Egyedi vonalkódos azonosítás felülvizsgálat során

Indította Novill, 2012. szeptember 28., 20:10:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Hogy ez a jövõ, az lehet.
Hogy ehhez külön mûszer és rendszer kell, az meg biztos.
De az is biztos - amit már korábban írtam - hogy például egy kismegszakító sor, egy 35-ös kalapsínen van rögzítve. Ezek az anyagok oldalai egymást fedik, mivel jelenleg ilyen a szereléstechnika. A vonalkód így olvashatatlan, mert azok a kismegszakítók esetében ott vannak feltüntetve. A szekrényt ezért senki nem fogja szétszedni.
Lehet, hogy félreértek valamit, akkor kérném a mûszaki magyarázatot.
Egy dokumentáció összeállításakor - szerelés elõtt - a kódolvasás végrehajtható, és rögzíthetõ.
Ahhoz, hogy egyvonalas kapcsolási rajzot készítsünk ezekrõl, vagy érintésvédelmi minõsítõ iratot, ahhoz az kell, ami az automaták címkéin, elülsõ felületén van. Ez tartalmazza a típust, az amperítás, és a karakterisztikát, a zárlati  megszakítóképességet.
Jelenleg erre minõsítünk, az szabvány ezeket az adatokat kéri, erre méretezünk, és számolunk.

Novill

Ne a termékek vonalkódját értelmezzük, amit a gyártok tesznek rá. Hanem úgy képzeljük el, hogy egy cég esetében mindent vonalkóddal látnak el megbontás nélkül hozzáférhetõ helyen. Ez a vonalkód alkalmas lesz arra, hogy mindent beazonosítson. Felhasználható a leltározáskor, mert mindenütt van. A létesítéskor már így indul a létesítés mindenhova el van helyezve. Ez villamos mûszaki dokumentáció része, így a felülvizsgálat során is elvileg hasznosítható. Én személy szerint el tudom képzelni, hogy egy profi villamos szakember egy profi informatikus össze dolgozva megalkotja a nekünk megfelelõ mûszert. Mert  a felülvizsgálathoz ma használatos mûszerek egy része már el van látva bizonyos informatikai szoftverrel. Az eurotest 61557 évé mûszernél már bizonyos fa struktúra felvihetõ, ha ez elõre össze van állítva. Igaz a gyakorlatba nem igazán tudjuk alkalmazni. Mert a gyártónak nem adtunk még mûszaki tanácsokat a gyakorlati igényünket tekintve ;). Nem hiszem el ha akarnának, hogy nem tudnák kifejleszteni olyan mûszert, amely mûszer oldalról, hardverrõl és szoftver oldalról tekintve ki tudja elégíteni az igényeinket. Egy mûszer ami tud vonalkódot olvasni egy csatlakozással, tudja a szükséges méréseket elvégezni és az adatokat megfelelõen tárolni a minösitõ irat tartalmi és formai követelményeinek megfelelõen. Természetesen a felülvizsgáló szaktudása és munkája soha nem lesz nélkülözhetõ, csupán a munkáját fogja segíteni a jó technikai háttér.
Lehet,hogy utópia ez még. Néhány mondatot a felkérés tartalmával megosztok itt veletek.

Kötõdobozok esetén a berendezés helye, egyedi vonalkódos azonosító szám, burkolat és doboztetõ, valamint kábelbevezetések vizsgálatának eredménye, minõsítés . Az ehhez hasonló mondatok köszönnek vissza több helyen tartalmi eltérésekkel. Nekem még nem volt ilyen vonalkódos felkérésem eddig, sõt nem is tudtam róla. Ezért indítottam ezt a tópikót. 
Tovább idézve a felkérõ levélbõl.
Személyi feltételek:
Munkacsoportonként minimum két fõ, melybõl a vezetõ:
érintésvédelmi, EBF és nem norma szerinti villámvédelmi felülvizsgálói OKJ-s végzettség, min. 10 év gyakorlattal. MMK által regisztrált korlátlan megj. villamos felelõs mûszaki vezetõi végzettség. büntetlen elõélet, hasonló volumenû felülvizsgálat hitelt érdemlõ igazolása, egészségügyi alkalmasság

kísérõ:
villanyszerelõ, vagy legalább a feladatra kioktatott személy, egészségügyi alkalmasság.

Tárgyi feltétel:
a villamos mérések elvégzéséhez szükséges mérõeszközök, mûszerek, hurokellenállás és hurok impedancia mérésére alkalmas gy.á. mérõmûszer, szigetelési ellenállást mérõ mûszer, RCD vizsgáló mûszer, lakatfogó legalább 1000A-es, voltmérõ mûszer, feszültség kémlelõ, hõkamera,

Szelei

Én csak egy mezei villanyszerelõ vagyok. De a téma, amit itt felvázoltál Európa szinte összes országára kiható lehet.

Kezdjük a vonalkóddal: Szerintem a hagyományos értelemben vett vonalkód nem jöhet számításba a mérete végett. Sok apró egymás mellett lévõ berendezés esetén nehézkes leolvastatni. Talán a buborékkód lenne alkalmas. Több információ tárolására alkalmas.

A hordozó anyag: etikett címke, most használatos öntapadós hõ írós szalagok. A lényeg mind kis méretben mind nagy méretben elérhetõ legyen. Alkalmas legyen szekrényben, falon, kültérien idõjárás álló, egyes esetekben sav, lúgálló anyagot használni. A nyomtató készüléknek is kicsi hordozhatónak kellene lenni, ami az elõbb felsorolt szalagok címkék nyomtatására alkalmas legyen. És tudja kezelni az AUTO Cad és hasonló programok adatait.

Ezután a többi már szinte gyerekjáték.
Mai ismeretem szerint Kb. 5-10 év múlva már mûködni is fog. Ha csak nem kényszeríti ki az EU, mint alap szabványt.
Sok sikert!!!!!!!!! :)

Könyves Kálmán

Novill kolléga utóbbi hozzászólásával azért oszlott a köd egy kicsit. Én egyrészt úgy gondolom, hogy a megrendelö tényleg magasra teszi a mércét, de tudja, hogy mit akar és miért: felülvizsgálatot, nem csak "papírt".
Valószínüleg az elvárások tükrözödhetnek a magasabb munkadíjban is. Másrészt az itt felvázolt megoldások a fejlödés irányát mutatják, amiböl talán mindannyian profitálni fogunk.