Kábelfektetés a méretlen és mért oldalon

Indította JUVILL, 2012. december 23., 10:43:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Természetesen, egy helybéli, ex e.on.os kollégával együttműködve fogjuk tető alá hozni a beruházást, hiszen ő már épített ki földkábeles mérőhelyeket a faluban, ergo ő tökéletesen tiszzában van mindennel. Egyébként az új mérőhely + hozzá új -min 2.5 m hosszú- földelő szonda -mint említettem- az utcaifronti kertben kerül elhelyezésre, kb 1 méterre a kerítéstől, tehát "kukatárolót" nem fogunk építeni, ha az ég a földdel összeér, akkor sem! Ez a kerítés úgy 50 éve épült, azért azt már ne várják el az értünk lévő (és nem fordítva!) SZOLGÁLTATÓK, tehát a nacscságos e.on, hogy még új kerítést is húzzunk fel, melyben lesz egy mérőhely "házikó", mert abból országos botrányt csinálok(unk)! Így is a pofátlanság non plus ultrája, hogy a 15 méter -az is csak akkor ingyenes, ha legalább 1 számmal bővíted az Amperértéket, igaz azt még nem tudom, hogy 3 fázis esetén elég, ha csak 1, vagy 2, netán mind 3 fázis esetén bővíteni kell-e a quasi "ingyenes kábelszakaszért? Ez még nem tiszta számomra... ???- feletti kábelért méterenként 4000.- Ft + ÁFA árat kérnek, amikor pl a 4x25-ös NAYY ezen az áron kéreti magát a Halu-nál, mely ár gondolom az e.on-nak nem ennyi?! Ha ugye bővíteni kell a jelenlegi 25-ről 32A-re, akkor ugye az fázisonként szumma 64A-t jelent, legalábbis, amennyiben mindkét órán csúcs kiterhelés lenne, mely nyilván nem lesz, hiszen az éjszakaiba csak a bojler és a rögzített bekötésű fűtőpanelek kerülnek bekötésre, ergo jó, ha a 32A-nek a fele fog caplatni és az is csak az egyik fázison, a másik kettőn talán ha 6-6 Amper, úgyhogy az a veszély nem fenyeget, hogy lecsapjuk az utcai szakaszoló késest... 8)
NAYY-J 4X25 ALUMÍNIUM FÖLDKÁBEL                             
Szóval, többek közt ezért sem mindegy, hogy a mért főkábelek egyike 4, avagy 5 eres kell legyen?!?  Remélem, azt jól gondolom, hogy a 2 db MT egy KPE csőbe lesz behúzva a mérő és az épületbe történő behatolás közötti szakaszon?!?

Üzenet összefûzve: 2013. március 31., 15:27:50 DÉLUTÁN

Hát úgy tűnik, itt és most nem lesz válasz az én kérdésemre, úgyhogy szomorúan konstatálom, nem sikerült felcsigáznom a derék fórumtársakat... :'(

helcs

Csatlakozó felmérés keretében az ÉMÁSZ embere abban állapodott meg a fogyasztóval, hogy a létesítendő kábelos mérőhelye az épületfalon elhelyezhető, mert még így is belül lesz az ingyenesem biztosított 15 m-en. A gazdasági-műszaki tájékoztató elfogadásakor megkezgik a tervezét. Ígéretük szerint nem tart 6 hónapig. Ezután megbízott a mérőhely kivitelezésével. Az alábbiakban néhány kérdésre szeretnék választ kapni azoktól a kollégáktól akik jártasak a kábelos fogyasztásmérő-hely létesítésében.
-Mivel egyetlen fogyasztási hely ellátásáról van szó csatlakozó főelosztó létesítése nem szükséges. Az MSZ 447 szerint"3.3.5. A csatlakozókábel a hálózati leágazóponttól a fogyasztásmérőhelyig vagy az első túláramvédelmi készülékig megszakítás és toldás nélküli legyen." Ezt úgy tudom értelmezni, hogy nincs szükség kábelfogadó egységre. Ez némileg ellentmond annak, hogy ha a szolgáltató árnyékolt kábelt használ(nem tudom milyen lesz) akkor az árnyékolást ki kell vezetni a PEN sínre rákötni, és le kell földelni. Mi erről a tapasztalat?
-A méretlen kábel a földből előbukkanva a lábazatban, majd a falban folytatja útját. Ide védőcső szükséges. Bár ez a méretlen hálózat része amit a szolgáltató létesít a védőcső elhelyezése célszerűen a mérőhely létesítéséhez kötött. Milyen csövet tegyek ide? Tegyek-e vagy csak véssem ki a helyét és a szolgáltató majd berakja? A válaszok alapján nyilván lesz még tisztázni való kérdésem.

rajki

Üdv kollégák!

Kaptam egy felkérést, hogy egy üres telekre 3x32A nappali + 3x32A vezérelt mérőhelyet készítsek.
ELMŰ betáplálás 16 méter földkábellel történik, mérőhely a telekhatáron lesz.
A leendő házikó 150 méterre fent lesz a parcella tetején.
Számításaim alapján 2 db 4x70-es NAYY-J földkábelt kéne fektetni, hogy meglegyen az 1% feszültségesés, azonban a 4x70-es földkábel másfélszer annyiba kerül, mint a 4x95-ös. Gondolom azért, mert nem egy szokványos keresztmetszet.
Rézről ugye szó se essen, mert 6300.- forint métere, tehát marad  4x95-ös (300 méter) ez csupán 445.000.- forint.
Terveim szerint a PEN szétválasztást a mérőhelynél megejteném, tekintve, hogy az ügyfél dugaljakat is kér a mérőszekrény fölé a 12 modulos elosztóba, viszont úgy tudom (egy é.v. felülvizsgáló mondta), hogy ettől még nem tilos a két mért földkábelt 4 éren tovább vinni a házig, kitétel, hogy az elmenő földkábelek zöld sárga ereit nem a nulla, hanem az ELMŰ betáp PEN kapcsára kell kötni.

Az elképzelés egy Hensel MI-72866, alá két 30x30-as tokozott a nappali+vezérelt elmenő sorkapcsoknak MI FM63 kábelfogadóval, oldalra egy 30x30-as NKI fogadó a méretlennek, az alján szintén MI FM63 fogadóval. A felső két 12 modulos elosztó nappali tápon lenne, benne FI relé, kismegszakítók, dugaljak. A vezérelt nem kap táblát helyben, elmegy és majd a háznál lesz külön elosztó.

Kérlek, erősítsétek meg hogy ez kivitelezhető így. Köszönöm!

czapi

Üdv!

Mi van a villamos tervben?

Megj.:
191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről
22§ (4) (c) pontja előírja:
Épületvillamossági kivitelezési dokumentációt kell készíteni,
ha a (3) bekezdés szerinti jellemzők teljesülése mellett 7 kW-nál nagyobb
az építmény elektromos áram teljesítményfelvétele

rajki

Na azt még én se láttam.
Generál kivitelező lesz, állítólag már készül...
A kérdések még csak elviek, tapogatózom, mert ilyet még nem csináltam.
Ha megvan a terv, azt jóvá kell hagyatni az ELMŰ-vel is gondolom...?!

czapi


rajki

Csak összedobtam fejben! :)
Na jó, papírra is lerajzoltam :D
Érdekelt, na.  ::)

czapi

Üdv!

Elnézést hogy kekeckedem.  :)
Nekem a kialakult rendszerrel van bajom.
Én egy kicsit a túloldalon állok /van egy kis tervező irodám/
Szerintem így kellene csinálni:

  • Megszületik az elképzelés
  • Az elképzelésből megszületik a terv /ezt sokan kihagyják, pedig jogszabály írja elő 7kW felett/
  • A tervből megszületik kész termék
  • A megvalósulási tervbe visszavezetik az esetleges módosításokat /ezt is sokan kihagyják/
  • Mindenki örül

rajki

Semmi gond, vettem a lapot, meg a honlapodat is nézegettem már! :)
Mennyi egy ilyen terv mostanság?

czapi

Idézetet írta: rajki Dátum 2014. március 14., 17:45:57 DÉLUTÁN
Semmi gond, vettem a lapot, meg a honlapodat is nézegettem már! :)
Mennyi egy ilyen terv mostanság?
Üdv!

Konkrétan nem mélyedtem bele a feladatba, ezért csak egy példa projektről írok.

Általában a  tervdokumentáció következő tervfejezeteket tartalmazza:

    Egyvonalas terv és/vagy áramútterv
    Szekrény elrendezési terv
    Nyomvonal terv
    Anyaglista vagy költségvetés árazott vagy árazatlan
    Műszaki leírás
    Tervezői nyilatkozatok
    stb.

Egyeztetés a megrendelővel
Egyeztetés a szolgáltatóval
stb.

nettó 100eFt-tól a csillagos égig, a feladattól függően  :)