Fénycsövek, előtétek, kondenzátorok

Indította zsszami, 2016. április 14., 05:54:37 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

zsszami

Sziasztok!

Hiányos szakmai tudásom szeretném kicsit befoltozni:
Találkoztunk olyan 18W-os armatúrákkal, amelyekben cos fi=0,4-es  :o induktív előtét volt, párhuzamos fázisjavító kondival. Ha jól gondolom(és azért írom ezt az egészet, hogyha nem, akkor javítsatok ki), kondi nélkül 60% lenne a meddő teljesítmény, 40% a hatásos. Így a 18W-os fénycső 45W-al pörgetné az órát. De ott a párhuzamos fázisjavító kondi, ami - váltakozó áramú körben - ellenállásként, reaktanciaként viselkedik, és az a dolga, hogy a meddőt kompenzálja. Ez a párhuzamos ellenállás, ami kb 800 ohm-ra jött ki, nem pörgeti a mérőt? Pl. le tudom ezt mérni egy sorba kötött multi-val, vagy pl. ezek a dugaszolható fogyasztásmérők alkalmasak erre? Hogyan mérnétek ki pontosan, mennyit is eszik az a 40 éves armatúra?

Simon Endre

Üvözöllek új fórumtárs !
Pont az a baj a rossz teljesítménytényezős fogyasztókkal, hogy az árama a hálózatot terheli, viszont nem "fogyaszt" annyit hogy ennek kellő hozadéka legyen, mert az iteligens fogyasztásmérők (a dugaszolhatóak is) csak a való, wattos fogyasztást regisztrálják. Természetesen ipari környezetben nagyfogyasztóknál a meddőt különmérik és elég borsos sápot szabnak ki rá. A nagyon magasa többszáz kWar netán köbb Mvar meddős nagyfogyasztók akár saját áramfejlesztőikkel belső hálozaton konpenzálják a meddőfogyasztást, sőt egyes erőművek kifejezetten kapacitív meddőt "termelnek" az országos hálózatba, ennek célja néha nagy telek idején a vezetékhálózat kívánatos melegítése a jég leolvasztása cáljából.

Szirty

Idézetet írta: zsszami Dátum 2016. április 14., 05:54:37 DÉLELŐTT
kondi nélkül 60% lenne a meddő teljesítmény, 40% a hatásos.

Igen. Azért kell bele a kondenzátor, hogy ne így legyen.

IdézÍgy a 18W-os fénycső 45W-al pörgetné az órát.

Nem. Az óra csak a hatásos teljesítményt méri, a meddőt nem.
A meddő azonban növeli a fogyasztón átfolyó áramot és így a hálózat veszteségeit is.
A meddő által okozott veszteségeket viszont már méri a fogyasztásmérő (de az bőven 60% alatt van, csupán néhány %).

IdézEz a párhuzamos ellenállás, ami kb 800 ohm-ra jött ki, nem pörgeti a mérőt?

Nem, mert a kondenzátor is meddőt okoz, amit az óra szintén nem mér.
A kompenzálás pedig úgy történik, hogy az induktív terheléssel ellentétes, de azonos mértékű fázistolást hajt végre a kondenzátor így a meddőteljesítmény közel 0-ra csökken, a cos fi 1 lesz.

zsszami

Köszönöm a szívélyes köszöntést, és természetesen a válaszokat  ;)
A műhelyben dugaszolható fogyasztásmérőt tettem rá. A 18W-os fénycső 35W-ot fogyasztott 24 óra átlagában is. Ha kiszedtem a fénycsövet, akkor 15-öt :) Ilyenkor ugye a fojtó nem szólhat bele, mert soros elem, és a fénycső elektródái nincsenek a körben.
Csak a kondi. Ez a 15W számításokkal ki is jött. Mit mértem ekkor? A kondi meddőjét? Ez pörgeti a házi fogymérőt?

Ha a cos fi közel 1, akkor mitől van az, hogy a - táblázat alapján -18 W-os cső, több mint 28W-ot eszik? Az minimum 35% veszteség. És ez a D osztály kb. a 0,6-os fojtókra vonatkozik, a 40 éves 0,4-est nem hiszem, hogy nézeggeték. Ne haragudjatok a sok helyen esetleg szakmaiatlan kérdésért, de nagyon szeretném komplexen megérteni.  8)

Fecó

A fénycső fogyasztásánál számolni kell egy bizonyos mértékű "ballasztveszteséggel" vagy "disszipált teljesítménnyel", ami gyakorlatilag az előtét "fogyasztása". Általában a fénycső teljesítményének a 25%-val lehet kalkulálni. A kompenzálás sem szokott túl precízre sikeredni, általában arra törekednek, hogy a 0,4-0,5 közötti értéket feltornásszák 0,85 fölé. De tökéletes 1 érték nem nagyon van. Úgy rémlik 10 Wattonként kb 1 mikrós kondival lehet számolni. Az elektronikus előtéteknél már  0,96 érték van. Ott viszont előkerül a hálózati felharmonikus, ami 3 fázisú világítási rendszernél szokott érdekes dolgot csinálni a nulla-vezetővel...

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: zsszami Dátum 2016. április 14., 11:09:40 DÉLELŐTT
Csak a kondi. Ez a 15W számításokkal ki is jött. Mit mértem ekkor? A kondi meddőjét? Ez pörgeti a házi fogymérőt?

A mérőd valószínűleg U*I-vel "számolt". Ez remekül beválik ohmos terheléseknél, egyenáramnál és "kicióccó" kínai (gagyi) fogyasztásmérőnek csúfolt készülékek ezzel is beérik.
Komoly problémák vannak ezekkel a mérőkkel akkor is ha nem szinuszos áramfelvételt produkáló fogyasztót akarunk mérni vele. Gyakorlatilag az összes PFC nélküli elektronikus készülék ilyen (TV, számítógép, stb, stb). Nagyon nagy badarságokat mérnek!

Egy korrekt fogyasztásmérő nem mérheti a meddőt, mert:
- A fogyasztásmérő feladata a felhasznált villamosenergia mérés, ám a meddő áram nem végez munkát, így az nem energiafelhasználás!
- Ha a fogy.mérő mérné a meddőt, akkor nagyfogyasztóknál miért lenne külön cap. és ind. meddőmérő?

IdézHa a cos fi közel 1, akkor mitől van az, hogy a - táblázat alapján -18 W-os cső, több mint 28W-ot eszik?

Nem tudom a táblázat miből született, a készülékek teljesítményénél a felvett teljesítményt "szokták" (fogyasztás) megadni nem azt a hasznos teljesítményt ami kijön belőlük.
Ha egy lámpa 100W-os, akkor az 100W teljesítményt vesz fel a hálózatból és nem 100W fényteljesítményt sugároz le.

Gondolj csak a 100W-os izzóra, aminek a fényteljesítménye a látható tartományban van vagy 7W...

zsszami

IdézNem tudom a táblázat miből született, a készülékek teljesítményénél a felvett teljesítményt "szokták" (fogyasztás) megadni nem azt a hasznos teljesítményt ami kijön belőlük.
Ha egy lámpa 100W-os, akkor az 100W teljesítményt vesz fel a hálózatból és nem 100W fényteljesítményt sugároz le.
Itt a fénycső 18W-os és nem a teljes lámpatest. Gondolj a meleg fojtóra, anno volt amelyik kifejezetten forró volt, és a teljes felületén hőt adott le. Ha az nem pörgetné az órát, akkor baromi sok fojtóval+párhuzamos kondival fogok itthon fűteni :) 

Itt az egyik doksi, de "előtétek osztályozása" guglira sok minden egyéb - hiteles forrásnak tűnő - kijött. (kíváncsi vagyok, sikerült-e az idézet)

Szirty

Szevasz zsszami!

Nem volt kétséges, hogy a veszteséget méri a fogyasztásmérő. (le is írtam hogy azt is méri).
Meglep ha egy induktív fojtónak ilyen rossz a hatásfoka, de legyen. Tegyük fel hogy alumínium huzallal tekerték és a vas keresztmetszetet sem túl nagy ráhagyással méretezték.

Tehát a cső teljesítménye x Watt, a fojtó vesztesége hozzá jön. Rendben.

De mit mondjunk arra, hogy a kopasz kondenzátorra 15W-ot mért?

zsszami

IdézDe mit mondjunk arra, hogy a kopasz kondenzátorra 15W-ot mért?

Köszönöm, nem vitázni akarok, ez csak a saját homály-eltávolításom.
Azt magamévá tettem, hogy ezek a gagyi, dugaszolható fogymérők belemérik a meddőt is, így mérhetek 15W-ot üresen.
Elgondolkodtató, hogy ha felrakunk egy digitális, kalapsínes fogymérőt pl. egy garázs almérőnek, akkor az melyik kategóriától ad pontos értéket...

Gyorsan összedobtam a kerti konyhasarokban a kapcsolást (csak bent meg ne tudják  :o).
Sokat nem akarok már pörögni rajta, és Titeket feltartani. (Az agyonföldelt, tripla A-s beépített ÉVÉ relét tartalmazó dugalj, éghető anyaggal körbevéve, az nem itt van! :)
Itt van: http://www.mediafire.com/download/7woyn4u9s1y9tk6/Saj%C3%A1t_film.mp4



 

nyaki

Üdv!
zsszami által mellékelt .pdf dokumentum nagyon jól megvilágítja a jelenlegi világítástechnikai helyzetet. Érdemes megszívlelni.