Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. július 12., 21:00:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

De Szelei kolléga, az EKA kiskoporsó azért nagyobb szögben dől, mint az általam szerelt thorn, hiszen abban a fényforrás nagyjából vízszintesen áll, az E 40-es feje kb 2-3 cm-vel van közelebb a földhöz, mint a csőbúra gömölyű vége. Hát nyaki, most el vagyok kenődve, bár van még 3 db Philips, illetve valami noname másik is, de azt már nem tudom betenni, mert az még hosszabb csőbúrával rendelkezik, ráadásul szögletesebb a csőbúra teteje, mint a Philipsé... :'( Tehát akkor már nem érvényes a "let's make things better!" szlogen?!?

nyaki

Ez van. :-\
Csak reménykedj abban, hogy nem lámpaköri kontakthiba okozza a leállást.
Na, szép napot! :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Holnap -feltéve, hogy ugyanilyen szép napos idő lesz, mint ma volt- felmászom a kb. 6 méter magasban lévő jószághoz, kicsavarozom az ajtaját, kiteker-beteker, oszt meglátjuk hogy ugrik a díszmajom a vízbe... ???

Vas_Laci

Sziasztok!

A munkahelyemen kaptam azt a feladatot hogy keressek új égőket E27-es foglalattal a folyosókra ugyanis a régi lámpák már nagyon haloványak világítanak. A főnök fia szerzett egy LED-es fényforrást, viszont attól könnybe lábad a szemem olyan erős a fénye.
És hát ezzel kapcsolatban lenne egy olyan elvetemült kérdésem, hogy az emberi szem számára hány Lumen az a határ amitől még nem ég ki a retinám, de erős fénynek érzem, illetve ilyet meleg fehér árnyalatban is lehet kapni vagy ez az erősség csak hideg fehér kivitelben van.

Előre is nagyon köszönöm a válaszokat.

üdv
Vas_Laci

nyaki

Hali!
Az általad feltett kérdés nagyon összetett, ezt megválaszolni ezen fórum keretein belül lehetetlen, de azt azért tényként közölhetem, hogy a nyári napsütés a déli órákban a felületeken kb.100.000lx-ot produkál, ami iszonyatos fényáramnak felel meg és mégsem vakulsz meg. A jelenleg használt fényforrások ennek csak a töredékét képesek előállítani, tehát egyik sem képes tartós vakságot okozni, kivéve a lézer, de azt ugye másra használjuk. Átmeneti vakságot okozhatnak a fényforrások mindegyike, de ez sem a klasszikus értelemben vett vakság, hanem a szem, a megszokott környezeti fényerősségtől eltérő és a hirtelen felfénylő erősebb megvilágításra, a retina összehúzódásával reagál. Mivel a szem tehetetlensége folytán nem képes alkalmazkodni a gyors változásokhoz, ezért érezheti az ember látszólag azt, amikor a fényesebb hely felől a sötétebb hely felé néz, hogy megvakult, hiszen a retina nem képes követni a hirtelen megváltozott fényviszonyokat. Ezen hiányosságunkra építve tudták pl. megalkotni a televízió készüléket.
Minden embernek más fényérzékenységű a szeme és az agyának, a fény által kiváltott impulzusok feldolgozásának a sebessége is, sőt annak érzékenysége hullámhosszára. Nekem pl. nagyon érzékeny a szemem az UV sugarakra és a polarizált fényre, rendesen fáj a szemem nyáron, ha erős a napsütés, viszont sötétben jobban látok.
Ha neked zavarja a szemed a választott színhőmérséklet, az nem biztos, hogy másnak is zavaró, ezért hagyd úgy, ahogy van, ha a főnöknek az tetszik, akkor legyen neki igaza és ha ráadásul ő nézegeti egész nap, az legyen az ő nyűgje. Ha viszont téged zavar, mert Te nézegeted egész nap, akkor beszéld meg vele a cserét. Egyébként a LED-ek általános megvilágításként való használata nagyon megterhelő a szemnek és az agynak is, mert monokromatikus, vagy a monokromatikus színek rossz kavalkádja jellemzi. Az emberi szemnek a legmegnyugtatóbb színhőmérséklet és egyben a legérzékenyebb is a szem erre, az a 2700-3200K közé eső fény. Nem véletlen, hogy a hagyományos wolfram szálas izzós világításnál, a szemnek nincs megnyugtatóbb mesterséges világítás, ugyanis az az egyetlen fényforrás, aminek a spektrális összetétele a napéhoz hasonlít a legjobban. Sajnos a piac oltárán folyamatosan meggyalázzák az emberi szemet és a hasznot nem érdekli, hogy rövid időn belül a szem drasztikus romlásnak indul. Ha már mindenképpen energiatakarékosságot erőltetjük, akkor én a hagyományos 3 és 5 sávos, 2700-3500K-es fénycsöveket ajánlom EVG előtéttel.

Szelei

Nálam a munkahelyen volt hasonló probléma az új fém halogének beüzemelése után.
1.   nem tudtak lassan hozzá szokni a váratlan jó megvilágításhoz.
2.   külön kitakaró rácsokat lehet felszerelni az izzók elé a közvetlen, így téve káprázat mentessé.

Neked tudnám javasolni a matt plexit takarólemez felrakását a lámpák elé. Ez részben szétszórná a fénynyalábot és egyenletesebb megvilágítást is adna. A szemed sem könnyezne. ;)

nyaki

Igen, valóban jól érezted a hatást, ugyanis a szem a fénysűrűséget érzékeli és minél koncentráltabb ez a fény, annál zavaróbb a szemnek. Ezért van az a fénytechnikai eljárás, hogy a nagy fénysűrűségű fényforrásokat (fémhalogén, nátrium, kompaktfénycső) lehetőleg minél nagyobb távolságra kell elhelyezni a megvilágított felülettől, miáltal a diffúz fények hatása egyenletesebb és kellemesebb világítási komfortot hoznak létre. Ha magasság nem járható út, de a megvilágítás nagyságát produkálni kell, akkor a fényforrások elé olyan prizma, tükör és egyéb optikai rendszereket kell beépíteni, ami létrehozza a szórt fényű világítást.

Vas_Laci

Köszönöm a válaszokat akkor ezek szerint ha jól értem akkor nem biztos hogy a lámpa bűne az hogy csak páran érzékeljük azt hogy "kisül" a szemünk a lámpától hanem mert nekünk más a szemünk :)
Még egyszer köszönöm a válaszokat

Metzgermeister

Sziasztok!

Valakinek van tapasztalata a 400V-ról üzemelő fémhalogénekkel kapcsolatban? Ugyanis sikerült beszereznem 2db Siemens Typ 5NA 715 -ös fényvetőt amiben E40 es foglalatú Osram Powerstar HQI-T 2000W/N fémhalogén dolgozik. Az előtét viszont (ill. a lámpatest sem) tartalmaz nagyfeszkós gyújtót,
de mindettől függetlenül kifogástalanul működnek. Ha valakinek van valami ötlete a gyújtás mikéntjével kapcsolatban azt örömmel meghallgatnám.
Mellékelek fotót a lámpáról hátha valakinek ismerős a típus.

balzsi

Tisztelt Szakik!
A munkahelyemen "világítás karbantartás" volt, én csak a szakember felemelését végeztem és az egyik égőcserénél az volt tapasztalható, hogy elsőre nem világított, majd miután megmozgatta, az új izzó is el szált (4200.-). Erre mondta ő, hogy lehet a fojtótekerccsel van baj. Kérdésem az lenne, nem lehet-e ez a nélkül megállapítani, hogy a több ezer forintos izzó tönkremenne?