Feszültségesés, de miért?

Indította villanyvili, 2014. augusztus 15., 19:56:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

980POWER

Elhiszem, semmi kétségem, de nem tudják megindokolni semmilyen szabállyal vagy szabvánnyal, :P mert nincs megszabva se egyik, se másik oldalra való bekötés. Csak gondolj bele, hogy a nálunk használatos konnektorok (nem ipari), illetve dug villák szimmetrikus kialakításúak tehát semmilyen fizikai akadálya nincs annak, hogy fordítva dugjuk össze őket, tehát innét borulna a felállás. Vegyünk egy lengő konnektort (pl. hosszabbító)! Ránézésre nem megállapítható melyik oldalon van a fázis vagy a nulla. A dug villával rendelkező készülékeink olyan kialakításúak, hogy független a fázis és a nulla helyzete. Na, jó tudom, mostanra már egyre több az olyan dug villa, amely alkalmas a csapos PE csatlakozós konnektorokba csatlakoztatásra, ebbe csak egyféle kép lehet bedugni, ;) de nálunk nem igazán fordul elő ilyen konnektor.
Érdekes dolog, hogy ha nincs valami kőbe vésve és két verzió is létezik megoldásnak, akkor vannak, akik egyik, vannak, akik a másik megoldás mellet tartanak ki, ha törik, ha szakad.  :(
Nekem csak annyi a véleményem, hogy egy házban (épültben) egy féle megoldást alkalmazzunk! Persze erre sincs szabály, de így illik. 8)

villanyvili

Persze, értem én! :) De egy idő után úgy is "átáll" az ember valamelyik oldalra. ;) (na ez egy kicsit mintha politikai felhangú lenne :D ) Én a bal oldalhoz szoktam, maradok annál. Az meg értelemszerű, hogy egy adott épületben nem össze vissza kötjük a fázist, hol egyik, hol másik oldalra.
Villmix Euro Kft. Debrecen

Szirty

Üdv villanyvili!

Idézetet írta: villanyvili Dátum 2014. augusztus 18., 05:28:40 DÉLELŐTT
Én a bal oldalhoz szoktam, maradok annál. Az meg értelemszerű, hogy egy adott épületben nem össze vissza kötjük a fázist, hol egyik, hol másik oldalra.

Megteheted, problémát nem okoz. De a világon semmi értelme nincs megszabni hogy melyik oldalon legyen a fázis (fentebb a kollégák már leírták miért) mert semmilyen gyakorlati oka nincs. Innentől kezdve pedig ezen vitatkozni sincsen semmi értelme.

Egyébként ha csatlakozó aljzat olyan vagy úgy van elhelyezve, hogy a két csap egymás alatt van, akkor melyik legyen a fázis?
A dogma erre nem tér ki? :-)

villanyvili

Idézetet írta: Szirty Dátum 2014. augusztus 18., 12:14:39 DÉLUTÁN
Üdv villanyvili!

Idézetet írta: villanyvili Dátum 2014. augusztus 18., 05:28:40 DÉLELŐTT
Én a bal oldalhoz szoktam, maradok annál. Az meg értelemszerű, hogy egy adott épületben nem össze vissza kötjük a fázist, hol egyik, hol másik oldalra.

Megteheted, problémát nem okoz. De a világon semmi értelme nincs megszabni hogy melyik oldalon legyen a fázis (fentebb a kollégák már leírták miért) mert semmilyen gyakorlati oka nincs. Innentől kezdve pedig ezen vitatkozni sincsen semmi értelme.

Egyébként ha csatlakozó aljzat olyan vagy úgy van elhelyezve, hogy a két csap egymás alatt van, akkor melyik legyen a fázis?
A dogma erre nem tér ki? :-)

Meg is értettem, amit a kollégák írtak. :) Az oktatónk "erőlteti", mert ez a vizsgán plusz pontot jelent (hogy miért azt nem tudom).
Nincs ez dogmatizálva. :D Eszem ágában sincs vitatkozni, főleg nem profikkal. Én még csíkos hátú kismalac vagyok hozzájuk képest. :D
Villmix Euro Kft. Debrecen

Szirty

Üdv villanyvili!

Idézetet írta: villanyvili Dátum 2014. augusztus 18., 15:15:51 DÉLUTÁN
Az oktatónk "erőlteti", mert ez a vizsgán plusz pontot jelent (hogy miért azt nem tudom).

A legszomorúbb az egészben, hogy nem indokolják. Tanuld meg és punktum.
Kőhalmi is megfogalmazta: Az iskolában tanultakat nem azért kell tudni mert a gyakorlatban az a tudás fontos lehet, hanem azért, mert kérdezik!

mraco

A főnököm akinél dolgozom, mindig a balra követeli a fázist, azért, hogyha újra találkozunk a szerelésünkel akkor ne kelljen találgatni, hogy vajon melyik melyik. De gyakorlati szempontból tényleg mindegy, hiszen akárhogy bedughatod a csap nélküli alkjaztba a dugvillát.

980POWER

Az  lenne a kérdésem, hogy 3 X 20 Amper a hálózati betáplálás. Anno úgy kötöttem be a mért oldalon a dolgokat, hogy ami 1 fázisról működött az mind ugyan azon a fázison volt, és csak a 3 fázisúak használták a másik 2 fázist. Hogy mi is volt ennek az oka, Az, hogy az egyik fázison 192-217 V között mozog a feszültség, a másikon 222-226 V között mozog, a harmadik fázison pedig stabilan tartja a 232 V feszültséget. Értelem szerűen a 232 Voltosra kötöttem mindent, de a faluban, ha áramszünet volt ez a fázis mindenképp elment, akkor csak egy vezetéket át tettem a valamelyik másik megmaradtra. Négy csigás szabad vezeték, közbe összeért, de amikor mondtam, hogy ki kell támasztani őket, én voltam a hozzá nem értő. Tavaly kitámasztották minden oszlop között, az óta ritkább az áramszünet. Pár évvel ez előtt a mikor beruháztunk az aggregátorra egy regisztrált villanyszerelővel szereltettük be a leválasztó kapcsolót és kicserélte a lakáselosztót (de minek? C 20 A MBC kismegszakítókat rakott fel, hulladék) és elosztotta nagyjából a 3 fázis között a hálózatot, így a lakásunk a 222-226 V között mozogó fázisra került. Ha indul valami gép, a rádióm mindig kikapcsol 0,75 kW-os szivattyú szinte mindig kikapcsolja a rádiót. És, még ami érdekes és nem jöttem rá, hogy hol egyik, hol a másik fázison vibrál az égő (kompakt fénycső az nem) illetve ugyan ekkor a vibrálással egy időben nyög a motor, ha épp megy. A vibrálás szabályos periódusokban megy.
Na, ilyenkor mi a teendő? Teszem fel a kérdést. Az utcában van egy másik házam, amikor oszlopot cseréltek az utcán, még bele is toldottak ,,szabályos sodrással"egy darab vezetéket csak át tehessék a túlsó oldali vezetékre a csatlakozást, ki is fogtam a 192-217 V-os részt (1 fázis van ebben a házban)
A kép elvileg a 222-226 közötti fázison készült, úgy néz ki, hogy azóta már ez is lecsökkent. >:(

JUVILL


A vita "szép". Ha az eredeti problémáról írna valaki, és arról, hogyan lett megoldva. Megköszönném, mert érdekelne.

Villanyreszelő

Üdvözlet!
Feszültségesés létrejöhet vezeték fajlagos ellenállásának megnövekedéséből,ha mondjuk kicsi a keresztmetszet roxl/A Ahol a ro a vezeték fajlagos ellenállása,az l a vezeték hossza,az A pedig a vezető keresztmetszete.Itt kiszámolható ha csökken a vezető keresztmetszetea hossz,vagy kötés kapcsán, úgy növekszik ellenállása,és ezen keletkezik a feszültség esés.Ezek a keresztmetszet csökkenések az összekötéseknél jelentkeznek ahol kis felületen érintkeznek a vezetők,vagy nagy átmeneti ellenálás képződött beégés,oxidáció kapcsán.
Megkeresésükre egy szál vezeték és egy ohm mérő elegendő.
A vezetéket csatlakoztatom a megtápláló elosztó nullapontjához,majd dugaljak nullapontjait ellenőrizvén az elágazópontok kötéshibái felderíthetőek az ohmmérő szokatlan magas értéket jelezve,az ahhoz tartozó doboz kötését kell szétbontani.
A kötések javítása után a vezeték hosszával kis léptékben növekvően megeggyező ellenállásértéket kell mérnünk.
Ugyanezt a vizsgálatot lehet terhelésses vizsgálattal,próbalámpával,ampermérő közbeikattásával is indikálni,melyben látható az izzó csökkent fényerejéből,és az ampermérőn jelzett kevés átfolyó áramból a hiba hurok helye.
Én a kötéseket egy 12 Vos 20Amperes trafóval 250Wnyi sorbakötött izzóval,és ampermérővel is ellenőrzöm a 2.5 es vezetéken egy infra hőmérő segítségével figyelem a melegedést. Ha kisebb a vezető keresztmetszete,kevsesebb terheléssel végzem biztonságosan 12 Voltal,ugyanígy a védővezetők,és egyenpotenciálra hozó vezetők kötései is ellenőrizhetők.3 fáizsú rendszernél nullaszakadásos csillagpont eltolódás miatt feszültség emelkedés,illetve csökkenés,egyfázisú hálózatokon szokatlanul magas esés következik be.

980POWER

Rendben van ez az ellenőrzési mód, és köszönöm a javaslatot, de ez abban az esetben mutatna nekem érdemleges megoldást, ha nem ezekkel a csökkent feszültség értékekkel jönne be az utcáról az áram. Tehát a saját mért hálózatomon minden további nélkül kiderülne a hiba. Nem kerestem, a házban újrahúztam rézzel az alumínium helyet, a melléképület pedig már eleve rézzel van, Persze hiba lehet itt is akár, de ezek az értékek mérhetők a szomszédomnál, is mint nálunk és a 4 házzal arrébb lévő házamban is, de ott csak 1 fázis van. Én a közcélú hálózatra gyaníttok, de mivel tudom meg indokolni, ha elutasítanak. Azt szokták mondani túl messze vagyunk a trafótól, erre azt tudom mondani, hogy a 232 voltos fázis is pont olyan messze van. Elfogadják?