EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Nem árt átolvasni az MSZ HD 60364-4-41:2007 és a MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány ide vonatkozó részeit. A telepített földelõ szonda földelési ellenállás értékét is le kell mérni mindenképpen és törekedni kell a jó érték elérésére. Itt a fórumon már több hozzászólás és rajz is található, érdemes elolvasni. A gázosok nem szólnak bele nekik csak a papír kell, hogy valaki vállalja a felelõsséget. Viszont a felülvizsgáló megfogja követelni a szabvány elõírásait, méréssel ellenõrizni fogja. Ezért mindenképpen oda kell figyelni a szakszerû kialakításokra. Így például a földelõ szondánál nem a földben kötjük rá az MKh vezetéket, sajnos találtam már ilyen kötéseket is.

krisz1986

Tisztelt mindenki!
Egy buta kérdés? Itt olvasom valamelyik hozzáoszlásban,hogy az EPH-t gázcsõre kötötték. A kérdés ebbe nem köt bele senki?

JUVILL


Kedves Krisztián!

Nem tudom, hogy mire gondolsz.
Hogy az EPH-t gázcsõre kötötték?
Szerintem a gázcsövet mindenképpen be kell vonni az EPH-ba, sõt a gázmérõ fölött még a betáp- és az elmenõ csövet is át kell hidalni.

nova

Krisztián szerintem ebben a hozzászólásba beillesztett kis rajz választ adhat a kérdésedre.

Az EPH kényege pont az, hogy egyen potenciálra hozol minden fémes felületet, a gáz csõ is bele tartozik.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Egyre több helyen futok bele kivitelezés során, adott cégek mûszaki átvevõje által megkövetelt, minden ésszerûség nélkülözõ EPH bekötést. 150×150-es fém ablak, kábeltálca szakaszonkénti összekötése (szerintem a kábeltálca megfelelõ csavaros összekötése esetén egy szerkezetnek tekinthetõ) fém ajtókeret, és a fém ajtó bekötése, 2 m-es polc bekötése, lépcsõházi fém korlát. Találkoztatok már olyan esettel, amikor baj történt ezen összekötések nélkül? Sehol nem találtam sem a régi, sem az új szabványokban ezen dolgok kötelezõ bekötését...

nova

Ezek pont azok amik legjobban szem elõtt vannak. Ajtókeret és az ajtó, ablak és fémkábeltálcák. :)  (ezek náluk is elõkerülnek)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Ebben a témában csak a képzelet szab határt, az pedig -mint tudjuk- korlátlan. A közelmúltban egy cukrászdában jártam (munkavégzés céljából) és elhûlve tapasztaltam, hogy a munkavédelmis még a vendégtérben lévõ fém asztalkákat és álló pultokat is beköttette az EPH-ba.

Fecó

Én már csak a sztriptízbárban lévõ krómcsõre lennék kíváncsi, gondolom azért egy szép zöld/sárga 4-es MKH oda is jár :) Csak bele ne gabalyodjanak a lányok :) Akkor még kitalálhatnánk a fém lábtörlõrácsot, és mivel kézzel megfogható, az esõcsatornákat, de talán a fém ajtókilincs is a fa ajtón, csak a zsanér nehogy becsípje a vezetéket. Sajnos az ilyenek miatt lesz komolytalan ez a dolog. De van a gyereknek egy fém távirányítós autója, lehet hogy egy 40 m MKH-t odakészítek, hagy legyen biztonságban az a gyerek :)

JUVILL


Nem olyan vészes azért a helyzet. Van egy MSZ 172/1-1986. számú szabvány, mely sajnos már hatályon kívül van helyezve.
Úgy gondolom, ha valaki betartja ezen szabvány 3.2.4.2. pontjában leírtakat, az nem hiszem, hogy nagy hibát követ el.
Ez a jó öreg Magyar Szabvány ebben a fejezetében egyértelmûen leírja, hogy EPH hálózat kiépítése esetén, milyen fémszerkezeteket kell ebbe bekötni.

Novill

A gyakorlatban a mostani MSZ HD 60364 szabvány sorozatnak is megfelelõen, hogyan alakítjátok ki a tökéletesnek nevezhetõ EPH rendszereket? Tekintve akril kádak, mûanyagcsövek, több rétegû csövek, fémcsövek vannak jelen az épületgépészetben. A gyakorlatban nagyon sok féle variáció van a nem kialakítástól a túl bonyolítottig. A veszélyes potenciál különbségek kialakulásának a megakadályozásán van elvileg a hangsúly. Ennek érdekében a különbözõ összekötéseket kell elvégezni. Nem mindegy, hogy milyen keresztmetszetû vezetékkel alakítjuk ki. Gyakorta találkozni olyan összekötéssel amikor a legközelebbi hálózat PE pontjára kötik rá a kötõdobozban az EPH vezetéket. Természetesen ez a  szakszerûtlen megoldások közé sorolható. A PE vezetõ és EPH vezetõ( régi elnevezés szerint) fogalmilag különbözik.