Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: savair Dátum 2014. május 15., 14:27:39 DÉLUTÁN

Cím: Aggregátorok alkalmazása
Írta: savair Dátum 2014. május 15., 14:27:39 DÉLUTÁN
Kedves kollegák!
Egy korábbi beszélgetés keretein belül kitárgyaltuk az aggregátorok érintésvédelmi megoldásait... Szerintem kellene egy pár szót beszélni ezen gépek feszültség frekvencia szabályzásáról is..   a mai kapcsoló üzemű tápegységek elég jól viselik a feszültség ingadozásokat (60-240 volt között teszik a dolgukat) bár szerintem   közvetlenül az aggregátorra rákötni egy-egy érzékenyebb készüléket igen rizikós.. 
Egy családi ház energia ellátását szeretném megoldani aggregátor segítségével mely áramszünet esetén szolgálltatná az energiát.. az áramfejlesztő 3x 10 amperes yamaha mely kielégítené a teljes energia igényt..  melyen meoldásokat ismertek az aggregátor feszültségének szabályzására? (gondolok itt kiegészítő védelemre a saját szabályzóján  felül)  A cél az hogy ne okozhasson kárt a számítógépbe az ip. Tv-be stb..
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. május 15., 16:46:58 DÉLUTÁN
Kiegészítés egy online UPS-sel? szabályozás és kisebb kiesések megoldva, 10 perc vagy tetszőleges idő után indulhat az aggregátor. (ez most nem egy költséghatékonyság szempontjából megközelített megoldás ;))
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: nova Dátum 2014. május 15., 20:52:26 DÉLUTÁN
Az a baj az ilyen kis generátorokkal, hogy könnyebben belengenek a pillanatnyilag változó terhelés hatására. Az igazi megoldás a már javasolt szünetmentes alkalmazása jelentené. Az ups-ek is csak bizonyos határok között tudják kiszabályozni a kimenetei feszültség szinteket. Ha kívül esik a határon akkor akkumulátoros üzemmódban oldja meg a szabályzást. Ha a generátor fesz. szabályzása bizonytalan, akkor könnyen előfordulhat, hogy állandóan ide, oda kapcsolgat, és ezáltal gyorsan le is merülhet a szünetmentes. Az ilyen kis generátorhoz nem éri meg szerintem venni, külön motorvezérlő elektronikát, hiszen lehet, hogy drágább mint a generátor.  ;)
Mindig azt mondom, hogy azt kell eldönteni, hogy melyek is a védendő fogyasztók, és annak alapján érdemes az esetleges beruházásról dönteni.
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: savair Dátum 2014. május 16., 15:20:51 DÉLUTÁN
Nem a generátorba szeretnék belenyúlni, hanem az álltala előállított feszültséget szeretném szabályozni egy külön egységgel. B-s C-s túlfeszvédelmet képzeltem el hozzá..
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: nova Dátum 2014. május 18., 19:21:15 DÉLUTÁN
Az a baj, hogy a beépített túlfeszültség védelem nem szabályoz. :( A te általad vázolt esetben a folyamatos működés a cél ha jól sejtem, ehhez pedig stabil hálózati feszültségre van szükséged, melyet a generátor előállít. Igazából ebben a témában csak magamat tudnám ismételni, mégpedig, hogy a beruházás értéke megéri-e a ráfordítást?
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: savair Dátum 2014. május 25., 13:18:11 DÉLUTÁN
Igazuk van az előttem szóló kollégáknak a legmegfelelőbb egy jó kis ups lenne..   a jelenlegi helyzet viszont az, hogy meglévő anyagból kell gazdálkodnom. Valószínű a kis yamaha  kap  b,c-s túlfesz  védelmet majd rácsatlakozik a hútő, fagyasztó és a fútés szivattyúinak áramköreire...  a hiper szuper  Ip tv-t nem fogja megtáplálni..
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: Simon Endre Dátum 2014. május 26., 21:30:59 DÉLUTÁN
Szia Savair szaki !
A tulfeszültségvédelmek nem az áramforrások hibája (túlműködése) ellen vannak, hanem a hálózati tranziensek és főleg a villámcsapások és primerhálózati zárlatok következményeit hivatottak kivédeni. Ha alkalmazol ilyen kategóriába sorolható elemeket az akkor inkább az agregátor védelmére fog szolgálni, mert ha az (sziget) hálózatra csatlakozik, vagyis jelentős  belső és külső vezetékredszerrel szerelt, pont úgy kitett a villámcsapások első és másodlagos hatásainak mint minden más fogyasztói redszer. Amennyiben az agregátor szinkron vagy asszinkron a várható hibahatás durva terhelésváltozás, vagy szabályozó hiba hiba esetén is kevéssé veszélyes és rövid ideig tart, viszont az inverteres agregátorok amellett hogy megbízhatóbbak kimenőfeszültség vonatkozásában, de mivel áramirányító elektronikát tartalmaznak  még inkább védelemre szorulnak a külső hatásokkal szemben. Amennyiben van meglévő szolgáltatói hálózat és a saját agregátor csak vészhelyzetben használt a túlfeszültségvédelem indikolt és ez mindkét feladatot ellátja.
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: Laci Dátum 2014. július 15., 18:51:24 DÉLUTÁN
Sziasztok .
Az egyszerűbb olcsó árkatagóriás agregátor el tud üzemeltetni egy fűtési kerintgető szivattyút és minimális egyéb fogyasztót ( főleg csak világítás , semmi  tv , mikró , hűtő  ) ? Sokan 12 voltos aksikat használnak szinuszos inverterrel erre a megoldásra . A mostani fűtési szivattyúknak kell a szinuszos áram ? Az agregátorok milyen formályú hullámmal rendelkező áramot termelnek ?
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: Simon Endre Dátum 2014. július 15., 21:43:07 DÉLUTÁN
Szép jó esstét !
A szinkron és asszinkron generátorok csaknem tökéletes színuszt produkálnak az asszinkron talán egy kicsit "kapacitív meddős" a gerjesztése miatt az alsó terheléstartományban, de felhasználói szempontból nincs jelentősége. Az inverteresek meg trapéz közelítéssel rendelkeznek, van amelyik fogyasztó ezt nem tolerálja, visít, hörög, szaggatottan forgat., de a fogyasztó nem hal bele csak szenved és nincs forgatóerő. Az olcsó agregátorok gazdaságos üzeme 300-500 W-nál kezdődik és nem ésszerű 60-100W-os keringetőket űzemeltetni róla , csak ha más  fogyasztó is kapcsolódik rá, pl. világítás, hűtőszekrény, kisebb fogysztású asztali számítógép vagy hasonló jellegű (LCD)TV. Az akkus inverteres agregátor akkor javasolt, ha a jelalakja bevizsgált vagy motoros fogysztóval ki lett próbálva és nics vele rendellenes üzem. A márkás agregátorok tudják ezt.
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: Laci Dátum 2014. július 16., 18:30:31 DÉLUTÁN
Igazából a szivattyú működtetési  gazdaságosság nem szempont  most .. Csak áramszünet esetére kellene az agregátorról mennie a szivattyúnak ...
Ha tudom üzemeltetni a fűtési keringető szivattyút az agregátorról áramszünet esetén , akkor nem gravitációs lessz a fűtési rendszerem . Az agregátor megvétel után nem kér kenyeret és máshová is fel tudom használni szügség esetén , míg az aksis inverteres megolásnál az akkukat tölteni , és néhány évente cserélni kell .
Cím: Re:Aggregátorok alkalmazása
Írta: nyaki Dátum 2014. július 16., 19:44:14 DÉLUTÁN
Üdv!
Véleményem szerint a szinuszos inverterrel jobban jársz, ha ilyen kis teljesítményre kell, de vannak már törpefeszültségű szivattyúk is.
Egyébként az aggregátor sem gondozásmentes. ;)