áramsűrűség

Indította JUVILL, 2015. december 29., 16:41:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. január 02., 01:54:23 DÉLELŐTT
Az önindukció jelensége önmagában és számottevően egy vezetőben ugyan nincs hatással

"Úgy tűnik", hogy a skin hatás létezésének oka az önindukció.

IdézA fentiekből következően azt is gondolom továbbá, hogy a nagyfeszültségű távvezetékek esetén nem véletlenül használnak stabilan egymás mellé rögzített több eres vezetőhálót a fázisok átviteléhez, mert ha véletlenül nagyobb áramot kell a vezetőnek vezetni, akkor ezzel a módszerrel igyekeznek a csökkenő skin miatti veszteséget csökkenteni.

A veszteséget akkor nőne, ha a skin hatás nőne, nem akkor ha csökkenne!
Az nem lehetséges egyébként, hogy a párhuzamosan feszített távvezeték sodronyok alkalmazásának létjogosultságát tisztán mechanikai okok adják?

IdézInnen következtetem azt is, hogy kisfeszültségű hálózatokban az oszlopsűrűség miatt nincs szükség acélmagvas vezetékekre, így a rajtuk átküldhető nagyobb áram nyugodtan igénybe veheti a teljes vezeték keresztmetszetet.

Igen. Kb 300 mm2 keresztmetszetig.


nyaki

""Úgy tűnik", hogy a skin hatás létezésének oka az önindukció."
Nem az oka, csupán kismértékben befolyásoló tényező. ...olvass tovább, ne a szőrszálat hasogasd, kérlek alássan! ;)

"A veszteséget akkor nőne, ha a skin hatás nőne, nem akkor ha csökkenne!"
Itt fogalmi zavarban szenvedünk, ugyanis ha azt mondom, hogy a skinhatás csökken, akkor arra gondolok, hogy a vezeték belseje felé törekszik az áram. Szerintem ez logikusnak hangzik, hiszen a skinhatás a vezeték külső részére értendő. ...vagy nem? ::) Ha nőne a skinhatás, az nálam azt jelentené, hogy az áram a vezeték külső része felé igyekezne.

"Az nem lehetséges egyébként, hogy a párhuzamosan feszített távvezeték sodronyok alkalmazásának létjogosultságát tisztán mechanikai okok adják?"
A mechanikai ok nyilván az egyik, a másik és véleményem szerintem a lényegesebb, amit már leírtam.

"Igen. Kb 300 mm2 keresztmetszetig."
Való igaz, de ilyen keresztmetszetű vezetéket kisfeszültségű légvezetékes hálózaton még nem is láttam, de attól még lehet.





Szirty

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. január 02., 17:01:36 DÉLUTÁN
Nem az oka, csupán kismértékben befolyásoló tényező. ...olvass tovább, ne a szőrszálat hasogasd, kérlek alássan! ;)

Nyilván nincs értelme újra leírni ha elsőre nem ment át.
Fátylat rá.

IdézItt fogalmi zavarban szenvedünk, ugyanis ha azt mondom, hogy a skinhatás csökken, akkor arra gondolok, hogy a vezeték belseje felé törekszik az áram. Szerintem ez logikusnak hangzik, hiszen a skinhatás a vezeték külső részére értendő. ...vagy nem? ::) Ha nőne a skinhatás, az nálam azt jelentené, hogy az áram a vezeték külső része felé igyekezne.

A skin hatás: A vezetőben folyó áram nem homogén annak keresztmetszetére nézve.
A skin hatás tehát az a hatás, ami miatt az áram a vezető felszíne közelébe szorul.

Ha egy ilyen hatás fokozódik, akkor nő a skin hatás, tehát az áram egyre inkább a vezető felszíne felé szorul.

Mint a nedvesítő hatás. A nedvesítő hatás eredménye a fokozott nedvesség.

Hatás fokozásával a hatás egyre inkább érvényre jut és ezzel a hatás eredménye is és összes mellékhatása is (beleértve pl. a veszteség növekedését is). Szerintem ez így egyértelmű és logikus.
Ennyi. Úgyhogy szerintem ne szenvedjünk tovább :-)

IdézValó igaz, de ilyen keresztmetszetű vezetéket kisfeszültségű légvezetékes hálózaton még nem is láttam, de attól még lehet.

Való igaz, és igen jól felismerted: A mondat nem kis feszültségű légvezetékes hálózatokra vonatkozott.
Azt (ide nem illő módon, talán félreértés miatt) te keverted bele a képbe.

nyaki

Hmmm!  ::)
"...olvass tovább, ne a szőrszálat hasogasd, kérlek alássan! ;) "

Szirty

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. január 03., 01:00:57 DÉLELŐTT
Hmmm!  ::)
"...olvass tovább, ne a szőrszálat hasogasd, kérlek alássan! ;) "

"Nyilván nincs értelme újra leírni ha elsőre nem ment át.
Fátylat rá."

(Halkan kérdezem, hogy személyeskedő hangnem nélkül lehet-e vitatkozni?)

nyaki

Üdv Szirty!
"Nyilván nincs értelme újra leírni ha elsőre nem ment át.
Fátylat rá."  :)
Mivel ebben a topikban szakmai kérdést vitatunk meg, személyeskedésnek semmi helye, viszont mivel szakmai vita alakult ki, így szívesen venném mások meglátását is a dologgal kapcsolatban, hogy a topik végére, az idelátogató, információt gyűjtő érdeklődő is tiszta képet kapjon a témáról.

Szirty

Érdekes hogy engem figyelmeztetsz és nem az "elkövetőt". :-)
No mind1...

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. január 04., 18:56:11 DÉLUTÁN
szívesen venném mások meglátását is a dologgal kapcsolatban,

Úgy legyen!

Sztrogoff

Hát, bocsánat, a szkinhatás oka az indukcióval magyarázható.
Szó esett arról, hogy csak mozgásban érvényes, de az  (csak ott) csak azért van, mert a mozgás (motorokról van szó) miatt nagyobb a frekvencia - amikor még csak gyorsul a forgórész.
Idézek a tankönyvből: "A szkinhatás körülbelül 150 mm2 keresztmetszetű alumínium vezetőkig viszonylag csekély, de már 500 mm2-nél jelentős lehet 50 Hz mellett is." Szóval a 300 az egy jó beközölés. :)
A szkinhatás gyűjtősíneknél is jelentős tud lenni. 50 Hz mellett 100x10 mm-es sínnél a szkinhatás már 15% többletveszteséget okoz egyenáramhoz képest. Nem tudom, hogy ma érvényes-e az a szabvány, amelyik kb 15 éve még előírta, hogy 10 mm-nél vastagabb sín nem is alkalmazandó, de volt ilyen.
Ha párhuzamosan kapcsolt vezetők/sínek vagy más fázis vezetői/sínjei vannak a közelben, az is nyomoronc hatású, de azt közelségi hatásnak hívják.

Remélve, hogy a tények miatt nem lehet haragudni. :)