Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

pgz

Ez a TvMI 7.1:2015 03.05  9.4 pontban volt szabályozva az ismert 3-6 éves ciklussal.

Ehelyett persze már megjelent az újabb 70 oldalas TvMI 7.2:2016.07.01  ebben ez a rész ki lett hagyva, de a legfrissebb 163 oldalas TvMI 12.1:2016.07.15. ami célzottan a felülvizsgálókat boldogítja / Felülvizsgálat és karbantartás  címmel / nos ide sikerült a 9.1.5.5 pontban leírni az időszakos szabványossági felülvizsgálatok pontban a mát ismert 3-6 évet leírni.

Jellemző a szakszerű és pontos szerkesztésre, hogy a Mellékletben szereplő, egyébként a MEE tanfolyam jegyzetből szószerinti  elírásokkal összefüggéstelenségekkel átvett mintajegyzőkönyvet sikerült 1 az egyben becsempészni, csak 1 megjegyzés: 104-118. oldal felülvizsgálati jegyzőkönyvhöz csatolni a villámvédelmi felülvizsgáló vizsgabizonyítvány másolatát, stb.

Üdv mindenkinek még csak az év felében járunk, csak megjelenik még valami!

Fecó

Ezúton is köszönöm, bevallom még lusta voltam átolvasni, de most muszáj volt. Próbáltam megalkotni egy "saját" Norma szerinti jegyzőkönyvformátumot ebből, nehéz eset. A katasztrófavédelem mennyire ragaszkodik ehhez a mintához? Szerintem kicsit bő lére eresztették a dolgot, hiszen jóformán csak azt ellenőrizzük, hogy a terv szerint készült-e a dolog, illetve nincs-e változás. 2 oldal elég lenne, valóban elég kacifántos...

Fecó

Tisztelt kollégák!

Van valakinek olyan emléke az MSZ 274 szabványból, hogy ha a levezető kb. 1,5 m magasságban az egyenes nyomvonalvezetés miatt átvezetésre kerül egy fém ablakpárkányon, fémesen érintkezve vele, akkor ez nem megfelelő lenne, és el kellene szigetelni tőle mert megérinthető a párkány? A megrendelő fél tőle, hogy villámcsapás esetében, a fémpárkányt megérintve "baj" történhet. Általánosságban inkább pont hogy be kellene kötni a fémszerkezeteket a villámvédelembe, nem ellenkezőleg. (persze vannak kivételek) Iskoláról van szó R2 besorolás.

Fecó

Újabb anomáliákba botlok sorozatosan. A lapostetők villámvédelménél, felújítás, javítás után felkerülnek a betongúlák alá a szigetelő-alátétek. Méregdrágán lehet beszerezni ezeket a szigetelő műanyag-lemezeket. Egy probléma viszont akad. Az MSZ 274 szerint (4.3.2.4.) T5-ös tetőn a lemeznek túl kell nyúlni a betontömb szélénél 20 cm-re. Viszont a kifejezetten erre a célra gyártott és forgalmazott alátétlemez ezt nem tudja. És itt kialakul a "harc", mint felülvizsgáló én "kötekszem", a kivitelező pedig lobogtatja a számlát a drága, és erre a célra forgalmazott lemezről. Ti nem találkoztatok ezzel?

tothgyula

Üdvözletem!
Megkerestem az 1997-es tanfolyam jegyzet 98. oldalát.Ez foglalkozik a nem norma szerinti (akkor még nem is volt ilyen kifejezés) vill. véd. említett esetével.
Idézem:" Ha lapos tetőn a héjazatot éghető műanyaglap alkotja, alatta pedig fémszerkezet van, a betongúla alá rakott szigetelőlappal meg lehet növelni az átütési szilárdságot.AZ ALÁTÉT LAPOT LEGEGYSZERŰBBEN A TETŐHÉJAZATOT ALKOTÓ MŰANYAGBÓL LEHET KÉSZÍTENI, ÚGY HOGY EGY VAGY TÖBB RÉTEGET TESZNEK A GÚLA ALÁ."A kivitelező nem ismerte az akkori előírásokat, és feleslegesen dobott ki pénzt.Ezt úgy hívják, "tanulópénz".A 20cm-es túlnyúlás viszont ez esetben követelmény!
E tankönyv 4.sz. melléklete közli a felhasználható szigetelő alátétlapok anyagát, vastagságát.Bakelit:8mm,epoxigyanta:5mm, gumi: 3mm, polietilén:2,5mm stb.
Az erkély pedig legyen bekötve. Zivatar esetén úgysem fog kiállni az erkélyre.Hacsak nem villámlást akar fényképezni.
TothGyula felülvizsgáló.

Novill

Az alátét lemez teljesítmény igazolása mit ír le vajon?

Simon Endre

Épitész fiam álltása szerint az építőiparban  "a teljesítmény igazolása" a tervekben előírt anyag(ok) és a valóban beépített anyagok paramétereinek azonosságát illetve egyenértéküségét igazoló gyártói vagy forgalmazói bizonylat. Szerintem a jobb közérthetőség céljából inkább megfelelési vagy minőségi tanusitvány, illetve termék lap néven kellene ezt azonosítani. Mintha régóta lenne már ilyen?

"Külső villámvédelem" 2015. Július 21 (#5) esetén is volt e témával kapcsolatos hozzászólásom.

tothgyula

Üdvözletem!
A teljesítmény igazolást kérd el a tetőszigetelő vállalkozótól!
TothGyula

Novill

Simon Endre: A fiadnak igaza van. Ennek nagyobb a jelentősége, mint ahogy azt gondolnánk. Ha el feledkezünk róla, adott esetben nagy bukta is lehet belőle. Az a baj, hogy annyi előírás van, hogy szinte lehetetlen követni ezeket. Nekem is néha zavarokat okoz ezen kifejezések értelmezése. Vannak kifejezések amit már megszoktunk nehéz áttérnünk a másik kifejezésre. A mi villamossági szakmánkban a folyamatosan váltózó jogszabályok és szabványokból adódóan állandóan újabb kifejezések és értelmezések jönnek be. Ezeket kénytelenek vagyunk követni. Nemrégiben vettem részt egy kötelező továbbképzés keretein belüli EBF-hez kapcsolódó tűzvédelmi szakvizsgán. Ahol felvilágosítottak, hogy a minőségi tanúsítvány, megfelelőségi nyilatkozat helyett már teljesítmény igazolás van érvényben. Ez már nem a napokban jött be, hanem már előbb. Ezt villamossági területre is érvényes.
Ma még ha a kivitelezőtől, forgalmazótól  kérnék a teljesítmény igazolást, lehet hogy legtöbbször melegebb éghajlatra küldenének bennünket.

Simon Endre

Már felfigyeltem erre korábban egy faárut forgalmazó raktáráruháznál a számlázás részlegen kifüggesztett  "teljesitmény igazolás kiadása itt" táblára. A fogalomnak van egy másik értelmezése és alkalmazása is, mármint kisebb kaliberü munkák díjazásánál a kifizetési bizonylat is ilyen néven fut, ennek adózásában a munkát végző illetékes. Ez a megbízó, (eseti munkáltató) költségelszámolására szolgáló bizonylat kifejezetten alkalmi munkákra pl. kertimunkák, hóeltakarítás, lomtalanítás, munkaterület felügyelet, eseti kézbesítések, stb.... (Van közgazdász fiam is.)