IT rendszer érintésvédelmi felülvizsgálata.

Indította Novill, 2012. január 30., 21:02:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Nemrég tették fel nekem a kérdést az IT rendszerû villamos hálózatok, rendszerek érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatáról. Hogyan történik a technikai oldalról nézve az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat, minõsítõ iratban mire kell oda figyelni. Melyik szabványt kell alkalmazni? Ezzel a területtel a gyakorlatban ritkán találkozunk.

JUVILL


Az IT rendszer nem gyakori. Közismert elnevezése, védõföldelés földeletlen és nem közvetlenül földelt rendszerben. Itt nincs üzemi földelés. Ha van, akkor impedancián keresztül. De a védendõ testeket földelni kell. Ilyen rendszer cukorgyárakban, bányákban és kórházakban van.
Ez a rendszer az elsõ földzárlatra nem kapcsol ki. Zárlat esetén, a zárlati áram a földkapacitásokon keresztül záródik. A mûtét nem állhat le, a cukor nem dermedhet a technológia során, a földzárlatot tartani kell, és a kezelõszemélyzetnek meg kell keresni a hibát.
Az IT rendszerben ha nincs nulla, az egyik fázisvezetõt földelik. Másabb a szituáció, ha kettõs földzárlat van. Ebben az esetben a rendszernek le kell kapcsolni, mert a rendszer úgynevezett "nullázottá" válik. Az IT rendszerrel is az MSZ HD 60364-4-41 számú szabvány foglalkozik.
Itt ellenõrizni kell az áram-védõkapcsolókat, szigetelés-ellenõrzõ készülékeket.
Elsõ hiba esetén a mért földelési ellenállás értéknek R(a) x I(d) kisebb/egyenlõnek kell lenni, mint 50V (váltakozó), 120V (egyenáram) esetén.
Kettõs hiba esetén, már a rendszer nullázott.
Ha nulla vagy középvezetõ nincs kiépítve, akkor 2xI(a)xZ(s) kisebb/egyenlõ. mint U (400V) a mért érték minõsítése.
Ha van nulla vagy középvezetõ, akkor 2xI(a) x Z'(s) kisebb /egyenlõ, mint U(o) (230V) a feltétel.
Z(s) a az áramkör fázis- és védõvezetõjét tartalmazó hiba-hurokimpedanciája.
Z' (s) az áramkör nulla- és védõvezetõjét tartalmazó hiba-hurokimpedancia

Kicsit hosszú lett, és még a földzárlatjelzést, a potenciál befolyásolhatóságot mellõztem is.

Novill

Köszönöm a hozzászólást. Nem lett hosszú,mert olyan téma aminek van értelme. Hogyan ellenõrizzük ezeket a szigetelés hibaáram ellenõrzõ eszközöket. Ezek dokumentálása hogyan történik.

JUVILL


Arról már beszéltünk, hogy az IT rendszer nem gyakori. A felülvizsgálata is másabb.
Az IT rendszerben a testeket földelni kell. Ebben a rendszerben a testzárlati áramot földzárlati áramnak nevezzük.
A felülvizsgálat alkalmával minden földeletlen vezetõn (mindhárom fázisvezetõn, illetve az egyenáramú rendszereknél mindkét pólusvezetõn) a mérés céljára ampermérõn keresztül mesterséges földzárlatot kell létrehozni. Az ampermérõvel egy szabályozható ellenállást kell sorba kötni, és azt csak fokozatosan szabad rövidre zárni.  Ha a mérés folyamán valahol földzárlat lenne, akkor az rövidzárlat áramot hajtana keresztül a mûszeren.
Ha az ellenállásunk értéke 400V-os hálózat esetén nem több mint 10 ... 15 ohm, akkor hibátlan szigetelésû hálózat esetén az ampermérõ kitérése az ellenállás rövidre zárása során nem változik.
Ha a hálózatba földzárlatjelzõ, vagy állandó szigetelés-ellenõrzõ is be van építve, akkor a mérést itt végezzük. Az ellenállást több 10 ezer ohmosra változtatjuk, és figyeljük, mekkora rezisztencián szólal meg a földzárlatjelzõ, illetve az állandó szigetelés-ellenõrzõ berendezés.
Egy fázis esetén mindkét vezetõben, több fázis esetén minden fázisvezetõben külön kell mérni. A legnagyobb értéket kell figyelembe venni. Hibátlan szigetelésû hálózat esetén az értékek közel azonosak.
Ha az egyes vezetõk földzárlat áramai közül a legnagyobb sem haladja meg a mért legkisebb érték kétszeresét, akkor rendszert földzárlatmentesnek lehet tekinteni, és a mért legnagyobb földzárlati áramot kell a számításoknál alapul venni.
A számításhoz szükséges képleteket az elõzõekben már írtam.
A méréseket mérési jegyzõkönyvben kell dokumentálni.
Ha a rendszer földzárlatos, intézkedni kell a hiba kijavítására, és a méréseket ez után lehet végrehajtani.

Kicsit megint hosszú, de ez a felülvizsgálat folyamata.

erberszer

Sziasztok!
Új vagyok itt a fórumon. Egy számomra új dolog előtt állok. 0,4kV-on hellyel közel megoldom a méréseket, bár ott is vannak sokszor kérdéses dolgok, de nem adom fel. 8)
Most viszont egy számomra új dolog állt elő, következő a helyzet:
Adott egy 6kV-os berendezés, melyről valami jegyzőkönyvet kellene produkálni, hogy hiba esetén lehetőleg ne haljon meg senki. A hálózat(6kV) ismereteim szerint nem közvetlenül földelt. Itt ugye jön a 3 fázis rá a motorra és körülbelül ennyi a történet. Valamint a géptestet egy földelőszondához kell csatlakoztatni. Hogyan kell ennek a mérésnek nekiesni?? Nyílván földelési ellenállást kell mérni. A gép egy üzembe van tiszta beton minden. Hová szúrjak szondát ellenföldet stb? Szinte bármilyen szabványhoz hozzáférek, olvastam a 172-2-t is, még emésztenem kell a dolgot  :)
Hány ohm lehet milyen képletek vannak stb. Egyáltalán hogy néz ki egy ilyen mérés, és számítás?
Lehet túl amatőrnek tűnik a kérdés, de sajnos a rég elvégzett felülvizsgálói tanfolyam jegyzetek, illetve  könyv is kevésbé szól a középfeszültségű érintésvédelemről szerintem.
Válaszotokat előre is köszönöm