Fi relé

Indította B.Norbi, 2015. április 03., 13:32:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

B.Norbi

Üdvözletem!

Előre bocsátanám, ha bármilyen butaságot írnék, nem vagyok szakember egy kicsit sem.
Vásároltam egy panellakást, persze egyből teljes felújítás következett. Villanyszerelő végezte az elektromos hálózat felújítását, beépített a teljes hálózatra egy Fi relét.
Beköltözés után kb. két- három hónapig semmi gondom nem volt, minden rendben. Ezek után egyre több alkalommal, gyakorlatilag mindentől függetlenül, lekapcsol. Ez a jelenség teljesen változó időben jelentkezik, van hogy napokig nem. Semmilyen készülékkel nem függ össze.
Nem tudom előidézni semmilyen módon. Lehetséges hogy gyenge minőségű, vagy hibás lehet a fi relé? Hogyan tudnám megtalálni a hibát?

tothgyula

Üdvözletem!
Szivárgó áramra gyanakszom, melynek oka lehet egy időközben felszerelt (betiplizett) lámpa, fürdőszobaszekrény, függönytartó stb.Műszeres szigetelésvizsgálatot javasolok 1000V-os műszerfeszültséggel! Célszerű egy új RCD-t is kipróbálni. Mindenképp szakembert javasolnék. Üdv. TothGyula felülvizsgáló.

B.Norbi

Üdv

Gondolom, a műszeres vizsgálat abban az esetben eredményes, ha a hiba fenn áll...
Az a gond , a hiba nem állandó. Amikor például leold a fi relé, utána egyből vissza is lehet kapcsolni. Utàna van hogy napokig nincs hiba, de lehet hogy màsnap, vagy éjszaka ismét leold. Elvileg nem szereltünk fel új dolgot, amikor szerelték mindent lefényképeztem.

JUVILL


Az ÁVK hibaáramot érzékel, ezért kapcsol le.
Ez jelentkezhet egy sérült szigetelésű vezeték esetén.
Tóth Gyula kolléga leírta a keresés helyeit.
A sérült szigetelésű vezeték lehet, mely terhelés hatására, vagy a környezeti hatásra (nedvesség)idézi elő az időszakos lekapcsolást.

nyaki

Üdv!
Egy egyszerű ohm mérővel lekapcsolt ÁVK esetén mérni kellene az ÁVK utáni PE és N vezetékek közötti ellenállást, valamint a N és a lakás fém csőhálózata közöttit is. A műszernek végtelen értéket kellene mutatnia. Természetesen minden csatlakoztatott készüléket le kell választani a hálózatról. Érdemes ellenőrizni a PE és a csőhálózat közötti összekötést is. Ha nem mérsz semmit, az azt jelenti, hogy nincs EPH  összekötés kialakítva a lakásban, de attól még az épület csőhálózati EPH potenciálja simán rajta lóghat pl. a mosógépen, gáztűzhelyen vagy egyéb vízvezetékre csatlakoztatott készüléken.
Ha valóban végtelent mérsz és mégis lemegy az ÁVK, akkor valamelyik készülék EMI-védelmi egysége rakoncátlankodik, de hogy melyik  ::), na az egy másik történet lesz.

Simon Endre

A szivárgó víz és a vízkövesedés együtt ilyen alattomos hibahely.
A napokban volt efféle esetem, egy sütöde kelesztőgépében a hiba mindíg hajnalban következett be robbanásszerű hang kiséretében, másnap semmi gond  egy (két) kismegszakító leoldva indul az esti műszak, néhány óra múltán ujabb robbanás, gép leáll minden úgy marad a maradék hőtől, légáramlástól vizszint csökken, szivárgás leáll, másnap indulhat az újabb ciklus.....
A szivárgás alatt több maréknyi  tojáshéjszerű vízkőkupac, víz sehol egy csepp sem a fűtőpatron végek polírfényesek (egy iszonyúan poros helyen.) A "szomszéd" kismegszakító csak szivatott, nem volt rajta élő áramkör a leoldó zárlat mégnestere oldotta le azt is. Néha egy vezetékvédő DOL II. 16 A olvadó is kiment, miszerint a kismegszakító nem "kismegszakított". A pékműhely a Tr. állomás mellett van a hurok ellenállás meg gondolom tízmiliohm tartományban, na így válasszatok kismegszakítót.
"Firelé" sehol, csak mérési jegyzőkönyv, hogy itt minden rendben van.

B.Norbi

Üdv.

Ha jól értelmezem Nyaki válaszát, a lakásban kialakított EPH rendszer nélkül, a gáz és vízvezeték rendszeren lehet esetleg szivárgó áram ami leverheti a fi relét?

nyaki

Üdv!
Jellemzően az elektromos motorral ellátott sütők gáz főzőlappal, mosogatógépek, mosógépek csatakoznak az épület EPH hálózatára is. Elektromos leválasztásukkor ez a kapcsolat nem szűnik meg teljesen, mert a beléjük épített EMI védelem a burkolattal fémes kapcsolatban van. Ugyanez igaz a csatlakoztatott impulzus vagy kapcsolóüzemű tápegységekkel ellátott készülékekre, mint pl. számítógép, lapos tévék, egyes LED tápok, mikrosütők, hűtőgépek, klímák. Bár ezek nincsenek fémes kapcsolatban az EPH-val, de a PE vezetővel igen, ami az ezek által összeadódott szivárgóáramok hatására lekapcsolhatja az ÁVK-t. Normál esetben az EMI védelem által a PE felé folyó áramokat elhanyagolhatónak tekinthetjük, persze vannak kivételek, de egy lakásban ez nem igen fordul elő.
A hibás készülék felderítése nagyfokú figyelmet és türelmet kíván.

Villanyreszelő

Jó estét!

Én Fi relé hibalekapcsolásra magát a Fi relét használom.
Kiszerelem,bekötöm,majd az a kimenő részére teszek egy dugaljat,és szép sorjában bedugdosom a fogyasztókat.
A végén ha nincs gond a hálózat lehet a ludas.
Ha a Fi relé működik, teszt gombjával( műterhelésével) lekapcsol.

Juhaszv

Sziasztok! Egy FI relés talányomra tudnátok tanácsot adni?
FI relé téves lekapcsolása - Villanyszerelő Szakmai Fórum

Köszönöm