Vészleállítás villamos eszközei

Indította JUVILL, 2012. november 13., 22:26:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

A szabványok pontos szövegét nem ismerem, de úgy tudom, hogy az újonnan létesített vagy átépített vezérléseknél a régen pl. egy KR relével megoldott vészrelé nem felel meg. A vészgombok mögé mindig egy biztonsági relét kell alkalmazni mint pl. czapi példarajzában látható. Biztonsági megállítást PLC elsődlegesen csak akkor kezelhet le ha az olyan minősített funkcióval rendelkezik. Tehát a vészállj kör a PLC-n kívül van.

Szirty

Üdv balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2012. november 14., 21:26:07 DÉLUTÁN
Természetesen a retesz továbbra is ki van iktatva, mivel csak "így lehet hatékonyan dolgozni".   :(

Örök harc ez... Az ellentétek harca.
Minden munkabiztonsági intézkedés valamilyen szinten (kicsit vagy olykor nagyon) akadályozza a munkavégzést. Ahogy a közlekedésbiztonsági intézkedések a közlekedést, a számítógépes hálózatokban az adatbiztonság pedig az adatáramlás...

mikerulz

Sziasztok!

Olyan problémám lenne, hogy van egy gépünk amely ugyan körbe van kerítve (2 pár fényfüggöny, 3 húzóköteles vészleállító) de az egyik pontján eddig csak egy műanyag lánc volt. Ezt a munkások szakszerűen, nem nagy nehézség árán állandóan megbontották, így természetesen a munkavédelem ezt nem is fogadta el. Mivel targoncás közlekedés is van ezért a fix, fém lánc vagy kerítés nem jó mivel azokat oszloppal együtt úgy is kiszakítanák mert szűk helyen, kell forgolódniuk.  Ezért erre a 3 méteres szakaszra a húzókötél sem lenne megoldás mert azt kiszakítanák a fényfüggönybe meg állandóan belemennének mert nem látják fizikálisan a lézersugár határait mégha egyenes szakaszról is lenne szó. Szóval nem lenne-e olyan megoldás ami hasonlít a húzóköteles alkalmazásra csak annyi különbséggel, hogy ha belemennek akkor, mint egy kézigránát biztosító sasszegét kitudnak rántani és ezzel leáll a gép de sem az oszlop, sem a biztonsági eszköz nem sérül. 


czapi

Idézetet írta: mikerulz Dátum 2013. november 11., 11:08:58 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Olyan problémám lenne, hogy van egy gépünk amely ugyan körbe van kerítve (2 pár fényfüggöny, 3 húzóköteles vészleállító) de az egyik pontján eddig csak egy műanyag lánc volt. Ezt a munkások szakszerűen, nem nagy nehézség árán állandóan megbontották, így természetesen a munkavédelem ezt nem is fogadta el. Mivel targoncás közlekedés is van ezért a fix, fém lánc vagy kerítés nem jó mivel azokat oszloppal együtt úgy is kiszakítanák mert szűk helyen, kell forgolódniuk.  Ezért erre a 3 méteres szakaszra a húzókötél sem lenne megoldás mert azt kiszakítanák a fényfüggönybe meg állandóan belemennének mert nem látják fizikálisan a lézersugár határait mégha egyenes szakaszról is lenne szó. Szóval nem lenne-e olyan megoldás ami hasonlít a húzóköteles alkalmazásra csak annyi különbséggel, hogy ha belemennek akkor, mint egy kézigránát biztosító sasszegét kitudnak rántani és ezzel leáll a gép de sem az oszlop, sem a biztonsági eszköz nem sérül. 
Üdv!

Javaslom a fényfüggöny és a műanyag lánc együttes használatát.
A láncot 5 cm távolságra, a fényfüggöny elé kellene rakni.
Így a munkavédelem is ki van elégítve, a határ is látható, és legfeljebb a műanyag láncot kell néha javítani.  :)

Simon Endre

Üdvözlet mindenkinek.
A régi kézi behelyezésű és beállítású nyomdai szélvágók  bíztonsága  úgy volt megalkotva, hogy a bíztonsági rács előbb szorításgátló védelemmel lejött a munkaasztal szintjéig onnan eltoló mozdulattal előrejött kb. 20 centimétert és csak azután indul el a pakettleszorító majd a vágókés, és nem volt semmi elektromos vagy más átejthető kötyü csak finoman megszerkesztett és jól működőt mechanika. No igen a szakma szellemében viszont támogatom az olyan nyomógombos és helyzetkapcsolós reteszt, pl kétkezes indítástnál, ahol a dinamizálás alkalmazva van, tehát a nyomógomboknak  és helyzetkapcsolóknak elengedett állapota is figyelt, ennek alkalmazásával nem lehet kitámasztani vagy beékelni azokat mert az alapállapot(ok) engedélyezik az újabb ciklus elindítását. Ebbe a rendszerbe nem kell bevonni a ciklikusan nem nem változó helyzetű elemeket pl. tisztítóajtó és hulladékláda érzékelő, alapanyagtár zárófedéll figyelő, stb. ezeket a generálstop rendszerben kell alkalmazni amely az áramellátást is megszűnteti.
Veszélyes térszelvények időszakos védelmére alkalmaztam padozatba dugaszolható korlátokat és ehhez csatlakozó sodonyt  vagy sorompót úgy hogy a térzáró elem néhány voltos  földfüggetlen  AC tápfeszülségen hídkapcsolás részét képezte beépített precíz impedanciákkal, amit nem lehet akármivel kihelyettesíteni, mivel a kapcsolás még fázissfüggő is volt. Kötéldobos daru emelőaknája alatti közlekedési zóna, (targoncaútvonal) védelmére alkalmaztam. Hosszú ideig bíztonságosan szolgált amig szükség volt rá. Az "okosok" sokat próbálkoztak a kijátszásával, sikertelenül.
Figyelemmel kell lenni arra hogy a bíztonsági rendszerelem hibája mindíg a védettebb(üzemképtelen) rendszerállápotot produkálja, ez román faipari  munkagépeknél nem szempont, pl. az üzemi lánchajtáson keresztül működik a motorpajzs-fék rögzítőfék ként, és még csak nem is önzáró csigahajtáson keresztül. Ha elszakad a kétmüszakban rángatott lánc ez egész előtoló és fúró egység lezuhan jobb esetben a befogó-adagoló egységre, kézi feljáratásnál a tisztítást beállítást szerszámcserét végző dolgozó  kezére.
A vészgombok kiemelkedő szerelése nem ajánlott, mivel a fedél és a ráépített szerelvény sérülése esetén nem lessz megnyomható és  ha a kontaktuspár a doboz alján rögzített a letiltott gép is engedélyezetté válik. Ezt tapasztaltam hosszú gépsor melletti anyagforgalmi útvonalak esetében és sokadik precedens után dupla dobozba soros tiltókapcsolót építetem a vészleállítók mellé. A billenőkapcsolókat a doboz ) oldarára szereltem, mert ot védettebnek találtam  a vészkapcsoló kontaktusokat a fedél részévé szereltem át, ha szakad had szakadjon. A régi alumíniumöntvény dobozoknál kirabolt működtetőházba tettem a tiltókapcsolót, igy az még csak ki sem lógott.
Ipari zsákvarrógépnél és szorítópofás fóliahegesztőknél nagyon figyelemre méltó a gyárilag beépített, nagyméretű nyomórésszel gyártott, testfelülettel és (vagy) térdel és lábbal is működtethető vészleállítók. Ezek nem tudom miért csak fekete színben készülnek.