Zárlat

Indította marci1981, 2023. november 26., 08:07:15 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

marci1981

Sziasztok!

Valaki segítsen kérlek megértetni egy nagyon egyszerű kérdést, tehát ha a fogyasztón hibahely alakul ki és kikerül a hibaáram a testre a védővezetőn távozik , ez eddig rendbe....

A kérdésem, ha fázisnulla zárlat van és nem kerül ki a testre, merre lesz a hibaáram útja? köszönöm

S/K

Szia!
Nem a föld felé, hanem az áramkörben. Ahogy írtad, a fázis-nulla között.

pkajos


Működés szempontjából kb azonos dologról van szó.
HA a test felé alakul ki a "hibahely" - ami pl. zárlat is lehet, akkor a védővezetőn "távozik" a zárlati áram (ami TN rendszerben) valahol a nulla vezetővel van összekötve. Itt a "közvetett érintés elleni védelemmel" - az áramütést kell megakadályozni

HA a villamos szerkezeten belül nem a védővezetővel ellátott "test" felé van a zárlat, hanem a fázis nulla között, -de lehetne fázis-fázis között is- akkor nem áramütés elleni védelem megoldása a szempont, hanem a hibás rész leválasztása..  Ilyenkor is egy zárlat alakul ki, amely segíti a védelmet kioldani.  Tehát a túláram (pl zárlat esetében) a fázis-nulla-trafókörben alakul ki és marad fenn, amíg a védelem ki nem old. Ebben az esetben főleg üzemviteli szempontok dominálnak, ezeknek a hibáknak a kezelése -alapvetően- nem érintésvédelmi kérdést jelentenek.   

marci1981

igen-igen , igazából így leadják de ha az ember megakarja jobban érteni , akkor semmi se olyan egyszerű.

tehát a hibahelytől ha fázis-nulla vagy fázis vagy fázis zárlat van ezt úgy kell elképzelni,hogy az adott trafókörbe visszamászik a zárlati áram és leold a védelem?

pkajos

igen-igen.. kialakul egy zárlati hurok amelyben -tekintettel a névlegesnél általában sokkal nagyobb- "zárlati" áramra kioldja kioldja a védelme(ke)t.  A védelmeket (azok különféle paramétereit) hozzáértéssel kell kiválasztani, és beállítani, mert a zárlati áram komoly, különféle veszélyeket is jelenthet a szerkezetre és a környezetre.

tothgyula

És lényeg a szelektivitás, hogy zárlat esetén a hibahelyhez legközelebb eső kioldószerv(kismegszakító,késes bizti,stb) oldjon ki először.

Sztrogoff

Én is szoktam pongyolán fogalmazni, például nyugodtan merem azt mondani, hogy villanyóra, mert amíg a beszélgető felek mindegyike tudja, hogy ezalatt a fogyasztásmérőt értjük, nem pedig a Déli pályaudvaron a negyven éve lógott nagy órát, mely mutatója percenként ugrott egyet, addig nincs probléma. Így aztán most félve kérdezem azt, hogy ez meg mit jelent: "az adott trafókörbe visszamászik"?
Ha nincs testzárlat, akkor, ha az egyszerű modell kedvéért egy ellenállás van a készülékben, a zárlat alternatív utat kínál a készülékben az ellenállás egy része vagy egésze helyett, de  a készüléken kívül a zárlati áram az azon az úton megy, amelyiken a terhelőáram ment. Transzformátortekercs-fázisvezető-készülék-nullavezető-transzformátortekercs. A terhelő áram sem mászik vissza... Vagy az is?