Villamos mûszerek hitelesítése, kalibrálása

Indította Novill, 2012. február 01., 20:13:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok és villamos szakmai feladatok ellátása közben villamos mûszereket használunk. Ezen mûszaki hitelességérõl meg kell gyõzõdnünk idõnként. Ezeket a gyártó mû bizonylatokkal látja amikor megvásároljuk. Ezzel igazolva van a mûszer hitelessége. Hisz ezen vizsgálatok egy része bizonyos esetekben jogi következményeket is jelenthet. Vannak korszerû mûszerek melyek megfelelnek az MSZ EN 61557 szabvány elõírásainak, de a régebbi mûszerek már nem felelnek meg. De ettõl függetlenül még használatban vannak. Régebben voltak kollégák akik összeálltak és a mûszereiket az etalon méréssel összehasonlították. Ez alapján megállapították, hogy a mûszer megfelelõ-e. Az összehasonlítás után dokumentálták jegyzõkönyv formában. Vagy valamelyik szervizben elvégezték ezen vizsgálatokat és errõl igazolást adtak ki a mûszer megfelelõségérõl. Ma erre azt mondjuk kalibráltatva van a mûszerünk. Tekintve, hogy a szabványok alkalmazása önkéntes. Vajon van-e törvényi kötelezettség a kalibrálásra?

JUVILL


Ez egy érdekes téma.
Van mérésügyi törvény. Az 1991. évi XLV. törvény a mérésügyrõl.
De ez a törvény csak a hatásos villamosenergia mérésre szolgáló fogyasztásmérõk 10 évenkénti hitelesítésérõl szól.
A felülvizsgálatokhoz szükséges mûszerek hitelestésérõl nem rendelkezik.
A mai korszerû célmûszerek hitelestésre nem, csak kalibrálásra kötelezettek.
Ez viszont egy másik mûszerrel történõ - mérési eredményeken alapuló - összehasonlítás is lehet, melynek a visszavezetettségét igazolni kell.
(Hol, mikor, milyen mûszerrel, milyen mérési adatok alapján.)

rabszolga

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. február 01., 20:13:59 DÉLUTÁN
Vajon van-e törvényi kötelezettség a kalibrálásra?
Idézet egy kalibráló labor honlapjáról:

"Hitelesítés vagy kalibrálás, a ciklusidõ meghatározása


Kézenfekvõ megoldásnak számít, ha egy általunk megválaszolásra váró kérdésre a választ esetleg válaszokat a világhálón keressük. Egy népszerû keresõt használva a címben szereplõ kérdésre számtalan találat érkezik. Kézenfekvõnek tûnik, a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal MKEH vagy jobban ismert korábbi nevén OMH weboldalán keresni tovább a választ - és aki keres talál - rá is bukkanunk. A gyakori kérdések menüpontban pontról pontra összehasonlító táblázatot kapunk a kérdésünkre miszerint hitelesítés vagy kalibrálás, csakhogy. A táblázat szerint kalibrálást bárki végezhet. Akár még Józsi az úthengeres is? Merész kijelentés vagy hiányos ki-ki maga döntse el. Kalibrálást bárki végezhet, aki - és itt jön a lényeg - rendelkezik olyan kalibráló eszközzel vagy etalonnal melynek a visszavezethetõsége valamely nemzeti vagy nemzetközi etalonra biztosított. Szintén itt olvasható, hogy a kalibrálási bizonyítvány nem hatósági dokumentum és nincs érvényessége.

A kalibrálás elvégzése után a kalibráló laboratórium a vevõ kérésére a bizonyítványban feltünteti a javasolt újrakalibrálás idõpontját. Ez a dátum csak javaslat a laboratórium részérõl, a kalibrálás megújításáról a tulajdonos saját hatáskörében és saját felelõsségére dönt. Miután a tulajdonos döntött a döntésével meghatározott egy érvényességi idõt, mely idõ után a készülék vagy berendezés újrakalibrálását el kell végeztetni. Mindezen dolgokat figyelembe véve a kalibrálási bizonyítvány érvényessége a tulajdonos által meghatározott dátum. Tehát mégis van érvényessége?

Tovább lapozva a talált oldalak között rábukkanunk olyan oldalra is, melyen a tulajdonosa mérésügyi szolgáltatásainak rovatában - szent meggyõzõdéssel - hirdeti, hogy biztonságtechnikai mûszereket kötelezõen kalibráltatni kell. Jogszabály nem határozza meg a kötelezõ kalibrálást és annak gyakoriságát, a kormányrendelet csupán azt írja elõ, hogy használati etalonnal kell rendszeresen ellenõrizni azoknak a joghatással járó mérések elvégzésére használt mérõeszközöknek a pontosságát, mely mûszereknek a hitelesítése nem kötelezõ. Márpedig a biztonságtechnikai mûszerek nem tartoznak a kötelezõ hitelesítés alá esõ mûszerek körébe, ellenõrzésüket kalibrálással lehet biztosítani. A rendeletben a rendszeres szót használják - mely rendszerességet a tulajdonos határoz meg - nem a kötelezõt. Az itt leírtakat figyelembe véve szeretném szíves figyelmét felhívni az oldal tulajdonosának, hagy állítása a vevõk megtévesztésére irányul.

A kalibrálás rendszerességének meghatározásakor érdemes figyelembe venni a kalibráló szervezet ajánlását, a gyártó által kiadott használati utasításban feltüntetetteket, azt, hogy az adott mûszer milyen gyakorisággal van használva, használatára laborkörülmények vagy terepi viszonyok mellett kerül sor. A gyártók általában fél éves újrakalibrálási periódust határoznak meg a napi rendszerességgel használt eszközökre, egy évet a ritkábban használtakéra, de két évnél nagyobb kalibrálási intervallum sem szakmailag sem mûszakilag nem indokolható."


Szerintem nagyjából minden benne van...

Novill

Itt az elõzõkben a juvill kolléga megemlíti a fogyasztásmérõk hitelesítését. Ezzel kapcsolatosan az utóbbi években az a tapasztalatom, hogy nem cserélik le a fogyasztásmérõket az idõ lejárta után. Így ha jól emlékszem a 3 fázisú óráknál 10 évente, az 1 fázisú óráknál 15 évente le cserélték.

JUVILL


Azért említettem meg a fogyasztásmérõk hitelesítést, mert a mérésügyi törvény ezekre hivatkozik. Az MSZ EN szabványok megjelenése óta, a kalibrálás nem kötelezõ. Ha ez így van, kérdés, hogy akkor hogyan lehet eldönteni például egy nullázási hurokellenállás értéknél, hogy az mennyire pontos?
Ez fõleg akkor érdekes, ha a mért érték szinte megegyezik a számítások alapján vett még megengedettel.

ELEKTOR-KALANDOR

Az lenne a kérdésem van 1 MACROTEST 5035 -ös célműszerem pár hónap múlva lejár a kalibrációja  . Kilehet belőle sütni a régi kalibrációt vajon újra tudják kalibrálni vagy kuka lesz belőle. Vagy csak az történik amit JUVILL kolléga is írt .Szerintem kalibrálni esetleg a szervize tudja, mert mert minden gyár más szoftvert használ.

kormy

MSZ 4851/1 2.3 "A méréshez olyan műszert kell használni,amelyet két éven belül összehasonlítottak az Országos Mérésügyi Hivatal által hatóságilag vizsgált alapműszerrel"
Aztán tudomásom szerint ez annyiban módosult, hogy nem két évente kell kalibráltatni a műszert, hanem a gyártó által feltüntetett idő szerint.  De lehet, hogy már ez sem érvényes???
Viszont volt egy olyan előírás, csak már nem emlékszem melyik szabványban olvastam, hogy a szigetelési ellenállás méréshez használt célműszert (meggert) minden használat előtt össze kell hasonlítani egy ismert ellenállással aminek értéke nem lehet kisebb mint ???????  Ohm. Nem emlékszik erre valaki?

Üzenet összefûzve: 2012. december 15., 12:40:51 DÉLUTÁN

Megnéztem az MSZ 4851 - 1 : 88 (nekem ennél frissebb nincs) előírásait. A műszerek hitelesítésére vonatkozó részt egy az egyben törölték belőle.

ELEKTOR-KALANDOR

Az MSZ 2364-610:2003 szabvány – amely 2005. okt. 1.-étől érvényteleníti a
korábban érvényben volt MSZ 2364-610:1998-at – 612.1 szakaszának utolsó
bekezdésében azt mondja ki: ,,A (felülvizsgálathoz alkalmazott)
mérőműszerek és ellenőrző készülékek feleljenek meg az MSZ EN 61557-
nek. Más mérőműszer használata esetén annak pontossága és biztonsága
ezekkel legalább azonos legyen"

Novill


szmihaly