Elektromos kazánok telepítése és szerelése

Indította Novill, 2017. január 04., 19:32:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Ma egy Ferroli típusú villany kazán bekötéséhez hívtak. Nagyon meglepődtem a kazán villamos kialakításán biztonságtechnikai szempontból.  Csak az elektronikai szabályzó részek vannak elburkolva. A sorkapocs a fűtési csőtől kb 2-cm-re a fi relé, kismegszakító függőlegesen elhelyezve középen a tartály alatt. Itt a gépészeti szerelés során az erősáramú részekre a víz rá is folyhat. Villamos biztonságtechnikai szempontból külön dobozba helyeztem volna az erősáramú berendezéseket. Vagyis ha ezt a készüléket nekem kellett volna minősíteni nem engedtem volna a forgalomba hozatalát. Gondolom közületek többen találkoztatok ezzel a készülékekkel. Kinek mi a véleménye róla.

JUVILL


Nem ismerem ezt a kazánt, nem kellet még ilyet bekötnöm.
Hasonló szerelést már láttam, amit villamos biztonságtechnikai szempontból nem megfelelőnek minősítettem.
Hozzáteszem, nem bekötést, hanem felülvizsgálatot végeztem.
Ha egy berendezés forgalomba kerül, annak van adatlapja, műszaki leírása... és adattáblája.
Az adattáblán lenni kell egy CE jelnek. Ezt azt jelenti, hogy a berendezés megfelelőségét a gyártó szavatolja, vállal érte felelősséget.
De mi van akkor, ha nem felel meg az előírásoknak, mint mondjuk ezt esetben.
A feszültség alatti részek szabadon érinthetők, a leirtak szerint nem egy IP védett berendezés.
Nekem az a véleményem, hogy ilyet bekötni, és üzembe helyezni bátorság.
Véleményem látatlanból a leírtak alapján alkottam, kifejezetten villamos biztonságtechnika szempontból.

Novill

Valóban a gyártó szavatolja a megfelelőséget és CE minősítést. Igaz az egészet a fémház elhatárolja a külső tértől. Így ugyan nem szakképzett személy  külsőleg nem tudja érinteni. Viszont egy épületgépészeti szerelő nem villanyszerelő, hiba és szerelés esetén víz ráfolyhat az erősáramú szerkezetekre. Mondhatnám azt is , hogy nincs meg az IP védettsége. Ennél a kazánnál a villamos biztonságtechnikai szempontok nagyon lazultak a forgalomba hozatali minősítéskor. Valószínű ez is egy alakuló szemlélet változás egyik jele, mint az ahogy már némely felelős szakember szerint egy védővezető is elég, nem kell minden áramkörrel vinni. Erre az egyre párhuzamosan kötjük rá a készülék védővezetőjét, amivel nem értek egyet.

tothgyula

Tiszteletem!
A 23/2016.(VII.7.) NGM rendelet eőírja a következőket: egy villamos terméket csak akkor lehet forgalomba hozni, ha:
1.a rá vonatkozó európai uniós harmonizált gyártói szabványok szerint készítették
2.a terméket megfelelően ellenőrízték és vizsgálták
3.a termék ellenőrzését megfelelően dokumentálták,
4.a terméket ellátták adattáblával,
5,a terméket ellátták CE jelöléssel
Csakis ezen pontok maradéktalan végrehajtása után lehet egy villamossági terméket forgalomba helyezni.
TothGyula felülvizsgáló.

Sztrogoff

Idézetet írta: Novill Dátum 2017. január 05., 08:11:48 DÉLELŐTT
...Valószínű ez is egy alakuló szemlélet változás egyik jele, mint az ahogy már némely felelős szakember szerint egy védővezető is elég, nem kell minden áramkörrel vinni...
Csak az érdekesség kedvéért jegyzem meg, a több áramkörnek közös védővezetője az nagyon régen is volt (laposvas körben a műhelyben), de bizonyos feltételek mellett 1978-tól lehetséges volt "normális", csövezett hálózatnál is.

Novill

Félreértés ne essék,nem értek egyet, sőt nem is támogatom az egy védővezetős megoldást, csak is az áramkörönkénti védővezető kialakításával értek egyet. Mivel ávk-s áramköröknél is megkönnyíti a hibakeresést.

Sztrogoff

Ez már az előző hozzászólásból is világos volt. Egyébként nekem is olyan érzés a védővezetővel való spórolás, mintha a hajamat húznák.
Hozzászólásom a tényeket igyekezett megvilágítani. Az egy dolog, a vélemény az másik. :)