14/2004. (IV.19.) FMM rendelet helyett!!

Indította nyaki, 2016. május 11., 13:26:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
Megjelent a legújabb rendelet, a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjével kapcsolatban:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1600010.NGM&timeshift=fffffff4&txtreferer=00000001.TXT

ssjoci

A 19. paragrafus -ha eltekintünk a rendelet címétől- szerintetek mire vonatkozik, és mire nem?

Fecó

A válasz szerintem igen egyszerű, nincs is más dolgunk, mint definiálni az erősáramú villamos berendezés fogalmát. Ezt itt a fórumon meg is találtam:

"Erősáramú az a villamos berendezés, amely a villamos áram munkavégző képességének felhasználására szolgál, továbbá mindaz a villamos berendezés, amely a villamos energiát e berendezések céljára más energiafajtából előállítja, átalakítja, szállítja illetve elosztja."

Ha jól gondolom, a generátortól az utolsó asztali lámpáig, szinte mindenre...

tothgyula

Üdvözletem!
A fenti rendelet mindenütt "érintésvédelmi berendezésről,felülvizsgálatról" ír!
A legutóbbi "Villanyszerelők Lapja" 8. oldalán az "Írók, cikkszerzők" pedig "Hibavédelem ellenőrzéséről". Nem kommunikáltak a szerzők egymással!!! Mi értjük a lényeget, de legyünk pontosak.
IGEN HASZNOS LENNE, HA MARADNÁNK AZ "ÉRINTÉSVÉDELEM" fogalomnál. De ha már így fordították Eu-s szakemberek, tegyük zárójelbe az utóbbi fogalmat.
Véleményem az, hogy az erősáram már sok halálos balesetet követelt, tehát vonatkoztassuk ezt a felülvizsgálatot minden valóban ERŐSÁRAMÚ berendezésre.40 éve végzek felülvizsgálatokat, ellenőrzéseket és  tudnék könyvet írni a tapasztalt hajmeresztő esetekről. De nem untatom kollégáimat ezzel.
Íme az új rendelet-ami- KÖTELEZŐ- érvényű, tehát nem szabvány .
TothGyula felülvizsgáló.

Sztrogoff

Inkább tán az a baj, hogy a szerelői ellenőrzés tárgyköre nincs meghatározva. Definíciója meg nincs egészen összhangban az eddigiekkel, mert itt a rendeletben az van, hogy nem igényel műszeres mérést, az MSZ 172 és a VBSZ tervezet szerint meg meggeres mérés van benne.

recens

Végre változtattak ezen:   

19. §

(5) Működési próbát kell végezni:

a) áram-védőkapcsolón és a korábban létesített feszültség-védőkapcsolón háromhavonta;

b) ideiglenesen telepített munkahely esetén az áram-védőkapcsolón és korábban létesített feszültség-védőkapcsolón a telepítéskor és azt követően havonta.

pgz

Üdv!
Én azt nem értem, hogy pontosan mit takar a 2.§ k), l) pont:
új vagy új létesítésű villamos berendezés/ érintésvédelmi berendezés: olyan berendezés , amelynek hálózati táplálása    még nem kapcsolódik     össze fémesen más használatban levő berendezések hálózati táplálásával.
Hogyan , később össze fog kapcsolódni ??, most csak min keresztül kapcsolódik, nem fémesen, egy darab deszkán ??
Hát ha máshol nem a táp trafón keresztül csak van fémes kapcsolat !

Lehet hogy késő van de az új vagy új létesítésű érintésvédelmi berendezés fogalom is nehezen elképzelhető , ez pontosan fogalmilag mit jelentene??

Olyan berendezés, amelynek működése     még független    a már meglevő - és ellenőrzött - érintésvédelmi berendezéstől,


Meddig kell ennek függetlennek lennie, térben vagy időben ,  ez a még kifejezés nem egy egyszerűen meghatározható megfogható dolog, különösen, hogy erre a rendelet nem ad meghatározást sem.... vagy én nem találtam meg.


Remélem Ti tisztábban láttok, mint én szemüvegben, segítsetek!






tothgyula

Üdvözletem!
A válasz egyszerű.
A "k" és "l" pontok fogalommeghatározása pontos. Tehát ha újonnan létesítesz érintésvédelmi, vagy villamos berendezést, akkor ezt feszültség alá helyezés előtt szigetelésméréssel ellenőrzöd.MSzHD60364-6:2006 sz.6.1 pontja szerint.Utána feszültség alá helyezed, és az RCD-ket mechanikusan is és műszerrel is kipróbálod, és dokumentálod. Erre a "Villanyszerelők Lapjában" találsz formátumot.A védővezetőkön pedig elvégzed a folytonossági vizsgálatot, majd a hurokmérést.
ÜdV:TothGyula felülvizsgáló.

pgz

Üdv!
Értem mit akartak, csak még fogalmak szintjén sem tudták leírni.

1. Érintésvédelem ( közvetett érintés elleni védelem ): a testzárlatok következtében felléphető érintési és/vagy lépészfeszültségek által okozott élettani veszélyek megelőzésére, illetve csökkentésére szolgáló műszaki intézkedések összessége . / MSZ 172/1986 1.2.1 / Újabb meghatározást még nem láttam.

Hogy lehet intézkedések összessége érintésvédelmi berendezés ?, mint ahogy a k) pontban írják?? Azt sem tudjuk ez mit takar, félek Ők sem ! Mi ebben a pontos fogalommeghatározás ?

pgz





Sztrogoff

"...mi tekinthető új berendezésnek... Az érintésvédelmi berendezéseknél még csak világos: egy új földelés, egy új védőkapcsoló, egy új védőelválasztó transzformátor nyilván új érintésvédelmi berendezés, egy védővezető meghosszabbítása nyilván csak bővítés..."