Orvosi rendelõ felülvizsgálatának idõpontja

Indította Maczy, 2012. április 17., 00:03:27 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Maczy

Ne haragudjatok, hogy ennyit kérdezõsködök, de nem olyan rég kezdtem el az érintésvédelemmel foglalkozni, és ha már csinálok valamit az jól szeretném tenni.  A kérdésem nem az idõponthoz tartozik, de szerintem fontos lehet és remélem már is hasznát tudja majd venni.
Amin most problémázok egy normál körzeti orvosi rendelõben kellet megmérni egy pár helyiséget. Sajna nem lehet találni semmilyen dokumentációt, azért az áramköröket lehetett azonosítani. Már elõbb is kitértem ÁVK. nincs sehol. Ezt leszámítva a mért értékek megfelelõek teljesen. Elméletileg 80-as években épült ez a rendelõ. Az az idézet szabványokat tekintve   nem tudom megfelelõnek minõsíteni, mert nincs Fi relé. Mondjuk azt nem értem, mikor ezt létesítették akkor hogyan vették át. Szerintetek célszerû lenne megkeresni a helyi önkormányzatot, hogy valami információt szerezzek, vagy valami dokumentáció reményében, vagy mit lehet ilyenkor tenni, úgy hogy korrekt maradjon az ember?

JUVILL



Maczy!

A villamos biztonságtechnika nem megalkuvás kérdése.
Nagyon rég óta foglalkozom ezzel. Sajnos rengeteg hibát lehet találni. Fel kell vállalni a felelõsséget a leírtakért.
Nap mint nap elõfordul, hogy nem adnak dokumentációt. Ezt is le kell írni.
Kereshetsz, de hogy találsz-e, az nagyon jó kérdés.
Az önkormányzatok irattárában, ha szerencséd van. Ott is akkor, ha a rendelõ a kivitelezés idõszakában (feltételezhetõen) oda tartozott. Az eltelt idõ alatt jött a privatizáció, hogy az eredeti dokumentáció követte-e tulajdonosváltást, az megint egy kérdés. Kutathatsz, az idõ telik.
A kollégák leírták már a véleményüket a KLÉSZ-rõl, a létesítés ideje alatt érvényben volt szabványokról.
Nem akartalak megzavarni az MSZ 2040 szabvánnyal, de ezt is figyelembe kell itt venni.
Eredetileg a kérdésed az idõpontra vonatkozott.
Belemélyedve az elõírásokba derülnek ki a tények.
Ha nincs ÁVK sehol, és a létesítéskor sem volt, akkor az átadás idején sem volt a berendezés szabványos.
Mindent le kell írni. A létesítés idején érvényben volt szabványokra, rendeletekre, ezek pontjaira hivatkozva kell minõsíteni.
Határozottan.
Nem megfelelõ minõsítést adni nem egy jó dolog.
Kizárt dolognak tartom, ha még sikerül, sikerülne is dokumentációt találnod, hogy felmentést kapott volna a tervezõ, a kivitelezõ a létesítésre vonatkozó szabványok alól.
Az elõírásokat nem a felülvizsgáló hozza, õ csak alkalmazza a munkája során.

Maczy

Kedves Juvill!

Nem zavartál meg a 2040 es szabvánnyal. sõt inkább felnyitottad a szemem az alaposabb körültekintõbb szabványolvasásra és értelmezésre. Ezért inkább csak ezer köszönet az általad és a többiek által leírtakért.
Most legalább megerõsítettél abban, hogy nem adhatok megfelelõ minõsítésû jegyzõkönyvet, és inkább javasolni fogom a hiányosságok pótlását. Nekem ebben csak az a furcsa, hogy akkor ezt a rendelõt hogy adhatták át, de ez már nem az én problémám, nem tisztem ítélkezni.

nyaki

Értem én hogy minden rendben, azaz, hogy még sem. A megrendelõ azért adott megbízást, hogy egy használható jegyzõkönyvet toljon az ellenõrzõ hatóságok orra alá, nehogy megbüntessék. Lehet, hogy nem is történt semmilyen átalakítás a villamos rendszerben, csupán minden évben kifestettek, Te pedig most azt mondod neki, hogy nem felelt meg. Erre vajon mennyit fog fizetni? Már csak azért is, mert az elvárásai nem teljesültek. Én nem Téged akartalak elmarasztalni, csak éppen most ez a költõi kérdés pont nálad csapódott. :-\
Nyilván ha úgy érzed nem százas, akkor nem és kész. Könnyebb a másik faszával verni a csalánt és ebben teljesen igazat is adnék neked, ... már ha felvetnéd.  :)  ;)
Valamelyik nap beszéltem egy nagyon régi villamosmérnök barátommal, aki talán az ország top 10 között lévõ villamos kivitelezõ cégnek a tulaja és azt mondta, hogy pl. a földelési ellenállásra adott maximum 10 Ohm-os érték egy nagy faszság, mert a legtöbb helyen belátható költségeken belül nem lehet teljesíteni, ezért kényszerbõl némi önkényes engedményeket szoktak tenni az ügyek gördülékeny folytatása érdekében.
Én nem azt mondom, hogy hunyjunk szemet minden hibán, de ahogy Maczy is mondta, egyébiránt minden mért érték és úgy általánosságban nézve minden fontosabb dolog rendben volt. Akkor most tegyünk engedményeket és keressünk egy kis alamizsnát és rettegjünk a felelõsségtõl, vagy ne tegyünk engedményeket és haljunk éhen, de legalább büszkén. Nagy dilemma ez, kedves "elvtársaim". :(

Maczy

Tényleg, ha nem történik soha semmi baj, akkor mindegy mit írsz alá. Ha meg mégis akkor meg elõveszik az embert. A legnagyobb baj az az lehet, ha én megfelelõnek minõsítem és javaslom az ÁVK beépítését, szerintem nem lesz beszerelve semmikor. Mindenhol az az indok nincs rá keret stb. , de gondolom ez ismerõs dolog mindenkinek. Ellenben ha nem minõsítem jónak kénytelenek lesznek beépíteni. Mondjuk egy önkormányzati tulajdonban lévõ épületnél gondolom ez nem olyan egyszerû :)

nyaki

Az én szerény véleményem az, hogy egy régebbi konstrukció esetén egy ÁVK-t betenni a fõáramkörbe nem egy komoly költség, inkább csak megfontolás. Én inkább a berakás utáni üzemképtelenségtõl tartanék, mert ha ez megtörténik, akkor már tényleg költséges lehet a mutatvány. :-\

Sten

IdézEllenben ha nem minõsítem jónak kénytelenek lesznek beépíteni.

Szerintem ez sem olyan biztos elõállhat egy olyan helyzet is hogy a megrendelõ nem azt kapta amit szeretett volna így nem fizet (Pl.:hivatkozva arra hogy eddig jó volt) és hív valakit aki majd megfelelõnek minõsíti.

Biztos vannak itt olyanok akik már belefutottak nem megfelelõ minõsítéskor ilyesmibe...

Maczy

Sziasztok!

Még egy esélyt akarok adni magamnak :)
A szabványkönyvtárban nem találom, de hátha valakinek van jobb ötlete.
Tekintettel arra, hogy valószínûleg a rendelõt a 80 as években adták át elõször, gondoltam utána nézni a következõ szabványoknak: MSZ 172-1-72K és MSZ 172-1-72M. ha valaki tudna ebben segíteni azt megköszönném. 

Maczy

Sziasztok!

Gondoltam megosztom veletek, hogy sikerült végére járnom a dolgoknak.
Hozzájutottam az MSZ172-1-72 szabványhoz, és ott még nem kellett kötelezõen ÁVK-t berakni az elosztóba.
Úgyhogy, nem kell nem megfelelõ jegyzõkönyvet kiadni a kezembõl.

JUVILL


Az MSZ 2040 szabvány 5.1.5.3 pontja szerint, ha a csatlakozó aljzat névleges áramerõssége a 16A-t meghaladja, ÁVK szükséges.