Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: JUVILL Dátum 2012. július 02., 18:43:47 DÉLUTÁN

Cím: Transzformátorok védelme
Írta: JUVILL Dátum 2012. július 02., 18:43:47 DÉLUTÁN

A villamos biztonságtechnika sok esetben elõírja a törpefeszültségek alkalmazását.
Az alkalmazott transzformátorok látszólagos teljesítménye nagyságrendileg változó.
Ezeket védeni szükséges. De nem mindegy, hogy mivel és hogyan a transzformátorok primer és szekunder oldalán.
Javaslom váltsunk errõl egy pár hozzászólást.
Cím: Re:Transzformátorok védelme
Írta: czapi Dátum 2012. július 02., 21:18:05 DÉLUTÁN
Én ezt az EATON táblázatot szoktam használni:
Cím: Re:Transzformátorok védelme
Írta: JUVILL Dátum 2012. július 02., 21:44:26 DÉLUTÁN

Köszönöm.
Konkrétan nem erre gondoltam, hanem a bekapcsoláskor fellépõ, áramlökésekhez alkalmazható primer és szekunder oldali biztosítókra.
Mert 25-szörös áramlökések lépnek fel, és ezekhez speciális biztosítók szükségesek, melyeket méretezni kell.
A 250 VA-nál nagyobb látszólagos teljesítményû transzformátoroknál mind a primer, mind a szekunder oldalon.
Cím: Re:Transzformátorok védelme
Írta: czapi Dátum 2012. július 02., 22:51:59 DÉLUTÁN
Erre gondoltál?
Cím: Re:Transzformátorok védelme
Írta: nyaki Dátum 2012. július 03., 00:51:13 DÉLELŐTT
Ez elég érdekes és összetett feladat.
Alapvetõen 3 típusú trafót különböztetünk meg, amelyeknek a védelme merõben eltér egymástól.
1. lemezelt négyszögletes trafó: Ez a fajta trafó a legelterjedtebb könnyû kezelhetõsége és olcsósága miatt. Védelmére primer és szekunder oldalon 10A-ig akár üvegcsöves biztosítékot is használhatunk. A primer oldalon a felmágnesezéshez szükséges áram kb. a névleges áramának 2-5-szöröse, ami miatt primer oldalon egy a névleges Ip-vel azonos értékû lomha "T" jelû üvegbiztosítékra, vagy "B" karakterisztikájú kismegszakítóra van szükség. Szekunder oldalt is védeni kell, mert ha nem védjük min. a névleges áramra tervezett lomha, vagy gyors biztivel, akkor elõfordulhat olyan eset, hogy teljes terhelés felett a primer nem olvad ki és leég a trafó. Ezért szoktak alkalmazni kisebb trafóknál a primer oldalon kiegészítõ védelemként hõbiztosítékot, vagy öngyógyuló hõbiztosítékot, a primertekercsre szorítva.
Hátránya a nagy szórt mágneses tér és a nagyobb örvényáramok, fõleg a sarkok közelében, ezáltal a nagyobb vasveszteség, így kisebb terhelhetõség, összességében a toroidhoz képest nagyobb méret.
2. lemezelt toroid trafó: Ez a trafó is igen elterjedt típus, a nagyon jó terhelhetõségi mutatói miatt és csekély mértékû szórt mágnese tere és így jó hatásfoka miatt. Hátránya, hogy nagyobb teljesítmények esetén az indulóárama a kisebb vasveszteségek miatt igen nagy mértékû, akár a névleges Ip áramnak a 10-20-szorosa is lehet, ezért kb. 200VA felett célszerû lágyindítást használni, mert a primer oldali biztosítók már nem fogják tudni ellátni a feladatukat maradéktalanul és lágyindító nélkül méretezni is kell a hálózatot, mint motoros üzem esetén. A szekunder oldali biztosításra ua. az elõírás, mint az elõzõ trafónál.
3. ferritmagos nagyfrekvenciás trafó: Mivel ezeket csak impulzusüzemû, szabályozott vezérlõ elektronikákkal lehet 30-100kHz közötti frekin hajtani, ezért a trafó védelmét csakis a vezérléssel lehet megoldani elektronikusan. Itt a primer biztosíték méretezésénél figyelembe kell venni az adatlapon feltüntetett értéket. ennek értéke nagyban függ a tápegység kivitelétõl, de általánosságban elmondható, hogy In értékû lomha üvegbiztosítóval és "B" kismegszakítóval védhetõk, csakúgy, mint a lemezelt trafók, csak itt valójában nem magát a trafót védjük, hanem a hálózatot az elektronikus elemek zárlata miatti üzemképtelenségtõl.
Cím: Re:Transzformátorok védelme
Írta: JUVILL Dátum 2012. július 03., 09:01:06 DÉLELŐTT

Czapi, Nyaki!

Köszönöm a hozzászólásaitokat!
Nagyon hasznos mindkettõ! A táblázat megadja, hogy B - C - D jellegû kismegszakítóknál milyen értékkel kell szorozni a 10 - 25-szörös indítási áramlökések miatt az alkalmazható biztosítókat. Ez nekem nem volt így meg, már ki is nyomtattam.
Erre gondoltam.

Nyaki által leírt hozzászólás már a gyakorlati alkalmazásból indul ki. Ez valóban egy összetett téma, azért is gondoltam, hogy elindítom.
Látható, hogy a transzformátorok mindkét oldalát védeni kell, és egyáltalán nem lényegtelen, hogy milyen a biztosító jellege, mennyi az értéke, hogy elbírja az indítási áramlökést.

Ha bárkinek van gyakorlatából adódó hasznos információja, szívesen fogadom. A hozzászólásokból lehet tanulni, még a gyakorlattal rendelkezõ villamos kollégáknak is.
Cím: Re:Transzformátorok védelme
Írta: nyaki Dátum 2012. július 03., 13:49:50 DÉLUTÁN
Azt azért még hozzátenném, hogy van még egy speciális vasmagú trafó, amit Hypersil-nek neveznek. Ezeknek magja tulajdonképpen ovális alakba, szorosan feltekercselt és ragasztott lágyvas lemezcsíkból áll, melyet keresztben elvágnak, és a vágásokat összeköszörülik, majd összerakáskor bilinccsel szorítják össze, vagy speciális hõálló, vezetõképes ragasztóval összeragasztják.
Terhelési és indítási viszonyi a lemezelt négyszögletes és a toroid közé lehet belõni, de ezt azért nem említettem, mert ma már nagyon ritka, bár meg kell jegyezzem, hogy a házi készítésû trafókhoz a legjobb választás, mert könnyû a kezelhetõsége. Vala az audió erõsítõkben használták elõszeretettel a 70-es, 80-as években, amíg ki nem váltották a toroidokkal.
Valahogy így nézett ki:
elsõ kép

A toroidok lágyindításához én pl. ezt a kapcsolást használom már hosszú évek óta:
második kép