Villámcsapással villámvédelemmel kapcsolatos történetek

Indította nova, 2012. február 07., 10:33:49 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Gondoltam mivel sok villámvédelemmel foglalkozó szakember is megtalálható a fórumon. Vélhetõen az évek alatt sok olyan történetet hallottatok vagy esetleg saját tapasztalatot gyûjtöttetek, hogy milyen hibák és események történhetnek egy villámcsapás alkalmával. Esetleg a rossz villámvédelmi kialakítás milyen következményekkel jár?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Már volt egy-két hozzászólásom a villámvédelmi témában.
A tapasztalatok vegyesek.
Nem mindegy, hogy a villámvédelem hol van létesítve, és azt ki vizsgáltatja felül.
Ehhez az is hozzátartozik, hogy addig nem veszik ezt komolyan, míg a szomszéd épület nem kap villámcsapást. Ha ez által tûz keletkezik, vagy a villámcsapás miatt tönkre mennek az épületben lévõ elektronikus berendezések, akkor máz "gáz van".
Sokat azt gondolják, hogy kiakasztanak egy drótot a tetõre, és akkor már védve van minden.
Az MSZ 274 szabványsoroztat villámvédelmi csoportok szerint határozta meg a létesítendõ villámhárítót, az MSZ EN 62305 szabvány ehhez már kockázatelemzést kér.
Ezeket a felülvizsgálatokat kérõk jellemzõen nem ismerik.
Õk csak "papírt" kérnek. (Ezt már írtam.) "Mert a tûzoltó, adott erre egy határidõt." De azt nem mondta, hogy a felszerelt villámhárító jó.
Mikor a felülvizsgálat elkészül, és ha MINÕSÍTÕ IRAT készül róla, és nem papír, akkor a megrendelõ gondolkodhat, hogy mibõl lesz elvégezve a javítás.
Ilyenkor lehet gazdasági számításokat végezni.
Melyik az olcsóbb? Megfelelõ villámvédelem, vagy felvállalni a kockázatot?

nova

Ebben a topikban konkrét "elrettentõ" esetekre gondoltam. Ahol mindenki beszámolhat az általa tapasztalt, esetleg hallott villámcsapások következményeirõl. Esetleg tanulsággal, hogyan lehetett volna adott esetben kivédeni a villám által okozott károkat.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Akkor folytatjuk.:)
Egy villámcsapás áramerõssége 200 - 250 kA. Ennek dinamikus romboló hatása van.
Elrettentõ példa, ha egy tetõ fém lemezzel van lefedve, de a villám ezt átüti, és képes meggyújtani az alatta lévõ éghetõ anyagot, kigyullad a tetõ.
Gyakori eset, hogy a romboló hatás kitépi a levezetõt a falból, meggyújtja az épületfalon a hõszigetelést.
A hosszan futó - például levezetõkkel párhuzamos - csõhálózatokon is jelentkezik a villám hatása. Egyszerûen bevezeti a villámot csõhálózat az épületbe.
Ha nincs az épületben túlfeszültségvédelem, akkor az elektronikus berendezések "elszállnak."
A biztosító nem fizet, igen csak meg kell nézni, hogy a kötvényben mi van ezekrõl írva.:)
Aztán csodaszép dolgok történnek, ha a levezetõ például úgynevezett veszélyes hurokban készül. Itt repülhet a dinamikától minden.
Mit lehet tenni?
Szabványos villámvédelmet kell szerelni.:)
Megnézni a fémlemez vastagságát, olvadáspontját.
A hõszigetelõ anyag mûbizonylatának sok esetben nem hiszek, hogy neméghetõ, mert ha meggyújtom, ég mint a rongy.
Ha meg lehet gyújtani, akkor a villám is ezt megteszi. Leéghet az épületrõl az egész.
A túlfeszvédelemmel már foglalkoztunk. Ha nincs belsõ villámvédelem, akkor a  hancsik van a számítógépnek, TV-nek....
És nem mindegy, hogy a levezetõvel párhuzamos csõhálózat hogy van bekötve.
Nem árt egy jó EPH. De olyat is láttam már, hogy össze volt kötve a levezetõvel.
Ez már egy jó megoldás.
És végül még egy tapasztalt dinamikus hatás.
Ha a levezetõ mechanikus védelmére nem idomacél, hanem csõ van alkalmazva, akkor ez egy részében - egészében megtelik vízzel.
Villámcsapáskor egy "bumm", és szétrepül.




Novill

Egyik alkalommal voltam egy vidéki városban továbbképzésen ott láttam. A történetet mesélték ott nekem. Egy lapos tetejû épület, vasbeton födémszerkezet bitumen lemez szigeteléssel. A tetõn beton gúlára helyezett felfogó vezeték 50cm távolság tartással, elõírt szigetelõ lemez nélkül, és e betongúla alatt átütötte a födémet a villámcsapás és levezetés történt a padló burkolat irányába. Természetesen romboló nyomokat hagyott maga után a villámcsapás. A felfogó vezeték éles töréssel ment át levezetõvé. Mindez az átütéstõl kb. 1m-re. Itt kérdés a szigetelõ lemez megléte , a megfelelõ ív megléte és megfelelõ földelési ellenállás esetén megtörtént volna-e mindez?

istvan01

Révfülöpi kilátó kiégett villámcsapás következtében.
https://www.nyugat.hu/cikk/kigyulladt_majd_beomlott_a_revfulopi_kilato_ma
Ha volt kiépített külső villámvédelem akkor ez most kevés volt.
Talaj közelében külső levezetőt nem találtam képeken, a tetőn fém csúcs és fém zászlórúdon látható valami levezető bekötés
A csúcsdísz és zászlórúd képen:
https://www.turistamagazin.hu/media/thumbs/gy/on/yo/gyonyoru-kilatohelyek-es-romtemplomok-a-balaton-eszaknyugati-szegleteben-e2585cad-129444.jpg

istvan01

Idézetet írta: istvan01 Dátum 2020. február 13., 18:27:41 DÉLUTÁN
Révfülöpi kilátó kiégett villámcsapás következtében.
https://www.nyugat.hu/cikk/kigyulladt_majd_beomlott_a_revfulopi_kilato_ma
Ha volt kiépített külső villámvédelem akkor ez most kevés volt.
Talaj közelében külső levezetőt nem találtam képeken, a tetőn fém csúcs és fém zászlórúdon látható valami levezető bekötés
A csúcsdísz és zászlórúd képen:
https://www.turistamagazin.hu/media/thumbs/gy/on/yo/gyonyoru-kilatohelyek-es-romtemplomok-a-balaton-eszaknyugati-szegleteben-e2585cad-129444.jpg
Kondor Géza polgármester elmondása szerint volt rajta villámhárító és villámkár esetre biztosítás.
https://likebalaton.hu/telepules/revfulop/hireink/leegett-a-revfulopi-fulop-hegyen-levo-kilato-faszerkezete-141591/

tothgyula

Az első kérdés az, hogy volt-e korábban villámvédelmi időszakos, kötelező felülvizsgálat?Milyen a minősítése? A többi a Hatóság dolga.

istvan01

tételezzük fel, hogy volt vizsgálat, kockázati szint is régi-új norma szerint közepes talán, mert nem műemlék, állandó személy tartózkodás nincs, és talán volt figyelmeztető tábla villám és zivatar veszély esetén tilos a kilátó látogatása. Ahogy ez a tábla ki van helyezve a teljesen fémből épült a Mátrai Sástói kilátó aljához is.
Engem az jobban érdekelne, mi volt a villám védelmi kiépítés műszaki felépítése, ami itt nem volt elég. Miközben tudjuk, a nagy 200kA vagy még nagyobb (400kA-600kA) villámok nagyon ritkák, azok ellen nagyon költséges a védelmi rendszer.