Régi panel ház érintésvédelme

Indította Maczy, 2014. február 08., 15:56:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

A fürdőben, az 1-es, 2-es sávban sem lámpatest, sem dugalj, sem kapcsoló nem lehet, még IP44-es kivitelű sem. Azon túl meg nincs szükség IP44-re. A kád bekötése jelenleg "ajánlott" kategóriát képvisel, és ha bekötöd, azt elég a kiegészítő eph követelményei szerint. Minden áramkört 30 mA ávk védjen.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


szasza7103

Akkor a lámpatest áthelyezésével orvosolni lehet a dolgot. Érdekes mód a régi mmfal is ott van kivezetve. A kádtól kb 50 cm-re van kézmosó felett kb 2 méter magasan.
A kapcsolókat és a dugaljakat meg áthelyezem.
A tűzhely felett elhelyezett kapcsoló meg dugalj ezek szerint érdektelen É.V. szempontból.

Köszönöm!

Fecó

A régi MSZ 1600/3 engedte a lámpatestet a 2. zónába, ha IP44-es volt, és II. évé osztályú. Az MSZ HD 60364-7-701:2007 nem engedi. A tűhely környékén nincs szabványi tiltás, a kivitelezőre és
a felülvizsgálóra van bízva a hőhatás és egyéb környezeti ártalmak miatti távolságtartás.

tothgyula

A "Villanyszerelők Lapja" legutóbbi számában hosszasan foglalkozik az EPH-val (védő egyenpotenciálú összekötéssel). Idézek a cikkből: "nem a villamos berendezés potenciáljától védjük az idegen vezetőképes részeket, hanem az idegen vezetőképes részek potenciáljától a villamos berendezést."

S/K

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. március 22., 20:54:35 DÉLUTÁN
A fürdőben, az 1-es, 2-es sávban sem lámpatest, sem dugalj, sem kapcsoló nem lehet, még IP44-es kivitelű sem. Azon túl meg nincs szükség IP44-re. A kád bekötése jelenleg "ajánlott" kategóriát képvisel, és ha bekötöd, azt elég a kiegészítő eph követelményei szerint. Minden áramkört 30 mA ávk védjen.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

1-es sávban lehet lámpatest és dugalj is, 2-es sávban szintén.
Most nézzük CSAK a panel fürdőszobát.
Lámpatest 1-es sávban:   (1-es sáv a kád szélét körülvevő függőleges sík, 2,25m magasságig.
- A gyártói utasításnak tartalmaznia kell hogy ebbe a sávba szerelhető. Nem az IP védettség, hanem le legyen írva hogy ide
   szerelhető. (Pl: bojlereknél.)
- törpefeszültségről üzemeltetni. SELV, PELV (nem LED izzót betenni) a tápforrásnak sávon kívül kell lennie.

Dugalj 2-es sávban:    (1-es sáv határától (kád szélétől) 60 cm szélességig, 2,25m magasságig.)
- Dugalj (csatlakozó aljzat) nem lehet a 2-es sávban csak ha SELV/PELV védettségű, illetve ha elválasztó trfóról üzemel a borotva aljzat.

Összegezve:
Lámpatestet ki kell rakni az 1-es sávból. Fel kell rakni a mennyezetre.
Dugaljakat át kell helyezni.


Fecó

Ez teljesen igaz, bár Én még nem láttam SELV csatlakozóaljzatot a fürdőben eddig sehol, ettől még létezhet. Viszont a tápforrást így is ezen kívül kell elhelyezni. Egyszerűbb "tiszteletben " tartani az 1-2-es zónát, és ennek megfelelően átrendezni a szerelvényeket. Épített zuhanytálca nélküli zuhanynál a 2-es zóna a rögzített zuhanyrózsától mért 120 cm-re nő...

S/K

SELV/PELV aljzatot még én sem láttam, sőt lámpatestet sem amiről a gyártó lenyilatkozta volna hogy alkalmas az 1-es sávban való szerelésre.
Sokan azt gondolják hogyha nem IP 44-est raknak hanem IP 56-ost akkor teljesül, mert ha kültérre jó akkor fürdőben is jó.

Igen, az épített zuhanynál is "benézik" sokan ezt a határt.