Villámvédelmi szintek az MSZ EN 60305 szabvány szerint.

Indította JUVILL, 2012. március 07., 22:45:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Elég új ez fogalom, mivel a norma szerinti villámvédelmi tervezés és felülvizsgálat
a 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ életbelépése óta került elõtérbe.
Gondoltam válthatnánk errõl egy - két hozzászólást.
Mennyire ismerjük az új villámvédelmi szinteket.

Üzenet összefûzve: 2012. március 08., 20:54:31 DÉLUTÁN


Itt az LPL I; LPL II; LPL III. és LPL IV. villámvédelmi szintrõl szerettem volna egy pár szót váltani.
Mindegyik szinthez más mûszaki megoldás vonatkozik védõszögre, hálóosztásra, gömbsugárra.
Másabb lett a levezetõk elhelyezése, valamint a felfogó és levezetõ épület faltól való távolsága, mint a MSZ 274 számú szabványsorozatban megadott "a" - "b" - "c" távolságok.


Novill

Igen megint lehet tanulni. -  Ez jó mert lehet oktatást szervezni, lehet szabványt vásárolni, ezáltal nõ a bevétele az államnak....
Bonyolultabbá vált mint a régi megszokott MSZ 274 szabvány, aki már megszokta. Ugyan meg lehet magyarázni, hogy miért jó ez nekünk. A régit se tartották be sok esetben. Kérdés, hogy az MSZ EN 62305 be fogják-e tartani. Tehát nem panaszkodunk kell, hanem megtanulnunk és követni a változásokat. Majd 20-30 év múlva már csak remélhetõleg ez a szabvány lesz csak, ami addigra ki fogja forrni magát.
Itt van mindjárt az LPL kifejezés magyar jelentése: ez a villámvédelmi ( fokozat) szint. Amit a szabvány négy szintben határoz meg. Ehhez a régi gördülõ gömb sugarai: 20,30,45, és 60m. Ami a z MSZ 274 szerint V0-V6-ig volt meghatározva és a V3-tól indulóan 100, 80, 70,60,40, M+20, M+10m.  A szintek ismerete szükséges az anyag kiválasztáshoz, potenciál kiegyenlítéshez meghatározáshoz, lökõ feszültség meghatározáshoz, villámvédelmi paraméter ismeretéhez, stb. Ebbõl is látszik ez egy összetett feladat. Ma már ott a probléma egy épület villámvédelmi berendezését kellene tervezni nem igen lehet olyan tervezõt találni aki jogosult e feladat elvégzésére.

JUVILL


Igen. Lehet tanulni!
Eddig "a" - "b" - "c" - "d" kiemelési távolságok voltak.
Mert az MSZ 274 szabvány szerint egy T5-ös besorolású tetõnél a felfogót ki kellett emelni 0,5 m-re. Meg a gúlák alá, 100 kV átütõ lökõfeszültségû lap is kellett.
Most már nem kell! Mert, ha a csapadékszigetelés éghetõ, akkor elég 0,1 m-re kiemelni.
Hát persze. Mióta EU szabvány van, azóta csak az MSZ 274 számú szabvány szerinti éghetõ csapadékszigetelések gyulladtnak ki.:):)

Novill

Igen az MSZ 274 elõtt létezett mint az MSZ EN 62305 szabvány. De a kockázat elemzési oldala milyen bonyolultan van megfogalmazva. Ennek ellenére mégis alacsonyabb szintû biztonságot nyújt a mostani szabvány?  Ebbõl is látszik, hogy a régi magyar szabványok nem is voltak olyan rosszak!

ELEKTOR-KALANDOR

Sziasztok!
Tervezõknek ápr. 1-ig kell vizsgát tenni.Szerintem felülvizsgáló sem sok lehet,én is most vizsgáztam a héten / lvs-nél/ decemberben volt az 1-sõ ilyen vizsga az országban , /a tanár úr mondta/.Persze lépést kell tartanunk mert ki tudja mikor lesz 1 ilyen  meló.Mi a véleményetek pl. a szigetelt villámhárító rendszerrõl,szerintem horror ára van.

Üzenet összefûzve: 2012. március 11., 10:20:42 DÉLELŐTT

T . JUVILL!

Véletlenül  nem MSZ EN 62305-öt akartál írni?

JUVILL


ELEKTRO KALANDOR!
Igen MSZ EN 62305 szabványt akartam írni, de feltételezem érthetõ volt így is.
Van azért már felülvizsgáló. Én is most vizsgáztam a héten ugyan ott.
Van ilyen munka is. Ráadásra már a héten a vizsga napján.
Hogy tervezõ mennyi van az más kérdés. Rájuk is ugyan ez vonatkozik.
Az elírásért elnézés! Annyira benne vagyunk az MSZ EN 60... szabványba.

Novill!
Az MSZ 274 szabványsorozat sokkal ésszerûbb és jobb volt.
A mostani MSZ EN 62305 szabványsorozat szerinti mûszaki követelmények szerintem gyengébbek. A kockázat elemzés csak egy elméleti számítás, a mûszaki megvalósítás részemrõl kívánni valót hagy maga után.

Novill


JUVILL


Ha van idõ tanulni és felkészülni akkor nem nehéz.
Nehéz volt, mert alig maradt idõ felkészülni.
A norma szerintibõl például nem adtak a felkészülésre tesztet, kiadtak 20 szóbeli tételt. Hát így elég nehéz.
Most nekem két vizsga volt, mert megcsináltam az OKJ-st az 274-bõl is.
10-10 teszt + 3-3 fakultatív. 
Nem vagyok elszállva, de sikerült maximális írásbelivel mind a kettõ.
Így nem kellett szóbelizni egyikbõl sem.
Ettõl függetlenül ki merem jelenteni, hogy a kockázatelemzésen alapuló villámvédelem köszönõ viszonyban sincs az MSZ 274 szabványsorozat elõírásaival.
Lehet, hogy túl régóta foglalkozom ezekkel a dolgokkal, de most lehet látni, mennyivel szigorúbb volt a Magyar Szabvány.

Maczy

Sziasztok!

A következőre lennék kíváncsi: Az OTSZ szerint oktatási intézményekben kell LPSIII villámvédelmi fokozat és SPM III-IV koordinált túlfeszültségvédelmi fokozat.
Ha jól értem mind a kettőt kéri. az első rész viszonylag világos, ki kell alakítani a megfelelő felfogó levezető rendszert, bár a 15m-enkénti levezető távolságot nem tudom, hogy kell értelmezni egy sátortetős épületnél. Ha van egy sátortetős épületem ahol a legfelül vezeti az ember a felfogó vezetőt ott is az épület kerületén végighaladva 15m-ként teszem le levezetőt?
A másik dolog: Az, hogy SPM III-IV az konkrétan milyen készülékeket jelent (3-as osztályú levezetőt? )
Köszönöm,

tothgyula

Üdvözletem.
Mivel tervköteles a villámvédelem létesítése, legjobb, ha SZAKAVATOTT tervezőre bízod. Az új OTSZ 142§-a szerint kötelező az általad feltett létesítményre. Gerincfelfogó lesz? Ha igen ,ehhez cstlakoztatva 15m-ként jönnek a levezetők. Ezek jöhetnek a tetőtérben is. A régi 274 szerint 20m-ként kellett a fenti esetben. Itt szigorítottak.
Üdv.TothGyula felülvizsgáló. Ha van még kérdésed, nyugodtan tedd fel, azért van a FÓRUM.