Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

L-VILL

ÜDV!

Jelen hatályos jogszabályok és elõírások alapján, villámhárító kialakítását (közület) végezhet bárki? Amint értesültem kötelezõ terveztetni, tervdokumentáció alapján nem villamos végzettségû ipari alpinistával is végeztethetem a munkát, azt követõen legújabb kiképzésen részt vett villámvédelmi felülvizsgálóval jegyzõkönyveztethetem? 

krisz1986

Kedves L-Vil!
Én úgy tudom,hogy ezt csak olyan villanyszerelõ végezheti el akinek meg van ehhez az engedélye és jogosultsága. De érkeznek nemsokára a többiek és õk is mondanak pár használható dolgot neked ezzel kapcsolatban.

JUVILL


A 28/2011 (X.6.) BM rendelettel kiadott OTSZ szerint, új villámvédelmi berendezést az MSZ EN 62305 számú villámvédelmi szabványsorozat alapján lehet kivitelezni. Ez az úgynevezett norma szerinti villámvédelem. Ezt mindenképpen meg kell terveztetni. Ilyen tervezõ egyenlõre nem sok van, de van. Csak az tervezhet, akinek gyakorlata van ebben. Ha még nincs a tervezõnek vizsgája, a Katasztrófavédelemtõl kell kérni rá engedélyt neki. Ez kockázatelemzésen alapuló villámvédelmi tervezés. Ez elég bonyolult, ebbe most ne menjünk bele. A lényeg, hogy kockázat elemzés alapján kell meghatározni a villámvédelmi fokozatot. De a külsõ villámvédelem kevés. Meg kell vizsgálni, hogy van-e szükség, és milyen belsõ villámvédelemre. A terv szinti kivitelezést azt szerintem végezheti alpinista (a külsõ villámvédelmi szerelést). A belsõ villámvédelmi szerelés már villamos téma. Árnyékolás, nyomvonal meghatározás, esetleg áthelyezés, EPH, túlfeszültség levezetõk szerelése.
Felülvizsgálni többször is kell. A kivitelezés alatt, míg nincsenek lefedve a késõbb nem látható részek, majd a végén. Ezt csak olyan felülvizsgáló végezheti, akinek a norma szerinti villámvédelembõl úgynevezett komplex villámvédelmi vizsgája van.

Gyurmaúr(fi-relé)

Nagy vagy, Zappa!!! no, pontosan ezért mozgok, bringázom én is,amikor csak tehetem, mert nekünk villanyászoknaK ilyen kihívásokkal is meg kell küzdeni, amellett, hogy az agyunknak is nagyon penge módon kell járni, hiszen sokszor adódik olyan helyzet, hogy csípõbõl kell rögtönözni. Minden elismerésem a villámvédelmi eszköz kiépítést,ellenõrzést napi szinten végzõ kollégáknak.

L-VILL

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. március 25., 11:29:47 DÉLELŐTT

A 28/2011 (X.6.) BM rendelettel kiadott OTSZ szerint, új villámvédelmi berendezést az MSZ EN 62305 számú villámvédelmi szabványsorozat alapján lehet kivitelezni. Ez az úgynevezett norma szerinti villámvédelem. Ezt mindenképpen meg kell terveztetni. Ilyen tervezõ egyenlõre nem sok van, de van. Csak az tervezhet, akinek gyakorlata van ebben. Ha még nincs a tervezõnek vizsgája, a Katasztrófavédelemtõl kell kérni rá engedélyt neki. Ez kockázatelemzésen alapuló villámvédelmi tervezés. Ez elég bonyolult, ebbe most ne menjünk bele. A lényeg, hogy kockázat elemzés alapján kell meghatározni a villámvédelmi fokozatot. De a külsõ villámvédelem kevés. Meg kell vizsgálni, hogy van-e szükség, és milyen belsõ villámvédelemre. A terv szinti kivitelezést azt szerintem végezheti alpinista (a külsõ villámvédelmi szerelést). A belsõ villámvédelmi szerelés már villamos téma. Árnyékolás, nyomvonal meghatározás, esetleg áthelyezés, EPH, túlfeszültség levezetõk szerelése.
Felülvizsgálni többször is kell. A kivitelezés alatt, míg nincsenek lefedve a késõbb nem látható részek, majd a végén. Ezt csak olyan felülvizsgáló végezheti, akinek a norma szerinti villámvédelembõl úgynevezett komplex villámvédelmi vizsgája van.
Április 30.-ig nem kell norma szerinti villámvédelmet terveztetni, ezt az engedményt a Magyar Mérnöki Kamara adta!

JUVILL


Áttekintettem a Magyar Mérnöki Kamara honlapját.
Nem találtam ilyen állásfoglalást, lehet, hogy rossz helyen kerestem.
Azt viszont kétlem, hogy felmentést adhatnak az Országos Tûzvédelmi Szabályzat hatálya alól.

Fecó

Kollégák!

Ötleteket kérnék tõletek, az alábbi kérdésben. Adott egy 7 emeletes társasház, szokásos lapos-tetõ, meglévõ villámvédelem, minden rendben vele. Erre ráépít a vállalkozó még egy szintet, acéllábakon álló szerkezet, acél tetõváz, rajta lindab tetõlemez lesz, és a lábak közötti rész majd téglával vagy ytonggal lesz beépítve. Az építési engedély tavaly október elõtti. A ház lakói kérésére kiszállt a katasztrófavédelem, és kérték a beruházót, hogy lássa el az építés idõtartamára ideiglenesen is villámvédelemmel az épületet.  A meglévõ acélszerkezet egybefüggõen áll, egyenlõre sem tetõ, sem fal nincs készen. Helyes lehet a meglátásom, hogy a jelenleg megépült acélszerkezet lábait kösse be a meglévõ villámvédelmi rendszerbe, és ha elkészül a héjazat, ami valóban lindab lemez lesz, és megfelel a méretkövetelményeknek, akkor az természetes felfogóként mûködhet, és az acélszerkezet ílymódon bekötve a régi levezetõkhöz felülvizsgálható még a régi szabvány alapján? Tekintve az építési engedély kiadásának idõpontját. Mi a véleményetek?

Novill

Attól tartok, hogy ez egy építési engedélyhez kötött feladat. Így nem lehet kikerülni a villámvédelmi tervezést. Az elgondolásod mûszaki tartalom megvalósítását valószínû, hogy én is hasonlóképpen oldanám meg ideiglenesen.

JUVILL


Ideiglenes villámvédelem nem ismert egy rendeletben és egy szabványban sem.
Az, hogy az acélvázat bekötik a meglévõ villámvédelembe, az szerintem helyes.
De ha ennyire kritikus a helyzet, ennek a bekötésnek azért - az új villámvédelmi terv és kivitelezésig - az MSZ 274 szabvány szerinti villámvédelmi csoportosításnak megfelelõ villámvédelmi felfogónak kell lenni, és levezetõknek is meg kell felelni. Ehhez még hozzátartozik az, hogy a villámvédelmi földelések is megfelelõknek kell lenni. Ezt is be kell vizsgálni.

Fecó

Számomra is furcsa az "ideiglenes villámvédelem" mint fogalom, és egyenlõre ezért javasoltam a bekötést, gyakorlatban szerintem ennyit lehet tenni, az új vasszerkezet elég masszív hogy érvényes legyenek rá a felfogó követelményei, és teljes terjedelemben lefedi a régi tetõt. De elhangzott valahol, hogy ha az építési engedély kiadása az új OTSZ megjelenése után történt, csak abban az esetben kell az új szabványok alapján terveztetni a villámvédelmet. Ha az építési engedély régebbi, akkor az engedély kiadása idején érvényben lévõ OTSZ alapján kérhetik számon a dolgokat. Volt konkrét esete valakinek?