Kismegszakító méretezés

Indította Pifta, 2017. szeptember 26., 15:44:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Pifta

Sziasztok!

Bocs az "amatőr" kérdésért, szakmabeli vagyok, de teljesen összezavarodtam, annyi különböző eredményre jutottam :(

Van egy 36,66 kW-os elektromos fűtő egységem (nem háztartási...) amiben deltában vannak kötve a fűtőszálak, 3 fázisú 230V van rákapcsolva. Mekkora kismegszakítóra van szükségem a védelméhez? És miért? Az amperérték alapján már könnyű a kábel keresztmetszetet meghatároznom.

Köszönöm a segítséget!

nyaki

Üdv!
3 fázisú hatásos teljesítmény kiszámítása:
P=√3 x Uv x Iv x cosφ x η
Ezt átrendezve kapod meg a szükséges vonali áramot. Ohmos fogyasztó lévén, esetünkben nem kell foglalkozni sem a cosφ-vel, sem a η-val, így az Iv ≈ 53A lesz.

Pifta

Egy ilyen eredményt is kaptam. Ezek szerint 400-al kell osztani, majd 3-mal, és meg kell szorozni gyök 3-mal.
Köszönöm!

Simon Endre

Ez melyik országban üzemel, mert hazánkban nem járatos a 3f 230V vonali feszültség. A fűtőberendezés(?) védelmére meg nem alkalmas a kismegszakító ez vezetékvédelemre szolgál ehhez közegfigyelő és hőmérsékletkorlátozó védelem kell. Ha ez netalán egy ionkazán vagy párásító akkor még egyéb védelem is szükséges.

Sztrogoff

Bocs, ettől még nem lesz 230-as vonali, az "Ezek szerint 400-al kell osztani, majd 3-mal, és meg kell szorozni gyök 3-mal" az pont ugyanaz, mint ami a képletedből következik, √3 x Uv-val osztani, ahol Uv= 400 V. Csak felhasználódott (öntudatlanul?) a 3=√3 x √3  azonosság.

Pifta

Ja, azóta én is rájöttem, hogy ha 400-al osztasz, majd gyök 3-mal szorzol, az pont ugyanaz, mintha 230-al osztanál.

Sztrogoff

Kicsit elbonyolítottad a számolást, többfázisú rendszernél a teljesítmény a fázisteljesítmények összege, azaz egyforma terhelésnél elég egyet kiszámolni és a fázisszámmal szorozni.
Az tökmindegy, hogy csillagba vagy deltába képzeled a terhelést (ajánlatos csillagba képzelni), bizonyos áram bizonyos feszültségen egy adott teljesítmény lesz, a kapcsolástól függetlenül - meg lehet valósítani ilyen kapcsolással és olyannal is, és nyilván nem ugyanazon értékű ellenállások lesznek, de a kérdésedben ez mellékes.