EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

zsozsó

Gondoltam ez egy jó kis téma indító lehet. :D
EPH rendszereket már mindenhol alkalmazni kell. Családi házaktól kezdve az ipari, irodai létesítményekig.

Például szerintetek mennyi értelme van a fürdõszobába a kádakhoz és a zuhanytálcákhoz eph vezetõt vezetni? Mert ugye a zuhanytálca, fürdõkád már mûanyag, és a falban futó csövek is léteznek már mûanyag kivitelben.

Novill

A régi nagy ismert szakemberek erre mondták, hogy a víz is vezeti az áramot. Ez igaz is lehet adott esetben. A lefolyó csõ  belsõ falára rárakodó szennyezõdés tudja vezetni az áramot a vízzel együtt. Mi azt szoktuk tanácsolni, hogy a csaptelepet kössük össze a lefolyó csõvel, a lefolyócsõbe iktatott erre a célra kialakított fém résszel. Melyet az EPH-ba kötünk be. A potenciál kiegyenlítés mindig lényeges szempont lehet sok esetben.

nova

Jó téma tényleg. ;)

Szerintem is érdemes minden fém felületet bekötni. Ja és a víz tényleg vezeti az áramot. :)

Ipari kivitelkezésél ami sokszor lemarad az a fém csatorna rendszerek összekötése. A villamos kapcsolószekrények különbözõ pontjainak összekötése. Például az ajtók eph rendszerbe történõ bekötése, amikor villamos kapcsoló készülék van az ajtón.
Fémpolcok összekötése. Lehetne sorolni még egy két példát nekem most hirtelen ezek ugrottak be. De ugye másoknak is lehetõséget kell biztosítani a hozzászóláshoz...
Kábeltálcákról még annyit, hogy az a szép még ebben mikor ugye egyszeresen szigetelt kábelek szaladgálnak rajta és például megsérül valamelyik szigetelése.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

MM

Elsõ az ÉLET védelme, de szerintem van ebben némi üzlet is, (pl.OBO). Viszont a szabvény ma már elõírja a mûanyag lefolyócsövek EPH bekötését, van rá megfelelõ megoldás                                  Hiszen az áram útja kifürkészhetetlen! szerintem ezt már sokan megtapasztalták

L.ZOLTÁN

Üdv MM !

IdézViszont a szabvány ma már elõírja a mûanyag lefolyócsövek EPH bekötését, van rá megfelelõ megoldás

A múlt héten több mûanyagcsõ üzletben is érdeklõdtem EPH idom iránt. Azt sem tudják mi az.
Ha már szabvány írja elõ, akkor csak kellene lennie a kereskedelemben. Vagy a "van rá megfelelõ  megoldás" azt jelenti, hogy csináld magad?  Már én is gondoltam, hogy esztergálok egy csõtoldót rézbõl. Ti ezt hogyan oldjátok meg?

Novill

 Valamikor régebben vásároltam a  Bp.X. Maglódi út 14b szám alatt – kád lefolyó összekötõ EPH idomot - eléggé borsos áron. Próbálj érdeklõdni náluk.
•   1106 Budapest, Maglódi út 14/b
•   Tel.: 260-0470, 260-1405, 260-4187
•   Fax: 431-7388
•   e-mail: info@merkapt.hu
De ha az épületgépész kollégával megbeszélitek olcsóbban is meg fogjátok oldani.

L.ZOLTÁN

Köszönöm a címet, megpróbálom. Nekem ráadásul szinte a szomszédban van. :)  Konkrétan zuhanytálcához kell remélem tudnak segíteni.

flatskerrobert

Egy jól átgondolt és megvalósított EPH rendszer többet ér mint egy FI relé. Ezzel nem aszt akarom mondani, hogy az FI relé nem jó megoldás. Csak az egyik egy passzív védelmi rendszer, ha jól meg van csinálva akkor hosszú ideig probléma nélkül ellátja a feladatát, míg a FI relé egy kicsit macerás, néha beragad, néha nem lehet bekapcsolni és idõnként tesztelgetni is kell stb, de egy, egy gép védelmének az ellátására kiváló.
Visszatérve az EPH gyakorlati kialakítására.
Az nem lehet kérdés, hogy az alapszerelésnél már ki kell alakítani az EPH vezetékezést, függetlenül attól, hogy fém vagy mûanyag kád, vagy zuhanyzó kerül beépítésre.
A kérdés a hogyan.
Családi ház: fürdõszoba, zuhanyzó:
Ma már általában mûanyag szifonokat használnak, EPH-nak bekötési helye nincs, régebben voltak a réz szifonok azokon volt is szem kialakítva. Ezért a vízszintes részbe a vízvezeték szerelõvel de csak is vele be kell építeni egy a csõnek megfelelõ fém áttoló karmantyút, mind a két oldala tokos ennek az a szépséghibája, hogy nincs rajta bekötõ  kapocs. (Lehet, hogy már van gyári még nem láttam, pedig már régóta kellene, hogy legyen.) Erre az áttoló karmantyúra aztán az EPH bilincset vagy szalagot rá lehet szorítani csak ez plusz költség. Ennek az áttoló karmantyúnak is van szépséghibája mégpedig az, hogy ha a vízvezeték szerelõ a két oldalról a PVC csövet összetolja gyakorlatilag összeér akkor nem tud a fémcsövön belül egy vezetõképes réteg kialakulni majdnem úgy néz ki a dolog, hogy kívülrõl leföldeltük a PVC csövet.
Fali korongnál a hideg és a HMV-nél ha ötrétegû csõvel szerelik a vizet szinte lehetetlen korrekt módon a vezetéket bekötni az EPH-ba. Ha fém a fali korong vagy keretre van már eleve szerelve, akkor jobb a helyzet.
És ez eddig csak egy darab vezeték a két véggel és még nincs vége.
Késõbb folytatom!

nova

Ezt a mûanyag csõ közé iktatott fém karmantyút úgy képzelem el, hogy mûanyag csõ utána közbetoldva egy fémcsõ aztán megint a mûanyag csõ következik. Gondolom a fém csõ darab csak pár centis, ahova csatlakoztatni lehet az eph bilincset.

Jól  gondolom, hogy valami hasonlóra gondoltál?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

Igen Jól.
Ez egy kb. 10cm hosszú fém közdarab.
Igazság az, hogy ez nem EPH bekötésre készült.