Földelt konnektor

Indította motoman, 2013. szeptember 02., 10:51:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

motoman


Lakótelepi panellakásban szeretnék a mosogatógépnek egy földelt aljzatot felszerelni.
A képen látható dobozba betennék egy új kismegszakítót. A kérdésem, hogy a nullát, valamint a védőföldelést hová kell kötnöm?

Novill

A képen,ha jól látom a kismegszakító alatt balra alul lévő sínre bekötött kék színnel jelölt vezeték a nulla vezető. Ide kell kötni a konnektor nulla ( kék színű) vezetőjét. A vezetékre csavart kötés nem szakszerű, a csavar alá kell bekötni a vezetéket.A mellette lévő sínre kellene kötni a védő ( zöld/sárga színnel) vezetőt. A nagy probléma,hogy ott nem látni se bejövő se elmenő védővezetőt. Meg kell keresni a védővezetőt ,színe régen piros volt ma zöld/sárga színű. Lehet,hogy a kötéseknél van alul, a bejövő vezetékkel együtt kellett volna behozni. Ha nem jön be akkor kívül is meg kell keresni és onnan behozni. Nem látok áramvédő kapcsoló beépítését, javaslom a beépítését.
Minden esetre javaslom,hogy szakember is nézze meg a biztonság kedvéért. Egy műszeres kontroll indokolt lenne. A C16 A helyett B 16 A javasolt inkább. De a vezeték keresztmetszet feltehetően túl van biztosítva.

NagyPS

Úgy látom nincs földelésed az órától. A bejövő nullát át kéne rakni az üres réztömbre onnan egy átkötést csinálni a nulla réz tömbjére. A földet meg a bejövő nullánál lévő réztömböl indítod. A biztosíték simán bele és kéne egy sín a biztosítékokhoz amivel kiváltod az áthídalásokat.

motoman

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2013. szeptember 02., 11:50:00 DÉLELŐTT
Úgy látom nincs földelésed az órától. A bejövő nullát át kéne rakni az üres réztömbre onnan egy átkötést csinálni a nulla réz tömbjére. A földet meg a bejövő nullánál lévő réztömböl indítod. A biztosíték simán bele és kéne egy sín a biztosítékokhoz amivel kiváltod az áthídalásokat.

Magyarul a bejövő nullára kötöm a földelést is?
Ez az ami nekem is furcsa. Most is van földelt konnektor a fürdőszobában, annak hová van kötve a földelése?
Elvileg szakember cserélte a biztosítéktáblát korábban.

Novill

Én a bejövő PE védővezető nélkül nem tartom elfogadhatónak. Még fi relével sem!

motoman

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. szeptember 02., 13:29:09 DÉLUTÁN
Én a bejövő PE védővezető nélkül nem tartom elfogadhatónak. Még fi relével sem!

És ha nem építették ki 1972- ben akkor mit tegyek?

Novill

A lakótelepi lakásoknál a méretlen vezeték bevitele esetén már megkövetelték az áramszolgáltatók a a földelést a becsatlakozáshoz. Az lehet, hogy a bejövő rész közelében ott van valahol. Csak nem vitték végig. Meg kell nézni van-e  NEFH feliratú doboz,mert ott kell lennie.  Egyébként a lakóközösségnek 6 évente kell elvégeztetni-e az érintésvédelmi  szerelői ellenőrzést büntető jogi felelősség mellett.  Ezen ellenőrzések során ki derült volna a hiányosság. Egy villamos baleset során a tulajdonosok felelnek büntető jogilag.  Ezért szorgalmazni kellennek a vizsgálatnak az elvégzését. Így ha nincs kiépítve a védővezető ki kell építeni minden képpen a személyes véleményem szerint. A központi kiinduló pont megfelelő érintésvédelem a lakóközösség közös feladata és kötelezettsége, a lakásoknál pedig a tulajdonos feladata..

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, ezek az átkozott (panel) LTP-k, ezekkel egyre több gáz van és még jó ideig lesz is, főként a villamossági hálózattal, melyre a legkevesebb figyelem hárul, mert ugye fontosabb a gáz, a víz, szennyvíz, fűtés, szigetelés -vélik- fontosabb. Katasztófális állapotban vannak a főelosztók, alelosztók, emeleti elosztók, felszálló alu kábelek, kapcsolók, stb. ami pedig az egyes lakásokhoz menő mért, illetve a lakásokon belüli -nagyrészt MM-fal, M-falra,stb- vezetékek állapotát illeti, arról már jobb nem is beszélni és ez még akkor is igaz, ha esetleg a 40 éves mért főelosztót már -sok esetben vmi ultragagyi "kici occó" szarra (chint és tettestársai)- cserélték! A fő gond, hogy a 40-50 évvel ezelőtt még az akkori terhelési igényeket csípőből elviselő kábelek, berendezések a mai agyongépesített háztartások terhelési igényeitől kapitulálnak, főként ott lehet veszély, ahol egy 1 fázisú betápra rákötnek (én ezért kategórikusan megtiltanám az eredendően 3 fázisra tervezett (kerámialapos) tűzhelyek 1 fázisú betápra történő átbuherálását) tűzhelyet, úgy hogy van ott már grillezős mikró, mosogatógép, fritou, egyéb combos terhelést előidéző cucc. Nálad is jobb lenne felújítani mind a mért fővezetéket, mind pedig a kecó legalább azon vezetékeit, melyek 10A-nél nagyobb terhelést is kaphatnak. Amelyek pedig maradnak, nos oda max C 6A-es, esetleg B 10A-es kismegszaki és slussz-passz...

panellako

Szerintem az ún "téglablokkos" ltp-k sem jobbak, (ezek még a 60-as évekbe épültek), egy munkatársnőm ilyenbe lakik és mondta hogy nincs földelés még a vizes helyiségekbe sem.
Valahogy ezt nehezen tudom elképzelni, ha másnem valami nullával egyesített megoldásnak lennie kell. Szerencsére nálunk van külön földelő vezeték itt a panelban, de gyárilag itt is csak a vizes helységek földeltek, viszont az elosztóban legalább ott a piros kábel, így a földelés bárhova elvihető. A témaindítónak javaslom hogy kísérletképpen bontsa meg a lépcsőházi vezetékcsatornának azt a részét ahol feltehetően az ő mért fővezetéke megy, és ha itt van piros kábel és az be is megy a lakásba akkor valamelyik kötődobozban ott kell lennie.
Azt sem írta a kérdező hogy az emeleten van e a villanyóraszekrény, vagy a földszinten. Ha az emeleten van, akkor nézd meg hogy a ház betápja hány eres, és ebből lehet következtetni van e külön kiíépített földelés. Földszinti mérőhelyiségnél is meg lehet nézni ha tudod mit keresel, ill hogyan néz ki egy ház betáp.

Simon Endre

Ez az a borzalom, amivel a panellakásokban a bennlakó óhaja szerint csak egy egy új csatlakozóhely kellene. Amennyiben elmondod hogy ez mivel jár, jobb estben lemond az olcsónak hitt megoldásról, vagy hív egy nálad "ügyesebb" és nem szarakodó ezermestert aki azt csinálja amit ő kér és akit nem zavar semmiféle szakmaiság. Természetesen ide tartozik a csináld magad, (ha tudod) önbizalma, meg az ebből eredő hit, ha nekem összejött akkor másnál is megcsinálom. Félretéve a füstölgést a konkrét estben nagy valószínüséggel győri, (kievi) panelről van szó. Ezeknél a kispaneles lakásoknál egybefüggő kéményszerü strangok vannak bútorlap borítássan a bejárait ajtó mellett, ebben van minden elektromos felszálló vezeték és a közös érintésvédelmi gerinc is (16-os vagy 25-ös) PIROS! szigeteléssel lakásonként lecsupaszolva és ott van rácsavarva és textílvázas szigetelőszallaggal betekerve a lakás 1-2 érintésvédelmi csatlakozóvezetéke, sőt néha szomszéd lakásoké is. A bútorlapra felcsavarozott eredeti fémházas simovil, vagy villesz bíztosítótáblában nincs érintésvédelmi, sőt némelyikben még a nulla kötés is a bútorlap alatt van, holott vannak benne  PE kötéshelyek, nullasín és néha még egy nullabontó is. A borítás alatti a PE gerinceket nem tanácsos megbontani, csak lakatfogós árammérésssel ellenőrizve, és még akkor is szigetelő munkakesztyűben, mert a szomszédok érintésvédelmi csatlakozása ami szintén ide van feltekerve a barkácsolások miatt áramvezető lehet a tévesen bekötött nulla-PE cserék miatt. A fotón látottakból arra következtetek, hogy itt volt már egy (két) kiegészítés meg táblacsere mert az MMfalra vezetékek mellett van két MMfal kábel is. A C16-os kismegszakítók meg "azért jók" mert nem veri le a régi mikrósütő meg a "bika" porszívó. Az alumínium vezetékek szorítólapka, vagy érvéghüvely nélküli bekötése kifelyezetten ellenjavallott, mivel a közvetlen csavaros kötés azokat elvághatja, vagy meggyengíti. Kiapaneles ismereteimet napról napra kiegészítem rokonságom révén a 80-as évek győri hattyúdalával. Ezekben  a lakásokban már volt a kor szigorúbb követelménye matt pozitív változás, sajnos a padlószegélykábelezés maradt.