Földelések kialakítása

Indította petike199600, 2012. november 02., 08:53:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Szeretném megtanulni a földelések kialakításának módjait.


  • Szeretném tudni hogyan kell kialakítani betonalap földelést és hogy kell földelési ellenállást mérni?
  • Hogy kell kialakítani földelést?
Azt tudom hogy kell hozzá földelõ szonda meg stb..
  • Én ezekre lennék kíváncsi hogy ez a való életben hogy is zajlik le,tehát hogy mi kell hozzá hogyan kell szerelni?

Tudom hogy a földelés nagyon fontos és precizitást igényel.
Szóval ha leírnátok nekem ezt a kettõ dolgot a tól z-ig nagyon hálás lennék nektek!
Nagyon szépen köszönöm.

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

petike199600

Igen olvastam de én részletesen szeretném tudni hogy mit és hogyan kell csinálni és ha lehet akkor képeket is szeretnék.
Köszönöm szépen!!!  :-X

Novill

Az sávalap kiásása után 10-es tûzi horganyzott anyagot ( melyet tekercsben is árulnak) legurítod az alap aljára. Jó ha 2-3 cm beton van alatta, mert az így betonnal körül vett vas korrózió védelme is meg van oldva, tûzi horganyon túl is. A szükséges helyeken a kiállásokat ki kell hozni, üzemi földelõ, villámvédelmi földelõ, stb. Erre a célra kapható  különféle szorítókkal lehet a kötéseket elkészíteni. A kiállásokat dobozban kell végzõdtettni.

petike199600

Sóval akkor most a betonalap földelõrõl van szó ugye?

Fogok egy tûzihorganyzott 10-es anyagot(mi ez az anyag?) és a kiásott alapra legurítom körbe mindenhol? Majd a kiállásokkal feljövök egy dobozba?
Ennyi? Jól mondom?

A rendes földelést hogykell  kialakítani?
Köszönöm!

Novill

Ez az anyag vas tûzi horgany bevonattal. Igen jól gondolod, ahogy az elõzõekben is írtam. Ez a betonalap földelés is rendes földelés. Minél hosszabb a 10-es a anyag a beton alján, annál nagyobb felület lesz, ezáltal jó földelést fogsz kapni. Érdemes le ellenõrizni mûszerrel a kapott földelési ellenállás értékét az üzem behelyezés elõtt még. Én már tekertem 400 m-t be az alapba, és jó érték jött ki a végén.

JUVILL


Petike196600!

Megpróbálok egy pár sort írni a földelések kialakításához, talán segít.
A betonalap földelésrõl nem írok, mert úgy gondolom NOVILL azt mûszakilag leírta.
Itt lényeges az acél folytonossága.
Ezen kívül vannak még földelõk. Mélyföldelõ, rúdföldelõ (csõföldelõ) szalagföldelõ, lemezföldelõ...
A földelések lényege, hogy fagyhatár alá legyenek telepítve, meghatározó a szerkezeti kialakításuk. A cél az, hogy minél kisebb legyen földelési ellenállásuk.
A talaj szerkezete is befolyásolja, hogy mikor melyik alkalmazható. Vannak speciális esetek. Üzemi földelések, villámvédelmi földelések, ahol a földelési ellenállás értéke egy szabványban elõírt értéknél nagyobb nem lehet.
Ezeket el lehet érni több földelõ telepítésével, azok összekötésével - potenciál befolyásolással - gyûrûs földelõ hálózat kialakításával.
A telepített földelések ellenállása javítható bentonit alkalmazásával.

petike199600

Köszönöm szépen a válaszokat!
Melyik a leggyakoribb alkalmazás? A betonalap földelés vagy a más földelőanyagok?
A kettőt lehet egyszerre alkalmazni?

Melyiket szokták a legtöbbször használni a földelő anyagoknál?
A földelő szonda az jó erre a feladatra?

Köszönöm szépen!

nova

Ha egy egyszerű családi házról beszélünk, akkor a tapasztalatok szerint nagy mértékben  függ attól, hogy mikor veszik fel a kapcsolatot a villanyszerelő mesterrel. Sokszor akkor veszik csak fel a kapcsolatot, amikor már állnak a falak. Ilyenkor sokszor egyszerűbb az úgynevezett földelő szonda leverése, köves sziklás talajon nagyon jó mulatság.

JUVILL által említett lemez földelő lapok lehelyezése, ha jól tudom akkor inkább régebben volt divat. (Persze lehet, hogy tévedek de majd kijavítanak a kollégák)

Régen a földelés kialakítására sem fordítottak nagy figyelmet. Sokszor lehetett hallani különleges megoldásokról. Például mosógép fém dobjának elásása, persze ezt nem mint szakszerű megoldást említem.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

helcs

A földelések kialakítására iránymutatást ad az MSZ 447 amely hivatkozik a KLÉSZ előírásaira. Mindkettő letölthető. Használd a GOOGLE-t