Fénycsõ hagyományos kontra elektronikus elõtét

Indította Könyves Kálmán, 2012. június 13., 17:48:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán

Az összehasonlításban ugyanaz a 2x58W-os lámpatest, hagyományos elõtéttel és gyújtóval, az új már elektronikus elõtéttel. Saját mérés, én 20 százalékkal körülire saccoltam a különbséget, hát több lett. 137W kontra 102W. Érdemes korszerûsíteni!

Novill

Itt arra célzol, hogy a korszerû elektronikus elõtéttel többet fogyaszt, mint a hagyományos elõtéttel. Vagyis több az áram felvétele? Nem vizsgáltam, de az ellenkezõjére gondoltam.

Könyves Kálmán

Bocsánat ha félreérthetõ voltam, természetesen az elektronikus elõtéttel szerelt vesz fel kevesebbet!
Az elsõ két kép a hagyományos elõtéttel, és a rá vonatkozó mért értékkel, az utolsó kettõ az elektronikussal.

nyaki

Az elektronikus elõtétnek több elõnye van a hagyományos KVG és VVG elõtétekkel szemben:
1. Nem melegszik annyira, tehát kisebb a fajlagos veszteség.
2. Nincs stroboszkóp hatás, tehát forgógépek mellé abszolút alkalmas, akár 1 fázis    esetén is.
3. A csövek élettartama közel duplájára nõ, ezért ritkábban kell cserélni.
4. Nõ a csövek fényhasznosítása, illetve fényárama.
5. Alacsony környezeti hõmérsékleten is biztonsággal begyújtható a csõ.
6. Azonnali, villódzás mentes gyújtás.
7. És persze nekem több munkám lesz, mert az élettartamuk rövidebb a hagyományosokénál.

Hátrányai:
1. Jelentõs mértékben nõ az elektroszmog a közelükben, ha nem megfelelõ a kialakításuk.
2. A fázisjavító (PFC) áramkör hiányában (már pedig ezt ki szokták spórolni), jelentõsen nõhet a vezetékek áramterhelése, a meddõ miatt.
3. Ha nem PWM vezérelt a teljesítménykör és nincs a bemeneten szûrõ komplexum, akkor nõ a hálózatra kijutó felharmonikusok száma. (már pedig ezt is ki szokták spórolni)
4. max. 20-25.000 órás élettartam.
5. A magas környezeti hõmérsékletet nem tolerálják.
6. Nõ az elektronikai hulladékok száma.

::) Kihagytam valamit?

Könyves Kálmán

Nagyon hasznos és részletes összefoglalás, az én tapasztalataim is hasonlóak!