Villamos tervezésről, kivitelezésről általánosságban

Indította radicsrrr, 2013. július 15., 13:01:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

radicsrrr

Tisztelt Fórumtagok!

Először is remélem, hogy nem probléma, hogy egy új topicot nyitottam újoncként(ha az lenne elnézésüket kérem).
Jelen pillanatban Bsc-s villamosmérnöki hallgató vagyok a Budapest Műszaki Egyetemen, ahol a szakirányú pályaválasztás után kötelező a "Szakmai gyakorlat" című tárgy teljesítése, amely a nyáron történik(6 hét "munkaidő", fizetés nélkül)  Ezen tárgy keretében egy villamos tervezői céghez kerültem, amely egy feladattal látott el. A tárgy teljesítése érdekében ezen feladatot kell elvégeznem, dokumentálnom majd tanévkezdés elején előadnom.

Feladatom egy üdülőpark(1 nagyház(étkező, gépészet, üzemi konyha, hűtőszoba) és 18 üdülőház(két szoba, konyha, fürdő))komplett villamos tervezése(kisfeszültségű hálózatra való csatlakozás, elosztóhálózat tervezése, védelem tervezése, kisházak megtáplálási lehetőségeinek vizsgálata(sugaras elosztás vagy közvetett megtáplálás házanként)) Mindezekből adódik a részfeladatom, lehetőségek vizsgálata elemzése, a 447 és a 2364es szabvány megismerése, értelmezése, alkalmazása. Tervezéshez adott a házak, telekelrendezés, és a kisházak Autocadas alaprajza, és a nagyházon belül az egyes helyiségek áramfelvétele (pl 3*32A az üzemi konyhának) Ezen kívül nincs megkötve a kezem, csak szabályszerűen kell eljárnom.

Feladatom teljesen önálló, kapcsolattartás a céggel emailen történik(lassúnak bizonyul). A szerdai feladatkiosztás után nagy gőzerővel és pozitív hozzáállással neki is ültem. Mivel tanulmányaim során nem ilyen jellegű dolgokat tanultunk(MSC képzés része) és a szakirányú továbbképzésem sem a VET tanszéken történt, elég nagy akadályba és alapvető hiányosságokba ütköztem. Ha sikerült egy kérdésre is rájönnöm, csak további 5-öt szült.

Ezt a pár napot főként kutatómunkával és alapozással töltöttem, hiszen pl  a fi-relével sem voltam tisztávan. Ezen kívül az Autocad programot ismertem meg a nulláról. Eddig érintett szabványok és könyvek.
- 447 és 2364 ami bár magyar szavakat tartalmaz nekem kínai(még :))
-épületvillamossági kézikönyv 2007
- villanyszerelői szakmai ismeretek I-II-III.
- építkezési kézikönyvek 7. - épületvillamosság 2. bővített kiadás
Mindezek után sajnos úgy érzem, hogy keveset haladtam előre(napi 12 óra belefektetéssel is), és hogy ezek kevesek is lesznek a későbbiekben a feladat elvégzéséhez.
Kutatómunkám során mindig ezen a fórumon kötöttem ki, és mivel láttam hogy segítőkészek, így határoztam arra hogy kisebb segítséget kérek.
(ezeket nem tölteléknek szántam, hanem hogy tudják, miért is teszek fel majd alapvető kérdéseket)

Szeretném megkérdezni, hogy:
- mi is pontosan egy ilyen tervezés lépései? Vmi ilyenre gondolok (hogyan csatlakozzunk a hálózatra)->(teljesítmény igény felmérése->főelosztó hálózat megtervezése-> alelosztó hálózat-> helyiségek villamos tervezése) -> (kisházak megtáplálása a főelosztóból(több variáció összevetése, további alelosztók tervezése ha szükséges és indokolt))
- illetve hogy van-e olyan jegyzet, vagy tankönyv a fentieken kívül ami elektronikus formában megszerezhető és ami nagyban elősegítheti a tervezést? vagy amiből egy-egy részfeladat megoldható (például elosztóhálózat tervezés, vezetékek méretezése) vagy ami egy kicsit a gyakorlatias részt is bemutatja, tehát nem csak azt mondja hogy , használjuk ezt az alkalmazást ha szükséges, hanem hogy használjuk ezt ha ez és ez van. Bár ez tudom h főleg csak a gyakorlatban elsajátítható, amire nincs lehetőségem sajnos.

Előre is köszönöm!

Gyurmaúr(fi-relé)

mivel a vihar -itt a Balcsinál- bezavart a gép elé, ezért van némi időm, hogy 1.ként írjak neked! Először is; rettenetesen sajnállak és egyben mélységesen meg vagyok döbbenve, hogy a BME Vill tanszékén ilyen qualitással folyik a jövő vill tervezőinek képzése!! :'( Az a gáz, hogy ahhoz, hogy 1000%-ig képbe kerülj, édes kevés, ha itt mindegyikünk -beleértve természetesen a SZAKMA nagyágyúit, akik hál Istennek, szép számmal vannak jelen eme fórum keretei közt is- írkál neked 1-2 okosságot. A legjobb lenne, ha valamelyik nagymenő kézen fogna és elvinne téged a "való világba",ahol sk tapasztalhatnád meg, miről is szól a talán legfontosabb SZAKMA, hiszen ha villany nincs, akkor semmi sincs!!! Mindenképp azt javaslom, keress 1 olyan villanyászt, aki "nagyban utazik", azaz pl ilyen kaliberű melói is vannak, mint amit itten ecseteltél nekünk. Ez már egy testhez álló meló, hiszen több különálló épületről, a főépületben üzemi konyháról -szerintem oda édes kevés lesz a 3x32A, hiszen 18 üdülőház esetén ott akár 70-80 ember is kajálhat egyszerre, tehát a konyha kb 100 adagosra kell, legyen tervezve, ennek megfelelő számú és teljesítményű vill fogyasztóval, géppel!- , aztán lesz ott gondolom légtechnika is, az egyes üdülőházaknak -még ha földszintesek is!- villámvédelem, stb. Ami az üdülőházak megtáplálását illeti; én mindenképp a 2 oldalút részesíteném előnyben, méghozzá úgy, hogy ahol a "kör bezárúl", tehát ahol a 2 gerinckábel "összeér", ott akár az egyik házikó tokozott csatlakozószekrényében -mert ilyen is kell, pláne, amennyiben fa a ház- alakítanék ki egy reteszelési lehetőséget, hogy amennyiben az egyik "szárny" gerinckábele sérül, abban az esetben gond nélkül lehessen a másikról táplálni a sérült szakaszon elhelyezkedő házakat, akár úgy hogy egy ideiglenes -mondjuk 5x10mm2-es kábelt dugaszolnak a fentebb említett tokozotton lévő dugaljba és azzal hidalják át a sérült szakaszt úgy, hogy mondjuk 2 házzal arrébb csatlakoznak be az adott házikón lévő csatlakozó szekrénybe, ahol már/még (ahogy vesszük) jó a földkábel. Summasummárum; a legjobb lenne, ha testközelből látnál, fogdosnál olyan cuccokat, amiket te, illetve amiket én említettem, csak azért, hogy a jövőben legyen fogalmad arról, hogy amit mondjuk lehetőségként feldob neked a CAD, az valójában micsoda; eszik v. isszák... Sok sikert és kitartást! Bíztasson, hogy hiányszakma a vill tervező, főként most, hogy az új törvények miatt 132kV-ig csak földkábeles csatlakozásokat lehet készíteni és nincs elegendő kábeles vill tervező brigád az országban!!! Hajrá!! ;)

NagyPS

Én is hozzá tenném a magamét, így rohadt nehéz lenne érdemben válaszolgatni. De vannak alapvető lehetőségek egy tervezésnél ha szabad a gazda:
- házikók, meg kell vizsgálni milyen tűzvédelmi besorolás, milyen magas és a környezetben mik vannak = villámvédelem, ebből kiindulva lehet mérlegelni milyen betáplálás lehet célszerű, körbevisszük a kábelt és leágaztatunk szakaszolásokkal, sugaras egyesével történő megtáplálás (ez lehet akkor jobb ha vezeték hossz így kedvezőbb összesen mint egy körvezetésnek)
- belső mi is lenne bennük? abból már lehet következtetni arra mire lesz szükség, világítás, dugaljak stb.
- konyha milyen gépek lesznek ez nem a villamos tervező találja ki ezt a konyhásoknak kell tudniuk mi a fenét fognak használni :) ebből lehet számolni teljesítményt, ja igen külön szabvány így nem mindegy mivel és hogyan szerelünk.
- közös betáp a sok kicsi igény kiad egy közöst abból lehet kitalálni mi kell 3x80A sima mérőhely, a felett áramváltós csoda, a hozzá kapcsolódó elosztóval.

A két szabványon kívül még van egy rahedli trv és rendelet is :) meg persze más szabványok is.

radicsrrr

Üdv!

Nagyon köszönöm azoknak akik eddig válaszoltak, már ezzel is sokkal előbbrébb jutottam.
Tisztában vagyok vele, hogy komplex feladat, és hogy nem lehetne megvitatni ezt egy fórumon keresztül olyannal akit még az áram sem rázott meg rendesen :) Ezért is kértem irodalmat főleg. Nem várnám el hogy valaki megtervezze helyettem.

Ahogy NagyPS írta szerencsére nincs megkötve a kezem, így a lehetőségeken és az esetleges megoldásokon van a hangsúly. Az alaprajzok pedig nem vmi mérnökiek. Nincs lépték és egység megadva(inc vagy mm), úgyhogy tegnapelőtt krumplival számolgattam. :) de mivel az 1:100  a megszokott azt választottam és mivel magyar tervrajz tippem szerint mm :)

Házikók megtáplálásnál a szabvány szerinti megengedő 1%(főelosztótól) feszültségesésre is(legtávolabbi ház esetében) és a megfelelő méretezésre is oda kell figyelni, és hogy milyen vezetéket használjak. Mivel ez inkább matek része szerencsére ezzel nem lesz gond. Azt eleget tanítanak. A házak  kicsik(120 krumpli * 80 krumpli) . Két előírás volt ebből a szempontból 1. 3*16A biztosítása 2. jelvezeték betervezése hogy az egyes házak külön-külön kapcsolhatóak legyenek.

Tehát nem a megoldás megszerzése volt első sorban a célom, hanem a megoldáshoz vezető anyag.pl:
- bármilyen főelosztó tervrajza leírással
- ház villamos tervrajza
- Szandtner, K.: Épületek villamos berendezéseinek létesítés (ha minden igaz ez egy szuper könyv lenne de még nem tudtam levadászni sehol)




tothgyula

Tisztelt leendő Kollega.
Komoly team munkával biztak meg, ez nem vitás.
Elsősorban a hatályos jogszabályokat, pl-28/2011.(IX.6.)BMrendelet, a 11/2013.(III.21.)NGM rendelet a gázcsatlakozo vezetékekröl, melynek villamos vonatkozásai is vannak!! Fontosabb szabványok MSZ 447, MSZHD60364 sorozat, MSZ 13207:2010 0,6/1-36kV-os kábelek kiválasztása,fektetése stb.MSZEN60204 gépi berendezések biztonsága stb. Fontos a feszültségesésre való méretezés.
Sugaras elosztás, villamos biztonság és nagyon fontos a  191/2009.(IX.15.)Korm. rendelet az épitöipari kivitelezöi tevékenységröl.Hosszan nemakarok irni, de mindenképp
szerezz gyakorlatot, kétkezi munkát. Másképp nem fog menni! 40 éve csinálom, de még engem is érnek meglepetések. Gyakorlati tapasztalatom az, hogy egy villamos tervtöl sok esetben el kell térni a megvalósitás során. A gyengeáramu berendezésekre itt nem térek ki. Üdvözlettel Toth Gyula

Novill

Az előttem szóló kollégák sok hasznosat leírták, így már csak kiegészítéssel tudok szolgálni. Az elméleti alapokat a BME gondolom megkapod vagy fogod kapni.

Ahhoz,hogy jó villamos tervező legyél meg kell szerezned a szabványokhoz való hozzáférést. Amit át kell tanulmányoznod többször és értelmezni kell tudni.  Szinte, úgy hogy a szakmai ismereteid már ebből kifolyólag rutiné váljon.  Ez egy nagyon hosszadalmas nehéz feladat, úgy,hogy a szabványok és rendeletek folyamatosan változnak.  Az érvényességre is oda kell figyelni, mert ha nemérvényes szabványt is rendeletet írsz elő,az le fogja járatni a szakmai tekintélyedet. Ez elkerülendő!

Érdemes felvenni a kapcsolatot a  kivitelezést folytató néhány céggel. Ahol közvetlenül lehet látni a tervezők által kiadott terveket. Az itt látható esetleges tervezési anomáliák és hiányosságok kivitelezői szemmel vizsgálva hasznosak lehetnek egy kezdő tervezőnek. Érdemes a kivitelezői  gyakorlati oldalt is a való gyakorlatból vizsgálni. Ez hasznos lehet tervezőnek, műszaki ellenőrnek és felülvizsgálónak is.

Érdemes igazságügyi szakértő mellé szegődni,mert itt is lehet tanulni sokat.

Ez a terület olyan, hogy a tanulást addig kell folytatni folyamatosan ameddig ezt a tevékenységet folytatja az ember.

Remélhetőleg a szakmánál fogsz maradni, és nem  leszel egy kereskedelmi cégnél termék menedzser.

JUVILL


Ez egy nagyon szép feladat, és egy kezdő szakembernek (kezdő mérnöknek) egy kihívás.
A kollégák leírtak nagyon sok mindent a szabványismerettől kezdve a rendeletek ismeretéig. Ez egy hosszú folyamat. 
Le tudsz tenni érdemleges tervet az asztalra, de ehhez több hasonló tervet kell átnézned a betáplálástól a fogyasztókig.
Tervezhetsz sugaras vagy gyűrűs hálózatot. Ezeket méretezni szükséges, ugyan úgy, mint azokat a vezetékeket, melyek a lakások fogyasztásmérőitől ágaznak el.
Meg kell választani a nyomvonalat, a fogyasztásmérők helyét. Meg kell tervezni a lakások hálózatát. Nagyon sok szabványismeret szükséges, és hát tapasztalat is.
Nem csak erősáramú, hanem gyengeáramú hálózatot is tervezni szükséges, de az elhelyezésük már megint egy szakmai kérdés.
Minden létesítésnél figyelembe kell venni a villamos biztonságtechnikai előírásokat. Legyen az érintésvédelem, tűzvédelem és villámvédelem.
Át kell tanulmányozni az OTSZ előírásait, és nem csak külső, hanem belső villámvédelmet is szükséges tervezni, melyhez egy tökéletes EPH szerelés is tartozik.
Kicsit összetett, de nem megoldhatatlan.
Bízom benne, egy jó szakember válik belőled, és majd 40 egy nehány éves gyakorlattal olyan mérnök válik belőled, aki nem csak az elméletet ismeri, hanem szakmai tudásával egy nyelven beszél majd a kivitelezővel és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálóval is.