Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna

Indította enner, 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

enner

Ha jól értem,jó minõségû anyagokból és szakszerû szereléssel a padláson sem lehetne gond.
Egyértelmû,hogy  ott van a "de mi van ha" ....de ez valószínû  minden szakmára vonatkozik.

A földelõnél természetesen a zászló hegesztést is hosszan, AWI -t  és rozsdamentes pótanyagot használva profin gondoltam.
Láttam a "gyári" tüzihorganyzott szondát....silány ,salakos hegesztés...gondolom majd a horgany elfedi volt a jelmondat.
Kipróbálom,természetesen ha nem lesz jó a méréskor,,ütök gyárit is :-X

A fém,vagy szinterezett fém kötõdobozoknak mi a hátrányuk?
Az áruk többszöröse a mûanyagénak....ha az iparban használhatóak,családi háznál nem lehet probléma.
Köszönöm a hozzászólásokat és a képeket!!



Szelei

Én a földelést 2 " -os horganyzott csõvel és horganyzott 10-es köracél összehegesztése után egyszerûen le fújnám horgany spalyvel.

Így saját hegesztessed biztosan megbízhatóbb lesz. Mindenesetre javaslom leg kevesebb 100 mm hosszan hegeszd ha toldás kell a köracélnál ott is ugyanígy kell eljárni. :)


Gyurmaúr(fi-relé)

"A fém,vagy szinterezett fém kötõdobozoknak mi a hátrányuk?
Az áruk többszöröse a mûanyagénak....ha az iparban használhatóak,családi háznál nem lehet probléma."

Istenigazából nincs velük gond, de sokkal macerásabb õket telepíteni, mint a mûanyagokat, hiszen járulékos földeléssel kell ellátni õket, ugyanúgy, mint a kábeltálcákat, létrákat. Az iparban is csak a különlegesen "kemény" pályákon, tehát a robbanásveszélyes és/vagy marópárás területeken használják, egyéb esetben ott is OBO, Hensel és tettestársaik vannak használatban, ugyanis egy jó kis membrános tetõs,tehát passzentra záró OBO-nál nincs jobb. Nyilván ebben a kategóriában is van gagyi, sõt übergigagagyi is, na azokat mégcsak véletlenûl se vedd meg, mert lehet, hogy a fentebb említettekhez képest 1/2 áron kaphatóak, csak éppen nem képesek ellátni a fõ feladatukat, azaz a kábel elágazások hatékony védelmét a kûlvilág behatásaival szemben.
Ami pedig a hatékony földelést illeti; nos, azzal soha nincs gond, ha 1-el több lándzsát versz le, csak az a lényeg, hogy minden földelõ cuccot az EPH dobozban,a megfelelõ EPH sínnel köss össze! 


JUVILL


Nem akarok vitatkozni, de azért mert szinterezett, attól még nem biztos, hogy robbanásveszélyes helyen alkalmazható a doboz.
Ott azért van egy bizonyos környezettõl függõ robbanásbiztos védelmi mód.

nova

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. február 02., 21:12:45 DÉLUTÁN
Ilyen kötõdobozt lakásban nem szokás használni. Ez egy ipari gépeken használatos forma mely jelllemzõen jelkábelek kötésére kell. Ha már van ilyened esetleg padlástérben szétosztásra jöhet szóba, tehát ott ahol nem vezetékkel hanem kábelekkel szerelünk és szükség van a tömített ki-be vezetésre is.

Ez így igaz, az ilyen jellegû dobozokat szoktak használni például gépek bekötésére is, így egy helyre ki vannak fejtve a Márton kolléga által is említett jelkábelek. A másik érv az ilyen jellegû fémdobozok használata mellett az iparban a nagyobb igénybevétel, hiszen gyakrabban nyitogatják és ellenõrzik ezeket a szekrényeket, mint egy családi házas felhasználásban.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

enner

Értem.
A téma kimerítve....nem akarok vitát gerjeszteni köztetek  dobozok miatt ;)
Lényeg a lényeg....ha felhasználom (földeléssel ellátva) beleköthetnek ,hogy nem szabályos?
De mégis ;) a másik dobozos kérdésem :
A linkben  szereplõ használható EPH kötõdobozként? (félúton a földelõ és a mérõdoboz között)
Mert a falba süllyesztett   idõvel napszívta doboztetõt nem akarok.Ez néz ki valahogy...

Rittal doboz 150x150x80 mm


KÖSZÖNÖM!!!!

Novill

A "félúton lévõ doboz" az a földelõvezetõ(fém) kerül összekötésre a szigetelt villamos (MKh 10mm2 zöld/sárga) PE földelõ vezetõvel. Ez a kötõdoboz fontos, az utólagos ellenõrzés miatt is. Ezek a dobozok léteznek 100Ft alatti áron, de van minõségi 1000.- Ft feletti áron. Nincs tiltás a minõsített fém doboz alkalmazására, de indokolatlanul többe kerül. Az sem tiltott, hogy a rossz minõségû doboz fölé esztétikailag elfogadható, az épülettel harmonizáló nyitható tetõt helyezz el. Az EPH vezeték közvetlenül az elosztó szekrénybe van vezetve. Ahol több bekötés van, ott EPH csomópontba kell kötni a bekötéseket. Ma Mo-n döntõen a mûanyag dobozok kerülnek alkalmazásra a gyakorlatban.

JUVILL

Idézetet írta: enner Dátum 2012. február 07., 11:21:08 DÉLELŐTT
Értem.
A téma kimerítve....nem akarok vitát gerjeszteni köztetek  dobozok miatt ;)
Lényeg a lényeg....ha felhasználom (földeléssel ellátva) beleköthetnek ,hogy nem szabályos?
De mégis ;) a másik dobozos kérdésem :
A linkben  szereplõ használható EPH kötõdobozként? (félúton a földelõ és a mérõdoboz között)
Mert a falba süllyesztett   idõvel napszívta doboztetõt nem akarok.Ez néz ki valahogy...

Rittal doboz 150x150x80 mm

KÖSZÖNÖM!!!!

Miért nem volna szabványos?
Miért köthetnek bele?
Ha kisfeszültségû csatlakozásra használod a fém dobozt, és ellátod érintésvédelemmel, szerintem abba nem köthetnek bele. Ehhez hozzátartozik, hogy a benne lévõ vezetékkötéseknek is szabványosnak kell lenni.
Tegnapi hozzászólásomban ebben a részben ecseteltem egy témát.
Hogy ezeket "kemény" "robbanásveszélyes és/vagy marópárás helyeken használják..."
Elnézést, de ez nem fedi a valóságot.
Ha a doboz szinterezett, és bármilyen jó az IP védettsége, az még nem jelenti azt, hogy robbanásveszélyes térben is lehet alkalmazni.
Ettõl még nem lesz sem fokozott biztonságú, sem nyomásálló tokozású.
Hacsak nincs rajta feltüntetve a robbanásbiztos védelmi mód jele.

enner


ELMÛ
Fogyasztásmérõ szekrények kialakításának feltételei

" Légvezetékes közcélú hálózat
esetén a szabadvezetékes csatlakozót 30 méter hosszig díjmentesen létesíti a kivitelezõ,
földkábeles közcélú hálózat esetén a szolgáltató megbízottja "


Szerintetek ezt lehet kérni,hogy így legyen?
Mert akkor az oldalsó bejáratnál lehetne a szekrény,és nem a saroktól 1,5m.en belül...
Hol kell kérni,hogy határozzák meg a  tényleges helyét?
Kösz!!