Hibakeresés, üzemzavar elhárítás!

Indította krisz1986, 2012. március 01., 21:52:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Tisztelt mindenki!
Úgy gondoltam járjuk körül ezt a témát is kissé. Ki milyen logikai sorrendben indul el?
Mondjuk példa nincs áram sehol a lakásban. Az áramszolgáltató csekkolta a bejövõt rendben. Innen hogyan tovább? Én tudom,hogy csinálnám de kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is és álljon ez a fórum is az utánpótlás számára oktató anyagként.
Köszönöm,hogy meghallgattatok!

szmihaly

IdézMondjuk példa nincs áram sehol a lakásban. Az áramszolgáltató csekkolta a bejövõt rendben. Innen hogyan tovább?

Korábban minden rendben volt.

Én az ilyet következõkép csinálom:
Ha nincs FI,akkor a lakáselosztónál minden kismegszakító le,mérõnél lévõ kismegszakító föl,lakás elosztónál a bejövõ részen fesz ellenõrzés.Ha minden rendben,akkor egyesével a kismegszakítók föl,amelyik leveri,az a kör a hibás.Minden dugaljból minden fogyasztó ki,és ha tovább is fen áll a hiba kezdõdhet az adott körön a keresés a dugaljaknál,ha van kétsarkú kapcsló akkor annál is,és végül a kötések,ha nincs kivülrõl  is látható jele a hibának( égés).
Ha van FI: itt is az összes kismegszakító le,a FI le. Meglévõ feszültség ellenõrzés a FI betáp felõli részen,ha megvan akkor FI föl,ha ott is megvan,akkor mehetünk a lakáselosztó kismegszakítókhoz,onnan tovább az elõzõekben leirtak szerint. Most jön az érdekes rész: Ha a FI bejövõ oldalán van fesz,de felkapcsolásnál azonnal le megy vissza,és a lakáselosztó kismegszakítói levannak kapcsolva,akkor rögtön gyanakodhatunk nulla-föld zárlatra. A lakáselosztóban ha nincs valamilyen módon azonosíthatóan bekötve az elmenõ nulla vezeték,akkor sajnos szét kell szedni az összes áramkör nulla vezetékét,és egyessével behatárolni,hogy melyik fázisvezetõhöz melyik nulla vezetõ tartozik.Egyessével visszakötni,de minden szál bekötésnél ellenõrizni hogy a FI meg áll-e.Amelyik nulla szálnál leold a FI,abban az áramkörben kell keresni a hibát. /Vannak országok ahol elõírják a lakáselosztóban a kétsarkú kismegszakító felszerelését,mert igy könnyeb behatárolni a hibás áramkört,és emelett nem marad áram nélkül az egész lakás,fõleg este,éjszaka van jelentõsége/.Innen tovább a hiba keresés a szokásos módon,csak itt már a lámpatesteket is be kell vonni,különösen figyelve a nulla és a védövezetõ közti elválasztásra(találkoztam olyan esettel hogy a dugaljnál,a dugalj körmével odaszorították a nullát,és idõvel a használat során keletkezett enyhe mozgással a köröm átvágta a nulla vezetõ szigetelését,ami a FI leoldásához vezetet.

Ha valaki tud még kiegészítést,tegye meg!

Novill

Itt valahol volt már egy topik villanyszerelés Amerikában címmel. Hasznos tartalmas infó volt számomra ez. Mivel én még nem dolgoztam külföldön kíváncsi lennék arra, hogy a villanyszerelésben mik az eltérések a hazai villanyszereléshez képest. Gondolom már Európában a szabvány elõírások már azonosak, néhány nemzeti eltéréstõl kivéve. Itt az elõzõben említett kétsarkú leválasztás ugyan drágítja a szerelést, de a laikus számára egyszerûbbé válik a megoldás a hibakeresésben. Mivel a nulla vezetõ bontása is megtörténik a leválasztással. Igaz sok esetben a fázis vezetõ leválasztásával is megoldódik a hibakeresés szûkítése.

JUVILL


Bocsánat, de nem teljesen értem.
Miért kell mindent elsõre lekapcsolni?
Ha zárlat van, vagy hibaáram, akkor szerintem csak abban az áramkörben kell keresni.
Hiszen nem véletlenül oldott le a védelem abban a körben.
Emlékszel még mit írtál a varroda esetében?
Úgy is lehet látni, hogy van-e már feszültség, mert nincs világítás.
A berendezéseket lehet próbalámpával, mûszerrel is ellenõrizni.
A másik. Miért kell azt az ÁVK-t is lekapcsolni, ami nem oldott le, szerintem abban az áramkörben nincs hiba. (Feltételezhetõen, ha van egy megfelelõen feliratozott, rendeltetés szerûen megjelölt szekrény, vagy elosztótábla, akkor még egyszerûbb a hibakeresés.)

szmihaly

Kezdjük az elején: Mi volt a feltett kérdés??  Az hogy sehol nincs áram! nem az hogy egy áramkörön nincs! Egy varrodai elosztó szerintem teljesen más mint egy lakás elosztó,ipari környezetben nemszokás a világításra FI relét tenni! ( balesetvédelem!). Egy lakásban ha a Fi leold,és az utánna lévõ kismegszakítók nem,az mitõl van? Ezek szerint még nem találkoztál föld-nulla zárlattal? Másodszor: a kérdésben nem volt megadva konkrét hiba,csak hogy milyen hibalehetõségek lehetnek egy ilyen esetnél,mikor az egész lakásban nincs áram! Egy régi lakáselosztónál hol vannak feliratozva az elmenõ vezetékek? legfeljebb a kismegszakítón van valami jelölés,de még az sem. Kérdem akkor hogy keresnél egy lakásban nulla-föld zárlatot,ahol semmi nincs jelölve?

JUVILL


Vitázni nem fogok ezen a témán, mert szerintem több gyakorlatom van mint, hogy ebbõl gondot csináljak.
A varrodát csak azért hoztam fel, mert ott te írtad, hogy mikor és hogyan lehet látni, hogy van-e feszültség. Igen ha nincs áram, akkor hiába kapcsoljuk fel a világítást, erre már rájöttem 40 éves gyakorlatom alatt.
Sok mindennel találkoztam már, de azt a kört ami nem hibás nem biztos, hogy le kell kapcsolni.
Ez az én véleményem, és elnézést de nem folytatnám ezt a fejezetet.
Egyébként nem a hibajavítás a fõ profil, ettõl függetlenül még mindig sikerült a hibát megtalálni, akkor is, ha nem kapcsoltunk le mindent, és akkor is ha bármilyen zárlat okozta a problémát.
Nálunk a hibákat nem csak varrodákban kellett megtalálni, hanem egy 2,5 km x 1,5 km területû ipari létesítményben, melyben 100 egynehány épület volt, ennek túlnyomó része termelõ üzem, minden villamos berendezésével együtt.
De nem azzal kezdtünk, hogy elõször mindent lekapcsoltunk.:)

További jó fórumozást!

szmihaly

Részemrõl is be van fejezve!

Csak még egy pár érdekesség:Elõször: lassan készülõdnöm kell nyugdíjba,ez mindent elmond a tapasztalatról.Másodszor: nem varrodáról volt szó! Harmadszor:Azért az idõk folyamán át éltem ezt-azt, ha valaki rafkós hibákat akar keresni,javaslom hogy menjen ell dolgozni valamelyik börtönbe,ott lehet tanulni! Ott is mint karbantartó lehúztam több mint három évet. Több ipari létesítményben is dolgoztam,ahol menet közben kellet javítani,nem pedig lekapcsolni :)

Novill

Urak nehogy összekapjunk már ezen a hibakeresésen.  Az fi relé által védett hálózaton lehetnek nehézségek a hiba keresés során. Gyakran keresnek telefonon, hogy nincs villany a házban adjak ötletet a javításra. Múltkor egy hölgy keresett telefonon Svájcból, hogy a kiskutyája lepisilte a konnektor és elment a villanya. Elõször azt hittem valaki viccel velem. A végén rájöttem nem viccelt és amikor sikerült megoldani a problémát lett villanya hálálkodott a jó tanácsokért. Ilyenkor én is azt tanácsolom, hogy mindent kapcsoljon le. Utána kapcsolja fel a fi relét és egyenként a kismegszakítókat, és amelyiknél leveri a fi relét hagyja lekapcsolva, mert ott a hiba.  Így a többi helyen van villany. Az esetek többségében a készülék leválasztásával megoldódik a probléma. Vannak olyan esetek amikor a nulla vezetõt illetve a védõvezetõ megbontásával jövünk rá a hibára. Egyik alkalommal  a riasztó központot a nulla helyett a védõvezetõre kötötték, és ezért verte le a fi (RCD) relét. Persze lehet mûszerrel is kimérni dolgokat. Az is más amikor zárlat van fi relé nélkül. Szakaszokra bontva célszerû a hibát keresni, kizárásos alapon is. De ettõl érdekes az egész, mivel széles kört ölel át a hibakeresés. A végén mikor megtaláljuk a hibát szoktuk mondani, hogy itt kellett volna kezdeni a hiba keresést.

krisz1986

Tisztelt mindenki!
Érdekes témát találtam megint. Hiba keresésnél engem egyszer is megtréfált a saját házikóm. Felkelek asszony közli nincs áram. A lakásban a fi-relék épek fel vannak kapcsolva. Kimegyek a vilanyorához felkapcsolom a bûnöst se kép se hang változatlanul. Mérek, kötõdobozokat nézek,relésort nézek változatlanul semmi. Na akkor Elmü. Kijõnek és a pincében volt leverve a relé. Mondom ez mit keres itt. Mint utóbb kiderült a volt bérlõm elfelejtett szólni,hogy ott alul átalakították a rendszert. És végül megkerestem a zárlat okozóját is. Egy lámpa volt a fõbúnõs.

Hát 40-év nem semmi. Én is lehúztam a börtönben másfél évet és egy dolog idegesített csak: nem hagytak,hogy csináljam a dolgom kíséret nélkül. Pedig ha vége volt a munkának irány haza.
Köszönöm,hogy meghallgattok!

petike199600

Sziasztok!
Ma hívtak egy különös esethez. A helyzet a következő: Egy három szintes épületről van szó; pince, földszint, emelet.
A pincében dolgozott valaki és egy hármas elosztó beleesett egy vödör vízbe és nyilván elment az áram. Visszakapcsoltak mindent viszont a földszinten és a pincében azóta nincs áram. Na én kimentem. Van egy elosztó a ház külső falán, ott van a villanyóra is. Abban az elosztóban végignéztem a kismegszakítókat hogy mindenhol megvan-e az áram, nem-e csak látszólag van felkapcsolva de nem. Van egy elosztó az emeleten is de az csak oda tartozik azzal a résszel nincs baj, és az pár éves szerelés. Viszont a földszint és a pince az 1970-ben készült és akkori a szerelés is. Alu vezetékek összetekerve majd leszigszalagozva. A kötődobozokban mértem de sehol nem találtam áramot. Viszont a vezetéket nem lehet kinyomozni merre mennek. Az egész alsó rész valószínűleg egy áramkörön van.
Szerintetek mit mondjak neki? Mivel elég régi a szerelés, esetleg felajánlhatnám neki, hogy csináljunk újra mindent. Vagy szerintetek keressem még a hibát továbbra is?