Fontos-e a bejövő csatlakozási földelés létesítése.

Indította Novill, 2015. június 04., 18:20:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

t5953

Hali!

Az lenne a kérdésem,mi van olyankor,ha a mért fővezeték mondjuk 4X16-os NFA,akkor hol csináljunk földelést?
Az MSZ 447 szerint az első főelosztónál kellene, tehát nem a becsatlakozásnál.

JUVILL


Egy - két nappal ez előtt másik témában volt erről szó. Javaslom olvasd át! Sajnos a szolgáltatók területenként mást - mást kérnek, a szabványtól eltérve.
Ott is, most is azt írom, hogy jól gondolkodsz, ha az első főelosztónál létesíted a földelést.

szmihaly

IdézSzerintem sokan vagyunk, ki még emlékeznek a NEFH-ra, és nullázás feltételeire.
1986 előtt az ÁVK is egy érintésvédelmi mód volt, majd ezt megszüntették.
A földelésnek itt is jelentős szerepe volt.

JUVILL!

Ez véletlenül nem FVK - (feszültség védő kapcsoló) volt? Mert ilyen még nekem is hánykódik itt valahol. ;)

Novill

t5953!
A becsatlakozás közelében van a mérőhely és ott célszerű létesíteni a földelést. Társas háznál a becsatlakozásnál van az elosztószekrény vagy tokozott késes betét, akkor ott létesítjük a földelést. Innen lehet tovább vinni a földelő vezetéket (PE) a keresztmetszeti előírások figyelembevételével.  Ez nem zárja szerintem ki az MSZ 447 szabvány szerinti első főelosztónál lévő létesítést.  A szakma történelmi időszakát nézve már a védelem része nagyon régóta a jó földelés. Ezért célszerű ezt figyelembe venni, mert fontos szerepe van az érintésvédelemben. Ugyanígy szerepe van túlfeszültség és villámvédelemben is.

t5953

Hali!

A következő esetre gondoltam, mérőhely telekhatár, fogyasztói elosztó kb 100m,földkábel nem játszik.

Novill

Igen a telek határon lévő mérőhelynél is kialakítanám a földelést, mert ez az első elosztó tábla. Továbbá itt előfordul, hogy villamos fogyasztót használunk róla. Innen öteres kábellal van valószínű víve a mért hálózat. Az áramszolgáltatónak bekapcsoláskor az első fogyasztói elosztó tábláig van ellenőrzési joga. A 100 m után lévő ponton is földelném, mivel ez párhuzamosan csatlakozik rá, így javítani fogja az eredő földelési ellenállás értékét. Vagy a kinti mérőnél nincs elosztó tábla és plombált résztől van bevíve 100 m -re lévő első fogyasztói elosztó táblához. Ekkor el tudom képzelni az egyik földelés elhagyását. Ha hálózati szempontból nézzük a PEN vezető földelését, akkor vezeték földpotenciál rögzítését csak javítja a földelések létesítése. Továbbá vannak földkábelek amelyek üzemi ereit kívülről a műanyag burkolat alatt valamilyen fémburkolat veszi körül. Ami sérülés esetén  az üzemi vezetővel érintkezve a védelem leold. Természetesen ezt a külső köpenyt a földre (PE)van kötve.

JUVILL


Szmihály!

Nem véletlenül írtam ÁVK-t.
Az FVK-ra (feszültségvédő-kapcsolásra) emlékszem. Körülményes volt, mert a földelését nullpotenciálú helyre kellett telepíteni.
Ha jól tudom a honvédség alkalmazta inkább.

t5953

Idézetet írta: Novill Dátum 2015. június 06., 11:16:36 DÉLELŐTT
Igen a telek határon lévő mérőhelynél is kialakítanám a földelést, mert ez az első elosztó tábla. Továbbá itt előfordul, hogy villamos fogyasztót használunk róla. Innen öteres kábellal van valószínű víve a mért hálózat. Az áramszolgáltatónak bekapcsoláskor az első fogyasztói elosztó tábláig van ellenőrzési joga. A 100 m után lévő ponton is földelném, mivel ez párhuzamosan csatlakozik rá, így javítani fogja az eredő földelési ellenállás értékét. Vagy a kinti mérőnél nincs elosztó tábla és plombált résztől van bevíve 100 m -re lévő első fogyasztói elosztó táblához. Ekkor el tudom képzelni az egyik földelés elhagyását. Ha hálózati szempontból nézzük a PEN vezető földelését, akkor vezeték földpotenciál rögzítését csak javítja a földelések létesítése. Továbbá vannak földkábelek amelyek üzemi ereit kívülről a műanyag burkolat alatt valamilyen fémburkolat veszi körül. Ami sérülés esetén  az üzemi vezetővel érintkezve a védelem leold. Természetesen ezt a külső köpenyt a földre (PE)van kötve.


Hali!

Ezért írtam,hogy a földkábel nem játszik, és a légkábeles megoldás a 4X16-s NFA lenne.

tothgyula

Üdvözletem!
Az MSz447:2009 és utóda is kitárgyalja szövegesen és ábrákkal is a témát! Légyszi vedd a fáradságot és olvasd át! Tisztelettel TothGyula felülvizsgáló.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mi az, hogy "földkábel nem játszik"? Már megint a nyájas ügyfél pukizza a passzát szelet? Igenis játszik a földkábel és az a 100 méter okán legyen min. 5x25mm2-es NAYY-J, melynek métere kb. 700.- pénz!! A 4x16-os 100 méternél már igen jelentős fesz. esést képes produkálni, nem is beszélve arról, hogy legalább 4 segédoszlop kell hozzá, ami nem 0.- FT, megaztán igen randa látvány tud lenni!!! Ja és földelőszonda a mérőhelynél, illetve a házikónál is!!! Ja, hogy az sokba fáj?! És mennyibe fáj az ügyfeled élete???