Dugalj vezetlkelése

Indította GAbee, 2022. december 02., 18:40:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Bizony ebben is van igazság, de az MSZ 60364-5-52:2011 szabvány 52.2 pontja egyértelműen leírja hogy az 1,5 mm2 keresztmetszet alkalmazható, és a B.52.2 táblázatból pedig jól kivehető a terhelhetőség. Nyilván abban is van valami, hogy mennyire 1,5 az 1,5 keresztmetszet, de nekem nem tisztem a gyártók ellenőrzése, tekintve hogy a pontos gyártói szabványok is megérnek egy külön misét. Hiszen mit is ellenőrzök felülvizsgálatnál szemrevételezésnél?

"– megfelelnek a szerkezetre vonatkozó termékszabvány biztonsági követelményeinek;
MEGJEGYZÉS: Ez igazolható a gyártói információk, a jelölés vagy a tanúsítvány ellenőrzésével."

Szóval ha CE jel van, pipa...

Sztrogoff

"A mai szabványok bármelyikében  is szerepel a TILOS szó? (esetleg ; kötelező ,? )"
Hát, például a 60364-5-52-ben 167-szer...
Az -54-es kötetben 96-szor...
A 6-os kötetben 101-szer...
Valamennyit le kell számolni belőle, mondjuk 5-öt, ami az előszóban van füzi szövegben.
Az egyszerűség kedvéért az angol nyelvű változatban a shall segédigére keresve, mert magyarban munkásabb a keresés, gondolom én. Bár, az 54-es kötetből van magyar is, abban a kell szó 101-szer szerepel, az még több is, mint az angolban a 96 shall.

nyaki

Különbséget kell tenni a vezeték terhelhetősége és a biztosítójának értéke között. A terhelhetőségét a már említett 5-52-es szabvány leírja, amit Fecó némileg körvonalazott, azonban az adott vezeték keresztmetszetre alkalmazható kismegszakítókról nem esett még szó. Az MSZ EN 60947 és az MSZ EN 60898 szabványokban vagyon leírva, hogy a kismegszakítóknak milyen határértékeket kell teljesíteniük. A rajtuk feltüntetett névleges kioldó áram, az nem teljesen releváns, hiszen más kioldóárama van tartós terhelés és más 1 órás intervallumban, de még változó környezeti hőmérsékletnél is. Normál üzemi körülmények között a tartós terhelést 1,13x-os névleges áram esetén is el kell viselje, míg 1,45x-ös értéknél 1 órán belül ki kell kapcsoljon. Ez utóbbi határozza meg azt, hogy milyen terhelés fogja érni az adott típusú és keresztmetszetű vezetőt, ráadásul ezt az áramot károsodás nélkül el kell viselje. Ezen tény pedig meghatározza, hogy az 5-52 szabvány szerint ehhez az áramhoz milyen keresztmetszetű vezetőt lehet használni.
Ha rövid számolást akarunk végzni, akkor a kapott eredmények és a B.52.1 táblázat alapján, pl. egy szabadon szerelt, PVC szigetelésű, 2,5 mm2-es, köpenyes réz vezetéknek 27 A a maximális terhelhetősége. Ha most a 16 A-es kismegszakítót nézzük, akkor annak az 1 órás határárama 23,2 A, a 20 A-es kismegszakítónak pedig 29 A. Mindez annyit jelent, hogy a példánk adataira figyelemmel, a 2,5 mm2-es vezetéket  a szabványsorból csakis 16 A-es kismegszakítóval biztosíthatom le. ...és ezt a számítást tervezés esetén minden esetben el kell végezni a vezetési módnak és kábel típusnak megfelelően.

Sztrogoff

Bocs, Nyaki, ez nem így van. Amely vezetéknek 27 A a terhelhetősége, azt olyan kismegszakítóval szabad védeni, melynek névleges árama 27 A vagy kisebb. Hogy a példa szerinti alkalmazható 25 A névleges áramú kismegszakító 1 óra alatt csak 36, 25 A (és felett) kapcsol ki, az, hogy úgy mondjam, benne van a pakliban. A szabvány (60364-4-43) szerint így kell/lehet méretezni túlterhelésre. Azzal az egy megjegyzéssel, hogy ha reális lehetőség az, hogy hosszabb időn át valamivel a 36,25 A alatt van a terhelés, akkor azt vagy figyelembe veszi az ember, vagy a szokásos 20 év élettartam előtt tönkremegy a vezeték.

Fecó

IB ≤ In ≤ Iz

I2 ≤ 1,45·Iz

IB az áramkör üzemi árama;
In a védelmi eszköz névleges árama
Iz a kábel vagy vezeték megengedett tartós árama
I2 hatékony működést biztosító áram a védelmi eszközök egyezményes megszakítási időtartama alatt.

nyaki

Nekem a néhai tanárom és egy tervező ismerősöm is így magyarázta el, mert a méretezésnél a vezeték melegedésére és a feszültségesésre is fokozott figyelemmel kell lenni. Nálam a biztonság és a tartósság az első, ezért én ezen számítások alapján választok minden esetben kismegszakítót, a többiek pedig úgy számolnak és választanak, ahogy akarnak.

Fecó

A biztonság irányában sosem baj ha elmegy az ember. Nem hiszem hogy bárki ezért megróna, de valójában nem arról folyt itt az egyeztetés, hogy mit "akarunk", hanem hogy a szakma hatályos szabványai mit engednek meg. Én mondjuk a dupla 2,5-es vezetéket is rühellem bekötni az aljzatba, amit mikor beszuszakolsz a szerelvénydobozba némely gyártó esetén a bele leszakad a keretről, és hiába van ráírva a dugaljra hogy 16 A, valójában szétég 2 hét után egy 2000 W-os olajradiátortól is. De ha már tervezőkről van szó, akkor tovább szőném a gondolatot, mert sok kismegszakító egymás mellett a kiselosztóban szintén módosítja a kioldási áramokat, akkor ezt is tegyük a kalapba. Kölcsönösen melegíteni tudják egymást, és könnyen lehet, hogy változik így a kioldóáram. De látod, az 1,45 szorzó a szabványban is benne van :)