET belső tápról ment, 5V=nyitottan 1,8 mA folyt rajta zártan, 1k ohmos ellenálással zárva még indított. Fontos volt a csatlakoztatott eszköz indításához tudni arról, fennáll-e fűtésigény, meg arról is hogy a kazán egyáltalán be van-e kapcsolva. Ez a kis elektronika ezt összevontan megoldotta. A készülék tenyérnyi kis doboz a kazánbemenet és helyiségtermosztát közé sorosítva. A mellékelt kapcsolásban időzítő elemet is tartalmaz, de ez kihagyható és az optikai csatoló közvetlenül a relémeghajtó tranzisztorra csatlakozik. Ha valaki igényli és meg is tudja építeni a NYÁK terv is rendelkezésére áll. Egy másik változata két bemenetet fogad és prioritás logikával kapcsolja rá a kazánvezérlőre. Ez is közpréda, bárkinek rendelkezésére áll.
Sok sikert!
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 18:21:19 DÉLUTÁN
Egy kissé átláthatóbb kivitelben.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 27., 19:04:53 DÉLUTÁN
Balzsi!
Igen, a "túl meleg"  jelzés az 55fokos csőtermosztát lámpa jelzése.
A rajz így már szellősebb mint korábban volt, jobban átlátható, legalábbis én szerintem.
A programozható eszközök egyik érdekessége, tudása, hogy mivel azok egy számítógépes programmal szerkesztettek, és a programozó szoftvereknek a szerkesztésen kívül jellemző tudásuk a szimulációs tudás is, meg a valós idejü monitorozás (müködés ellenörzés). Azaz a számítógép, mint ahogy a nevében is van mindent ,(színt, hangot, ábrát, logikát) egy kiszámolás eredményeként jelenít meg. Ilyen elven bármit lehet modellezni, még a vezérlők müködését is. Pl. PLC-t is. Tehát a megszerkesztett programot úgy futtathatjuk mint ha valódi készülék ténylegesen müködne. Ekkor sok müködési anomália kibukhat, hogy mire is nem gondoltunk a szerkesztés során. Ezzel szemben egy huzalozott, pl. relés kapcsolást csak akkor tudjuk letesztelni ha megépítettük fizikailag is. Ha rosszul gondolkodtunk, mint itt is a kapcsolás "fejlesztése" során, az csak újabb átvezetékeléssel orvosolható lenne, mivel a "puding próbája ugye az evés".
Simon Endre!
Köszönet az időzítő kapcsolásért, jó az ötlet (ák.), csak manapság nem szívesen építünk elektronikát, inkább programozható eszközt használunk. Igaz, azzal viszont nem lehetne megoldani a kapcsolás alapfeladatát így, mármint a hőigény és kazánmüködés tényleges létét.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 20:05:11 DÉLUTÁN
Jól gondolom, hogy a Róbert által készített rajz ehhez http://szirty.uw.hu/misc/S7-300_programozas.pdf (http://szirty.uw.hu/misc/S7-300_programozas.pdf) hasonló programmal készült?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2013. január 27., 20:25:11 DÉLUTÁN
Bocsánat a korábbi kőbaltás kapcsolásért !
Itt küldök egy valamivel korszerűbbet, ebből is működik az országban már legalább 20 db. csak nagyon nem mindegy, hogy az X-1 csatlakozóra mit tudsz feldugni és mivel írod tele a memóriát. Továbbá egy éve mikrovezérlős kazánautomatikákat gyártok, (ha rendelnek) és nem melesleg 1963 óta fűtéssel és kazánautomatikákkal foglalkozom. OERTLI,BLAUTHERM,RIELO,PV kazánokon tanultam CSÖVES elektronikákkal és rotomechanikás kazánvezérlőkkel. Bizony mondom nem sírom vissza a múltat és igyekszem is naprakésznek lenni ameddíg tudok és lehet.
Sok szeretettel, barátod és kollégád: Endre
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 27., 20:28:48 DÉLUTÁN
balzsi!
   
Annál az S7 Siemens-nél ezek a smart relék kevesebbet tudnak.
Download (http://www.array.sh/xzzxe.htm)


Erről a linkről le tudod tölteni az APM mini plc szoftverét, ingyenes.
Ennél azért van több gyártó is.
FR.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. január 27., 20:45:10 DÉLUTÁN
Balzsi!
Nem jól gondolod. A Szirty honlapján egy valódi, profi siemens S7-300 PLC-ről olvsahasz, láthatsz szimulációt. Ez nagyon drága lenne ide!
A Robi egy távolkeleti olcsó de azért használható "programozó relé" programját mutatta be. Ez nem PLC! Csak annak látszik, ezt a forgalmazók is ki szokták kérni maguknak. Én is használtam(ok) hasonlót, megbízhatóan müködnek amennyiben nem bővítővel kiegészítve használom, ez a  gyakorlati tapasztalatom. Ha még biztosabbra akarunk menni akkor a drágább Zelio, Logo v. Easy készülék használandó. Mellesleg ez utóbbiak programozása, ledokumentálása felhasználó baráttab is. De hát valamit valamiért.  Mellesleg a programozó szoftverek szabadon, ingyen letőlthetőek. Megfizetni a "speciális" letöltő kábelt kell, ez egyfajta üzletpolitika. Keress rá az interneten pl. a Schneider honlapján a Zelio programjára, azzal is gyakorolhatsz, ez kétféle formában is tud programot írni, létra diagramban és funkció blokkosan is. Elsőre valószínüen mindkettő kifejezés kinai, de ha érdekel segítek(ünk). Ilyen programmal más szimulálandó funkciót is szoktam tesztelni, annélkül, hogy ténylegesen alkamaznám a készüléket. Csak úgy szimulációként.
Simon Endre!
Nem kerestem rá, de mi az a ATTNY13A IC, talán egyféle PIC?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Szirty Dátum 2013. január 27., 20:50:54 DÉLUTÁN
Üdv balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 20:05:11 DÉLUTÁN
Jól gondolom, hogy a Róbert által készített rajz ehhez http://szirty.uw.hu/misc/S7-300_programozas.pdf (http://szirty.uw.hu/misc/S7-300_programozas.pdf) hasonló programmal készült?

Abból a szempontból hasonló, hogy az S7-300 PLC fejlesztői környezete is tud FBD-t, ami az ábrán látható.
Ha megnézed ezt a gyűjteményt (http://szirty.uw.hu/lang/index.html), akkor láthatod, hogy ebben a tekintetben nem egyedülálló, mert sok PLC programozható így, még a legkisebb programozható relék is.
A többiek leírták a lényeget, én csak annyit teszek hozzá, hogy az S7-300 a Siemens középkategóriás teljesítményű PLC családja, amit nagy ipari vezérlésekben használnak (több száz vagy ezer ki és bemenet, terepi buszok, stb).
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 21:08:14 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat. Róbert által linkelt programot feltelepítettem, úgy tűnik, hogy kezdő gyakorláshoz jó lesz. Igazából a szimuláció végett érdekel legjobban.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2013. január 28., 00:25:44 DÉLELŐTT
Kedves Marton !
ATTNY13A IC bizony egy PIC. Nagyon jól használható, csak kevés a lába emiatt néha előre kell programozni. A megvalósított kapcsolásokban  a kivezetések "túlhasználata" lehetetlenné teszi az utólagos programozást vagy programmódosítást. Sajnos időzítő kapcsolásokban a belső órajel nagyon szór kb.+- 20% emiatt stopperolás után egyedenként kell kalibrálni ezeket. Én ilyet már sok célra használtam, hálózati soros-kondis táppal megépítve filléres beruházás. Ha van pénzt kapcsolóüzemű (NYÁK) tápra ezeket relés kimenettel tömegesen lehet alkalmazni. Amennyiben a kimeneteknek a hálózati táp, (230 V) kapcsolását kell szolgálnia érdemes ott  optó triakot+triakot alkalmazni, ez így párban is olcsóbb mint egy relé. A csatolt rajzban nem tudom miért ez az időzítő lett az exponált, mert én a kazánelektronika garanciavédelmét hittem fontosabbnak.
Még valamit a fűtésrendszer rajzokról. Tudomásom szerint vannak szabványos vagy javasolt fűtés, (klimatechnikai) rajzjelek, nem kellene netán ezeket alkalmazni? Amennyiben ilyen nem lelhető fel, alkalmazható lenne a nemzetközileg elfogadott és használt " P&I " jelképrendszer vonatkozó elemei.
Jó munkát jó fejtörést !
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Szirty Dátum 2013. január 28., 10:30:20 DÉLELŐTT
Üdv!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. január 28., 00:25:44 DÉLELŐTT
ATTNY13A IC bizony egy PIC. Nagyon jól használható, csak kevés a lába emiatt néha előre kell programozni.

Már elnézést, de az ATtiny nem PIC, hanem Atmel Corporation gyártmányú mikrovezérlő.
A PIC-ek pedig a Microchip Technology által kifejlesztett és gyártott mikrovezérlők.
A gyűjtőnév tehát: Mikrovezérlő (és nem PIC)

Ez olyan, mint ha azt mondanánk az iPhone-ra, hogy almás Nokia :)
Az ügy szempontjából ugyan nem lényeges, de engem zavart! Az ilyesmi komoly félreértésekhez vazethet elnézést az offért!
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marcika Dátum 2013. február 01., 21:47:33 DÉLUTÁN
Szettnék hozzászólni a témához egy kicsit.
Végig olvastam a feladatott , és az ara adott érdekes válaszokat.
A következőképpen kicsit alakítanék a gépészeti rendszeren a következőképpen.
-A padló füstének kelet működnie egy adott külső hőmérséklet altlat.
-A radiátorokat kört meg a szoba termosztát kapcsolná-be.
Így a hőérzete a lakónak sokkal jobb volna. Meleg volna a padló amin jár.
A gépészet méretezésétől és kialakítástól függően ha a kazán kondenzációs a padlófűtés előnyösebb szokott lenni. (esetleg falfűtés)
A padlófűtés rendszerben 4 db szelep van érdemes volna megfontolni egy állandó tömegáramot biztosító szivattyú telepítését. Így egyenletes volna a padlófűtésén leadott hőmenyiség, függetlenül attól, hogy 1,vagy 4 szelep van nyitva.




Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marton Dátum 2013. február 02., 15:41:05 DÉLUTÁN
Marcika!
Biztos igazad van. Köszönet a gépészeti jótanácsért. Esetleg lehetne ez egy újabb tervezési feladat a Te meghatározásod alapján ha részletesebben "kiírnád" a feladatot.
Egyébként itt egy fikciós feladvány volt egy vezérés tervezés gyakorlás érdekében.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marcika Dátum 2013. február 02., 21:57:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Marton Dátum 2013. február 02., 15:41:05 DÉLUTÁN
Marcika!
Biztos igazad van. Köszönet a gépészeti jótanácsért. Esetleg lehetne ez egy újabb tervezési feladat a Te meghatározásod alapján ha részletesebben "kiírnád" a feladatot.
Egyébként itt egy fikciós feladvány volt egy vezérés tervezés gyakorlás érdekében.

A feladvány átgondoltan volt megadva még ha fikciós is.
Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a gépészek által készített szabályozási elgondolás nem mindig van jól átgondolva. Pár munkámon a gépész tervezőnél volt már tervezési hiba a rendszerben. Ha a kivitelező gépész nem elég rutinos, akkor nem szúrja ki a hibát. Megcsinálja terv szerint rendszert és a villanyász oldja meg szabályozást. A tulajnak meg magyarázhatom hogy nem lehet megoldani mert a rendszer nem tudja.
A másik eset meg az mikor van egy terv, és a kivitelezőgépész kolléga kihagy bizonyos elemeket rendszerből takarékosság okokból. A megrendelő meg őrül, hogy kisebb az anyag és munka költség, a hiba meg akkor derül ki mikor beindul a fűtési, vagy a hűtési szezon. Persze utólag kel kijárogatni a rég elkészült munkához és megoldani hogy működjön a rendszer.

Kérdezném mint új tag, hogy tudok feladatot kiírni?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: nova Dátum 2013. február 02., 22:06:05 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Marcika Dátum 2013. február 02., 21:57:02 DÉLUTÁN
Kérdezném mint új tag, hogy tudok feladatot kiírni?

Egyszerűen indítsd egy új témát, melynek neve leírja a feladatot röviden. A fórum hozzászólás szövegmezőben pedig részletesen kifejtheted a feladat paramétereit.  ;)
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Marcika Dátum 2013. február 03., 21:17:50 DÉLUTÁN
Köszönöm tájékoztatást. Indítok akkor egy újat.

Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: balzsi Dátum 2013. április 15., 20:58:55 DÉLUTÁN
Egy újabb kérdéssel fordulnék hozzátok. Pontosabban egy ismerősöm kérdését tolmácsolnám felétek, mivel nekem ötletem sincs a megoldásra. Két Pt100-as érzékelő lenne beépítve és az lenne a feladat, ha "A" Pt100-as 20 fokkal magasabb hőmérsékletet érzékel mint a "B" Pt100-as akkor egy relé zárjon, mely működtet mágneskapcsolókat, az meg keringető szivattyút és szelepeket. Ennek minden hőmérsékletnél így kellene működni (pl. 38-59, 41-62, 55-76 foknál is) Remélem érthető voltam. Van valakinek ötlete?

Üzenet összefûzve: 2013. április 15., 22:28:09 DÉLUTÁN

Közben tanulmányoztam a LOGO leírását és lehet hogy ráleltem a megoldásra?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Padavan Dátum 2016. november 26., 18:17:41 DÉLUTÁN
Sziasztok,
Van a gázkazánhoz egy fütésszabályozom , ami által a gázkazán távolról is vezérelhető. A szabályozó a nappaliban, a gázkazán a háztartási helyiségben van, kb 10 méter távolságra egymástól. A kettő közötti kábel egy 2 vezetékes ems busz kábel kellene legyen. Tudnátok ilyen vezetéket, ill neten hol lehet jó áron vásárolni?
Köszi
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 05., 22:25:50 DÉLUTÁN
Tisztelt Szakértő Urak!
Segítséget kérnék termosztát bekötése témában. Van egy Eberle-2 digitális termosztátom, terhelhetősége 8(2)A. Vennék egy 1500 W-os elektromos panelt, amit a szobában az ablak alá helyeznék, az Eberlével szabályoznám, mikor kapjon áramot, de az Eberlét a szoba másik oldalára akarom elhelyezni. Külön áramkört vinnék a panelnak. Jól gondolom-e, hogy a fázist bekötöm a termosztátba, mint egy villanykapcsolót, és működni fog a dolog?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: nyaki Dátum 2017. november 05., 22:44:28 DÉLUTÁN
Jól gondolod, de az ÁVK kötelező.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 06., 00:35:33 DÉLELŐTT
A fűtőpanel nem radiátor és nem hőlégfúvó mert csak a fűtő oldalán s u g á r o z hőt. A termosztátnak kizárólag ott van visszacsatoló hatása ahová a sogárzás vetül, vagy amiben a hő elnyelődik. Ezek a panelek arra szolgálnak, hogy lokális temperálást teremtsenek a helyiség vagy térrész álltalános fűtése nélkül vagy egy aláfűtött rendszerben termikus szigetként működjenek. A tokozott panelek külső része ásványi és műanyag, néha üveg és csak elázás esetén válnak veszélyessé. Jellemzően kettős szigetelés jellel vannak forgaloba hozva az ÁVK nem kötelező de ajánlatos . Az üveghordozós panelek nem háztartási használatra készültek ezek érintesvédelme az alkalmazás körülményei szerint tervezői feladat.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 06., 06:09:27 DÉLELŐTT
Köszönöm  a tájékoztatást. ÁVK megvan, a panel csak rásegítés lenne a radiátoros fűtés mellett, de azért akarnék külön, távolabbra telepített termosztátot, mert úgy vélem, hogy a beépített termosztátja a panelnak csalókán működne, mert közvetlenül a mellette lévő hőmérséklet vezérelné,  illetve az Eberle jobban szabályozható. Amit kinéztem megvenni az az Elektromos fűtőpanel Konvektor fűtőtest, 1500W FK 35/BK üveglapos néven kapható, de, mint említettem ÁVK van a rendszerben.
Köszönöm mégegyszer.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 09., 19:13:34 DÉLUTÁN
Sikerült, megcsináltam, működik. Menet közben volt egy jelenség, amire nem tudok magyarázatot. A fűtőpanel felé vezető áramkört, a pár hónappal korábban kialakított légkondi felé menő áramkör megcsapolásával csináltam, arra gondolván, hogy egyszerre úgysem lesz a kettő együtt igénybe véve. Lekapcsoltam a kismegszakítót, hogy ne legyen feszültség alatt, majd egy oldalcsípő fogóval elvágtam a vezetéket ott, ahol a leágazást indítani akartam. Erre az ÁVK leoldott. Ennek mi az oka? 
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: faxelektro Dátum 2017. november 09., 19:25:50 DÉLUTÁN
Mikor elcsípted a NULL meg a FÖLDELÉS rövidre zártad.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 10., 06:54:40 DÉLELŐTT
Igen, rövidre zártam mindhárom vezetéket, tudom, de úgy tudtam, hogy az ÁVK működési elve az, hogy a kimenő és visszajövő áram eredője nulla legyen, de itt nem volt áram. Akkor rosszul tudok valamit?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 10., 11:43:36 DÉLELŐTT
A terhelt hálózat nullavezetőjén keletkező feszültségesés (ami csak néhányszáz mV) elegendő az ÁVK leoldásához, ez a feszültségesés nem is bíztos hogy nálad keletkezik és a
PEN vezető a jó értékü helyi földelés felé akár amper nagyságú áramokat  is kiválthat.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 10., 19:36:48 DÉLUTÁN
Köszönöm a magyarázatot. Őszintén szólva nem értem, de nem szeretnék rágódni a témán, tudomásul veszem a jelenséget. Hogy lehet elkerülni? Csak azért volt kellemetlen, mert megszünt az áram a lakásban, és a párom morgott, mert kedvenc tv-műsorának nézését megszakítottam.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: faxelektro Dátum 2017. november 10., 21:10:18 DÉLUTÁN
Egyesével vágd el a vezetékeket vigyáz ,hogy ne érintkezzenek egymásközt.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 10., 23:32:09 DÉLUTÁN
Más országokban jellemző a kétsarkú nullát is elbontó kismegszakító pontosan ilyen leoldások ellen. Régen a közintézményekben kötelezően igy volt kialakítva a védelem. A Bakonyművek avitt gyártmányaiból még találkozok vele itt-ott. Van(volt) olyan változata hogy mindkét sarkában  van védelem a volt CCCP vette tőlünk tonnaszámra, nálug sok helyen háromfázisú 220 voltos szigetelt rendszer volt (van?)
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 11., 07:12:58 DÉLELŐTT
Ez ilyen Mbcu háromeres vezeték volt, nem egyszerű egyenként vágni, próbáltam, de babrás volt, inkább megvártam a reklámot a tévében, és elvágtam egyben. Visszakapcsolni könnyebb volt, mint boncolgatni. Akkor ezt igy veszem tudomásul.
Köszönöm a tájékoztatásokat.
Még arra gondoltam, hogy rossz irányba csináltam az áramkört, mert, ha a dugaljnál kezdem, és úgy megyek visszafelé, a kismegszakító irányába, akkor csak egyszer találkozom a jelenséggel. A sorrend nálam az volt, hogy elvágtam a meglévő áramkört egy ponton, (itt volt az első zárlat) oda wagoval rácsatlakoztattam az új kör vezetékeit, beiktatva egy 10A-es megszakítót, majd jött a termosztát, ahhoz újra vágni kellett, ekkor próbáltam az egyenkénti vágást, de nem ment, jött a második zárlat, ismét wagoztam, és a végén kötöttem be a dugaljat.
Szakmailag mi a helyes sorrend?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: 980POWER Dátum 2017. november 11., 20:03:35 DÉLUTÁN
A nullavezető aktív rész, vagyis, ha nem kapcsoltad le, nem történt meg a teljes leválasztás. FAM munkát végeztél. Minden kötésnél "feszültség" alá helyezted, ez az utolsó művelet lett volna és elég lett volna egyszer, az az vissza felé kell haladni, így viszont tesztelted a hozzá adott újabb és újabb szakaszt. Meglepetés az, ha mondjuk az erek a hozzá toldott vezeték másik végén össze érve maradnak és vissza kapcsolva a az ÁVK fent marad, de ahogy egyre több készüléket kapcsolsz vissza, egyszer csak leold valamelyiknél.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 12., 11:32:19 DÉLELŐTT
Khm. :) A FAM védelmében mondanám, egy MBCu egyben átvágása legfeljebb úgy minősíthető, hogy nem FAM, mivel ilyen művelet a FAM-ban nincs (megengedve). :)

De másfelől épületvillamossági berendezésen mind az MSZ 1585, mind a 60364 is engedményeket tesz a feszültségmentesítés szabályai alól, miközben a munkavégzés nem minősül FAM-nak.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 12., 12:03:35 DÉLUTÁN
A FAM-os kábellövő készülék meg erenként lövi a kábelt a megerősített szigetelésü (tömlős) hidraulikus kábelvágó meg üvegszálkábelekhez készült (azért az 1-2 milió forintért?)
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 13., 08:33:13 DÉLELŐTT
Miért kellene FAM-ban kábelt meglőni?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: 980POWER Dátum 2017. november 13., 19:19:36 DÉLUTÁN
Mert mérni nem lehet, szemre meg aztán mégannyira sem.Ezzel történik meg a beazonosítás. Ez közép vagy nagyfeszültségen van. Az én felvetésemhez ennek már tényleg nincs köze. Én nem ajánlom az erek egyszerre történő átvágását több okból sem.


Üzenet összefûzve: 2017. november 13., 19:20:27 DÉLUTÁN

Kisfeszültségen természetesen.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 14., 08:34:25 DÉLELŐTT
Így van, nincs több köze, mint az, hogy mindkettő a villamosságról szól. Így volt ez akkor is, mikor először szóba került a FAM, csak nem jól. Kellett volna egy új topikot indítani, arról, ami a Fűtésszabályozás topikban helytelenül hangzik el? :)

"Mert mérni nem lehet, szemre meg aztán mégannyira sem.Ezzel történik meg a beazonosítás. Ez közép vagy nagyfeszültségen van." FAM-ban ilyen nincs.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 14., 18:03:29 DÉLUTÁN
Idézetet írta: 980POWER Dátum 2017. november 13., 19:19:36 DÉLUTÁN
Én nem ajánlom az erek egyszerre történő átvágását több okból sem.




Akkor érdeklődnék, hogyan kell szakszerüen elvágni? Van valami szerszám a külsö szigetelés megbontásához?

Üzenet összefûzve: 2017. november 14., 18:04:28 DÉLUTÁN

Nem tudom, miért lettek a betük pirosak?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: 980POWER Dátum 2017. november 14., 20:18:01 DÉLUTÁN
IdézMiért kellene FAM-ban kábelt meglőni?
Az általam leírtak miatt, és míg ez meg nem történik nem beszélhetünk fesz mentes állapotról.



Üzenet összefûzve: 2017. november 14., 20:22:46 DÉLUTÁN



IdézNem tudom, miért lettek a betük pirosak?
Jobbra fent, Szín választása kijelölöd majd rákattintasz. Mellette balra ugyan úgy a Betűméret mert ez meg kisebb lett.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 14., 22:22:54 DÉLUTÁN
Idézetet írta: 980POWER Dátum 2017. november 14., 20:18:01 DÉLUTÁN
Az általam leírtak miatt, és míg ez meg nem történik nem beszélhetünk fesz mentes állapotról.
De akkor te nem értelmezted a FAM rövidítést... Abban szó nincs feszültségmentesítésről. Sőt. Feszültség alatt marad. Sok értelme van feszültség alatt levő kábelbe egy fém pengét keresztbe belemártani...
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: 980POWER Dátum 2017. november 14., 23:31:38 DÉLUTÁN
Ez a vita nem lenne, ha nem beszélnénk el egymás mellett. Na jó ez túlzás, mert igazából nem vitázunk egymással. :)
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 15., 19:04:40 DÉLUTÁN
Idézetet írta: 980POWER Dátum 2017. november 13., 19:19:36 DÉLUTÁN
Én nem ajánlom az erek egyszerre történő átvágását több okból sem.



Akkor ismét érdeklődöm, hogyan kell szakszerüen elvágni?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: nyaki Dátum 2017. november 15., 21:32:26 DÉLUTÁN
Nem kell túl misztifikálni a dolgot.
Ha van ÁVK és feszültségmentesítve van az áramkör, akkor az ereket külön-külön, ha nincs ÁVK és feszültségmentesítve van az áramkör, akkor ahogy jólesik.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: kergabor Dátum 2017. november 15., 22:47:03 DÉLUTÁN
Az ereket külön-külön elvágni egy többszörösen szigetelt vezeték esetében hogy szokták a szakemberek? Van erre célszerszám?
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: 980POWER Dátum 2017. november 15., 23:31:42 DÉLUTÁN
Mi a gond a többszörösen szigeteltél? Mondjuk egy többszörösen árnyékoltnál értem, de nem ez a kérdés.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 16., 09:14:52 DÉLELŐTT
Szerintem arra kíváncsi, hogyan lehet installációs köpenyes vezetéknél megelőzni azt, hogy elszálljon a vágószerszám pengéjének a fele. Innen indult a beszélgetésnek ez a része - hogy nem praktikus egyben elvágni. No de erenként csak úgy lehetne, ha az erek külön állnának, ami alapállapotban, a falon két bilincs közti vezetékdarabon nincs...

Szerintem erre nincs elfogadott/hivatalos technológia. Míg kábelnél gyakorlott szakember biztonsággal leszedi a köpenyt, és kissé szét tudja feszíteni az ereket (vegyük figyelembe, hogy a módszer sikeressége itt is a munkavégzőn múlik, csak a köpeny és a szigetelések vastagabbak, így hibázni kissé nehezebb), aztán a FAM technológia szerint már vidáman lehet dolgozni, addig egy MT vagy MB vezetéknél ez sokkal kellemetlenebb, elkezdeni hámozni, hiszen itt nincs egyforma vastagsága a köpenynek, stb.
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: magorov Dátum 2022. október 02., 13:21:02 DÉLUTÁN
Üdv mindenkinek!

Szeretnék érdeklődni hogy ismertek e olyan szoba termosztátot ami két szivattyút külön külön tud kezelni két külön szonda alapján..
Esetleg ha ismernétek olyan eszközt aminek a fali egysége vezérel egy kört egy vezeték nélküli egység pedig vezerelné a másik kört az lenne az ideális hogy a meglévő helyére lehessen tenni, ne kelljen 3 helységet végigvésni..

Köszönettel
Magorov
Cím: Re:Fűtésszabályozás
Írta: S/K Dátum 2022. október 02., 18:35:41 DÉLUTÁN
Üdv!
Ezek beváltak.
https://computherm.info/hu/digitalis_termosztatok/computherm_q8rf