Led izzó tapasztalatok

Indította nova, 2012. január 12., 20:07:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Amit írtam erre a kijelentésedre írtam cáfolatként:

IdézSemmi köze a jelenségnek a LED-hez, a LED nem egy intelligens jószág, csak világítani tud.

Mint írtam tapasztalataim szerint a LED képes ilyet csinálni és a jelenségnek köze van a LED.hez. Nem is kevés.
Hogy a jelenségnek mi az oka és magyarázata az nyilván egy másik fejezet.
A LED nem intelligens ebben egyet értek :-)

nyaki

Akkor visszakérdezek. :)
Ha vibrál a LED, akkor LED-et vagy drivert cserélsz?
Ha LED-et, akkor a jelenség nem fog meg szűnni, de ha drivert, akkor igen, tehát a LED-hez semmi köze, csupán figyelmeztet a driver hibájára, azaz a túlhajtásra és/vagy a túlhevülésére. Ha "sokáig" így üzemel, akkor nem csak a drivert, de a LED-et is cserélni kellesz, mert a félvezető réteg  sérült atomszerkezete már nem képes a teljes rekombinálódásra, így a normál esetben egyébként hozzávaló driver gyakorlatilag túl fogja hevíteni vagy csökkent fényintenzitással ugyan, de tovább működik még a drasztikusan lecsökkent élete végéig.
Én sem a szőrszálat akarom hasogatni, mert látom, hogy Te sem vagy elveszve a témában, de a teljes képhez ez is hozzátartozik. A tanult fizikájából pedig nem akarnék itt értekezni, mert az megakasztaná e fórum gördülékenységét. A LED megjelenésekor egyébként az akkori atomfizika csúcsát képviselte és még ma is dolgoznak rajta ezerrel, mert rengeteg tartalék van benne.
Általános lakásvilágításra szerény véleményem szerint még nem alkalmas, erősen koherens fénye miatt. ...de lehet csak engem zavar ::).

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. április 05., 16:39:09 DÉLUTÁN
Akkor visszakérdezek. :)
Ha vibrál a LED, akkor LED-et vagy drivert cserélsz?
Ha LED-et, akkor a jelenség nem fog meg szűnni, de ha drivert, akkor igen, tehát a LED-hez semmi köze, csupán figyelmeztet a driver hibájára, azaz a túlhajtásra és/vagy a túlhevülésére.

Azt hiszem félreértettél. Leírtam, hogy a hibát olyan LED fényforrások produkálták (kivétel nélkül mind ilyen volt) ahol nem volt semmiféle LED driver. Egyszerű előtét ellenállás vagy RC tag + diódák (a 230V-os változatnál) voltak.
A vibrálást teljesen egyértelműen és kétségbe vonhatatlanul a sorba kötött LED-ek valamelyike produkálta.

IdézHa LED-et, akkor a jelenség nem fog meg szűnni, de ha drivert, akkor igen, tehát a LED-hez semmi köze, csupán figyelmeztet a driver hibájára

Amelyik az autó belső világításából dobtam ki annál kipróbáltam: A sorba kötött LED-eket üzem közben (miközben vibrált) egyenként rövidre zártam. Volt egy LED amelyik rövidre zárásakor a vibrálás megszűnt. a Vibrálást tehát az a LED okozta nem az előtét ellenállás.

Idézltalános lakásvilágításra szerény véleményem szerint még nem alkalmas, erősen koherens fénye miatt

Hogyan lehetne koherens a fénye a fehér LED-nek?

nyaki

"Egyszerű előtét ellenállás vagy RC tag + diódák (a 230V-os változatnál) voltak."

Az R és/vagy C tag áramkorlátozó szerepet tölt be, ezért a LED-del sorba kötve egy egyszerű drivernek fogható fel, de ugye nem stabilizált, mert ahhoz valamilyen nem lineáris aktív elem kellene, amivel a szabályozást meg lehet oldani. A 230V-os egyszerű RC-s előtétekkel ott van a baj, hogy csúcsra vannak járatva és a bennük leledző alul méretezett vagy amár kiszáradt puffer kondenzátor a megnövekedett áramot nem tudja simítani és a hálózaton fellépő tűimpulzusok sorban nyírják ki a LED-eket, de közben egyutas egyenirányítás esetén 50Hz vagy kétutas esetén 100Hz-es ütemben villognak, miközben a hálózati tranziensek ölik a LED kristályszerkezetét és a Zéner-hatást nincs ami kordában tartsa.

"A sorba kötött LED-eket üzem közben (miközben vibrált) egyenként rövidre zártam. Volt egy LED amelyik rövidre zárásakor a vibrálás megszűnt. a Vibrálást tehát az a LED okozta nem az előtét ellenállás."

Igazad van, egy ilyen önálló LED-ekből felépített hálózat esetén mindig az egyik LED vibrál, amit minden LED lekövet, hiszen ez az egyetlen általánosan használt fénytechnikai eszköz, amelynek nincs tehetetlensége, így a túlterhelt/hőmegfutott LED-ben végbemenő folyamat hatására rángatja a kör áramát, amit a sor elején lévő ellenállás (szabályozatlan előtét) korlátoz csupán, miközben az épen maradt LED-eken impulzus szerűen megnő és lecsökken az áthajtott áram. Ha így hagyunk mindent, akkor szabályozatlanság miatt a többi LED is egy idő után a túlterhelés miatt, erre a sorsra fog jutni, mert feszültséggenerátoros üzemben megy.
Szerintem próbáld ki egy áramgenerátoros előtéttel. Emlékeim szerint csak a rossz LED fog vibrálni, esetleg növeld meg az ellenállást, de ez meg csökkenő fényáramot eredményez. Kíváncsian várom a tapasztalatodat. :)

"Hogyan lehetne koherens a fénye a fehér LED-nek?"

Sehogy. Inkoherens akartam írni. Köszi, hogy szóltál. A zavaró spektrális összetevőkre akartam fókuszálni és az erős irányítottságára. Nekem nagyon mesterkéltnek hat az izzó ellenében és fárasztja a szememet.




Szirty

Üdv nyaki!

Köszönöm a kimerítő részletezést!
Nem volt rá igazán szükség tisztában vagyok ezekkel a dolgokkal.
Én csak azt jegyeztem meg (és igyekeztem a cáfolatot alátámasztani) hogy tettél egy olyan kijelentést aminek a tapasztalataim ellentmondanak. Így tulajdonképpen tényekkel vitatkozol.

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. április 05., 22:23:03 DÉLUTÁN
Szerintem próbáld ki egy áramgenerátoros előtéttel. Emlékeim szerint csak a rossz LED fog vibrálni, esetleg növeld meg az ellenállást, de ez meg csökkenő fényáramot eredményez. Kíváncsian várom a tapasztalatodat. :)

Miért gondolod hogy ezzel fogok kísérletezni? Már régen kidobtam ezeket.
A 12V-os változattal azért kezdtem el kicsit foglalkozni, mert nekem is furcsa volt a LED-eknek ez a viselkedése.

IdézSehogy. Inkoherens akartam írni. Köszi, hogy szóltál.

A javított mondat tehát így hangzik:

"Általános lakásvilágításra szerény véleményem szerint még nem alkalmas, erősen inkoherens fénye miatt."

Így sem értem igazán.
Az ugyan igaz, hogy a LED-ek fénye inkoherens, de ez igaz szinte minden más fényforrásra a napot is beleértve.
Kivételt jelent néhány speciális fényforrás (mint pl. a lézer).
Amennyire tudom koherencia a fény esetében az a tulajdonság, hogy a hullámfrontok fázisa állandó. Ebből következik, hogy koherens csak monokromatikus (egy színű) fény lehet, mivel a kevert fény egyszerre több frekvenciát is tartalmaz, eltérő frekvenciák pedig nem lehetnek egymással fázisban.
Következésképp a közönséges izzó fénye sem koherens.
Ilyenformán ez a tulajdonság aligha róható fel a LED-nek.
Abban egyetértek, hogy a fehér LED-ek spektrumában lévő egyenetlenségek a hátrányára válnak.

exchange

LED izzó meg a többi takarékos miért nem tudnak olyan szinhőmérségletet csinálni a gyártók mint a hagyományos izzóknál? Lakásban a kompact fénycső meg a meleg fehér Led is akkár mint valami fénycsöves lámpák lennének a fénye miatt.

Tényleg LED izzó, tudom Lumenbe kéne mérni, de sok helyt nincs rajta. Ráadásul valahol azt irják hogy a 60W hagyományos izzó megfelelője a 3W-s LED de valahol már 10W-t láttam. Szóval melyik az igaz? De ha a 10W akkor maradok a Kompactnál fénye ugyanolyan szinte úgyis, Viszont a Kompact olcsóbb, és ott a 60W 11W nak felel meg az a 1W meg nem sok... Üzemóra meg vagy bejön vagy nem.

Egyébként nekem egy 3W-s LED izzóm van, most vettem tesztelési célra.

nyaki

Üdv Szirty!
Egy korábbi válaszomat idézném:
"A LED önmagától nem képes ilyet csinálni, ha az a rá jellemző üzemi körülmények között működik."
Az ezután következő magyarázataimmal csupán azt akartam alátámasztani, hogy helyesen megválasztott meghajtással ez nem fog előfordulni és ennek feltétele csakis a driver.
Az inkoherencia jelenségét csak megemlíteni akartam a LED-el kapcsolatban és nem akartam mélyebben belemenni a fényelméletbe.

Üdv exchange!
A ma még használatos power LED-eknek van egy kellemetlen hibája. Ez pedig a melegedés. Ez a jelenség öli meg a LED-et. Hiába tudnak már egyes LED-ek 150lm/W-ot, ha azt általánosan használható formába öntve a melegedés miatt nem aknázhatjuk ki, ezért csökkenteni kell a leadott teljesítményt, hogy az élettartamukat az elvárható mértékig tartani lehessen. Gazdasági szempontok miatt ezen LED-ek maximális fényhasznosítását 60-100lm/W közé szorítják, így az élettartamuk a helyesen megválasztott driverrel már 20-50.000 óráig tartható, az elméleti 100.000 óra ellenében. Minél jobb a fényhasznosítás, annál drágább lesz a kész lámpatest.
Jelen gazdasági környezetben a minőségi kompaktfénycsövekkel és a T8, T5-ös 3-5 sávos fénycsövekkel még nehezen veszik fel a versenyt, de nagyon jó a gyakorta hamis propagandája, bár kétségtelen, hogy jövőbe mutató a technológia.
Sokat pocskondiázzák a médiában a fénycsöveket és a kompaktot, pedig ha megnézed a ma kapható LED-es fényforrások minőségét és élettartamát, igen szomorú képet kapsz, nem beszélve az árukról. Ráadásul a LED fény káros élettani hatásairól már komoly konferenciákat tartanak és aggodalmukat fejezik ki a szakemberek.
http://www.kosarmagazin.hu/inet/kosar/hu/cikkek/2011/februar/led.html
http://mkh.valosag.net/index.php/temakoeroek/tudomany/egeszseg/mergez-etelek/2539-a-led-egk-karos-hatasai
Az összes mesterséges fényforrás között a hagyományos izzó és a halogénizzó a legemberbarátibb, mert a fényének színhűsége közelíti meg legjobban a napét. Vajon miért akarják kivonni a forgalomból?

Szirty

Üdv nyaki

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. április 06., 19:30:16 DÉLUTÁN
Egy korábbi válaszomat idézném:
"A LED önmagától nem képes ilyet csinálni, ha az a rá jellemző üzemi körülmények között működik."

Engedelmeddel egy korábbi válaszodat idézném én is:
"Semmi köze a jelenségnek a LED-hez, a LED nem egy intelligens jószág, csak világítani tud."

IdézRáadásul a LED fény káros élettani hatásairól már komoly konferenciákat tartanak és aggodalmukat fejezik ki a szakemberek.

Mint mindenre, rászállnak erre is. Kiderítették, hogy a tej káros, az ivóvíz mérgező, a tartósító szer rákot okoz, stb.
Ha kiderül hogy tényleg, akkor bajban lesznek a naponta 8-12 órát LED háttérvilágítású monitor és TV  előtt ülők... :)

IdézAz összes mesterséges fényforrás között a hagyományos izzó és a halogénizzó a legemberbarátibb, mert a fényének színhűsége közelíti meg legjobban a napét. Vajon miért akarják kivonni a forgalomból?

Gondolom azért, mert nagymértékben pazarolja az energiát.

nyaki

Üdv Szirty!
Látom, nem értjük egymást, illetve igen, de elbeszélünk egymás mellett, mert kötjük az ebet a karóhoz.
A LED csak megjeleníti a rá jellemző módon, látható fény formájában a meghajtásának hibáját, azaz a túlhajtást csakúgy, mint minden fényforrás. A villogást Te a LED jelenségén keresztül közelítetted meg, én pedig az üzemi körülményén keresztül, de a végeredmény az lesz, hogy ha nem hajtod túl, akkor nem mutatja a jelenséget. A meghajtóáramot csökkenteni kell és a jelenség volt-nincs, ennyi és nem több. Sosem tagadtam a jelenséget, csak az elkerülésére fókuszáltam és fókuszálok minden körülmények között.
Az, meg hogy pazarolja az energiát, nehogy má' más döntse el valaki helyett, hogy mennyit fizet ki érte. Itt szerintem pszichológiai hadviselésről és a vadkapitalizmus mohóságáról van szó. ...de ez már egy új fejezet, tényleg nem tartozik ide. Gondolkozzon el mindenki rajta, mint költői kérdésen.

simca

"Az, meg hogy pazarolja az energiát, nehogy má' más döntse el valaki helyett, hogy mennyit fizet ki érte."

Igen, elvégre csak a pénz számít, ha van belőle, miénk a világ, szarni mindenbe, pazaroljunk....