FI relé téves lekapcsolása

Indította Juhaszv, 2015. szeptember 07., 20:34:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Felejtős az elképzelésed, egyrészt mert 300mA-es Fi-relét még fő Fi ként is TILOS lakóépületekben használni, másrészt a szelektivizálás csak abban az esetben lesz, lehet hasznos, érhet valamit, ha S jelzésű a játékban résztvevő összes Fi cuccka, de a fő akkor is csak 100mA-es lehet. A lüktető egyenáramú komponensekkel szemben rezisztens Fi viszont mindenképp jó ötlet, ugyanis egy "valamire való" családi kéróban összejöhet annyi kumulált egyenáramú "lüktetés", hogy attól egy mezei Fi könnyedén kapitulálhatik... 

Sakraf

30mA-el levédeni egy egész házat, tehát összesen 9 áramkört amibe a kerti vonal is beletartozik, annyi tévest kapcsolást generálna, ami  az őrület határára kergetne mindenkit..
A vízmelegítő kémény nélküli gázos..a vízvezeték mindenhol műanyag, és  szeparált elektromos hálózattól, a ház több mint 20 éve üzemel fi nélkül, baleset eddig nem volt, lekopogom..
A pro-kontra dilemma  leginkább a három fázis. Ugye ha egyszer úgy dönt a nulla vezető, hogy elszakad..a hálózat tncs, tehát az elosztótól megy "külön" a nulla és a föld, de ugyebár itt össze van kötve, így minden ami földelt megjelenthet rajta a fázis..és a radiátorokon is.. eph nincs, viszont a cirkó, és a gázkazán földelése testeli a radiátorokat is a fűtéscsöveken keresztül..
Ezért gondoltam a fi beépítését, ha már a villanybácsi azt mondta ő nem tenne..Tiszába vagyok azzal, hogy mi a szabvány..Viszont mégis..körönkénti fi az túlzás. A jelenlegi helyzethez képest fényévekkel javítaná a biztonságérzetet..Egy fázis test zárlat pedig nem 100mA-es zárlati áramot okoz...

980POWER

Az a helyzet, hogy a nulla szakadásából adódó hibákat a Fi-relé nem küszöböli ki, nem erre való. Ha a házban csak 9 áramkör van összesen, az nem határoz meg semmit a Fi-relé számára. Ha tévesen kapcsol le a Fi-relé, akkor annyi fog lekapcsolni, ahány darab beépítésre kerül, ha több van és csak egy kapcsol le, az nem téves annak mindig oka van!

lujó

Hello Sakraf.
Nulla szakadás legtöbbször az ELMÜ hálózaton van,de ha van jóértékü földed,semmi probléma,fi relé előtt a nulla és
a föld úgyis összevan kötve.Minden működik tovább.Fi relé utáni nulla szakadás esetén nincs szerencséd.
Három egy fázisú Fi relé elegendő,egy lemegy,a másik kettő még müködik, könnyebb megkeresni a hibát.

Tapasztalat:külső dugalj,fűnyíró.Ezek a levédendő dolgok!Szobák általában melegpadlósak,mennyezeti lámpák
segédeszköz nélkül nem elérhetőek,cirkók-kazánok vezérlőpanel hibák.

Lujó

Marton

Idézetet írta: Sakraf Dátum 2016. március 07., 13:48:57 DÉLUTÁN
30mA-el levédeni egy egész házat, tehát összesen 9 áramkört amibe a kerti vonal is beletartozik, annyi tévest kapcsolást generálna, ami  az őrület határára kergetne mindenkit..
Nálam ez idáig egy 30mA-es FI relé volt. Melléképület, ólak, talajvizes szivattyúakna is beletartozott. Téves lekapcsolás nem volt "mostoha" környezet miatt. 14 biztosított kör van kialakítva.
De mostanság több kört alakítottam ki, praktikus okból, főleg a műhely miatt. Ha netán a műhelyben készülék próba alkalmával föld felé lámpáztam vagy föld nulla összeért, az egész lakás lekapcsolt.
Most már a próba dugaljnak önálló FI reléje van, meg olyan feszültség tesztert használok mely földhöz "lámpázáskor" nem oldja ki a FI relét, csak ha ez a szándékom.

Fecó

Nos, van pár dolog amit érdemes szem előtt tartani. Pl. egy 30 mA-es FI relé kioldóárama 15-30 mA között normális. Tehát ha kiold nekünk már 16-17 mA-nál, az teljesen rendben lévő. Minden villamos eszköznek, berendezésnek, van természetes szivárgó árama. 100 m vezetékhálózat 1,5 mA, irodai eszközök, nyomtató, fax, fénymásoló (ha nem II-III. ÉVÉ oszt) 1,5-2 mA, és így tovább. Egy kiterjedt vezetékhálózat (több száz méter) önmagában is akár 10 mA tud folyatni a föld felé, amihez már csak igen kis lökés kell hogy lekapcsolódjon. Én sem szorgalmaznám, (akinek van rá pénze persze tegye) hogy minden áramkört külön védjek, de pl. tetőteres házak esetében szerintem teljesen ésszerű hogy minden szintnek van külön FI-reléje, és Mi a  külső áramkörökre is (kapumozgató, kerti lámpák, kerti dugaljak) fel szoktunk tenni egy külön ÁVK-t. Nem mindenhol lakik villanyszerelő, és nagyon meg tudja keseríteni egy család vasárnapját egy kicsit bepárásodott kinti lámpa, vagy egy hangyák által "belakott" kerti kandeláber. Egy apró hiba miatt teljesen használhatatlan lenne egy családi ház, és a villanyszerelő sem biztos hogy azonnal tud menni. 2-3 Fi-relé még elviselhető költség szerintem, el szoktam magyarázni miért kell ennyi, a megrendelőnek is érdeke, eddig sehol nem tiltakoztak amikor ezt felvázoltam. Sok esetben a "kapcsolgassa fel egyesével az automatákat" sem használ, mert nulla-föld kontaktnál nem működik a dolog. És ha egy hónapban már ez a harmadik eset, akkor átkozni fogják a villanyszerelőjüket, pedig az csak jót akart, és spórolni kicsit...