Masszás ágy év vizsgálata.

Indította Maczy, 2013. február 17., 22:35:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Az a véleményem, hogy biztonságtechnikai szempontból nem a legjobb megoldás ez esetben az I-es érintésvédelmi mód.

nyaki

Való igaz, hogy az I. érintésvédelmi osztály nem a legjobb, de ha már így van, akkor egy dugvillába épített ÁVK-val felszerelt betápvezetékkel már minősíteni lehetne. ::)

Maczy

Juvill,

Miért probléma az I. érintésvédelmi osztály? Mondjuk az tény, hogy a berendezés nincs ellátva túláramvédelmi készülékkel, és tekintettel arra, hogy nem tudni, hogy hova kerül ezért úgy jobb lenne a kialakítás, ha kettős szigeteléssel lenne ellátva. mondjuk egy állványos fúrógép is I év osztályú, ha jól tudom.

Nyaki,

A dugvillába épített ÁVK-ról még nem halottam.

Tulajdonképen elő lehet írni, hogy az érintésvédelme akkor megfelelő, ha a telepítéskor ÁVK-val felszerelt dugaszoló aljzatba van csatlakoztatva?


nyaki

Pl. ilyen: http://www.mentavill.hu/index.php?pg=product&cat=07IAA0&code=LE1290640
Ha a vezetékezése és érintésvédelme a mérések, felhasznált anyagok és szabványos szerelése szerint kívánni valót nem hagy maga után, akkor szerintem minősítheted, de az ÁVK-t felszerelném rá és kikötném, hogy annak eltávolítása életveszélyes lehet, ezért tilos, valamint a felhasználó általi ellenőrzését kötelezővé tenném, a hatályos rendelkezések szerint, továbbá ráírnám azt is, hogy csak védőérintkezős dugaljba csatlakoztatható. Így biztos lesz a siker és nyugodtan fogsz alukálni. :)

JUVILL


Miért nem jó az I-es ÉV osztály erre?
Ez egy speciális ágy. Ha tetszik, ha nem inkább gyógyászati berendezés, mint bármi más besorolású lenne.
Az sem olyan biztos, hogy a kettős szigetelés lenne rá a legjobb megoldás, de utána kell járni.
Kereskedelmi forgalomban van hasonló, de nem ilyen a "bútorzata". ;)
Az törpefeszültséggel üzemel.
Őszintén szólva - minden előírástól függetlenül - nem biztos, hogy mindenki hancúrozna a 230V-ban, még akkor is, ha tökéletes érintésvédelmi megoldása lenne akár még ÁVK szereléssel is.
Minden vitától függetlenül javasolnám az MSZ EN 60601 számú szabvány áttanulmányozását. "Gyógyászati villamos készülékek biztonsági előírásai."
Talán okosabbak lennénk a felülvizsgálat tekintetében. :)

Maczy

Utána fogok nézni a szabványnak (60601), biztos sokkal többet fogok tudni. Azt már látom megint beleszaladtam egy nem teljesen triviális dologba :)
Végül is hiába mondják nekem, hogy nem gyógyászati berendezés, mikor végül is azon emberek fognak feküdni.
azért az az ÁVK-s dugvilla biztos sokat segít a biztonságos üzemeltetésben, hisz a legkisebb esetleges szivárgó áramnál már leold.
Ha a motornak meg szeretném vizsgálni a  betápláló vezeték szigetelési ellenállását, és maga a  motorét is , le kell kötni a frekiváltó kimenetéről? Bár gondolom kikapcsolt frekiváltónál nem lényeg. Bár ha hurok ellenállást szeretnék mérni akkor viszont üzemelnie kell, és akkor a vizsgáló áramot rákapcsolóm a frekiváltó kimenetére. 

nyaki

Bekötött frekiváltóval meg se próbáld a szigetelésvizsgálatot, mert az örök vadászmezőkre fog költözni. ;)

Maczy

Visszatérve a frekiváltókhoz. Én úgy tudom, hogy a frekvenciaváltóknál meg van engedve némi szivárgó áram ami esetleg működésre bírja  a fi relét. Persze lehet, hogy ennek az értéke nem fogja, de ezt majd kipróbáljuk.

Marton

Idézetet írta: Maczy Dátum 2013. március 04., 07:40:18 DÉLELŐTT
Visszatérve a frekiváltókhoz. Én úgy tudom, hogy a frekvenciaváltóknál meg van engedve némi szivárgó áram ami esetleg működésre bírja  a fi relét. Persze lehet, hogy ennek az értéke nem fogja, de ezt majd kipróbáljuk.
A "szivárgó áram" nem szigetelési hiba miatt van. Az esetleges leoldást a zavarszűrő kondenzátorok földre kötött mivolta miatt ki vagy bekapcsolás esetén jöhet létre. Ezt megfelelő szelektív kioldású FI relével kivédhetjük.