A PEN vezető szétválasztása

Indította Varga János, 2017. március 04., 18:45:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Szerintem a PEN rendszer a nullázás szalonképesebb változata és a leválasztott PE nem szuverén érintésvédelmi mód hanem szolgáltatás jellegü főleg azóta, hogy a helyi betáp földelések megbízhatósága-értéke nem nagyon firtatott. A PEN rendszer érdeme, hogy a korábban valóban "levegőben lévő" tartószerkezetek be lettek vonva az érintésvédelembe. Újdonsült forumtársunk szavait idézve -levegőben van az érintésvédelem- miért lenn ez baj, mert ha azt valami zárná az lenne a rendellenes, kivételesen a kettős földkapcsolat pl. bojler, kútszivattyú, lámpaoszlop, gépalap, stb áramokat indíthat el a PEN felől de ezeket a hálózatok 5-300 miliohmos értékei rendesen leosszák és még a vezetékek, fémszerkezetek PTK jellege is számottevő tényező. Az EPH-ból adódó másodlagos összekötések pl. kombi tűzhelyeknél meg csak színesítik(!) a helyzetet.

balzsi

Idézetet írta: Varga János Dátum 2017. március 05., 15:49:13 DÉLUTÁN
Igazad van, annyira ezt nem értem és ezért bátorkodtam kérdezni. Én az elméleti részét szeretném tudni. Ha a nullavezető ahogyan írtad, egy "olyan vezető vagy vezetőképes rész, amelyet arra szántak, hogy rendeltetésszerű üzemben feszültség alatt álljon" és a PEN-vezető mechanikai része akkor elméletileg (gondoltam én) folyik rajta áram. Az, hogy mi milyen fogalom alá tartozik nem tudom, hogy milyen mértékben befolyásolja az elméletet. Mivel említettem már, hogy nem vagyok szaki, ezért sajnos a következőt nem tudom értelmezni:" PE vezető sütő felőli vége elektromos szemmel nézve "a levegőben van".
Amúgy az eddigi válaszaidat köszönöm, mert ezek is új infók nekem.

"3.16.5. PEN-vezető (PEN conductor) A nullavezető és a védővezető feladatát egyaránt teljesítő vezető. "

Jól gondoltad, a PEN vezetőn folyik áram. Mivel az egyfázisú fogyasztók által igényelt árammennyiség jelentős része a PEN vezetőn jut vissza a transzformátor csillagpontjába. Azért írtam a jelentős szót, mivel az árammennyiség töredék  része, a szabályosan kialakított földeléseken és a talajon keresztül jut vissza. Műszaki meghibásodás nélkül is folyhat áram a PE vezetőn. Mivel ha megfogunk egy fűtéscsövet vagy bármely fémtárgyat, mely rá van kötve a PE vezetékre vagy az EPH-ra, akkor a nullán folyó áram nagyon pici hányada, akár rajtunk és a talajon keresztül is folyhat.

Sztrogoff

Idézetet írta: Varga János Dátum 2017. március 05., 15:49:13 DÉLUTÁN
...Az, hogy mi milyen fogalom alá tartozik nem tudom, hogy milyen mértékben befolyásolja az elméletet...
Na, ennél álljunk meg. Te kezdted. :D Itt:
Idézetet írta: Varga János Dátum 2017. március 05., 14:06:29 DÉLUTÁN
...Ha a PEN-ről leágaztatott nulla vezető üzemi vezető mert ügye az, mert ezen keresztül záródik az áramkör, akkor a PEN vezető is üzemi vezetőnek nevezhető...
Ezt pontosítottam, mire hirtelen baj lett, hogy pontosítottam. :D

Varga János

Ok, köszönöm a válaszokat, így már tisztábban látom a kérdést

EmanuelTop

Sziasztok !

Teljesen új tag vagyok itt s a következő problémámra szeretnék tőletek segítséget kérni .
Egyik ismerősöm szeretné, a most vásárolt, 60'-as években épült lakásában a kábelezést kicserélni .
Alumínium MM típusú vezetékek vannak, több helyen málló szigetelőszalag kötésekkel és megégett kötődobozokkal ...
Gyengeáramú villamos végzettségem van ( bár most nem abban dolgozom) azaz nem áll tőlem távol az amperszag, s az alapvető ( általam annak tartott :) ) épületvillamossági kötéseket ismerem . Viszont amit a biztosítéktáblán láttam az nekem ismeretlen volt . Két darab piros színű bejövő vezeték, az egyiken fekete szigetelőszalag . A sima fekete fázisként a kismegszakítókra,  a jelölt pedig egy sinre amiről felváltva nulla és védőföld megy el . Gondolom ... hisz a kábelek színe mind egyforma de az elmenő hármasokból kettő erre a sinre egy pedig a kismegszakítóra megy . Két nap intenzív fórumolvasgatás után :)  azt hiszem megértettem az elvet .
Szeretnék viszont egy Életvédemi relét is bekötni nekik s ezzel el is érkeztem a problémámhoz . Csináltam egy  rajzot amit villanyszerelő ismerőseimnek mutogatva azt mondták, hogy ez életveszélyes ...  szeretnélek titeket is megkérdezni, hogy miért az ...
A melléket rajzon a felső az " enyém " ami elvileg életveszélyes az alsón pedig az ő változatuk . Hiszek nekik, az övékét fogom kiépíteni csak előtte szeretném megérteni ... 
Előre is köszönöm a hozzászólásokat !

Novill

A PEN vezető ÁVK előtti össze kötése a PE vezetővel feltétele is vannak. Többek között egy jó földelés.  Hiába van ÁVK egy bejövő PEN vezető szakadása vagy lazulása veszélyes potenciál emelkedés jöhet létre, jó földelés nélkül veszély állhat fenn. Egyébként nekem az alsó rajz a szimpatikus!

EmanuelTop

Oké !  Elfogadom, hogy az alsó a szimpatikus de ugye csak azért mert kevesebb a kötés ill. egészen pontosan csak egy van, hisz a PEN közvetlenül az ÁVK-ra csatlakozik ? Én azért szerettem volna a felső rajzot mert akkor a relébe ( N csatlakozó ) csak egy vezetéket kell " begyömöszölnöm " .. az alsó esetében pedig kettőt ... és persze a keresztmetszetet is tartanom kell ...

Simon Endre

Bizony én is hiányolom a helyi földelést ami ide a PEN sinre kellene csatlakozzon, de hát a sokadik emeleten? Továbbá az is elvárható hogy a szétválasztás ne szerelvényen hanem külön kötőelemen legyen  ha lehet dupla  csavarokkal, vagy kétcsavaros lapkával és festékkel, etikettel megjelölve nogy figyelemfelkeltő legyen. Ha a hossza engedi a bejövő vezetéket a szomszédos furatba visszafordítással érvéghüvelyezve  duplázom és kizárólag külön (!) PEN sínen.

EmanuelTop

Én is külön kötőelemen szerettem volna .. de nem javasolták, inkább a " második " megoldást tartották jónak . Az biztosabb . Jelenleg a képen lévő megoldás van s valóban : a sinen duplázás és visszafordítás van ...

Sztrogoff

Hát, szomorú hírem van az ismerőseid számára, az általad lerajzolt megoldás 1986 óta egyeduralkodóan volt előírva, mutasd be nekik a szabványt:
MSZ 172/1-1986 3.3.3. pont utolsó bajusz: ahol a PEN-vezető olyan gyártmányra (pl. elosztóra, fogyasztókészülékre) csatlakozik, amelynek külön van védő- és nullavezetőkapcsa, a PEN-vezető mindenütt a védővezető kapcsára van kötve (innen ágazik le az üzemi nullakapocshoz a bekötés).

2012 óta lehetséges az is, amit ők rajzoltak, a jelenlegi szabvány szerint:
MSz HD 60364-5-54:2012. 543.4.3. pont: Hacsak nincs a PEN-vezetők csatlakoztatására szánt speciális csatlakozókapocs vagy sín, a PEN-vezetőt a védővezetők számára biztosított kapcsokhoz vagy sínekhez kell csatlakoztatni.
Melyből a "speciális" az az, amit ők rajzoltak - persze nem közösített vezetékkel, hanem, mint fórumtárs írja, rendesen, a mondat további része meg az ismerőseid életveszélyes minősítése továbbra is.