Fogyasztásmérõ meghibásodása

Indította lelkes érdeklõdõ, 2012. szeptember 10., 13:09:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

lelkes érdeklõdõ

Sziasztok! Tiszteletem minden szakinak!

Mérõhibára utal-e az alábbi jelenség?

Adott egy egyfázisú fogyasztásmérõ, a tõle elmenõ, mért, 10-es vezetékek ki lettek kötve az elosztóból (tehát nincsen rajta fogyasztó), a fogyasztásmérõ tárcsája ennek ellenére forog. Nem gyorsan forog, kb 2-3 perc alatt tesz meg a tárcsa 1 fordulatot. A fogy. mérõ csak akkor áll meg, ha leoldom a saját, 25A-es kismegszakítóját. Az elmenõ vezetékek nem hosszúak, kb 1,5 m a hosszuk, kapacitív szivárgásra így nem gondolnék.

A fogyasztásmérõ 1 fázisú, Schlumberger gyártmány, 2001-es adattáblával, 2009-es szolgáltatói plombálással.

Elõre is köszönöm a választ!

Elõfordulhat egy ilyen hiba, vagy ez a normális mûködés "mellékterméke"?     

Novill

Ha a mérõtõl kijövõ mindkét 10-es vezeték ki van kötve, akkor a fogyasztásmérõnek a számláló tárcsájának nem szabad forognia. A mért vezetéken ha terhelés nincs akkor, általában az ilyen jellegû hiba fékmágnes lemágnesezésére utal a szolgáltatói vélemények alapján. Ami a fogyasztónak jelenthet problémát.

nyaki

A fogyasztónak lehet baja?! ??? :(
És akkor most mi a teendõ(?), mert én is találkoztam már ilyen jellegû hibával és ott az illegális manipuláció teljesen kizárható volt, mert gondolom, Novill kolléga erre gondolt.

metrigraf

Még egyszer át kellene nézni az elmenõ vezetékeket. Lehet, hogy a mért fõvezetéket védelem nélkül vezették el egy másik elosztóba és azon van terhelés pl. fagyasztó (már találkoztam ilyen esettel). Ha tuti nem lehet ilyen, akkor a mérõvel lesz probléma. Az áramszolgáltatóval komoly meccsre kell készülni.

lelkes érdeklõdõ

Köszönöm szépen a gyors válaszokat, akkor ezek szerint vacak a mérõ.

Az elmenõ, mért vezetéken biztosan nincsen más, a folyosó falán a fogyasztásmérõ és rögtön a fal belsõ
felén a lakás kiselosztója.

A mérõ 100%-ban legálisan lett használva, soha nem volt trükközve vele. Persze, csak ezt hogy bizonyítom be? Valószínû sehogy. Lehet jobb lenne lenyelni a + fogyasztást és megvárni, míg maguktól cserélik. 

Novill

Az a probléma ma ha a mérõ hibája, akkor a bizonyítási eljárás nagyon nehéz a fogyasztó részérõl. Sajnos volt már olyan eset amikor az adott területen mintavételezés miatt cserélnek le mérõket a lejárt 10, 15 év miatt kiszúrták a rossz mérõt. A fogyasztóra kiterhelték a kötbért, hiába állította fogyasztó, hogy nem csináltak semmit a mérõvel. Ilyenkor volna jó egy igazságügyi szakértõ aki ez ügyben pert nyert már. Ha valaki tud ilyet, érdemes lenne közre adni. Nyilvánvalóan  csak az ártatlanok védelme érdekében.  Az áramszolgáltató ha nem talál külsõ sérelmi nyomokat, akkor a labor vizsgálatnál csak azt tudja bizonyítani, hogy a fékmágnes le van mágnesezõdve. Erre csak feltételezés van, egyértelmûen nem bizonyítható. Ennek ellenére tudomásom szerint a fogyasztók többnyire el vesztik a pert. De elvileg elképzelhetõ a mérõ ilyen jellegû meghibásodása manipuláció nélkül is.