Vezetékek, kábelek kiválasztása

Indította JUVILL, 2012. szeptember 20., 20:40:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Lehet, de talán egyszerűbb: 
r = "gyökalatt" A/"Pí"

Az r sugár 2 szerese az átmérő (d).

Cabel

Helló! :)

Nagyon kezdő vagyok kezdő kérdéssel. ;D Ha jól tudom a fázis ér bármilyen vezetékben vagy akár saját magában fekete színűnek kell lennie szabvány szerint. Tudom hogy régen barna volt és szürkével is jelölték. Boltban azt is látom hogy még mindig van olyan öteres vezeték ahol föld zöld sárga kék nulla és fekete barna szürke fázis. Hallottam olyan véleményt 15 éve dolgozó villanyásztól hogy a három színű jobb mert szembeötlő a különbség mintha 3 fekete de számozott lenne.

Egy hete megnéztem egy készülő lakást ahol is egy kéteres gumitömlős vezetéknek a kék nulla részét is fázisként használták.Ez a villanyász 6 éve dolgozik és az mondta ,hogy van egy villamossági felülvizsgálattal foglalkozó ismerőse akitől tanácsokat is  szokott kérni. Nos a villanyszerelő azt mondta ha valamilyen okból ez az ismerőse azt a lakást nézné csak egy ejnye bejnye lenne belőle mert tűzvédelmi szempontból és biztonsági szempontból minden megfelel. Ő azt mondta, hogy gazdasági ok miatt nem vesz plusz ötven métert amiben áll a pénz.

Nyilván addig amíg nem én vagyok a főnök addig azt építem be amit adnak,de én aki nem akarom rossz beidegződés rögződjön bennem kérdezem. Na akkor most mi legyen.  :-[  ????????

980POWER

A fázis színe bármilyen lehet a zöld/sárga, piros és a kék kivételével! Az én főnököm is kéket használ a váltó és a kereszt/váltó kapcsolásnál a kapcsoló szálnak (játszószál vagy futkosó névvel is szokták említeni). A kék még csak elmegy, mert legfeljebb nem fog valami működni, de zöld/sárga használatából adódóan, akár halálos baleset is lehet, mert a védelem nem lesz meg (persze ez is csak szerelői ellenőrzés elmaradásakor lehetséges, de a személy felelősségre vonása nem fog elmaradni)

nyaki

Fázis (N, PE) vezetőnek bármilyen színű vezetőeret lehet alkalmazni, ha a helyzet úgy kívánja, de az azonosíthatóság szempontjából a köpenyből kibontott vagy egy önálló vezetőeret, a kábel mindkét végén a hasításig vagy teljes hosszában, a szabványban meghatározott színű bevonattal kötelezően el kell látni, jellemzően zsugorcsővel.

endesol

Sziasztok!

Mi a típusmegnevezése annak a régifajta csatlakozó légvezetéknek amin 1f(tömör Al) és csupasz PEN (sodrony).

Előre is köszönöm

Sztrogoff

Bár már nem szívesen írok tényeket, mert meg leszek vádolva hátsó szándékkal, de
ML/-30 1000V
MSZ 1166/7:1977

endesol


tokaji



A kertben MBCu kabelt KPE csoben vezettem el a fold alatt, kb 20 meter hosszan. Viszonylag egyszeru volt a kabel behuzasa. Egy hosszu muanyag zsinegre rakotottem egy 10-es furoszarat, az gyorsan atszaladt a KPE csovon. A zsineg masik veget a kabelhez rogzitettem, es a zsineggel behuztam a kabelt a csobe.



Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. szeptember 22., 14:24:54 DÉLUTÁN
Bevallom, én már fektettem földbe MT/MBCu kábelt, de minden esetben behúztam azt vagy PVC, vagy flexibilis gégecsõbe, még akkor is ha vért pisáltam, amire sikerült azt a 30-40 méternyi 5x2.5-ös MT-t behúzni, hiszen azért ellenáll az MT a gégecsõ falának szorulván, bár amennyiben a végét beszigszalagozod és megkened némi (ét)olajjal, akkor már nem oly izzasztó a feladat.