Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Erősáramú berendezés felülvizsgálat => A témát indította: JUVILL Dátum 2012. január 16., 22:14:49 DÉLUTÁN

Cím: Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 16., 22:14:49 DÉLUTÁN

A 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ harmadik rész XII. fejezet a kisfeszültségû erõsáramú villamos berendezések idõszakos tûzvédelmi felülvizsgálatával foglakozik.
A 212.§ (1) bekezdése szerint:
" E fejezet szerinti idõszakos tûzvédelmi felülvizsgálat a lakóépületek - kivéve a fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerõsségû túláramvédelem utáni áramköreit - közösségi-, ipari-, mezõgazdasági ...... terjed ki."
Lakóépület esetén nagyon sok fogyasztó van 32A-nél kisebb értéken biztosítva.
Hogyan vannak minõsítve ezek az áramkörök az EBF alkalmával? Például egy társasház fõelosztószekrényének 32A-nél kisebb biztosítású leágazásai.
Szerintem a társasházak is a lakóépületek fogalmába tartoznak. Jobb esetekben el is végeztetik a felülvizsgálatot.


Üzenet összefûzve: 2012. január 17., 17:26:45 DÉLUTÁN


Lehet, hogy rosszul indítottam szakmai szempontból a témát.
A lényeg. Lakóépületek esetén az OTSZ kötelezõen csak a 32A és annál nagyobb biztosítóval ellátott áramkörök, berendezések felülvizsgálatát írja elõ.
Számtalan olyan épület van, ahol a fõelosztó utáni vezetékek védelme 32 A-nál kisebb értékkel van biztosítva.
Ezekben az áramkörökben ugyan úgy lehet kötéshiba, szabványellenes szerelés.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 17., 18:49:33 DÉLUTÁN
Ha van rá pénz. Mert sajnos a panelprogram nem támogatja ha még van?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 17., 19:11:20 DÉLUTÁN

Milyen összefüggést látsz a panelprogram és az EBF között?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 17., 20:50:19 DÉLUTÁN
Sokszor tapasztaltam,hogy egyes házaknak a kötelezõ vizsgálatra se volt pénzük. És szöget ütött a fejembe a panelprogram nem támogatja vagy nem támogata ezeket?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Szelei Dátum 2012. január 17., 21:18:40 DÉLUTÁN
Nálunk volt panel program és a háznak saját pénzén kellet az összes vizsgálatokat elvégeztetni! A készre jelentés részét képezte a jegyzõkönyvek meg léte.

Magát a vizsgálatokat NEM támogatják!
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2012. január 17., 21:41:41 DÉLUTÁN
A társasházaknál ( nagyobbaknál) az egyes felszálló ágak zárlati áramvédelme sok esetben több, mint 32 A. Ezért a társasház felülvizsgálata a gyakorlatban a közös helyiségekre korlátozódik, ha elvégeztetik. Volt már olyan alkalom, hogy a tûzoltóság ellenõrzése után rendelték meg a felülvizsgálatot.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 17., 21:54:06 DÉLUTÁN

Ez igaz, hogy elõször megvárják a Tûzoltóság ellenõrzését.
Az is igaz, hogy a fõelosztóban a felszálló vezetékek túlnyomó része 32A-t meghaladó.
Ezek mellet van egy sor olyan biztosító, kismegszakító, melyek kisebb keresztmetszeteket védenek. (garázsok, lépcsõház világítás, közös tárolók világítása, garázsokból kialakított üzletek ...), és egyéb "dzsunbúj", maszek átszerelések. Ezek csatlakozásai megégve, nullavezeték a védõsínre, védõvezeték a nullasínre kötve...
Ezekrõl egyvonalas rajz sem készül, ám a szerelésük maga egy "tûzfészek".
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2012. január 17., 22:09:25 DÉLUTÁN
Sok társasház villamos része valóban tûzfészek. Itt a településen nálunk is 4 és 10 emeletes társasházak. Az alagsori  Al. tokozottaknak sorozatosan le szedik a fedelét ( a fém felvásárlok jól fizetik), a pótlását igyekeznek megoldani  kartonpapírral, lemezzel. 240-es földkábellel vannak felfûzve az egyes épületek, úgy, hogy vannak amperek. Ez erõsen baleset veszélyes is. Az elosztó szekrények karbantartásáról nem gondoskodnak, csak akkor hívnak villanyszerelõt ha már nagy baj van. Sok helyen a villamos szekrények alatt tele vannak gyúlékony anyagokkal is. Tehát vannak ilyen társasházak is, de biztosan vannak kifogástalan körülmények is. Remélem el jön az az idõ amikor, lesz elegendõ pénzforrás a villamos rendszerek biztonságos üzemeltetésére.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 17., 22:35:48 DÉLUTÁN

De hogyan történik a 32A-nál kisebb leágazások felülvizsgálata ezen laképületekben, ha az OTSZ ezeknek az áramköröknek a felülvizsgálatát nem teszi szükségessé.
Ezektõl csak kicsi tûz keletkezik. :)
Ezekben az áramkörökben megengedhetõ a rejtett nullázás, a nem szabványos csatlakozás.:)
Azért ha az OTSZ ezt nem kéri, ettõl függetlenül részünkrõl ugyan olyan felülvizsgálatot végzünk rajtuk - egyvonalas rajzzal együtt kiértékelve - mint a 32A és annál nagyobb biztosítású áramkörök esetén.
Mert, ha a villamos berendezés miatt tûz keletkezik, akkor az teljesen mindegy, hogy hány amperes volt a leágazás biztosítója.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 18., 10:54:55 DÉLELŐTT
Azért jogilag kell kiskaput is hagyni szerintem. A jogalkotásban van a hiba gondolom. Mert pl.: ha minden villamos szerv kifogástalanul müködne mindenhol akkor minek elenörzõ szerv? Remélem mindenkinek leset a huszfiléres :)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: sanyika Dátum 2012. február 17., 21:02:28 DÉLUTÁN
Üdv.
Egy vita eldöntésében kérnék segítséget
Adva van egy varroda épület ahol két mûhelyben 20-20 varrógép
üzemel, én a felülvizsgálatok alkalmával kifogásoltam, hogy a gépek nincsenek ellátva feszültségcsökkenés elleni védelemmel.
A tulaj persze azzal érvel, hogy több mint 10 éve így üzemelnek
akkor miért van erre szükség. Nem tudtam meggyõzni. Õ is én is is több kollégát megkérdezve sem jutottunk közös nevezõre, ki így válaszolt ki úgy. szerintem szükséges. Mi errõl a véleményetek.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 17., 21:10:32 DÉLUTÁN
Lehet, hogy hülye a kérdésem,ezért elõre is elnézést kérek! Tehát, ezek 3 fázisú mororral mûködõ jószágok? Ha igen, akkor ezek szerint "sima" 3 fázisú (KKM0) kapcsolóval vannak kapcsolgatva?! Ha igen, akkor valóban védtelenek a feszültségesés rémével szemben és mit ilyeneket, illenék DTMn-el üzemeltetni, mint úgy általában a 3 fázisú -bár én még az 1 fázisúakat is motorvédem- mocikat!! Bár, egy varrógép nem üzemel egyhuzamban, mint pl egy szivattyú, vagy egyéb motoros cucc,de azért ott is fennállhat egy masszív feszültségesés miatti elszállás...
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 17., 21:34:17 DÉLUTÁN


Sanyika!

Ha megnézed a témákat (azt hiszem az ERÕSÁRAM részben) kifejezetten "feszültségcsökkenési védelem" címmel indítottam egy témát.
Szükség van a varrógépeknél is feszültségcsökkenési védelemre.
A kérdés, hogy milyen kapcsolón keresztül üzemelnek. Az szerintem teljesen mindegy, hogy egy vagy háromfázisú a meghajtómotor. Itt általában egyfázisú motorokról beszélhetünk.
Ha a gép "száraz kapcsolón" át táplált, akkor feszültség kimaradás esetén leáll, és a visszatértekor automatikusan újraindul. Ez balesetveszélyes.
Ha azonban (mivel ezek inkább ilyenek) lábpedálos mûködtetésûek, akkor a lábpedálos mûködtetés mágneskapcsolón át táplálja a varrógép motorját. Ez abban az esetben lehet balesetveszélyes a feszültség visszatérésével, ha a kezelõ ezt mûködésben tartja. (Igaz akkor vélhetõen számít arra, hogy a gép elindul.)
Gyakorlatomban volt ilyen eset. Akkor olyan mûszaki megoldás született, hogy a varrodai mûhely betáplálásába építettünk egy központi mágneskapcsolós vezérlést, és felszereltünk egy fény-és hangjelzést. Feszültség kimaradáskor a központi mágneskapcsoló kiesett, a feszültségjelzõ lámpa elaludt.
A feszültség visszatérésével a fényjelzés megjelent. Egy megbízott kezelõszemély induláskor elõször figyelmeztetõ hangjelzést adott, majd a központi mágneskapcsolót bemûködtetve, feszültséget adott a varrógépek hálózatára.
Akkor ezt a cég munkavédelmi megbízottja elfogadta.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 17., 22:29:14 DÉLUTÁN
    Egyébként még van varroda Magyarországon?
Amit JUVILL írt szerintem teljesen korrekt. Bár úgy emlékszem az ipari varrógépek 3f.-ak. Bár a mûködési elven ez nem változtat.
Sanyika, meg kell gyõznöd az üzemeltetõt vagy a tulajdonost vagy aki fizet, hogy amíg nincs baj addig nincs baj, de ha egyszer!!!!!
FR.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: sanyika Dátum 2012. február 17., 22:59:46 DÉLUTÁN
Tisztelt JUVILL!
Azért írtam ebbe a részbe mert nem a technikai megoldások érdekelnek, hanem a szabványi háttere, elõírja -e valamelyik szabvány kötelezõen, vagy a felülvizsgálóra bízza a kockázat elemzést. Az általam olvasott MSZ 2364-450:1994. szabvány ezt írja: " ahol a feszültség csökkenés vagy a feszültség kimaradása
és az azt követõ visszatérés a személy és vagyonbiztonságot veszélyezteti, megfelelõ védõintézkedést kell alkalmazni.Nem kell a védelmet alkalmazni ha a berendezés vagy a készülék károsodása elfogadható kockázatnak tekinthetõ, feltéve ha személyeket nem veszélyeztet."
Minden motor 3 fázisú és száraz kapcsolón keresztül táplált.
Igen minden varrógép lábpedálos mûködtetésû, de a motor mechanikus úton indítja a gépet nem mágneskapcsolón keresztül.
Én is ezt javasoltam, hogy a dug.aljakat. az elosztószekrényben elhelyezett mágneskapcsolón keresztül táplálják meg. A kérdés továbbra is az, hogy a minõsítõ iratban mit írhatok kötelezõ vagy nem vagy csak ajánlott?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: szmihaly Dátum 2012. február 18., 07:28:54 DÉLELŐTT
Egy kis kiegészítéssel szólnék a témához. Egy varrodában a varrógépek 99%-a háromfázisú kuplungos motor,ebben van mechanikus és elektronikus.A motorok eredeti állapotukban,ha csak valaki házilag nem cserélt kapcsolót rajtuk,thermikus száraz kapcsolókkal vannak szerelve,ami véd fáziskimaradás,és tulterhelés ellen is. Ezek a motorok napi nyolcórából nyolc órát mennek. ;) Típust nem írok,mert rengeteg féle van.Nos az áramszünetrõl:ha elmegy az áram,s vissza jön,és a varrónõ elfelejtette kikapcsolni,annak az induló motornak jellegzetes hangja van,a motor elindul,de a gép nem mûködik,de nem tudok olyat hogy valaki áramszünet alatt nyomkodja a pedált. :) Az elektronikus kuplungnál meg fel kell pörögni a motornak hogy müködésbe lépjen a mágneses kuplung.De itt se nyomják a pedált,mert mindkét esetben az illetõ a mukadarabban több kárt csinál,mint hasznot.Sokkal gyakoribb hogy menet közben elvarják az újjukat,de ilyen fesz visszatérésbõl származó balesetrõl nem tudok,pedig sok évig volt részem benne,mint karbantartó.A mágneskapcsolós megoldás kivitelezhetõ,de nem hiszem hogy követelmény.A szabász gépek meg mivel  kés van bennük,azok meg eleve nem indulnak újra az áram visszatérése esetén.Na,ezek a veszélyes gépek! Maradok az ajánlot -nál.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Safety Dátum 2012. február 18., 08:09:42 DÉLELŐTT
Egyetértek szmihaly véleményével. Ha lehet én is javaslom az ilyen védelmek kiépítését, de a megbízó más szemszögbõl látja a problémát (természetesen az anyagiak oldaláról). Nem szorosan tartozik ide, de volt már olyan megbízóm, aki az érintésvédelem nélkül üzemelõ gyártóberendezését (extruder) csak úgy volt hajlandó megjavíttatni, hogy meg kellett neki mutatni a jogszabályi hivatkozást, mi alapján köteles a hibát kijavítani. Visszatérve a jelenlegi helyzetre, sanyikának nem csak szubjektív véleményekre van szüksége -mint írta is- , hanem szabványhivatkozásokra, ezért bemásolom ide amit találtam.   

Az elsõ, amit te is helyesen idéztél:
MSZ 2364-450:1994 - 3. Általános követelmények
,,MSZ 2364-450:1994 - 3.1. Ahol a feszültségcsökkenés vagy a feszültség kimaradása és az azt követõ visszatérése a személy-és vagyonbiztonságot veszélyeztetheti, megfelelõ védõintézkedéseket kell alkalmazni. Ugyanilyen intézkedéseket kell tenni ott is, ahol a feszültségcsökkenés a villamos berendezés egy részét vagy a fogyasztókészülékeket károsíthatja."

És a második, amit már kevesebben ismernek, és kicsit bõbeszédûbb.

MSZ EN 60204-1:2010
7.5. Védelem a tápfeszültség kimaradása vagy csökkenése és az ezt követõ visszatérése ellen


,,Ha a feszültségcsökkenés vagy a tápfeszültség kimaradása veszélyes helyzetet teremt, a motor vagy a munka¬folyamat hibás mûködését okozhatja, akkor olyan feszültségcsökkenési védelmei kell alkalmazni, amely például egy elõre meghatározott feszültségszinten a gép kikapcsolásával megfelelõ védelmet nyújt.
Amikor a gép mûködésében nem okoz zavart, ha a tápfeszültség kimaradása vagy csökkenése rövid idõtarta¬mú, késleltetett feszültségcsökkenési védelem alkalmazható. A feszültségcsökkenés-védelmi eszköz mûködé¬se ne veszélyeztesse a gép leállító vezérlését.
A tápfeszültség visszatérése vagy a betáplálás bekapcsolása után a gép önmûködõ vagy váratlan újraindítását meg kell akadályozni, ahol az újraindulás veszélyes helyzetet teremt.

Ahol a feszültségcsökkenés vagy a táplálás megszakadása csupán a gép egy részére vagy az összehangoltan együtt dolgozó gépcsoport egy részére van hatással, a feszültségcsökkenési védelem kezdeményezzen megfelelõ vezérlési választ az összehangolt mûködés biztosítására."

Ezeket kell mérlegelni, és dönteni a probléma megoldásáról.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2012. február 18., 08:50:57 DÉLELŐTT
Talán még egy gondolat az elõzõekhez egy új szálon. Minden vállalkozásnak, rendelkeznie kell kockázatelemzéssel, melyet egy munkavédelemben jártas szakember állít össze, a helyi adottságoknak, gépeknek, veszélyforrásoknak ismeretében. Én már találkoztam olyan esettel, ahol az EBF felülvizsgálat elõtt már meghatározta azoknak a gépeknek az ilyen jellegû védelmét, ami még felülvizsgálva sem lett. Tehát ha az a probléma, hogy nem eldönthetõ milyen jellegû veszélyt rejt a varrógépek elindulása, hiszen magát a varrás folyamatát egy villanyszerelõnek nem biztos hogy át kell látnia, akkor lehetséges megoldás lehet a kockázatelemzési jegyzõkönyv átnézése, vagy a konzultáció a jegyzõkönyvet író munkavédelmi szakemberrel. Azt is megoldásnak tartom, hogy kikérsz a megrendelõ munkavédelmijétõl egy olyan nyilatkozatot, melyben megerõsíti, hogy az újraindulás nem okozhat balesetveszélyt és súlyos anyagi kárt. Így ha ez alapján csinálod meg a jegyzõkönyvet, akkor nem neked kell döntést hozni a varrógépekrõl, védve vagy a nyilatkozattal, és egy munkavédelemmel foglalkozó szakember nyilván jobban képbe van a varrodákkal.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 18., 22:55:56 DÉLUTÁN

Na szóval!:) Szmihály!
Megbocsáts! Kissé vitaképes vagyok.
Nem azért nyomkodja a pedált, mert áramszünet van, hanem azért, mert nem tudja, hogy visszatért-e már a feszültség, és el akarja indítani a gépet.:)
Volt szerencsém látni több olyan varrodát, ahol nem csak késsel szabtak, hanem kézzel, és ollóval.:)
Olyat is, ahol csak hagyományos - de igen sok darab - egyfázisú motorral hajtott varrógép volt sorba állítva az egyes munkafázisra (kifejezetten lábpedálos indítással) - mert ilyen volt a hagyományos technológia.
Sõt volt szerencsém ilyen varrodát is tervezni, minden erõsáramú berendezésével együtt. Potom 27 darab varrógép csattogott benne. (Igaz ez még a nyolcvanas évek elején volt, azóta óriási változások vannak ezen a területen is.)
És mivel a termelõ cégnél ezek veszélyes gépeknek voltak nyilvánítva, mindegyike feszültségcsökkenési védelemmel volt ellátva.
(De csak azért, nehogy hozzávarrják valamihez az ujjukat.:))
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: szmihaly Dátum 2012. február 19., 07:17:41 DÉLELŐTT
IdézNem azért nyomkodja a pedált, mert áramszünet van, hanem azért, mert nem tudja, hogy visszatért-e már a feszültség, és el akarja indítani a gépet.

Juvill ! Vitatkozni nem akarok.
Csak akkor visszakérdeznék:A varrodák,fõleg a nagyobbakban 99% -ban megy a világítás.Ugye ha elmegy az áram akkor nincs világítás,mindenki nyugton,ha meg újra van világítás,akkor meg tudják hogy van áram. Emellet még van némelyik varrógépnek helyi világítása is. :)

Üzenet összefûzve: 2012. február 19., 07:57:34 DÉLELŐTT

Meg,tudod másképp itéli meg az aki egy pár évet lehúz ott,mint aki ottvan felülvizsgálni kétnap.Ez egy leányválalat volt,olyanoknak dolgozott mint a Debreceni Ruhagyár,HÓDIKÖT,Komártextil. Egy szallagon több gép volt mint 30,és volt öt szallag.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Safety Dátum 2012. február 19., 09:28:02 DÉLELŐTT
Uraim!
Megtaláltam az idevonatkozó pontos szabványelõírást. Külön szabvány foglalkozik a varrógépekkel, csak tegnap ez elkerülte a figyelmemet. Tehát az MSZ EN 60204-31:2001 szabványra van most szükségünk, illetve sanyikának.
A címe:
Gépi berendezések biztonsága. Gépek villamos szerkezetei. 31. rész: Varrógépek, varrógépegységek és varrógéprendszerek egyedi biztonsági és EMC-elõírásai

És amire most kíváncsiak vagyunk:

"7. A villamos szerkezetek védelme
Az 1. rész azonos fejezete vonatkozik, kivéve a következõket:

7.5. Védelem a tápfeszültség kimaradása vagy csökkenése és az ezt követõ visszatérése ellen
Kiegészítés:
Azokhoz a varrógépegységekhez és varrógéprendszerekhez, amelyeket egy önmûködõen alaphelyzetbe visszaálló vezérlõeszköz (mint pl. pedál) indít és ennek az elengedése állit le, nem szükséges olyan eszközt alkalmazni, amely a nem kívánt újraindítást megakadályozza a feszültség kimaradása vagy csökkenése és az azt követõ feszültség-visszatérés esetén."


Azt hiszem ez feltette az i betûre a pontot. További jó munkát!
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 19., 10:31:11 DÉLELŐTT

Tisztelt Safety!

A szabvány az szabvány!
Minden attól függ, hogy kaptak-e ez alól felmentést a helyszínen, és az hogyan, és miben van rögzítve.
Ott, és abban a helyi munkavédelmi szabályzatban kötelezõen elõ volt írva a varrógépek lábpedálom indítása.
Errõl akkor ennyit.
Gépek villamos szabályzata nem csak MSZ EN 60204-31:2001 volt, hanem MSZ 2100 kiadásban is. Az sem mondott  sokkal másabbat, mint az európai szabvány.
Szabványismerete másnak is van akkor is, ha nem minden hozzászólásában idézi szóról-szóra a leírásokat.

Szmihály!
Természetesen a világítás is elalszik, ha áramszünet van!:)
Ez tõlem még nem befolyásolja a feszültségcsökkenési védelem kialakítását, mert nem találok a kettõ között biztonságtechnikai összefüggést. Esetleg akkor, ha a világítás is mágneskapcsolón keresztül táplált, ami tudomásom szerint nyomógombos mûködtetés esetén nem szabványos!

További jó fórumozást mindenkinek!
JUVILL
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: VILL-AGH Dátum 2013. február 16., 09:27:58 DÉLELŐTT
Üdvözlöm a kollégákat!Örülök hogy rátaláltam a fórumra,sokat olvastam,és kifejezetten egy ilyen topikot kerestem.Azt már látom hogy jól felkészült,az ellenőrzések terén tapasztalt szakemberek adnak hasznos tanácsokat.Én elsősorban a kivitelezés terén tevékenykedem,de elvégeztem az ÉVF tanfolyamot is hogy kellően dokumentálva is legyen biztonsági szempontból az általam elvégzett hálózat megfelelősége. A munka végeztével egy szerelői ellenőrzésről készítek dokumentációt,ebben szerepelnek a kivitelezés során használt anyagok ,vezeték méretek ,a hozzájuk tartozó megfelelőségi nyilatkozattal amit a netről,valamint a vill.szer boltból szerzek be a vásárlás során.A z elosztót/üzlet esetén a kötődobozokat is/ feliratozom,ezt is dokumentálom,természetesen a nyilatkozatokat csatolom a FI reléről,a kismegszakítókról is van megfelelőségi a már említett doksiban. Az első ellenőrzésnél hurok ellenállást is mérek,nyilatkozom az EPH hálózat megfelelő kiépítéséről,adok a gázbekötéshez is papírt.A közelmúltban egy üzletet csináltunk és a tűzoltó kevésnek találta  a dokumentációm,mert nem volt tűzvédelmi nyilatkozat,besorolás! Kérdem én mit vizsgál még az általam elvégzett,mérések ,dokumentáció,után a Erősáramú Berendezések Felülvizsgálója?
Lehet hogy félre értem JUVILL  hsz-ét  ha nincs 32A-nél nagyobb végáramköri berendezés akkor nem kell?,hogy is van ez? Ebben kérnék segítséget a kollégáktól!
Persze ,elvégzem az EBF-et mert ugye  a szabály az szabály , csak addig is szeretnék tisztán látni ez ügyben! Természetesen a használatban lévő berendezés felülvizsgálata az egy más dolog, bár akárhány Felülvizsgálót hívtam egy átalakítás után ,mindenki csak hurokellenállást mért,ill az EPH-t minősítette,és adta ki a minősítő iratot! Ja,igen szeptembertől már tűzvédelmi szakvizsgával rendelkezőnek kell lennie az EBF-nak mert nem készíthet jegyzőkönyvet. A végén Petőfi sorai jutnak eszembe:"Tűzoltó leszel s' katona......
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. február 16., 10:11:50 DÉLELŐTT


"Lehet hogy félre értem JUVILL  hsz-ét  ha nincs 32A-nél nagyobb végáramköri berendezés akkor nem kell?,hogy is van ez?"

Igen félreértesz.
Elképzelhető, hogy nem teljesen egyértelmű volt a megfogalmazás részemről.
Nem arról van szó, hogy a 32A alatti berendezést nem kell felülvizsgálni.
Ezekről nem kell egyvonalas kapcsolási rajzot készíteni, és értékelni a leágazást.
Ha elolvasod akkor hozzászólásom, úgy gondolom, pont azért indítottam a témát, mert nem értek vele egyet.
Ott akkor a társasházak felülvizsgálatáról és a vezeték "dzsumbújról" azok általi "tűzfészekről" írtam.
Amennyiben nem vizsgálod felül EBF alkalmával a 32A alatti leágazásokat, nagy hibát követsz el. Ezekről nem kell egyvonalas rajz, ezt írja a szabvány (ha jól emlékszem az MSZ 10900). Mivel viszont az ilyen áramkörök kötéseinek, túlterhelés és zárlatvédelmeinek hibái is tűzesetek forrásai lehetnek, ezért minden felülvizsgálat alkalmával - legyen az első vagy időszakos - részünkről felülvizsgálatra kerülnek. Ezekhez is elkészítjük az egyvonalas kapcsolás rajzokat, és kiértékeljük a leágazást villamos biztonságtechnikai szempontból.
Tesszük ezt azért, mert ha a tüzet a villamos berendezés hibája okozza, teljesen mindegy, hogy 32A alatti, vagy 32A feletti volt az áramkör biztosítójának névleges értéke. ;)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: VILL-AGH Dátum 2013. február 16., 10:52:33 DÉLELŐTT
Köszönöm a választ! Azért azt szeretném kérdezni hogy a szemrevételezésen,a kötések,feliratok ellenőrzése után milyen mérést kell végezni az EBF  szerint?Amit már a szerelői ellenőrzés során ,valamint az EVF

Üzenet összefûzve: 2013. február 16., 11:01:13 DÉLELŐTT

Véletlenül elnyomtam  :) Nos az EVF után még mit? Nyilván megtudom majd, csak érdekelne.Tavaly volt egy pár ilyen munkám elsősorban telephelyeken,én voltam a kisérő,a szaki picit szűkszavú volt de azt láttam hogy a lényeg a felirat,a vezetékek színjelölése,a kötőelemek megléte volt,és hurok ellenállást mért.Azt mondta ha tűz van a tűzoltó ha csavart kötést talál a hamuban akkor az égés kiváltó valószínűsíthető oknak nevezi.Ezért KF-1 es szorítót javasolt minden csavart kötésre. Azt sem tudtam hogy még létezeik :) Természetesen a fokozott ellenőrzés soha nem árt ,de a gyakorlatban mi az amire mindig figyelni kell, és szerepelnie kell a jegyzőkönyvben,mármint abban ami az EVF-ből hiányozhat?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. február 16., 11:26:02 DÉLELŐTT

A kábel- és vezetékhálózatról szigetelési ellenállásmérés jegyzőkönyvet kell mellékelni.
A Tűzoltóság, vagy ma már a Katasztrófavédelem abba köt bele, amibe éppen akar.
Kötekedni részükről lehet, ők a hatóság. A felülvizsgálónak vitatkozni velük szerintem felesleges és célszerűtlen.
Inkább olyan tartalmú, olyan szakmai szintű minősítő iratot kell kiadni, amelybe ne tudjanak belekötni. Ha teszik, akkor viszont az OTSZ, a felülvizsgálathoz szükséges szabványok ismeretében meg kell védeni álláspontunkat. Nem vitaszerűen! De aki nem ismeri az előírásokat, azt a sarokba lehet szorítani, és dolgozhat duplán.
A minősítő íratok formai és tartalmi követelményeiről már itt a fórumon volt szó.
Mintát úgy látom senki nem ad, nem adott szívesen, mert ennek a kidolgozása sok éves tapasztalat alapján történik, és az állandó OTSZ és szabványváltozatok új és új fejlesztéseket tesznek szükségessé itt, ami szerintem elég áttekintő és kitartó munkát igényel, belevéve a sok éves, évtizedes tapasztalatokat.
Ha jól emlékszem, tettem fel ehhez egy tartalomjegyzéket valamikor korábban. Azóta biztos, hogy részemről is történt változtatás. Ezt megnézheted. Ez nem azt jelenti, hogy ez a legjobb.
Ha tetszik alkalmazod, ha nem, akkor alapul veszed a tanfolyami jegyzetekben megadott mintákat.
Hogy azok mennyire jók, azt egy új témában lehetne elemezni. ;)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2013. február 16., 14:44:58 DÉLUTÁN
 VILL-AGH:Kérdem én mit vizsgál még az általam elvégzett,mérések ,dokumentáció,után a Erősáramú Berendezések Felülvizsgálója?
Az új létesítésnél az MSZ HD 60364-6:2007 szabvány vizsgálati módszereit kell alkalmazni! Az időszakos felülvizsgálat során az MSZ 10900:2009 szabvány vizsgálati módszereit kell alkalmazni! Gondolom az sem probléma, ha mind két szabvány követelményeit is be tartjuk. Természetesen az említett két szabványon kívül még számtalan szabvány létezik amit az adott feladat során be kell tartani.
VILL-AGH:",igen szeptembertől már tűzvédelmi szakvizsgával rendelkezőnek kell lennie az EBF-nak mert nem készíthet jegyzőkönyvet."
Vigyázat nem szeptember, hanem május 1! Az oktatás szervező már nyomulnak is.
Egyébként hol vannak a szakmai érdek képviseletek? Én is öt ilyen szervezetnek is tagja vagyok, tagdíjat fizetek. De csak arról lehet hallani ezt vagy azt a tanfolyamot el kell végezni, mert bírságolni fognak, stb. De kapunk valami segítséget önzetlenül? Minden az üzletről és a pénzről szól helytelenül. Hány bőrt akarnak még lehúzni rólunk?
Itt van ez a fórum szerintem elég jól kezd alakulni. Van jó néhány kolléga aki aktívan ki veszi részét a munkából, segíti a villamos szakmát. Létre lett hozva a titok kamra abból a célból, hogy segítsük egymást. Ennek a tartalma nem jelenik meg a keresőkben biztonsági okok miatt. Ebben a részben el volt indítva az érvényes és nem szabványok felsorolása, minösitő irat minták, stb. De valahogy a kollégák nem igazán bizonyultak aktívnak. Pedig a mai világban az internet adta lehetőségeket jobban ki kellene használni és nagyobb szakmai összefogásra van szükség. Sokan vagyunk a szakmában, minden területben nem vagyunk otthon ezért egymás szakmai fejlődését így lehetne segíteni. A titkok kamrájában sok mindent be lehetne gyűjteni. A tudástárat szintén közösen lehetne fejleszteni, stb..
A követelmények egyre jobban nőnek, ezáltal az amúgy is szűkülő piac még jobban fog szűkülni sajnos.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2013. február 16., 15:39:07 DÉLUTÁN
        Általában a felülvizsgálatot a létesítmény  betáp pontjáról indítjuk el   a fő elosztó hálózatot ellenőrizzük az átadott 1 vonalas kapcsolási rajzokkal összehasonlítva , , ha nincsenek meg a rajzok akkor azt is el kell készíteni 32A vagy ennél nagyobb névl.áramerősségű túláramvédelemmel ellátott áramkörökig a 10900 -as szabvány8.2.j szakasza alapján.Az MSZ EN60617  szabvány tartalmazza  az alkalmazható rajzjeleket.  Pl. ellenőrizzük a motorok túláramvédelmét,megfelelő beállítását,nincs-e patkolt biztosíték,világításkapcsoló a fázist szakítja-e meg stb...                                                 
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2013. február 21., 19:53:31 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák! Az EBF végzése során mindíg figyelembe kell venni a környezet jellegét.Én ma is leírom, hogy pl. a varroda "száraz" jellegű helyiség, és poros is. A régi jó MSz 1600 szerint. Ezt semmi nem tiltja. Az EBF felülvizsgáói kézikönyv 9. fejezetében a szerző javasolja az OTSZ szerinti besorolást és a környezet jellegét helyiségenként! A varroda azért poros jellegű, mert a szálló, lebegő szálak ezt indokolják.Az MSZHD60364-6:2007 szabvány 62 szakasza előírja továbbá, hogy mérésekkel kell biztosítani a személyek és állatok biztonságát az áramütés és az égés hatásai ellen,és a vagyontárgyak a berendezés hibájából származó hő és tűz által okozott károsodása elleni védelmét, és annak igazolását, hogy a berendezés nem károsodott vagy romlott le olyan mértékben, amely csökkentené a biztonságot, és a berendezés azon hibáinak és e szabvány követelményeitőlvaló azon eltéréseinek kimutatását, amelyek veszélyt okozhatnak. Előző jelentés (Jegyzőkönyv, Minősítő irat) hiányában további vizsgálatra van szükség! Tehát a felülvizsgálónak igenis van tennivalója bőven ,s ha marad ideje még a Teszttel is próbálkozhat. Üdv: Mindenkinek Tóth Gyula
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: gyulagy Dátum 2013. április 03., 11:40:39 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Az OTSZ előírása alapján :

"A" és "B" osztályba tartozó berendezések vizsgálatához ezek szerint nem követelmény 2-es bekezdés, bár szerintem nem is hátrány.

215. § (1) A vizsgálatok vezetését és abban érdemi munka folytatását csak olyan személy végezhet, aki jogszabályban meghatározott erősáramú berendezések időszakos felülvizsgáló szakképesítéssel rendelkezik.

(2) Az ,,A" és ,,B" tűzveszélyességi osztályba tartozó (továbbiakban: robbanásveszélyes) helyiségek és szabadterek villamos berendezéseinek vizsgálatához a vizsgálatot végző személy az (1) bekezdésben meghatározottakon felül a sújtólég- és robbanásbiztos villamosberendezés-kezelő vagy robbanásbiztos berendezés kezelő szakképesítéssel is rendelkezzen.

(3) A robbanásveszélyes helyiségek és szabadterek villamos berendezéseinek felülvizsgálatát két, vagy több személy együttesen is végezheti, ha együttesen rendelkeznek a meghatározott szakképesítéssel.

Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: gyulagy Dátum 2013. április 04., 19:06:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Egy leendő munkánál a munkavédelmis jelezte, hogy csak akkor lehet felülvizsgálni ha, mindkettő végzettség meg van a felülvizsgálónak.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 08., 22:13:10 DÉLUTÁN
Idézetet írta: gyulagy Dátum 2013. április 04., 19:06:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Egy leendő munkánál a munkavédelmis jelezte, hogy csak akkor lehet felülvizsgálni ha, mindkettő végzettség meg van a felülvizsgálónak.
A felülvizsgálat feszültség alatti munkavégzésnek minősül. Ezért két személy végezheti. Nem fontos minden vizsgával rendelkezni az egyiknek, hiszen az általad idézett OTSZ szövegében is benne van, hogy együttesen rendelkezzenek a megfelelő képzettséggel.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: NagyPS Dátum 2013. április 09., 15:12:33 DÉLUTÁN
Idézetet írta: gyulagy Dátum 2013. április 04., 19:06:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. április 03., 19:07:52 DÉLUTÁN

Bocsáss meg, de részemre nem világos, mit akartál ezzel kifejezni.
Az OTSZ szerintem egyértelműen fogalmaz.
Ha megtennéd, jobban kifejtenéd véleményed, megköszönném.
Egy leendő munkánál a munkavédelmis jelezte, hogy csak akkor lehet felülvizsgálni ha, mindkettő végzettség meg van a felülvizsgálónak.


Sőt ha van helyi segítő akinek eleve megvan a végzettsége is lehet a második személy, a lényeg hogy ezt a jegyzőkönyvben és minősítő iratban fel kell tüntetni.
A bonyolódás ott kezdődik hogy A és B beszorulású terület esetében kell rb papír a felvizsgálódnak lennie, jelen állás szerint de lehet hogy a jogalkotó a közeljövőben változtat a dolgokon.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 09., 20:07:51 DÉLUTÁN

Nem tudom, hogy változtatnak-e az "A" és "B" tűzvédelmi osztályba sorolt helyiségek, szabadterek erősáramú berendezéseinek felülvizsgálatához szükséges vizsgákon, ide értve az RB-s vizsgát is.
Múlthéten voltam okításon és 14-es vizsgán. Ott elhangzott egy-két érdekes dolog. Többek között az, akinek 1995. év előtti RB-s vizsgája van, alap (közép) vagy felsőfokú műszaki vezetői, azt nem kötelezhetik RB-s OKJ-s vizsgára, mert érvényes, és ráadásra még a 14-es tűzvédelmi vizsga alól is felmentést kell ez estben kapni.
Ez jó és szép.
Van-e valakinek olyan információja, hol van ez leírva?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: bizserge Dátum 2013. május 25., 18:13:43 DÉLUTÁN
Tisztelt kollégák
Sokat kerestem amíg felmertem tenni ide a kérdésemet, nehogy "összetűzésbe" kerüljek az Adminnal!  ;)
Kérdésem a vásári berendezésekre vonatkozó témával kapcsolatos. Adott egy mutatványos akinek légvára és pattogatott kukorica gépe van, közel üzemelnek egymástól. Az ÉVÉ jegyzőkönyvében szerepel, hogy a berendezései működtetéséhez ÁVK kapcsoló ajánlott.
A légvár fémházas (60x60) ventilátor (elkerítés előírva) állítja elő a levegőt
Mindkét készülék védőföldeléses csatlakozóval van ellátva.
Általában ezek a berendezések kültéren, tömegek számára elérhető helyen üzemelnek, MTkábel hosszabbítós elosztóról, zöldmezőn, árkon bokron keresztül! Mivel az áram vételezési hely is változó és érintésvédelmileg kétséges, ajánlottam, hogy a hosszabbító kábel dugaszolóját cserélje dugaljba beépített ÁVK csatlakozóra. Kérném véleményeteket tisztelettel: bizserge
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. május 25., 19:33:26 DÉLUTÁN

Nem értem teljesen a dg.aljzatba épített ÁVK-t.
Inkább a dugaszoló aljzat áramkörébe épített ÁVK-ról beszélnék.
Ez jó, de érintésvédelmi szempontból szerintem ez még nem minden.
Az ÁVK hibaáram kapcsoló, és a nullázásos érintésvédelem (MSZ HD 60364 számú szabvány fogalom szerint táplálás önműködő lekapcsolása) lekapcsoló szerve.
A meghatározó a dugaszoló aljzat (hosszabbító) áramkör biztosítója (kismegszakítója), annak amperitásának nagysága és karakterisztikája. Ennek megfelelőségét a dugaszoló aljzaton (hosszabbítón) és a "sátor villamos berendezésein" mért nullázási hurokellenállás értéke dönti el, végáramkörre számolva.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: bizserge Dátum 2013. május 25., 21:00:47 DÉLUTÁN
Tisztelt JUVILL!

Bocsánat elírtam a végén, tehát: 1 fázisú dugvillába épített ÁVK-t akartam írni. A hosszabbító ÁVK-s dugójával csatlakozna a rendezvényeken biztosított hálózatra. (230V)
Ezen hosszabbítón át kapnának a készülékek feszültséget, minden alkalommal más helyszínen.

Tisztelettel: bizserge
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. május 25., 21:22:09 DÉLUTÁN

Semmi gond.
De akkor is hurokellenállást kell mérni a végáramköri villamos berendezéseken, és a kismegszakító áramerősségére, és karakterisztikája a meghatározó. Képlet szerint kell értékelni. Az ÁVK szükséges, de az áram-védőkapcsolás 1986-tól már nem önálló érintésvédelmi mód. Az ÁVK csak lekapcsoló szerv.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2013. május 25., 21:25:42 DÉLUTÁN
Ahogy JUVILL is írta  az MSZ HD 60364-7-740 foglalkozik ezzel a témával . 30mA-es ÁVK egyébként  kötelező .A szabványból be idézni sajna nem tudok.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2017. január 24., 21:32:52 DÉLUTÁN
üdv

Felülvizsgálat során melyik hibacsoportba sorolható, ha nincs kialakítva a nappali és az éjszakai (állandó üzemű) főkapcsoló.
Ezt melyik szabvány vagy jogszabály írja elő?

részlet EBF  k. könyvből:

A cél elérése érdekében követelmény, hogy a főkapcsolók nem villamos szakemberek által
is kezelhetők legyenek. Emiatt ezeket feltűnően meg kell jelölni és a kijárat közelében, elérhető
helyen kell telepíteni, hogy távozáskor (esetleg menekülésnél) kezelhetők legyenek. A
szükséges főkapcsolók száma és helye csak a helyi körülmények ismeretében (a fenti célok
figyelembevételével) dönthetők el. Külön főkapcsoló szükséges azon helyiségek, helyiségcsoportok
hálózatainak leválasztásához, ahol a munkavégzés egymástól eltérő időszakban folyik.
Ennek megfelelően egyes esetekben elegendő lehet az egész épülethez egy közös főkapcsoló
is, míg más esetekben egyes helyiségek részére is külön leválasztási lehetőséget kell biztosítani.
Az állandó üzemű - tehát a munkaszüneti időben is működő - berendezések (hűtőszekrény,
műszerek stb.) részére külön főkapcsolóval függetlenített hálózatot kell létesíteni.

Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2017. január 24., 21:54:49 DÉLUTÁN

Az OTSZ foglalkozik a tűzvédelmi főkapcsoló elhelyezésével (elnézést, hogy most paragrafus szerint nem tudom megadni.) "A felvezetési útvonalon kell elhelyezni."
Itt ismét visszaköszön az MSZ 1600 szabványsorozat, mely a leválasztás létesítésekor írta le ezt.
(Sajnos, már nincs hatályban, előírásai ma is sokat mondóak, és korabeli létesítés felülvizsgálatánál ma is kell alkalmazni.)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2017. január 24., 22:03:01 DÉLUTÁN
Köszönöm a gyors választ,de itt nem konkrétan a tűzvédelmi főkapcsolóra gondoltam.
A tűzvédelmi főkapcsolóval egy másik témában már foglalkoztunk.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. január 28., 10:35:44 DÉLELŐTT
Ez egy 100 éves reflex, hogy amit nem használsz, azt kikapcsolod, mert egyrészt ugye a villamos igénybevétel időtartama csökken, másrészt, ha átüt, akkor kellemetlenebb, ha nincs ott senki, és a tűz meg elterjedhet. Régen minden gyár tele volt ilyen plakátokkal.
A mostani OTSZ-ben már nincs ilyen csoportosítás, talán felismerték azt, hogy a korszerű berendezések tovább bírják, mint nagyapáink cuccai.
De a 96-osban még volt: "A villamos gépet, berendezést és egyéb készüléket a tevékenység befejezése után ki
kell kapcsolni, használaton kívül helyezésük esetén a villamos hálózatról le kell választani."
Anno az MSZ 1600 szerint ez egy BM TOP állásfoglalás volt, amiben ez is található: "A felügyelet nélkül folyamatosan üzemelő villamos berendezések, a térvilágítás, a biztonsági berendezések és a biztonsági világítás betáplálásonkénti leválasztó főkapcsolóit ezek előtt kell leágaztatni."
Így aztán ez a dolog jól bennemaradt a jegyzetíróban. Amire én magam részéről nem mondom, hogy helytelen, az évtizedes reflexek bennem is élnek, nekem csikorog az, mikor egy irodában feláll 4 ember délután a számítógépek mellől, és hazamegy (értsd: nem kapcsolom ki, majd átmegy magától készenléti állapotba).
(Valóban keveredik itt agyilag kissé a tűz keletkezése elleni kikapcsolás és a tűz bekövetkezése utáni kikapcsolás.)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2017. január 28., 15:05:58 DÉLUTÁN
A hatályos 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet szerint:

102. Villamos berendezés

200. § (1) Csak olyan villamos berendezés használható, amely rendeltetésszerű használata esetén a környezetére nézve gyújtásveszélyt nem jelent.
(2) A villamos gépet, berendezést és egyéb készüléket a tevékenység befejezése után ki kell kapcsolni. Nem vonatkozik ez az előírás azokra a készülékekre, amelyek rendeltetésükből következően folyamatos üzemre lettek tervezve. Ezen alcím szempontjából kikapcsolt állapotnak számít az elektronikai, informatikai és hasonló készülékek készenléti állapota is.
(3) A villamos gépet, berendezést és egyéb készüléket használaton kívül helyezésük esetén a villamos tápellátásról le kell választani.
(4) Az épület átalakítása, felújítása, átépítése, a kijárati útvonalak időleges vagy tartós használaton kívül kerülése esetén a téves jelzést adó menekülési jelek működését szüneteltetni kell. Ha a biztonsági jel kikapcsolt állapotában is hordoz információt, az ne legyen látható.


Egyébként egyetértek minden gondolatoddal. :-)

Tulajdonképpen akkor ez kifogásolható felülvizsgálatkor? Melyik hibacsoportba sorolható ? (súlyos, karbantartás során jav.  ...stb)


Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. január 28., 16:42:54 DÉLUTÁN
Nem voltam elég alapos, csak ezt néztem: 72. Kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések tűzvédelmi létesítési követelményei. :)
Hát, ha így benne van, akkor szerintem igen.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. március 23., 14:12:41 DÉLUTÁN
EBF időszakos felülvizsgálat kapcsán egyre többször akadok bele olyan létesítménybe, ami naperőművel van ellátva. Sok esetben ennek telepítésekor semmilyen felülvizsgálat nem történik, semmi dokumentációt nem tudnak adni csak max. egy tervet, de a mérésekről semmi. Hivatalosan üzembe helyezni sem lehetne az első felülvizsgálat nélkül. Jogilag, ha nincs meg az első felülvizsgálat jegyzőkönyve, akkor ezt nekünk kellene elvégezni. No de ha hibát találok, akkor ki sem adhatom a jegyzőkönyvet, sőt, hivatalosan nem is üzemelhetne az egész. Ördögi kör. És szerintem van sok felülvizsgáló aki EBF felülvizsgálat kapcsán nem is foglalkozik a napelemes rendszerek DC oldalával, illetve ennek méréseivel. Nektek van észrevételetek? Elvileg ha megbíznak egy létesítmény EBF felülvizsgálatával, akkor bizony abba minden beletartozik.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2018. március 23., 19:06:07 DÉLUTÁN
Feco! Üdvözletem.
A PV rendszerek (hálózatra kapcsolt fotovillamos berendezések), üzembehelyezését megelőzően elvégzendő vizsgálatokat és ellenőrzéseket és a rendszerdokumentáció minimális követelményeit az MSzEN 62446:2010 sz foglalja magában.Napelemes rendszerek hibavédelmi szempontból történő ellenőrzése során használt műszerekkel és mérési módszerekkel szemben támasztott követelményeket az  MSzEN 61557 szabványsorozat vonatkozó pontjai foglalják magukban.

És ott van még a TVMI is bőséges előírásaival + villámvédelem!!!VL 2016. szept-i szám. És az OTSZ 276.§-a sem hagyható figyelmen kívül. Mivel ez jogszabályként kötelezően előírja az időszakos felülvizsgálatokat a PV rendszerekre is.
Tapasztalatom, hogy némely kivitelező szereti megspórolni ezt a költséget.
TothGyula.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. március 23., 19:53:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: tothgyula Dátum 2018. március 23., 19:06:07 DÉLUTÁN
Feco! Üdvözletem.
A PV rendszerek (hálózatra kapcsolt fotovillamos berendezések), üzembehelyezését megelőzően elvégzendő vizsgálatokat és ellenőrzéseket és a rendszerdokumentáció minimális követelményeit az MSzEN 62446:2010 sz foglalja magában.Napelemes rendszerek hibavédelmi szempontból történő ellenőrzése során használt műszerekkel és mérési módszerekkel szemben támasztott követelményeket az  MSzEN 61557 szabványsorozat vonatkozó pontjai foglalják magukban.

És ott van még a TVMI is bőséges előírásaival + villámvédelem!!!VL 2016. szept-i szám. És az OTSZ 276.§-a sem hagyható figyelmen kívül. Mivel ez jogszabályként kötelezően előírja az időszakos felülvizsgálatokat a PV rendszerekre is.
Tapasztalatom, hogy némely kivitelező szereti megspórolni ezt a költséget.
TothGyula.
Ez így van. Ma kaptam a kezembe időszakos felülvizsgálathoz egy 2015-ben telepített napelem első felülvizsgálatát. 1 oldal az egész, egy szem érték sincs benne, csak hogy megfelelő. A fenti szabványok és előírások még megemlítésre sem kerültek. Ez siralmas...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Péter5 Dátum 2020. augusztus 10., 06:26:54 DÉLELŐTT
A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet módosítása jelentős változást hozott 2020. július 31-től a felülvizsgálatok terén.

A következő kérdések merültek fel bennem.

A villamos biztonsági felülvizsgálat a definíciója alapján tűzvédelemre is kiterjed. Tehát ezentúl nem az van, hogy van egy érintésvédelmi és egy OTSZ szerinti tűzvédelmi felülvizsgálat, hanem csak egy, a villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata? És ezt nem akkor kell végezni, amikor az OTSZ mondja, hanem akkor, amikor a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet (OTSZ 277. §-ban az van, ha jogszabály másként nem rendelkezik)?

Ez viszont azt jelenti, hogy villamos biztonsági felülvizsgálatot csak az végezhet, aki a 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet 14. foglalkozási ágára tűzvédelmi szakvizsgával rendelkezik? Mert eddig az érintésvédelmi felülvizsgálathoz nem kellett szakvizsga.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2020. augusztus 11., 11:20:43 DÉLELŐTT
Az érintésvédelmi (áramütés ellni védelmi) szabványossági felülvizsgálat elvégzéséhez, eddig is kellett ÉVÉ szakvizsga.
Az új módosítás szerint( 27/2020.(VII.16.)ITM rendelet,(hatálybalép aug.1.-től) 1.13.2.szakasza felsorolja a szükséges felülvizsgálatok gyakoriságát.Kell még a 45/2011.(XII.7.)BM rendelet szerinti tűzvédelmi szakvizsga.
Ha meg persze villámvédelmet is vizsgálsz ,akkor a nem norma szerinti és a norma szerint bizonyítvány is. És a TVMI-ket is alaposan ismerni kell.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Péter5 Dátum 2020. augusztus 18., 22:02:23 DÉLUTÁN
Az miből van levezetve, hogy kell a tűzvédelmi szakvizsga hozzá?
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2020. augusztus 19., 07:26:35 DÉLELŐTT
Tűzvédelmi szakvizsgára csak az EBF felülvizsgálónak van szüksége jelen állás szerint...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2020. augusztus 19., 19:18:39 DÉLUTÁN
A 27/2020.(VII.16.)ITM rendelettel módosult a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet. Megszünt a "szerelői ellenőrzés"és a "szabványossági felülvizsgálat".
Új fogalom a "Villamos biztonsági felülvizsgálat".Ez magában foglalja az áramütés elleni védelem és a szabványos állapot(tűzvédelmi jellegű) felülvizsgálatát. A kisfeszültségű berendezések szabványos állapotának(tűzvédelmi jellegű) felülvizsgálatát változatlanul előírja az OTSZ 5.1.
Az aug. 1-től hatályos módosítás kimondja, hogy " A villamos berendezések felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint, a minősítése pedig a létesítés idején érvényes műszaki követelmények szerint történik."
Idézet az "ELEKTROTECHNIKA"legutóbbi számából.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2020. augusztus 21., 12:16:20 DÉLUTÁN
"OTSZ 5.1.
Az aug. 1-től hatályos módosítás..."
Melyik jogszabály módosította? ...talán a 27/2020.(VII.16.)ITM rendelet? Ha ez, akkor melyik részben hivatkozik rá?
Köszi
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Sztrogoff Dátum 2020. augusztus 21., 17:14:39 DÉLUTÁN
De nem az OTSZ-t, hanem a 40/2017-et.
Egyébként a 27/2020 így módosította:
27. § A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.
És a jogtárban a kurrens változat olvasható.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: sanyika Dátum 2020. augusztus 21., 20:36:18 DÉLUTÁN
www.mee.hu/cikk/4846-on elérhető
40/2017(XII.4.)  módosítás magyarázatának részletes ismertetése
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Péter5 Dátum 2020. szeptember 16., 13:17:17 DÉLUTÁN
2020. október 16-án tűzvédelmi szakvizsgázási lehetőség Budapesten.
https://www.langlovagok.hu/10221/erosaramu-berendezesek-idoszakos-felulvizsgalatat-vegzok-tuzvedelmi-szakvizsgaja/
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Péter5 Dátum 2020. szeptember 21., 13:57:07 DÉLUTÁN
Ellentmondásos szabályozás a villamos biztonsági felülvizsgálatról
https://www.langlovagok.hu/10246/ellentmondasos-szabalyozas-a-villamos-biztonsagi-felulvizsgalatrol/
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 21., 18:14:29 DÉLUTÁN
Kezd olyan lenni ez az egész, mint a Covid19-el kapcsolatos törvénykezési kényszer, azaz ragozzuk a semmit, de legalább az "egyenlőbbek" mindenképpen jól járnak, a pórnép meg szívjon, mint a torkosborz. :P
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 21., 19:17:42 DÉLUTÁN
Az még hagyján, hogy a felülvizsgálók nem tudják hogy mikor, hova, és minek feleljenek meg, de az se semmi, aki ezt ellenőrizni akarja majd...
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Péter5 Dátum 2020. szeptember 21., 19:26:40 DÉLUTÁN
Igen, ez az extra "poén" benne, a katasztrófavédelem is csak pislog, miközben a tűzvédelmi felülvizsgálat megtörténtét hatósági ellenőrzésnél vizsgálnia kell, és kemény büntetési tétel van a hiánya miatt.
Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 21., 19:17:42 DÉLUTÁN
Az még hagyján, hogy a felülvizsgálók nem tudják hogy mikor, hova, és minek feleljenek meg, de az se semmi, aki ezt ellenőrizni akarja majd...
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2020. november 26., 10:39:30 DÉLELŐTT
Kedves Felülvizsgáló!

Te elvégzed maradéktalanul a villamos berendezések (vezetékek), kábelek időszakos szigetelési ellenállás mérését pl. EBF felülvizsgálatnál?  És most persze a VBF ("tűzvédelmi jellegű" villamos biztonsági felülvizsgálatnál) a VMBSZ-nél?

Minden vezetőt- szinte- mindegyik másikhoz?
Egy nagyobb épület, irodaház, gyár, pláza, egyetem - több 1000 tétel
Lekapcsolod? Kikötöd? Megbontod? Összecsoportosítod? A fényforrásokat kiveszed?

Meg lehet csinálni?

Mindenki tudja a választ, és csak eljátssza a teljeskörűséget?


Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2020. november 26., 15:29:05 DÉLUTÁN
Elvileg az EBF felülvizsgálat egyik "alapköve" az MSZ 10900:2009

"6.8.1. Az ellenőrzés során a vizsgált hálózatot szükség szerint szakaszokra kell bontani, és Meggerrel vagy más hasonló szigetelésvizsgálóval meg kell mérni az egyes szakaszok üzemszerűen feszültség alatt álló részeinek a földhöz képest lévő szigetelési ellenállását."

Az MSZ HD 60364-6:2017 ezt kéri:

"A szigetelési ellenállást
a) az aktív vezetők között, és
b) az aktív vezetők és a földelőberendezéshez csatlakoztatott védővezető között kell megmérni.

Ha e mérés során lehetséges, az aktív vezetőket egymással össze lehet kötni. A gyakorlatban szükséges lehet ezt a mérést a berendezés szerelése idején, a villamos szerkezet bekötése előtt elvégezni.
Ha az áramkör olyan eszközöket tartalmaz, amelyek valószínűleg befolyásolnák az eredményeket vagy meghibásodnának, akkor csak az egymással összekötött aktív vezetők és a föld között kell mérést végezni."

Itt minden felülvizsgáló elvégzi ezeket a méréseket, nem is mondhatunk mást. Jó, előfordul hogy a felülvizsgálat díja 1000 000 Ft. de a kosaras emelő és a fényforrások kiszedése miatti munkadíjak elérhetik a +200 000 Ft.-os költséget, de megoldható. Jah, és az üzem is leáll 2 napra a vizsgálat idejére, mert ez nekik is fontos...
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2020. november 26., 19:20:39 DÉLUTÁN
Rendben.

A szabványok előírásait természetesen ismerjük, de nem is erről szólt a kérdés

A többit meg,   fogjuk rá, hogy elhisszük.

Akkor most meg az EBF-nél és a VBF-nél, ráadásul összesen 2x is.. (ha pl más-más hónapra esik a pl. 6 ill 3 éves (hó-nap) vizsgálat esedékessége
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Sztrogoff Dátum 2020. november 26., 21:32:15 DÉLUTÁN
Engem érdekelne, ez a kérdés hogyan merülhet fel? Ha van 2 áramkör, akkor az ember x forintot számláz. Ha van 2000, akkor meg 1000x-et. Nagy létesítménynél a munka nagyobb, mármint az egység bevételre eső. Ha kicsinél megméri valaki, akkor ugyanannyiért lámpánként vagy áramkörönként vagy szobánként, stb miért ne mérné meg ezerszer.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2020. november 27., 09:06:23 DÉLELŐTT
A felülvizsgálatok nagy része mindíg is anyagi kérdés is volt. És szerintem az is marad. Kivéve, ha a HATÓSÁG NEM AD RÖVIDEBB HATÁRIDŐT. Nekem sok esetben sikerült megbeszélni a megrendelővel, hogy az előírt felülvizsgálatokat együtt (egy kalap alatt) végezhessük el.Hiszen a kijavítások nemigen különíthetők el attól függően, hogy az érintésvédelmi (áramütés elleni védelmi) hiba vagy EBF-ben feltárt hiba.Nyilván, ha súlyos hibáról van szó, akkor azt azonnal javítani kell.(Pl:izzik egy M10-es csavar a késes aljzatban).És ha a javítás megtörtént, a hurokérték is változni fog.
A felülvizsgálatok elvégzésénél én egyik legfontosabb kérdésnek tartom, hogy milyen a mögöttes zárlatvédelem.
Ez      szerintem fontosabb a szigetelés vizsgálatoknál. Persze az sem kerülhető meg.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2020. november 28., 20:33:56 DÉLUTÁN
Igen, ez az időszakos szigetelésvizsgálat egy kicsit túl van lihegve. Nyilván egy ÁVK-s hibafelderítésnél szinte elengedhetetlen lehet, de ez meg nem a felülvizsgálat része.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2020. november 30., 15:45:46 DÉLUTÁN
Kedves EBF Felülvizsgálók!

Sok esetben, -ajánlat pályázat kiírás, ajánlat adásnál a "volumenre", egységár kérésre/adásra látni, hogy EBF vizsgálatnál "mérési pont" szerepel, erre kérnek-adnak ajánlatot.

Az áramütés elleni védelem hatásosságának vizsgálatánál még csak érthető lehet a mérési - de ez is inkább- vizsgálati pont darabszám. 

DE EBF-nél nincs ilyen, hogy mérési pont (bár van/lehet mérés, pl. időszakos szigetelési ellenállás mérésnél).
Szóval ki mit ért egy kiírásnál, pályázatnál EBF mérési ponton. Szerintem aki kiírja az sem tudja.. és nem is írja oda, hogy Ő mire gondol.

Az EBF ajánlatnál -jó esetben- kb. ki lehet indulni az exÉV mérési/vizsgálati pontokból (ha van arról infód), mert abból kb. az épület nagyságára, jellegére, bonyoltságára  tudsz következtetni, és viszonylag jól megbecsülni a feladatot. (főleg, ha nem érintett tűzveszélyes, és/vagy Rb - anyag, technológia stb. szempontjából).


   
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2020. december 01., 08:42:08 DÉLELŐTT
Több árajánlatnál találkoztam én is EBF mérési pontokra kell árakat adni, ilyen esetben az ÉV pontok alapján szoktam az ÉV vizsgálat ára+40-60%-ot kalkulálni az EBF-re.
...és persze kijavítom mind az ÉV és EBF mérési pontokat vizsgálati pontokra, hiszen egy kettős szigetelt berendezést is vizsgálunk és az is benne van a jegyzőkönyvben "szemrevételezés" alatt.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2020. december 01., 11:13:20 DÉLELŐTT
Igen, vizsgálati pont értelmezhető ÉV-nél. 

A számításod az EBF felár szerintem kicsit magas, bár a 40-60% felár is megáll, lehetnek olyan ingatlanok rendszerek, ahol esetleg spec, kemény feladatok is vannak- meg hát a szig. ell. mérés is.

Szerintem is jó,  az  ÉV-ből számolsz egy "épület" össz díjat,  és ebből 1 összegben szerinetem is jól számítható az EBF (a létesítményre). De attól, még ha eltérő "mérési pontokat" adnak meg törheted a fejed.

Ma már a módosított 40/2017NGM-nél (VMBSZ) VBF-ről beszélünk ott is van/lehet vizsgálati pont.

ÉS akkor az eredeti kérdés: mit gondolhatnak a "hozzáértő" ajánlatkérők  EBF mérési pontnak?

Most nézek épp egy ajánlatkérést,  ahová az adatlapon az EBF-re   .......... Ft /db mérési pont összeget szeretne kapni  pl. az egyik épületnél
az adatszolgáltatás: EBF mérési pont 4000 db, ÉV mérési pont 3133 db 

ÉS ez egy közbeszerzés.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2020. december 01., 12:24:02 DÉLUTÁN
Ez nagyon érdekes, vajon hány kolléga tud ílyen áron dolgozni. Jó volna ilyen áron dolgoznunk.
Tény, hogy 27/2020 ITM rendeletnek felfelé kell vinnie, majd az árakat. Mivel majd az EBF és EVF  (MSZ HD 60364-6:2018)   egy vizsgálatba kell betennünk.
Én még külön minösitő iratokat gyártok, de főcím rendeletben meghatározott vizsgálati megnevezést, év alcímmel használom.
Itt ki hagsúlyozom például év vizsgálat lett elvégezve és felhivom a figyelmet ennek elvégzésére, valamint, hogy a megbizás kizárolag az év vizsgálatra vonatkozik és a EBF minösitő irat a meglévő érvényes még. Ezen kivül figyelem felhivónak azért EBF jellegű észrevételeket is teszek.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2020. december 01., 19:40:55 DÉLUTÁN
Szerintem nem követ el nagy hibát az, aki az MSZ HD 60364-6:2017 szerint végzi el a vizsgálatot. 
Abban vannak tűzvédelmi jellegű tételek, amelyeket "Első" ellenőrzéskor is szerepeltetni kell.  Ennek a szabványnak az "időszakos" része talán még vadabb is (6.5 pont), no meg persze visszautal az "elsőre" (6.5).

A tűzgátló szerkezetek, a tűz továbbterjedésének, a hőhatások elleni védelmek, ha az RCD-t tűzvédelemre (is) használjuk.
A személyek égés hatásai elleni védeleme, a vagyontárgyak  villamos berendezés hibáiból származó hő és tűz által okozott károsodása elleni védelemmel kapcsolatban. A burkolatok tűzállósága, tűzálló szerelvények

HA a -6:2017-es szerint vizsgálódunk -és ha látunk az MSZ 10900- szerinti gondokat és azt jelezzük, nehezen lehetne "kifogásolni" a felülvizsgálat teljességét a VBF szerint. Ki is kifogásokhatná?  Mi alapján kifogásolná?

Az EBF mérési pontról nem tudtam meg, hogy mi a vélemény, ki szerint mi az.. Szabatosan, ahogy műszaki emberekhez illik.. Sötét dolog.

Olyan - pontos- mint a sportban az "UGRÁS"..  a 2,5m  sok vagy kevés.  Hát persze, távolban nem sok, magasban nem rossz  :)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2020. december 02., 08:15:31 DÉLELŐTT
EBIF mérési pontot véleményem szerint csak a szigetelésmérésnél lehet meghatározni meg ha nagyon ilyen árajánlathoz ragaszkodnak akkor az elosztók, kötődobozok, álmennyezetek megbontását is bele írjuk. A további vizsgálatok szemrevételezések, tehát vizsgálati pontok. Erre mondja sok megrendelő "hogy csak körbe nézett, mi kerül ennyibe?" Körbe néztem, de nem mindegy hogy mit néztem. Nem egy bonyolult hiszen az ÉV mérésnél már eleve EBIF szemmel is nézelődünk és akkor már a 80 %-a meg is van az EBIFnek.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Péter5 Dátum 2021. február 11., 16:57:08 DÉLUTÁN
Tűzvédelmi szakvizsga erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát végzők részére
https://www.langlovagok.hu/10310/tuzvedelmi-szakvizsga-erosaramu-berendezesek-idoszakos-felulvizsgalatat-vegzok-reszere/

2021. március 24-én Budapesten, a Lurdy Házban.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2021. június 27., 12:52:46 DÉLUTÁN
Üdv Kollégák !
Felülvizsgálat során felmerülő hibákra, hiányosságokra szeretnék választ kapni.
1. Vizsgált elosztó semmilyen védettséggel nem rendelkezik és szerszám, segédeszköz nélkül nyitható. (Fém lemezszekrény amit lakatosok gyártottak le 10-15 éve. Egyszerű tolózárral van becsukva, de zárt helyen van ahova elvileg csak az oda illetékesek mehetnek be.
2. Az elosztóba csatlakozó PEN vezető keresztmetszete nem megfelelő kisebb mint  Cu 10mm2 .
3. N-PE  vezetők külön de ,,csomóra" egy sorkapocsban több összefogva létesült.
4. Dugaszolóaljzatokhoz és világításhoz nincs ÁVK létesítve.
5. A helyiségben motorok és szelepek de az elosztó külön helyen van felszerelve és azon vannak a berendezések tiltó kapcsolója.
Nem létesítettek külön a berendezések közvetlen közelébe leválasztó kapcsolókat.

Ezek Ti, hogy minősítenétek milyen ütemezett javításokat írnátok elő?
Köszönöm a segítséget.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2021. június 27., 18:25:20 DÉLUTÁN
A felsorolt hibák miatt a berendezés, már a létesítés idején érvényes előírásoknak sem felelt meg!
Tehát adj egy határidőt(pl:90nap.) amíg lehetőségük lesz az ILLETÉKESEKNEK reagálni és a javításokat,pótlásokat, stb.elvégeztetni.
Majd, ha minden rendben, jöhet a MEGFELELŐ minősítésű jegyzőkönyv.
Életvédelem és tűzvédelem legyen a kiemelt szempont! Van baleset így is elég!
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2021. június 27., 20:33:59 DÉLUTÁN
Kedves RECENS
1. Vizsgált elosztó semmilyen védettséggel nem rendelkezik és szerszám, segédeszköz nélkül nyitható. (Fém lemezszekrény amit lakatosok gyártottak le 10-15 éve. Egyszerű tolózárral van becsukva, de zárt helyen van ahova elvileg csak az oda illetékesek mehetnek be.
1 pont: Amit írsz,a szerint van valamilyen védettsége. Nem tudjuk hol van ez az elosztó lehet, hogy nem is olyan rossz - legalábbis amikor csinálták

2. Az elosztóba csatlakozó PEN vezető keresztmetszete nem megfelelő kisebb mint  Cu 10mm2 .
Azt nem írtad, hogy hol van ez.  PEN vezető - nagyon régen-, lakóépületeknél, felújításig lehetett 6mm2 is.
3. N-PE  vezetők külön de ,,csomóra" egy sorkapocsban több összefogva létesült.
Régebben nem bíbelődtek "fő földelő sínnel" a külön-meg a csomóra kötés-így látatlanban elég vadnak tűnik.. Talán a PEN vezetőről így választották szét N és PE-re. 
4. Dugaszolóaljzatokhoz és világításhoz nincs ÁVK létesítve.
Ma se kell mindenhová, különösen világításoknál. Régen meg pláne nem kellett, tehát akár jó is lehetett- a létesítés idején
5. A helyiségben motorok és szelepek de az elosztó külön helyen van felszerelve és azon vannak a berendezések tiltó kapcsolója.
Nem szerencsés. Nem tudjuk, hogy milyen pl. motorokról van szó, a feszültségűkről sem tudunk. A szervizkapcsolók elsődlegesen a mechanikai sérülések megakadályozására találták ki- persze az áramütéses baleset megelőzését is "támogatja". Nem üzemi, hanem épületvillamossági érintettségnél lehetnek enyhítések. Ha nincs szerviz kapcsoló-min. írd elő, hogy tegyenek ki táblát, és, hogy az elosztónál gondoskodni kell a lekapcsolásról, a legalább feszültség nélküli állapot biztosításáról MSZ1585:2016 szerint- munkavégzés esetén, felújításig 

Nem létesítettek külön a berendezések közvetlen közelébe leválasztó kapcsolókat.
Mint előbb írtam, jobb ha kiépítik, vagy a felújításig a fenti módon az MSZ1585 szertint gondoskodjanak legalább a feszültség nélküli állapot szabvány szerinti biztosításáról

Én max 30 napot adnék kezelni, megszüntetni a feltárt veszélyes állapotot
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2021. június 27., 22:06:11 DÉLUTÁN
Köszönöm ,
A helyiségek hőközpontok.
Az elosztóknak nincs védettsége, por akár víz is behatolhat
a hátulján tenyérnyi rések.
A PEN vezető csatlakozik egy mezei sorkapocsba és ott van szétválasztva a N és PE .Ebben s sorkapocsrészbe egy nagyobb érveghüvelyel összefogva csatlakoznak az N és PE vezetők.
A motorok szivattyúk és motoros szelepek egy és három fázisú.

Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2021. június 28., 14:05:52 DÉLUTÁN
Részben egyetértve pkajos kolléga észrevételeivel, látható mennyire fontos a létesítési vagy felújítási év ismerete. Enélkül lehet ötletelni, de villamos felülvizsgálat kapcsán inkább szeretem a konkrét szabványi hivatkozásokat megismerni. Pont az ÁVK kérdéskör ami nagyon évjáratfüggő, illetve abban is volt kiskapu, ha szakképzett vagy kioktatott személyek felügyelete alatt használták az aljzatokat 2007-től. Picit úgy kell végiggondolni, hogy minden hiba mellé, oda tudjad írni a vonatkozó szabványpontot is, ami alapján nem megfelelő...
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2021. június 30., 14:18:11 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat , 2005-2012 között történtek az elosztok cseréje.
Dobok fel egy két képet a problémákról.
Látható a zárszerkezet,  a felfűzött és több N-PE összefogása az elosztó hátsó részén lévő rés védettség nulla.
https://drive.google.com/drive/folders/13W3WbqJ_8jsBLS-1YVf9fZ2q8Sw-gaAi?usp=sharing
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: Sztrogoff Dátum 2021. június 30., 14:30:13 DÉLUTÁN
Csak érdeklődésképpen, fázis- és feszültségfigyelők vannak? Mert azokkal el nem látott hőközpontokban időnként van nagy szomorúság, ha az áramszolgáltató középfeszültségű hálózatán szakadásos hiba jelentkezik.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2021. június 30., 15:04:54 DÉLUTÁN
Igen van, ELKO HRN-54(N) és Finder tipusok , de sok helyen találkoztam "házon belül" legyártott nyák lapra szereltel is ezeket távtartóval rögzítették . De ha meghibásodik már ELKO vagy Finderre cserélik.
Egy úgynevezett fő kapcsolót működtett sok helyen Ganz Dill -052. Természetesen csak a motor áramkörökre 
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2024. január 07., 08:55:21 DÉLELŐTT
...valamiről lemaradtam?!  ...vagy nem figyeltem a továbképzéseken?  ...vagy nem olvastam körültekintően a rendeleteket, jogszabályokat?
Jogos a katasztrófavédelem kérése?
5 évvel ezelötti EBIF felülvizsgálat egy ipari létesítményben. Felülvizsgálatkor 5 oldalas hibalista került átadásra. Jegyzőkönyv "megfelelő" minősítéssel az xy oldalakon felsorolt hibák, hiányok javítása, pótlása után melyet írásban szükséges rögzíteni és az errőlt készült példányt e jegyzőkönyvhöz szükséges csatolni szöveggel.
Tavaly decemberben katvéd ellenőrzés. Helyszínen az EBIF jegyzőkönyv nem állt rendelkzésre ezért "felszólítom hiánypótlásra" katvéd levél érkezett. Másnap bemutatásra került a 2019-es EBIF jkv és mellé csatolva a szintén 2019-es javításokról szóló igazolás melyben tételesen felsorolva a hibák javítása hivatkozva az EBIF jkvre.
1 hét múlva ismét levél a katvédtől a következő szöveggel:
"...területén tartott tűzvédelmi ellenőrzés eredményeként
jogszabálysértéseket állapítottam meg, ezért az Ügyfelet
f i g y e l m e z t e t e m ,
és az alábbi szabálytalanságok megjelölt határidőn belüli megszüntetésére, és annak a hatóságom
felé történő igazolására
k ö t e l e z e m :
1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatról
készült ,,MEGFELELŐ" minősítésű dokumentációt hatóságom részére be kell mutatni és a
létesítmény területén kell tartani."


Tudomásom szerint csak az első ellenőrzés nem tartalmazhat hibákat, de ha ez másként van akkor kérem jelezzétek.
Amúgy semmi probléma nincs, mert lett írva egy MEGFELELŐ minősítésű jkv, csak ez a megrendelőnek megint pénzbe került.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2024. január 07., 11:36:58 DÉLELŐTT
Nekem kicsit zavaros ez a leírás..

HA egy új létesítésnél Első ellenőrzés történik, annak hibátlannak kell lennie. Addig csak egy kiadás előtti jegyzőkönyvtervezetről beszélhetünk. Ha kijavítja a kivitelező, utána lehet kiadni.

Az EBF felülvizsgálatnak igazából nem is nevezhető, hiszen ilyen -alapvetően- nem készül új létesítésnél ilyen felülvizsgálat.

A dátumokkal vigyázni kell, a VBF felülvizsgálatok bevezetésével együtt kell értelmezni. (pl. a 40/2017 NGM  2020. július 31-i módosításával)
5 év múlva is az "Első ellenőrzés" jkv-et kell(ett) bemutatni (elvileg a tűzoltót - ha nem telt el pl 6 év. kielégítheted ezzel)

Az más történet, hogyha közben (átadás óta) eltelt pl. a fenti dátum figyelembevételével a 3 év -és van (mert kell) új, immár VBF felülvizsgálat akkor a komplex áramütés elleni védelem vizsgálata és tűzvédelmi jellegű felülvizsgálat (amelynek tartalma még több is kicsivel mint az EBF) időszakos felülvizsgálatként bemutatható. 

HA a Tűzoltónak sikerül elmagyarázni a változásokat (Lásd felülvizsgálati TvMI) - de megnyugtatóan kiderül, hogy amit ő EBF-nek értelmez el igazából el lett végezve- akkor minden ok.

Egyéb:
Bizonyára többeknek feltűnt, hogy kisebb ráncfelvarrás történt a 10/2016 NGM rendelet 19.§-nál is
Az érintésvédelmi felülvizsgálat (amelyet pl a VBF felülvizsgálatoknál helytelenül írkálnak többen) a fenti rendeletben is kijavításra került.  A "villamos biztonsági felülvizsgálat" már itt is szerepel.

Persze a lényeg, az eddigi zavaros, ellentmondásos fogalmi, tartalmi rész megzavarja a 10/2016 NGM és a 40/2017 NGM rendeleteket eddig is össze-vissza keverő kollégákat. DE ez nem csak az ő hibájuk!   
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2024. január 07., 14:50:34 DÉLUTÁN
2000 környékén került felújításra az iparterület.
A kérdés az, hogy miért nem jó a hibajavításról kiadott jegyzőkönyv. Eddig több helyen rendben volt így, itt valamiért csak megfelelő jkvet fogadnak el. Munkavédelmis telefonon beszélt a katvéd ügyintézővel és neki is szóban nyomatékosan elmondta hogy az érvényes, megfelelő minősítésű jkv szükséges.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2024. január 07., 15:47:02 DÉLUTÁN
T! S/K!
Azt nem értem,hogy ha 2019-ben végezted az EBF-et,akkor még nem volt hatályban a 40/2017(XII.4.)NGM rendelet 2020.07.31-től érvénybe lépett módosítása.A jogszabálynak visszamenőleges hatálya nincs,ezért a 2019-ben végzett EBF 2025-ig érvényes. Feltéve,ha időközben 3 évente megcsináltad az ÉVÉ-t is2022-ben.Így szerintem a következő felülvizsgálat-ami már "VBF"2025-ben esedékes.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2024. január 07., 16:34:04 DÉLUTÁN
ÉV-t nem csinálhatott -külön- 2022-ben.

VBF-et kell már végezni, amit együtt, egy időben végzett komplex vizsgálatot jelent (exÉV és kb az EBF tartalommal).

Tehát (a korábban lejáró exÉV miatt) 2022-ben elvégzett VBF-fel - amely már időszakos vizsgálatot jelent- ha igaz az előzmény.

A hibajegyzék utáni javítások, és azok javításának-és vizsgálatának- igazolása  együtt "hibátlan jkv-nek számít. 
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2024. január 07., 17:13:51 DÉLUTÁN
Idézetet írta: tothgyula Dátum 2024. január 07., 15:47:02 DÉLUTÁN
T! S/K!
Azt nem értem,hogy ha 2019-ben végezted az EBF-et,akkor még nem volt hatályban a 40/2017(XII.4.)NGM rendelet 2020.07.31-től érvénybe lépett módosítása.A jogszabálynak visszamenőleges hatálya nincs,ezért a 2019-ben végzett EBF 2025-ig érvényes. Feltéve,ha időközben 3 évente megcsináltad az ÉVÉ-t is2022-ben.Így szerintem a következő felülvizsgálat-ami már "VBF"2025-ben esedékes.

Így van. 2018-as az EBF jkv ami nem volt a helyszínen ezért hiánypótlást kértek, vagyis mutassák be. Be lett mutatva a 2018-as EBF jkv + mellé a 2019-es dátummal rendelkező kijavított hibákkal. Erre küldték hogy "figyelmeztetem" meg  a "megfelelő minősítésű" jkv-et mutassák be.
Az ÉV jkvre nem kíváncsiak.
Idén lesz az összevont VBF felülvizsgálat.
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2024. január 07., 17:18:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: pkajos Dátum 2024. január 07., 16:34:04 DÉLUTÁN
...

A hibajegyzék utáni javítások, és azok javításának-és vizsgálatának- igazolása  együtt "hibátlan jkv-nek számít.

Ezt eddig én is így gondoltam.
Ma keresgéltem, hátha valahol le van ez írva, de nem találtam erre utaló információt.

...viszont olvasgattam a 2024. februári TvMi-ket... (mobil verzión még nincs)
Cím: Re:Erõsáramú berendezések felülvizsgálata
Írta: pkajos Dátum 2024. január 07., 18:51:46 DÉLUTÁN
Kedves S/K.. keveredettek az infók.
Hát nem arról van szó, hogy első ellenőrzés, felülvizsgálatról beszélünk?

1., Az nem tartalmazhat hibát.
DE ez ebben az esetben -mint üzembe helyezési dokumentáció - nincs dolga a Tűzoltónak, vagy ha kíváncsi nem láthatna ő sem hibát, hiányt -így azt javítani sem kell.

2., Egy időszakos EBF jkv nyilván tartalmazhat hibát, hiszen a felülvizsgáló "tényeket" közöl és minősít. de akkor nem megfelelő a minősítése, tehát igaza van, ha kifogásolja az Üzemeltetőnél.
HA a hibás/hiányos részeket kijavították- akkor meg máris Megfelelő.

A TvMI szerint is lehet "hibajegyzék", rangsorolva a hibákat; érvényességi feltételek, a hibajavítás határideje (melyet javasolt a megbízóval egyeztetni); a legközelebbi vizsgálat időpontja (napra meghatározva).
DE addig nem megfelelő.

A TvMI-k 2024-es változása csak néhány TvMI-t érint.
A Felülvizsgálati TvMI 12.5:2022.06.13. érvényes és nem fog változni