Villanyszerelési hiányosságok a kivitelezés során

Indította Novill, 2013. január 30., 22:09:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Talán ezen rendeletek között le is van írva:79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet
az egyes villamossági termékek biztonsági követelményeiről és az azoknak való megfelelőség értékeléséről
2012. évi LXXXVIII. törvény a termékek piacfelügyeletéről. A fogyasztó védelmi oldalról kell megközelíteni a témát.  Nehogy már Magyarországon forgalomba hozott külföldi termékről csak idegen nyelvű bizonylatot keljen elfogadni  :). Egyébként ha a kereskedelmet ellenőrzik büntetnek is érte, kivéve a multi láncokat. Nekem eddig mindig adtak kérésre magyar nyelvű bizonylatokat, volt amikor nem ment simán.

nyaki

Én úgy tudom, hogy csak a kiskereskedelmi hálózatokban forgalmazott termékekre kötelező a magyar nyelvű műbizonylat. Ha azon rajta van a CE jelölés és azt az importőr vagy a nagyker kivitelező cégnek adja el, akkor nem. A kiskereskedőnek a kötelessége a magyar nyelvű beszerzése.
Lehet rosszul tudom? ::)

zsizsi

Kedves Novill!

Végig olvastam a fenti jogstabályokat, rendeleteket. Sajnos lehet hogy én vagyok értetlen de azokban nem egyértelmű hogy most kötelező vagy sem a magyar nyelvű műbizonylat prezentálása. Fontos lenne tudnom azt is hogy ezen műbizonylatok "elévülési idejee" mennyi, vagyis dátum szerint mi fogadható el és mi nem. Gyakran találkozom ilyen jellegű kérdésekkel.

Üdv.: Zsizsi

Novill

2012. évi LXXXVIII. törvény a termékek piacfelügyeletéről szóló leírásban az alábbi szerepel:
9. A forgalmazó kötelezettségei
14. §
(2) A forgalmazó köteles a piacfelügyeleti hatóság felhívására 8 napon belül megküldeni a megfelelõséget igazoló
dokumentumot vagy kérésre annak hiteles, magyar nyelvű fordítását. A hatóság indokolt esetben ennél hosszabb határidőt is megállapíthat.
Ezen kívül gondolom van még más jogszabály is feltehetően.

Marcika

A nyáron egy kereskedővel volt kis vívásom a műbizonylattal kapcsolatban.  Az egyik francia multinak a padló aljzatáról nem tudtak adni még külföldit sem. Az alap eljárás, hogy menjek fel a gyártó honlapjára és töltsem le. Mint később kiderült a gyártónak ez adott termékéről nem volt felrakva. A termékfelelőst 3 hétig kellet üldözni hogy adjon már valami papírt mert, kifizettem át vetem és be is betonozta az illetékes szakipar. Nagy nehezen kerítetek egy angol nyelvűt. Végül közöltek , hogy az unión belül el kel fogadni a bizonylatot.
A kérdésem a következő szakhatóságtól állásfoglalást kérni az ügyben. Mert akkor ara lehetne hivatkozni. Így meg megy a mutogatás hogy kell, nemkel magyar nyelvű papír.

nyaki

Tudjátok ez olyan, mint a szabványismeret. A jelenlegi júnyiós irányelvek itt is érvényesülnek, azaz, a szabványok legnagyobb része csak angol nyelven elérhető és mégis megkövetelik Magyarországon az ismeretét.

Novill

Ez igaz, de kíváncsi lennék egy peres ügy lefolytatása esetén mi lenne a vége. Nem valószínű, hogy csak angol nyelvű kiadásban  lévő szabvánnyal pert lehetne nyerni Magyarországon.