EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Érdekes és egyben ötletes megoldás is :)

Várjuk a folytatást... ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

Folytatás: Családi ház, fürdõszoba, és még mindig a zuhanyzókról:

      Tulajdonképpen nem csinálunk mást mint a lefolyó csövét saválló áttoló karmantyúnál és a keverõcsap fali korongjait összekötjük egy darab vezetékkel, ha sütött csõbõl szerelik a vízvezetéket akkor nehezebb a helyzet, de megoldható. Úgy, hogy a zuhanyzónál vagy a kádnál, fali korongnak nem a sütött alkatrészét használja a vízvezeték szerelõ, ha nem, a fém fali korongot szólóba vagy a szerelõ kerettel, építi be. A sütött csövet kmcs-vel be tudja kötni amihez már a mûanyag csövet hozzá tudja illeszteni. Ez egy kicsit macerás mert kommunikációra kényszerülünk a vízvezeték szerelõvel. Van aki érti van aki nem.

Mindez a fali burkolat alatt van, tulajdon képen ebbõl az egészbõl nem látszik semmi, éppen ezért a helységen belüli EPH nyomvonalat  illene és kellene is dokumentálni . Ez az egész macera azért van, hogy (valahol lehetett olvasni, hogy mi volt a társasházban) ne az éppen zuhanyzó emberen keresztül záródjon a "kóboráram" ha nem a falba beépített vezetékszakaszon keresztül, mivel ennek az ellenállása kisebb mint az emberé, gyakorlatilag rövidre zárjuk a lefolyót és a csaptelepet, ha és itt jön a lényeg, hogy a kötések jól és tartósan vannak kialakítva, pld. ott ahol a kád fölött van a villanybojler. Mert ha laza, vagy oxidos a kötés akkor az egész nem ér semmit. Milyen vezeték, milyen keresztmetszet, milyen típusú kötés legyen ,errõl majd késõbb írok, ha tudok fotót mellékelni.

Ha jól emlékszem a zuhanyzó és a kád körüli (széle+60cm) mennyezetig körzetben nem lehet villamos csatlakozásokat kialakítani dugalj, lámpa, kivéve a villanybojler, ha tévednék akkor szóljatok. Ma már sok féle méretû és típusú zuhanyzót lehet kapni.

Ezek között is van már ami el van látva masszázs szivattyúval, gõzgenerátorral, világítással, rádióval stb.
Nyilván ezeket a készülékeket külön áramkörrel FI relével, zárlatvédelemmel kell ellátni a szinti vagy helyi elosztóból, és bekötni a helységen belüli EPH-ba, amit az alapszerelésnél már kialakítottak, hogy hogyan majd késöbb.
Most ennyi! Folyt.köv.

nova

A fürdõkádaknál az villamos alapszerelés alkalmával régebben is oda volt vezetve az EPH vezetõ, ami beépítés után ugye nem látszott hiszen a kád alatt helyezkedett el. A dokumentálás az jó dolog lenne, ha mûködne én azt szoktam mondani a mai világba érdemes mindent lefotózni és kamerázni mielõtt elfedjük a szerelés nyomait (csövek helyzete a falban). Sajnos a dokumentálással az a baj, hogy sokszor még az ipari felhasználásban is pontatlanok. Vagy ha a kialakítás pillanatában pontosak is a késõbbi átalakítások sokszor nincsenek felvezetve a dokumentációra.

Ha fotókat is tudsz beilleszteni az szerintem mindenképpen hasznos lehet, ha valaki esetleg a témában szeretne tájékozódni, ad neki egy irányvonalat. :D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

Üdv flatskerrobert és mindenki !

Egy lakás felújítás "projekthez" gyûjtögetem az infókat. Az EPH kialakítással kapcsolatban lenne néhány kérdésem.

A honlapon található rajz szerint  a gázóra csövei külön-külön vezetékkel  vannak bekötve az EPH gerincvezetékbe. Eddig még csak azzal találkoztam hogy át volt hidalva a két bekötõcsonk és jobb esetben a lakás felõli oldalon volt földelés. A rajz szerinti megoldás szabvány, vagy egy megnövelt biztonsági szint? Esetleg az is megfelelõ lenne ha megszakítás nélkül egy vezetékkel kötném be az EPH-ba a csonkokat?

A vízcsapok és kádak, zuhanytálcák esetleg mosogatók áthidalását mindenhol leírják. A rajzon ezek is közös EPH csomópontra vannak kötve de külön-külön. A kérdésem itt is hasonló.

A fürdõszobába, konyhába kiegészítõ /alap/ fûtésnek elektromos padlófûtést tervezek.
Ide vonatkozóan EPH szempontból van e valamilyen szabály?

Az aljzatbetonba tett vashálót is be kell-e kötni?

Van vagy 100m  7.5-es gégecsövem, ha ebbe bújtatom a vezetéket mi az a legkisebb
Keresztmetszet amit használhatok az EPH-hoz. A leírás szerint 2.5 mm2 ha jól értelmezem, de Ti 6 mm2 vezetéket használtok.

Válaszaitokat elõre is köszönöm.

nova

Csak ha valaki nem tudná melyik honlapra gondolsz  ;D

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

Igen, erre a rajzra utaltam. Kösz a segítséget és várom a válaszokat.

Novill

A ,,flatskerrobert"  írását  szakmailag rendkívül hasznosnak tartom, ezért továbbá hozzászólásait örömmel látjuk.
L.ZOLTÁN hozzászólásához az alábbiakat fûzném hozzá:
Az EPH kialakításának régi hagyományai vannak (MSZ 04-115:1982: egyen potenciálra hozás hálózatának kialakítása, MSZ 172 sorozat: érintésvédelmi szabályzat leírásaiban, ma már nem ezek az érvényesek), ekkor még döntõen az épületgépészeti vezetékek fémcsõbõl voltak kialakítva. Vagyis a fémes kapcsolatot folytonosan biztosították. Ezért a régi elõírások megengedték a fémcsövek felhasználását EPH vezetõnek is.  De igazából a mostani elõírásokat is már akkor is alkalmaztuk a szereléskor. Vagyis EPH leágazásokkal csatlakoztunk a EPH gerincvezetékre. A régi szabvány apró betûs részénél az EPH vezeték soros kötését megengedte (megemlítve a védõvezetõk soros kötésének szigorú tiltását), ezért láthatóak ma is még a régebbi kialakításoknál ezek az áthidalások és felfûzések. Jó megoldások voltak a gyakorlat az EPH bilincs bekötõ csavarján keresztül húzott folytonos vezetõ is. Ugyanígy a csaptelepek összekötése a káddal vagy tálcával. Ha jól emlékszem meg volt határozva az EPH vezetõ falon kívül mechanikai sérülésnek ki tett helyen vagy védett helyen való vezetése. A legkisebb keresztmetszet MCU 2,5-es vezeték volt meghatározva. Én személy szerint a családi házaknál Mkh 6-os vezetéket alkalmazok leágazó és gerincvezetéknek is. Az EPH vezeték keresztmetszete az épület fõvezetékének a védõvezetõje határozta meg az EPH vezetõ keresztmetszetét.
Természetesen a társasház EPH kialakítása hasonló a családi házakhoz, de nem teljesen ugyanaz, vagyis eltérõ az épület villamos energia technikai szempontok miatt. Az új EPH kialakításokat a mûanyagcsövek alkalmazása miatt váltak szükségessé.
A fûtõkábeleknél a kábel árnyékolása van kötve a védõvezetõhöz (PE vezetõhöz) és így vesz részt a védelemben. Arra nincs elõírás, hogy a vashálót be kell kötni a védelembe. De értelem szerûen nem követünk hibát el, ha bekötjük a védelembe megfelelõen. Gyakran alkalmazzuk az épületeknél a teljes vasszerkezet bekötését a védelembe.

lackó

A vashálót is EPH ba kell kötni ha fûtõkábel van rárakva beltéren és kültéren.

MM

Lényeg az, hogy a vezeték megszakítán nélkül legyen illetve, ha megbontják a gázszerelvényt akkor is meglegyen a folytonosság. A 6-os vezetéket ott szükséges, kell alkalmazni, ahol fennáll a mechanikai sérülés veszélye. Védett helyen megfelel a 2,5-es is. Jelenleg az épület összes fémszerkezetét, beleértve a vasbeton vasszerkezeteit is be kell kötni az EPH hálóba. Egy lényeges dolog van a vezetékezésben, kerülni kell a soros kötéseket pl egy csavar két saru. Ez azért lényeges, mert lazulás, szétkötés esetén a  folytonosság megmarad. Ezt megoldhatjuk iker hüvellyel vagy nagyobb keresztmetszetû saru dupla vezeték

Jani

Idézetet írta: lackó Dátum 2011. március 09., 19:57:17 DÉLUTÁN
A vashálót is EPH ba kell kötni ha fûtõkábel van rárakva beltéren és kültéren.

Ezt most lehet, hogy rosszul értelmezem, de vasbeton szerkezet kialakításakor amikor a fémhálót a betonba helyezik, azt is be kell kötni? Amikor azt pééldául csak a beton réteg zárja köröl, mert az kicsit furcsa lenne.