PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: savair Dátum 2012. július 24., 21:00:28 DÉLUTÁN
Ez valóban  érdekes  dolog..
Én villanyszerelõként  dolgozok egy  cégnél mérõszekrény összeszerelésekor  a fõnökünk megköveteli hogy  a PEN vezetõt  a  N-sínre  kössük rá  és arról ágaztatjuk le a Pe-sínre   holott  a  fentiekben leírtakat  kellene  követni..
A furcsa  az a  dologban hogy az áramszolgáltató emberei is  rendben találják  ezt,  ha  a  földelés  anker vasa kicsit rozsdás  azért  szólnak,  de  ez senkinek nem tûnik fel....
Lehet, hogy a fõnöködnek sincs érintésvédelmi vizsgája?  ;)
De egy EBF (szabványossági - tûzvédelmi) is elkelne. ;)
De ha megnézné a szabványt, akkor talán nem szereltetné úgy.
Úgy gondolom az elõzõekben leírtakból, hogy nem véletlenül adja meg a szabvány a PEN vezetõ csatlakozásának helyét.

gyulagy

Én is minden esetben hibát állapítok meg az adott esetben, nem tud érdekelni, hogy mit szólnak hozzá.

helcs

Ezt a rajzot a DÁMÁSZ dolgai között találtam.

JUVILL


A hozzászólásokban errõl beszéltünk.
A rajz tökéletesen mutatja, hogy miért van ennyi hiba. Eleve a tervezõ a PEN vezetõ csatlakoztatását a nulla sínre tervezte.
Nem hiszem, hogy van érintésvédelmi vizsgája. ;)
Sajnos nagyon gyakori az ilyen szerelés.

Marton

Érintésvédelmi vizsgán kívül szerintem rajzolási képessége is hiányzik. Számomra ez egy gyenge skicc. Nem egy mérnöki szakrajz. De lehet, hogy én nem értek hozzá. Igaz nem energiaellátás a fõ tevékenységem.

JUVILL

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. július 31., 22:03:20 DÉLUTÁN
Érintésvédelmi vizsgán kívül szerintem rajzolási képessége is hiányzik. Számomra ez egy gyenge skicc. Nem egy mérnöki szakrajz. De lehet, hogy én nem értek hozzá. Igaz nem energiaellátás a fõ tevékenységem.
De értesz hozzá!
Láttam már sokkal különbeket.
Lehet, hogy ilyen volt a rajzprogramja.:)


helcs

A rajz minõségéhez lehet hogy az is hozzájárult, hogy egy hosszabb dokumentumból vágtam ki editorral, a feliratozás gyenge minõsége ennek tudható be.
A helyes megnevezés természetesen DÉMÁSZ.
Tovább ragozva a témát, nem vagyok elégedett a gyártói támogatással sem. Egyszerû de nem olcsó lakáselosztók esetében a PE és az N fogadására-indítására két kapocssor van kialakítva. Mindkét kapocssoron kettõ-kettõ nagy keresztmetszetû kapocs található.
Akkor számoljunk: a PE kapocsra csatlakozik a mért PEN valamint a földelõ vezetõ, továbbá innen kell megtáplálni a Nulla kapocssort és még EPH gerincet is indítani kellene valahonnan. Ez így kevés. Jön a sínre pattintható pótkapocs, további hidalások és az ezzel járó hibalehetõség. Ha látott már valaki megfelelõ számú 10 mm2-es kapoccsal ellátott lakáselosztót kérem ossza meg tapasztalatait.

Gyurmaúr(fi-relé)

Jaajjj, épp egy családiház átépítésben, bõvítésben vagyok nyakig benne, úgyhogy kissé fáradtan, de azért megpróbálok értelmes sorokat klaviálni nektek és fõként helcsnek. Szóval, írtad, hogy a -nyilván gagyi- lakáselosztókban alig van 10-es -urambocsá, 16-os- PE, N, -mivel itt már elvileg nem beszélünk PEN-rõl-, EPH  vezetékek (én személy szerint az EPH-t a túlfeszvédelmi tokozottban elhelyezett EPH sínrõl indítom, igaz azért leágaztatom a mért fõelosztó felé is), kábelerek szakszerû csatlakoztatására alkalmas sín. Lehet, hogy most nagy hurrogás lesz, de én tisztelettel ajánlanám a hensel KV sorozat szekrényeit, hiszen azoknál tökéletes a hozzájuk gyárilag mellékelt N, PE csatlakozó sín.  Hát ez a Démászos rajz tényleg igen "egzotikus"...  ;D
Viszont némileg a témába vág, hogy éppen ma voltam egy általam szeretett vill szaküzletben R.keresztúron és ott mondta a fõnök, miközben én próbálgattam a nullbontó csatlakozó csavarjánál a saru likának méretét, hogy az van, miszerint ki akarják vonni a forgalomból a nullbontót. Ti hallottatok valamit errõl? Mert ha ez igaz, akkor tényleg mocsok világ fog következni, ugyanis a nullbontónál hatékonyabb cuccot én nem ismerek, hiszen ezzel egy pillanat alatt könnyen bontható az N hálózat és CSAKIS AZ!!! 

Marton

helcs,   a PDF-be szerkesztett rajz szöveg megjelenése így már érthetõ számomra.
A lakás kiselosztókkal nekem is hasonló PEN,PE, N sín kifogásom van. Legalább a PE sínen lenne annyi csavar/bekötési pont mint ahány modulos a tábla. Szabályos szerelésnél ugyanis egy csavar alá csak egy PE vezetõ köthetõ.

JUVILL

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. augusztus 02., 12:56:28 DÉLUTÁN
helcs,   a PDF-be szerkesztett rajz szöveg megjelenése így már érthetõ számomra.
A lakás kiselosztókkal nekem is hasonló PEN,PE, N sín kifogásom van. Legalább a PE sínen lenne annyi csavar/bekötési pont mint ahány modulos a tábla. Szabályos szerelésnél ugyanis egy csavar alá csak egy PE vezetõ köthetõ.
Ezzel nagyon egyetértek. A felülvizsgálatoknál ez állandó hiba. Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány kimondta, hogy meg kell teremteni a ("földelõvezetékek" ) védõvezetõk egyenkénti mérhetõségét.
Ha egy csavar alatt több védõvezetõ van, és ha mérés céljára a kötést megbontjuk, nem csak a mérés céljára kíván berendezés érintésvédelme szûnik meg, hanem mindegyik, melynek védõvezetõje arra a csavarra csatlakozik.