Családi ház építés

Indította Padavan, 2012. október 06., 13:32:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Ma már az alaprajzokon csak rajzjeleket ( kapcsoló, lámpa. elosztó,stb.) tüntetnek fel ( nem úgy mint nagyon régen), ezért nagyobb ismeret szükséges a rajz olvasáshoz. A rajzjelek mellett az áramköri jelek megtalálhatóak, mely beazonosítható az elosztó rajzán. Ehhez általában még készül felfûzési és esetleg vezérlési rajz is. Az erõsáramú rajz mellett még a gyengeáramú rész rajza is készülni szokott. A családi ház épületvillamosság tekintetében viszonylag a nagyon egyszerûtõl és majd remélhetõleg  a bonyolultabb intelligens KNX rendszerig terjed. De sajnos ma még inkább az egyszerûbb kategória a jellemzõ, amely nem jelenthet nehézséget sem a tervezõnek, sem a kivitelezõ villanyszerelõnek. Amire itt hívnám fel a figyelmed ha majd tervezéssel foglalkozol a távoli jövõben, hogy használható tervet kell készíteni. Ami nem könnyû feladat! Egyrészt a megrendelõk és a különbözõ szakágaktól is függ erõsen. A gyakorlatban a szükséges szakági egyeztetések elmaradása miatt olykor borul az elkészült villamos tervek megvalósítása. Az anyag kiírások sokszor nem tükrözik a mai valóságot és a valódi mennyiséget. Elnézést azoktól akik tökéletes villamos tervet készítenek, de szeretnék már olyan tervet látni aminek az árazatlan költségvetése egy az egyben megvalósult eltérés nélkül  a kivitelezés során. Ezért javaslom, hogy próbálj saját magad tervet összeállítani és itt szívesen segítünk tanácsokkal ha kéred.

etfLED

érdemes megtanulni a CAD programokat

blathy

Igazából azért kértem volna tõletek terveket,mert ilyen kérdések ? (lehet egyértelmû nektek nektek)

hány mm2 a méretlen fõvezeték egy családi házban?
(3x16A)
Aztután a többi tényleg 2,5mm2-nek kell lennie vagy mikor lehet 1,5mm2?

Milyen érintésvédelmi módot kell bertani?
TNC-bõl TNS vagyis lehet-e nullbontás egy családi ház szekrényében?

Ha ezeket megmondanátok akkor tényleg fogom a CAD-at és nekiálok.

Köszönöm NoVill a válaszod.
Légyszíves ezeket is válaszoljátok meg.



nyaki

Hûha, itt elég nagyok a hiányosságok, de azért megpróbálom.
Szal' a családi házaknál a méretlen fõvezeték régebben MAL10-es volt, de újabban MAL16-osokat használnak. Az óráig minden esetben PEN vezetõ érkezik, tehát TN-C rendszerû. Az órából jövõ PEN vezetõt szét kell(!) választani PE és N vezetõre, azaz TN-S rendszerre.
A kötelezõen, helyileg kialakított földelést össze kell kötni egy ún. EPH csomópontban az órától jövõ PEN vezetõvel, ahonnan majd indul tovább a PE és az N vezetõ. Ebbe  a csomópontba kell még bekötni az összes nagy kiterjedésû fémtárgyakat, mint fûtés- és gázcsõ hálózat stb. Most a villám- és túlfeszvédelemrõl nem beszélünk, mert az egy külön téma, viszont az ÁVK használata már kötelezõ és egyéb olyan értékeket és kialakításokat kell alkalmazni, ami ennek a topiknak a keretét is meghaladja..
Hogy milyen vezetékeket és biztosításokat kell használni az egyes áramköröknél, azt mindenképpen a terhelések fogják meghatározni.
Én azt tanácsolom, hogy konzultálj egy helyi szakemberrel a terveidrõl és ott helyben beszéljétek meg a kialakítás mikéntjét, mert nagyon mellé lehet lõni.

JUVILL


Méretlen fõvezetéknek 16A-hez legalább 10 mm2-es rézerû vezeték szükséges.
De számítani kell a késõbbi energiaigény növekedésére, ezért én 16 mm2-es réz vezetéket javaslom.
Hogy a többi keresztmetszetének milyennek kell lenni, az attól függ, hány amperrel lesz terhelve. A dugaszoló aljzatoknak általában 2,5 mm2-es, a világításnak 1,5 mm2-es rézerû vezetékek vannak behúzva.
Érintésvédelmi mód - az MSZ HD 60364 számú szabvány új megnevezése szerint - táplálás önmûködõ lekapcsolása érintésvédelmi módot kell választani. Ez régi szabvány megnevezésben nullázás érintésvédelmi mód. A fõelosztó tábláig elég 4x10 mm2-es rézvezeték. Itt a 4. ér a PEN vezetõ. A fõelosztó tábláig a hálózatod TN-C rendszer lesz. A fõelosztó táblánál szétválasztod a PEN vezetõt PE védõ, és N nullavezetõre. Az innen megtáplált áramkörök már TN-S rendszerûek lesznek.
Hogy hová kell létesíteni ÁVK-t az egy más kérdés. Az ÁVK nem külön érintésvédelmi mód, hanem a "nullázásos érintésvédelem lekapcsoló szerve."

nyaki

Én nemrégen adtam át egy új családi házat, ahol légvezetéken jön be a delej direktben és ott bizony MAL16-osat húztak be. A kérdésemre, hogy miért(?), azt a választ kaptam, mert az EON területén ez a szabály...vagy nem mindenhol szabály?
Nekem hozzá sem lehetett szagolnom a méretlen részhez, csak az órakialakításig szól a mandátumom. Monnyuk nincs regisztrált szerelõi papírom.

Novill

Az elõttem hozzászóló kollégák mindent elmondtak a lényeges részbõl.
Méretlen fõvezeték családi háznál: Az áramszolgáltatóknál legkisebb keresztmetszete ma már 16mm2 alu vezeték. - Érdemes belenézni az MSZ 447:1998+1M:2002:  közcélú kisfeszültségû hálózatra kapcsolás szabványba. -  itt a kismegszakító névleges áramerõsségét ( méretlen oldal) és az 1%-os feszültségesést kell figyelembe venni. Ami azt jelenti, hogy a hosszúságnak jelentõs szerepe van. Így például a 16mm2 alu szigetelt légvezeték 32 A-ig maximum 20m lehet. Ebbõl következik, ha ennél hosszabb a méretlen fõvezeték ennél a 32 A  esetén, akkor már 25mm2 keresztmetszetû vezeték szükséges. A fogyasztásmérõn belül általában MKh 6mm2 keresztmetszetû vezetékkel szerelünk, ugyan jobb a 10mm2 MKh vezeték. Melyet általában nem szeretnek az áramszolgáltató emberei. Amit tanácsolok, hogy mért fõvezetéket minimum 10mm2 keresztmetszetû rézvezetékkel célszerû indítani. Itt a családi házaknál a távolságok és a terhelhetõséget ez a keresztmetszet elbírja általában.
Az elosztótól kiinduló áramkörök vezetékei dugaszolóaljzatoknál minimum 2,5mm2 Cu vezeték ( régebben 1,5-est használtunk) világításra 1,5-es. Itt is méretezni kell a terhelésre a vezetékeket.
A csatlakozási pontot az elsõ mért elosztónál ( mérõnél) földelni kell, min.10ohm földelési ellenállás értékkel, a többi részt a kollégák írták.  Itt a mérõbõl kijövõ mért fõvezetéknél kell kialakítani a nullázást, itt kötöd össze a nulla vezetõt a földelõ vezetõvel ha nullázás feltételei fenn állnak. Ide csatlakozik a föld sínre az EPH vezetõi is. Érintésvédelem vonatkozásában az MSZ HD 60364-4-41:2007: áramütés elleni védelem, szabványt kell átolvasni.

blathy

A vidéki 20/0.4-es vagy 10/0.4-es városi trafóból akkor 16mm2-es vezeték jön le hozzánk?



Üzenet összefûzve: 2012. november 01., 20:10:35 DÉLUTÁN

Bocsi a sok kérdését.
Elosztót már raktam össze, de beüzemeléshez még nem engedtek közel.
...vajon miért?  :(
Sõt már nem a dolgozok cégnél.

Novill

Itt az utcai hálózatról való leágazásról beszéltünk, ami a házhoz jön be.
Valószínû a kollégák úgy gondolták, hogy hiányzik még a kellõ gyakorlatod, az üzembe helyezés felelõsséggel jár. A feszültség alatti munkavégzésnél nagyon oda kell figyelni, lehet hogy óvtak a veszélytõl. De gondolom azért elmagyarázták és megnézhetted alaposan az elosztó bekötését.