Villamos balesetek

Indította nova, 2010. november 14., 01:40:21 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Molnár Viktor

A késes biztikre visszatérve : 100A -ig kapcsolhatsz vele terhelést , ha nincs közötte elválasztó lap akkor ez az érték közelítsen a zéróhoz ! A kezeden pedig bőrkesztyű legyen , ne a kinai melós kesztyű ugyanis az 4500 fokon úgy ég mint a zsír! kollégám 35 év szakmai rutinjával kikapcsolt egy  kábelt amiben túlterheléstől ment ki a lomha (NOL) 315A -os betét, a kinai kesztyűt végül a balesetiben 4-órás műtéttel sikerült róla eltávolítani. És még 5-hónapig volt begsiben a szemsérülése miatt! Csak a trafót kellett volna kikapcsolnia ! de mostmár tudja milyen mikor egy 630kVA trafó hegesztő üzemmódban működik! 930A x 20 ( 5% Urz) =18,6 kA , szép nagy bumm volt.

bizserge

Tisztelt Kollégák!

Egy velem történt esetet szeretnék megosztani.
A '80-as években történt az eset amikor gyors-szolgálatos (FIMŰV) szerelőként dolgoztam, hogy "rázáshoz" kellett kimennem.
Több kolléga elvérzett mert csak időszakos volt a fennálló hiba.
Az épület egy VII ker. három emeletes aládúcolt nagyon régi épület volt.
Épp fent állt a veszély megint mikor riasztottak. Nosza kifelé!
A III. emelet egyik lakásában pár perccel érkezésünk előtt, ismételten, épp kilőtt a fürdőkádból a kedves mama mert a fenekébe megint belecsípett a delej a kád lefolyónál.
Fürdőszobában gázkonvektor adta a meleg vizet.
Műszer hiányában a kezünket dugdostuk a kifolyó irányába a televizes kádba (persze szabályosan)  ???  :)   Valóban csípett egyre jobban amint közelítettünk a luk felé.
Nagy palávert vertünk az udvaron, hogy senki ne kapcsoljon semmit és legyen partner mert nagyobb gond is lehet....
Kollégával a bejövőtől indulva kizárásos alapon BEFM > srtang  >  melyik fázis > lakás, szóval végig a vonalon, kizárásos alapon.
Az ominózus lakás alatt, két emelettel lejjebbi lakásban akadtunk a "kóborra"!!!
Zenész cigány, falak is plüssel borítva, cipő zokni is levéve, minden készülék dugdosva, kapcsolgatva,  :P  fémvázas csingilingi operaház méretű csillár, pár égő nem ég benne, 2ÁK kapcsolóval gerjed..... kapcsolgatom.... kollégám ordít kádba lógva:  megvan!!!
Faggatom a tulajt mi az ábra!? Elmondása alapján volt kint nála egy szaki aki elmondta azért nem ég az egyik mert a bakelit foglalat elszenesedett cserére szorulna.
Tovább nyaggatom mi tartja ezt a monstrumot?
Nehezen megvallja, nemtudták másképpen feltenni pár éve, mit a bérházban még meglévő, de már nem élő világító gázvezetékre akasztották, ami a századfordulón üzemelt de a falakban bent maradt.
Ez  a régi cső megtalálható volt a 3 emeleten is, jó földelés reményében a készülék vázára csatlakoztatták!!!!!!! ??? ???
Így amikor a lenti lakó éppen felkapcsolta a másik hibás ágat, fent a harmadikon rakéta módban hagyták el a kádat.
Nos ág lekötve, ember kioktatva szigetelő beépítésre, kis család hála tüzek....stb.
Mondanom sem kell ezek után minden "rázás" bejelentést "megnyertünk".  ;)
Esetünk szerencsével végződött de a többi is hasonló pite volt. Ha gondoljátok van még.

Tisztelettel: bizserge

nova

Ez is jó mulatság lehetett kideríteni, hogy mi okozza a hiba jelenséget. Azért is hasznos megosztani az ilyen kis történeteket, mert lehet valakinek pont így adunk ötletet, hogy hibakeresésnél hol nézzen még szét esetleg.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

bizserge

Tisztelt kollégák!

Elrettentő példáknak írnám le azokat a munkákat amiket is amiket azokban az (átkos) években a fenti cégnél műveltünk. Mert sajnos rá voltunk "kényszerítve" többen is!
Még megvoltak az összes kerületi (IKV) ingatlan kezelő vállalatok.
A cégünk egy központi gyors szolgálatként működő cég volt, akinek az volt a feladata, hogy bármi áron áramot, fényt, meleget biztosítsunk a fogyasztó lakosságnak a főváros területén.
A szlogen az volt: "Akár kerítés drótban, akár vödörben de vigyünk áramot!"
Az elvégzett kókány munkát másnap aztán hivatalosan átadták az illetékes kerületnek, hogy a hibát szabály szerűen kijavítsák.
Volt rá nem egy eset, hogy a körfolyosós udvaron  6mm2 vezetéket mint szárító kötelet kötöttük át strangról-strangra szembe át a túloldalra, ....vagy zárlatot ezerszeresére patkolt késes biztivel lőttünk szét!!!!!
A plombákat úgy szaggattuk a mérőkről mint a meggyet! A pótlásuk abszolút hidegen hagyták az érintetteket. Rengeteg mérő kötés fellazulás, volt. Úgy turiztunk a ELMŰ dolgaiba mint gatyánkba. Csak a BFEM szekrény volt "tabu"!
Se biztonság se szabály nem volt szem előtt!
Télen még a vasalóval is fűtöttek a népek, úgy verték ki a biztiket, égtek a szövet szigetelések, kötések hogy ihaj.
Nagyobbat beletekerni,  tekerni egyet az égő dróton, aztán tovább a következő címre. A 63-as minden bírt!
Volt hogy napi 17-21 is volt egy műszakban.
Totál szakmai leépülés volt. Másfél évig bírtam aztán tipli! Nem akartam életfogytiglanig hűsölni! Egyedül a hálózatok felismerése, hibakeresési gyakorlatom fejlődött.
Hála istennek felszámolták a céget is! Kerületieket is a rendszerváltással. Csak az életveszély elhárítás volt valamennyire a lelkiismeretre bízva, amire a lehetőségekhez képest adtunk valamit is! (szig.szallag)
Ma már nagyon örvendetes, hogy az érintés és életvédelemre is sokat adnak és a szabályok betartását is szigorúan veszik!
Legyenek példa eseteim elrettentőek azok számára akik csak "kicsi" szabálytalansággal próbálkoznának a szakmában! Sok mindent meglehet úszni de nem biztos, hogy bejön!

Tisztelettel: bizserge

Wolfmaster

Úgy gondolom, hogy a szakmában az elkövetkező időszakban egyre több villamos balesettel fogunk találkozni. Ennek az oka a villamos képzések időtartamának drasztikus csökkenése. (OKJ-s felnőttképzés) Kevesebb mint 1 év alatt heti 2 alkalommal el lehet sajátítani a villanyszerelést. Ezt nem tudom kik gondolták komolyan, de a tapasztalat azt mutatja, hogy ez maximum annak sikerülhet, aki már a tanfolyam előtt mondjuk a munkájánál fogva valamilyen gyakorlati tapasztalatra tett már szert és elég jó műszaki érzékkel rendelkezik.
Következzen a történet amire alapozom az állításaim:
Adott két kolléga a cégnél, ahol karbantartóként tevékenykedem. Az egyik csoportvezető (érettségizett szakács-cukrász) a másik kolléga pedig minőségbiztosító (gimnáziumi érettségivel). (a szakmákat nem lenézés képen írtam, csak hogy érezhető legyen a villanyszerelő idegenség) A főnöknek az a gondolata támadt ( gondolom mivel ventilátorokat gyártó cég vagyunk), hogy erre a két pozícióra jó lenne valami műszaki végzettséggel is rendelkeznie a kollégáknak, ezért elküldte őket Veszprémbe (igen, a város nevét okulásul leírom, a szereplőkét inkább nem) egy gyorstalpalós villanyszerelő képzésre. Az óta mindig van min röhögnünk a cégnél! Még röhögünk, mert mindketten élnek, de ez nem a felkészültségükön múlik, de legfőképpen nem a felkészítő tanár-gyakorlati oktató hozzáértésén sem! A történethez hozzá tartozik, hogy beszámolóik alapján a csoport elitjéhez tartoznak, vannak a tanfolyamon náluk szerényebb képességekkel rendelkezők is. Csak egy-két példa, mely megesett a tanfolyamot. A hibákat inkább nem elemzem, úgy is elég egyértelmű azt hiszem.
A tanár felküldte a létrára az egyik tanulót, hogy vágjon el egy kábelt, a kismegszakítót már lekapcsolta. Végeredmény: szikraeső, remegő lábú diák lemászik a létráról. Nem olvadt a nyakába a csípőfogó, nem sült ki a szeme és nem rázta meg az áram. Szerencséje volt? De bizony ám! A tanár erre: ja, bocs, másik kismegszakítót húztam le.
Másik eset: a tanár behoz egy villanymotort. Viszonylag lassú forgású, nagy nyomatékú motor. Mondja, akkora a bika benne, hogy ezt nem lehet lefogni. A kolléga persze egyből: kihívás elfogadva! Mihelyst hozzá ér a motorhoz, kapja is el a kezét, merthogy ráz. Tanár mondja, az kizárt, Ő kötötte be a motort személyesen! A kolléga mit csinál? Meggyőződik róla, hogy tényleg ráz a motor! Na ezt ti hogyan tennétek meg?.... Igen, Ő megfogta még egyszer! Csak az után gondoltak rá miután másodszor is rázta, hogy ugyan már egy műszerrel nézzünk már rá. Természetesen feszültség alatt állt.
Másik kolléga egyik története: A tanár (igen, mindig szereplője a történeteknek!) küldte a munkatársam, hogy kössön ki egy fénycsőarmatúrát és bontsa le a kábelt. Természetesen a kismegszakító le van húzva. Az valóban le volt, ellenben a fém vezető csatornában volt egy elvágott kábel, melynek a fázisa a csatornához ért. A csatornához meg a kolléga. Enyhe bizsergés után elment a kedve az armatúraszereléstől.
Szintén az első kolléga története (a legsúlyosabb az összes közül): Kapcsolótáblán raktak össze csillag-delta indítást. Első lépésben a vezérlő áramkört rakták össze. Tesztelték, működött. A tanár ott állt a 2 srác mögött ellenőrizni mit csinálnak. Már csak a motor bekötése volt hátra, a kolléga húzta végig a kezét a kábelen, keresve a motorba bekötendő végét. A végét, majd mikor megtalálta a tenyerén 3 kis pötty keletkezett. Áramjelnek is hívjuk a szakmában. Ő személyesen 3 fázist zárt rövidre a tenyerével. Nem húzták ki a próbatáblát, nem feszültségmentesítették a tanár kérdése meg mi volt? Nem tudtad, hogy le kell kapcsolni? Azt nem értem minek áll ott mögöttük? A srác engem hívott fel, hogy mi a teendő ilyenkor. Mondom neki, hogy áramütéskor kórház, megfigyelés. A másik kolléga szerint teljesen beszart és elment az említett intézménybe ahol este 6-tól reggel 8-ig látták vendégül.
1 hónap sincs a vizsgáig, de egy forgásirány váltás, vagy egy csillag-delta indítás még kínai. Elvileg épületvillamosság szerelők lesznek (az egyikőjük a tanfolyam elején azt mondta: házvillanyszerelők és azóta is így hívjuk egymás között) A tanfolyam tematikája szánalmas. Szabványokról "tanultak" az elején, mikor még azt sem tudták mi a különbség a feszültség meg az áram között. A tanár már legendás, mert csak az ő csoportjukban a leírtakon kívül is történtek szerencsés kimenetelű balesetek, de ezen kívül is több éves múltra nyúlik vissza kiváló tanári munkája. Szerencsésnek tartom, hogy a két kolléga legalább megfelelő ismeretekkel rendelkezik ahhoz, hogy azt a döntést hozzák meg, hogyha nem nagyon muszáj az éleben többet ne nagyon nyúljanak villamos vezetékhez segítség nélkül. Szerintem mindketten alkalmasak lennének villanyszerelőnek, de nem ilyen forma oktatás után.
Hoppsz ez kicsit hosszúra sikerült, de ha esetleg villamos ipari tanulók olvassák szűrjék le a tanulságot: Nem biztos, hogy a tanár tudja mit tanít. A villannyal nem lehet játszani, mert megúszni 1-2X meg lehet egy-egy balesetet, de ha csak 1X-is elhagy a szerencse, akkor annak nagyon súlyos következményei lehetnek!

Könyves Kálmán

Többször elhangzott már, hogy ne politizáljunk, de ez megint egy olyan kérdés, (a szakképzés helyzete)ami sikerpropagandaként van előadva, közben meg soha nem volt még ennyire lent a színvonal. Azért szerintem nyugodtan kiírhatnád, hol vannak ekkora ászok az oktatók közt, nehogy véletlenül is ajánljuk valakinek vagy valaki gyermekének az itt leírt műintézményt. Sajnos a kevés jelentkező, aki a pályára menne, ilyen helyekre kerül, és vagy elmenekül, vagy csak egyszerűen nem kap használható tudást.
A munkahelyemen is lehet, hogy ezért kaptam azt a választ, mikor rákérdeztem a villanyszerelő tanuló oktatásának lehetőségére, hogy nagyon rizikós, nem vállaljuk be.
Hogy lesz utánpótlás?
Lehet, hogy sehogy. Ez nekünk lehet, hogy egy darabig még jó is lesz, és annyiért dolgozhatunk, amennyiért szeretnénk.
De a cégeknél már most létező probléma, hogy csak hónapok után találnak megfelelő szakembert, és a kieső időszakban vagy külsőssel dolgoztatnak, vagy megoldják a problémát, ahogy tudják-szakmaiságról itt már kár is beszélni.
Pl. CNC gépkezelő képzés fényévekkel jár a villanyszerelő előtt, érdekes módon meg tudták oldani...

nova

Hát ezeknek a tanulóknak legelőször a feszültség mentesítés lépéseit kellene megtanítani, csak ezek után kellene a többivel foglalkozni.
Az az érdekes, hogy nem vesznek fel baleseti jegyzőkönyvet az áramütésekor? Ebben hála istennek nincsen gyakorlatom, de amikor a kórházban bejelentkezik valaki akkor nem kérdezik meg a körülményeket?

ui.:
Idézetet írta: Könyves KálmánAzért szerintem nyugodtan kiírhatnád, hol vannak ekkora ászok az oktatók közt, nehogy véletlenül is ajánljuk valakinek vagy valaki gyermekének az itt leírt műintézményt.

Ezzel csak egy problémám van, nehogy a fórumot marasztalják el rágalmazás és egyéb címszavakat használva.

Mindenesetre nagyon durva történetek.

Nekem is voltak már olyan esetek, hogy a villanyszerelő azt mondta, hogy akkor lehet nyugodtan lehet kötni az adott kábelre. Én azért megmértem, persze nem volt feszültségmenetes.  :( Ilyen esetekkel azért találkozni, néha. Az már viszont nagy baj, hogy az oktatási területen megtapasztalják a tanulók az áramütést.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Zoli86

Sziasztok!

Igen régi az utolsó hozzászólás, de két történetet meg kell osszak veletek:
Még jó 10 éve egy alumíniumöntödében (direkt nem írok cégnevet, mert még létezik) töltöttem a gyakorlatomat, ott sajnos gyakoriak voltak a 200A-es NH0-ás olvadóbetétek, néha nagyobbak is. Az egyik alján nem nyomatékkulcsal húzták meg a sarut, hanem csak találomra kézzel, persze terhelés kapcsoló nincsen, viszont a vezeték már szineződik, a hőmérő is ezt igazolta, úgyhogy egy szintén gyakorlatát töltő villlanyszerelő sráccal betét ki és ráhúzunk nyomatékkulccsal. Szegény fiúnak életében nem volt még a kezében NKI fogó, úgyhogy megmutattam neki bent a műhelyben egy kiégett betéttel és egy bekötetlen foglalattal mit, merre, hogyan. "Nos, akkor nézzük élesben..." gondoltam, odamentünk, ami megszakítóval volt bekötve lekapcsoltuk, de a betáp "élt", szegény nem látta rendesen, úgyhogy bedugta a fejét a szekrénybe, hogy oldalról lássa rajta van e a fogó rendesen... Egy öntödében nincsen csend éppen, de még a melósok is meghallották mekkorát ordítottam és a munkásnadrágnál fogva kirántottam a szekrényből (padlóra zuhanás+nagy ordítozás), ugyanis nem vette észre, hogy az egyik hajszála már két fázist összezárt, szerencsére csak a villant-> elégett helyzet volt, de remélem azóta megtanulta hogy nem dugjuk a fejünket feszültség alatt lévő szekrénybe.

A másik ugyanebben a cégben történt, hogy "valamelyik zseni" a hidraulika mágnesszelepeit beszerelte az elektromos vezérlés szekrényébe. Aki látott már közelebbről ilyet az tudja hogy kétféle tömítés létezik, az egyik már ereszt a másik majd ereszteni fog. Naná hogy "elpukkant" az egyik... Nem tudom kinek van meg az élmény, amikor megáll egy gép, kinyitod a vezérlőszekrény ajtaját és.... kidől belőle kb. 50liter hirdaulika folyadék... Tiszta szerencse, hogy a betáplálás a legfelső kalapsínre került és a folyadék szint a szekrényben nem érte még el, különben lett volna "csillagok háborúja" mire a másik végén az NH0 megszólal...

Talán először meg kellene tanítani a diákokat pár apróságra (érintés és munkavédelem), mielőtt kizavarják őket gyakorlatra, különben ilyenek történnek vagy a szakmai gyakorlatból csavarválogatás lesz (aminek szerintem semmi értelme, mintha az Ecserin vette volna a papírját).

Álljon itt tanulságként, hogy két tejfelesszájút nem hagyunk egyedül bóklászni és hogy Murphy sosem alszik... amiről azt hiszed nem történhet meg, az fogja a vesztedet okozni.

S/K

Második esetnél nem történt volna zárlat az olaj szigetel, de nem szakszerű volt a szerelés az biztos.
Köszönjük.