Só szalonok, sóbarlangok szerelése és felülvizsgálata

Indította Novill, 2014. március 19., 15:34:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Só szalonok, sóbarlangok szerelése és felülvizsgálata

Ma egy só szalonban voltam. A villanyszerelése normál süllyesztett szereléssel készült. Normál szerelvényeket és lámpákat alkalmaztak. A finom sópor lerakodott a lámpák belsejében, a süllyesztett szerelvényeken belül is és az elosztó táblákban is. ÁVK nem volt beépítve. Tűzvédelmi kapcsoló nem volt.  Ki hogyan ítéli meg az említett villanyszerelési módot? Melyik szabványt veszi figyelembe a villanyszerelő?

recens

Szerintem mindenképpen szükséges tűzvédelmi főkapcsoló és áramvédő kapcsoló alkalmazása.
A berendezések megfelelő IP védettségéről sem szabad megfeledkezni.
Lehet, hogy túlzás, de az MSZ 1600-5 és az MSZ 1600-2 létesítési szabványt lehetne talán itt figyelembe venni.

Novill

Igen az ÁVK-t és a tűzvédelmi kapcsoló hiányát én is kifogásoltam. Az MSZ 1600  (2  poros és 5  marópárás) szerint egyértelműbb lenne, de az MSZ HD 60364 sorozatból kell kiindulnunk. Mivel a létesítés nem régi, így az MSZ 1600 nem jöhet szóba. Egyébként számomra érdekes volt a finom szó réteg lerakodása minden hova. A só az MCu vezetékekre is lerakodott még a műanyagcső bevezető részén a lámpák alatt. Ez köszönhető a berendezéshez tartozó ventilátoroknak  is.  A só és nedvesség esetén jó vezetővé válik gondolom.  Vízmentes lámpatestek és szerelvények szerelése javítana a helyzeten.

Simon Endre

Üdv mindenkinek !
Sós környezet nem csak ott van van hanem hűtőtelepeken élelmiszeripari üzemekben és ma már csak egy helyen magyarországon ahol közönséges konyhasó az alapanyag. Én is dolgoztam hosszú ideig ilyen helyen. Őszintén megvalva nem az érintésvédelem volt a legföbb gond, mert a szénbányák pora meg annál is alattomosabb mint a sópermet vagy szállópora, az igazi gond a szokványos fémanyagok pusztulása. A menettel (csavarral) rögzített elemeg rövid idő után mozdíthatatlanok lesznek, csak a tüziónozott és rozsdamentes csavarok bírják. Ha a sópermet ki tud száradni, kellően magas hőmérséklet és időszakosan alacsony páratartalom mellett az ebből eredő porlerekódás nem fog bajt okozni. A sokat üzemelő lámpatestek meg kifejezetten védettek, persze nem kompakt fénycsövekkel  hanem hagyományos és halogén izzókkal felszerelten. Ahol lehet pattintós műanyag szerelvényeket kell alkalmazni és olyan tömitettséget a beltéri és kültéri szerelvények és szekrényel között hogy páramozgás és igy kondenzáció ne keletkezzen. Gégecsöves szerelés csak egy helyiségen belül, lehetőleg tömítetten. Az igazá kritikus helyeken pl. közvetlen a permetzónában csak kültéri  ipari lámpatesteket javaslok  vagy ablakos bevilágítást és membrános vagy szilikonkupakos szerelvényeket, de ha lehet csak a legszükségesebbeket ami lehet maradjon a helyiségen kivül. A sokat használt dugaszolóaljzatok tovább bírják  és nem zöldülnek be, itt még az "egyfázisnak" is ipari aljzat kell. A kötések csak sajtolt  kötések legyenek mőanyag harangos szilikonpaszta kitöltéssel, vagy zselés zsugoral szigetelten. A rúgós kötőelem egy dobozbontás után beszól mert a galvánbevonata "zuzmós" lessz.

nyaki

Én is pont ilyen trehány szereléseket láttam már 3 helyen is. Bár sehol nem kérdeztem rá a megfelelőségi nyilatkozatra, de azért kíváncsi volnék arra, hogy milyen szabványok vonatkoznak konkréten ezekre a helyiségekre, mert bármikor felkérhetnek egy vizsgálatra. Az én olvasatomban is marópárás környezetnek minősül, de valamilyen indíttatásból mindenki szarik bele. ...Lehet túllihegjük a témát? ::)

czapi

Üdv!

Talán innen el lehet indulni:
MSZ HD 60364-5-51:2010 Kisfeszültségű villamos berendezések A villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése.
ZA melléklet Külső hatások 18. oldal

NagyPS

Tisztázzuk azért valamit, mert a létesítés lehetett teljesen szabályos mert az eredeti funkció sima iroda vagy tartózkodó volt. Aztán a tulaj vagy bérlő gondol egyet és sóbarlangot csinál egy géppel. Én speciel házban lévő "uszodát" néztem meg ismerősnek mert mindig valami lement. Ott is egy medence volt a ház urának, majd eladta, az új vevő a garázst feláldozta és oda is csinált medencét, most csoportos úszás van gyerekeknek, persze minden a sima felhasználás szerint. Amiket mondtam neki hogy ez így nem lesz oké és miért és ez mennyibe fog fájni neki lehidalt. Most abba maradt magával ha megbüntetik akkor átszerel mindent, de addig nem :)

De van egy jó hírem, a jelenlegi hatósági gyakorlat szerint nem a felülvizsgáló állapítja meg milyen a helység besorolása hanem a tulajdonos mondja meg illetve adja oda a besorolásról szóló dokumentációt, ha nincs az a tulaj baja, de ezt jelezni kell a jegyközönyben. És csak ekkor sorolod be de akkor sem mindegy hogy az adott helységben csak az alkalmazottak tartózkodnak vagy vendégek is. Szóval nesze neked lehet bújni a jogszabályokat rendesen.

tothgyula

Üdv. aki olvassa.
A sószalonok, sóbarlangok villanyszerelésére is KÖTELEZŐEN előírja a 14/2004.(IV.19.) FMM rendelet az alábbiakat. "A munkaeszköz elégítse ki a sugárvédelmi, villamosbiztonsági és ergonómiai követelményeket!" Tehát a szabványokat "űbereli" a jogszabály, amelyet a munkavédelemről szóló "1993.évi XCIII.tv.23§-ának felh. alapján- az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter" rendelt el!
TothGyula felülvizsgáló